کد خبر: ۱۷۳۸۲۷
۰۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۸
۳
گرجستان شامل جمهوری‌های خودمختار آبخازیا و آجارا بوده و به 65 ناحیه تقسیم می‌شود. شهرهای بزرگ این کشور عبارت‌اند از: تفلیس (مرکز کشور)، کوتائیسی، گوری، چیاتورا، روستاوی، پوتی، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، سوخومی، تقوارچلی، گاگرا و باتومی.
آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)پول‌نیوز- گُرجِستان (به گرجی "საქართველო" یا ساکارْتْوِلُ با نام بین‌المللی  "Georgia") کشوری است در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است.

گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار داشته و یکی از اهداف مقامات سیاسی تفلیس پایتخت گرجستان، عضویت در اتحادیه اروپا است.


به گزارش گروه گردشگری پول‌نیوز، مردم بومی گرجستان،مردم گرجی مسیحی ارتدکس  و پیروکلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی‌ها به زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی کشور گرجستان است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد.

دیرینگی زندگی انسان در گرجستان به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ (یک میلیون و هشتصد هزار) سال پیش می‌رسد که گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می‌زیسته‌اند.گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته می‌شده است و امروزه در اکثر زبان‌ها با اشکال گوناگون واژهٔ یونانی(گِئُرْگیا (Georgia) به معنای کشاورزی شناخته می‌شود.

از زمان بنیان پادشاهی گرجستان باستان یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در سدهٔ چهارم پیش از میلاد تا زمان حمله مغول به گرجستان در سدهٔ ۱۳ میلادی، دورهٔ صلح و آرامش در تاریخ گرجستان است و از حمله مغول به بعد، گرجستان تاریخی پر فراز و نشیب را به ایستادگی در برابر حملات ایرانیان،عثمانی ها وروس ها گذرانده که واپسین مورد آن حمله ی روسیه به گرجستان در سال 2008 میلادی است.


آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

شهرهای مهم و همسایگان

جمهوری گرجستان شامل جمهوری خودمختار آبخازیا و جمهوری خودمختار آجارا بوده و به 65 ناحیه تقسیم می شود. شهرهای بزرگ این کشور عبارت اند از: تفلیس مرکز کشور، کوتائیسی ، گوری ، چیاتورا ،روستاوی ، پوتی ، تقیبولی ، زوگدیدی ، تسقالتوبو ،سوخومی  ، تقوارچلی  ، گاگرا  ، باتومی  .این کشور از شمال با فدراسیون روسیه 723 کیلومتر، از شرق با جمهوری آذربایجان  322 کیلومتر، از جنوب با جمهوری ارمنستان  164 کیلومتر و از جنوب غربی با ترکیه  252 کیلومتر هم مرز است. این کشور با نواحی ناهموار مشخص میشود و دو سوم آن کوهستانی است.کوه شخارا با ارتفاع 5069 در این کشور واقع شده است. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب است، در حالی که گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوب است. واحد پول این کشور لاری است. در سال2007 هر دلار آمریکا برابر با1.7 لاری بوده است.ساعت تفلیس مرکز گرجستان نیم ساعت عقب تر از تهران است.اما لازم به ذکر است که بگوییم که کشور گرجستان کشوری پر باران و سرسبز و دارای دریاچه های بسیار زیادی میباشد.دریاچه در حاشیه شهر تفلیس وجود دارد   3 به ترتیب بزرگی:

    - دریاچه تفلیس ( که به دریای تفلیس معروف است )   

    - دریاچه لاک پشتها

    - دریاچه  لیسی

که در اطراف و تمامی نقاط این کشور دریاچه های بسیار دیگری وجود دارد که از آنها به عنوان منابع ذخیره آب و تفریحی بهره برداری میشود.

 تفلیس

پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است.این  شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان بنیان‌گذاری شده و به سبب آچشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی» (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس) نام گرفته است.تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تضمین می‌کند.

تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی ازمعماری قرون وسطی،معماری کلاسیک جدید و معماری استالینست است.تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب می‌آید.

نکاتی که در بدو ورود به کشور گرجستان باید بدان آگاه بود:

    1. ورود دارو به این کشور ممنوع می باشد و در صورت همراه داشتن باید نسخه دکتر که به تائید سفارت گرجستان در تهران رسیده باشد، در غیر اینصورت داروها ضبط و مسافر روانه زندان و جریمه های نقدی به همراه دارد.
    2. هر نوع نزاع در این کشور جرم است و هر دو طرف مجرم محسوب می شوند.
    3. مواد مخدر در این کشور ممنوع است و هر یک گرم 10 سال زندان به همراه دارد.
    4. ریختن زباله و ته سیگار در سطح شهر و جاده ها ممنوع و در صورت مشاهده جریمه نقدی به همراه دارد.

دیدنی های تفلیس  

مجسمه جرجیس در میدان آزادی تفلیس

میدان آزادی (به گرجی: თავისუფლების მოედანი "تاویسوپْلِبیسْ مُئِدانی") میدانی در شهر تفلیس است که مجسمه‌ای از جرجیس در آن قرار دارد.


آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)


پارک ریکه تفلیس

پارک ریکه یکی از مکانهای تفریحی در تفلیس است،محبوب برای خانواده ها ،مخصوصا در فصل تابستان،که واقع در سمت چپ رودخانه متکواری با منظره ای از کاخ ریاست جمهوری . این پارک دسترسی آسانی از طریق پل شیشه ای و آهنی با نام پل صلح به محله قدیمی شهر دارد و همچنین می توانید به وسیله تله کابین  از قلعه نارلیکا دیدن فرمایید. در طول تابستان توریستهای زیادی با نشستن در این پارک از رقص آب با نور پردازی به همراه موسیقی لذت برده اند.

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

پل صلح تفلیس

شورای شهر تفلیس گرجستان در اوایل سال ۲۰۱۰ سفارش ساخت سازه‌ای به‌منظور اتصال بخش‌های قدیمی و جدید تفلیس را به یک طراح و آرشیتکت برجسته ایتالیایی نهایی کرد و در ماه می همان سال مراسم رسمی افتتاحیه «پل صلح» بر فراز رودخانه کورا برگزار گردید
روی سقف این پل ۱۵۰ متری، ۱۲۰۸ بسته نورانی با طرح‌های مختلف از ۶۰۴۰ لامپ LEDنصب گردیده که در شب منظره‌ای بدیع خلق می‌کنند و نورپرداز فرانسوی پروژه آن را «در ستایش زندگی و صلح» نام نهاده است.

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)


خیابان باراتاشویلی تفلیس

خیابان باراتاشویلی نیز در بافت قدیمی  تفلیس قرار دارد

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

باغ گیاه شناسی تفلیس

باغ گیاه شناسی تفلیس در منطقه 161 هکتاری که دارای بیش از 4500 نوع گیاه که شامل گونه های قفقازی و گونه هایی از سرتاسر دنیا است . غیر از این موارد باغ مجموعه ای غنی از گیاهان زینتی هم دارا می باشد

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)
                                                                                                             

(AQUA PARK)   پارک آبی تفلیس

پارک آبی گرجستان در سال 2006 افتتاح شده و سرپوشیده نیست که برای ما ایرانیا از نیمه خرداد تا نیمه مهر ماه قابل استفاده است بقیه وقتها سرده ولی خود گرجی ها تا برف نیومده شنا می کنند و زمستان هم با اون سرما طوری لباس می پوشند که اگر ما بپوشیم بدون شک سرما می خوریم
وردی پارک آبی تفلیس : حدود 15 هزار تومان از ساعت 9 صبح تا 5 بعدظهر
عکسهای از اکوپارک تفلیس -یکی از تفریحات گرجستان

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

 
 رود متکواری تفلیس

کُر (به گرجی: მტკვარი) (تلفظ: مْتْکْواری) (به پارسی: «رود کورش»، به ترکی آذربایجانی: «کور» و به ترکی استانبولی: «کورا») نام رودی است که از شرق ترکیه سرچشمه می‌گیرد و از کشورهای گرجستان و جمهوری آذربایجان از میان رشته کوه‌های قفقاز عبور کرده و بعد از آنکه رود ارس به آن پیوست، در منطقه تالش گشتاسی به دریای خزر می‌ریزد.
طول رود کورا ۱۳۶۴ کیلومتر است. قبلاً تا تفلیس قابل کشتیرانی بوده ولی اکنون به سبب سدها و نیروگاه‌هایی که بر روی این رود ساخته شده‌است قابل کشتیرانی نیست.
رودخانه کورا بزرگترین رودخانه قفقاز است. درازی این رودخانه ۱۵۵۱ کیلومتر است که ۹۰۰ کیلومتر آن در زمین‌های جمهوری آذربایجان جریان دارد.
این رودخانه از دامنه‌های شمالی آب‌پخشان کوه‌های چالدران و از ارتفاعات ۲۷۴۱ متری آن سرچشمه می‌گیرد. مساحت حوضه آبریز کر ۱۸۸ هزار کیلومتر مربع است.
رود کر و رود ارس دو رود مهم جمهوری آذربایجان هستند. رود کورا پس از عبور از کوه‌های قفقاز جلگه‌های دوه چی و لنگران را آبیاری می‌کند. حوزه آبریز آن ۸۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است. رود کورا که در جمهوری آذربایجان به رود «کور» شهرت دارد پس از پیوستن به ارس، همان نام «کور» را دارد چون نسبت به ارس آب بیشتری دارد.
رودخانه کورا در زندگی اقتصادی و در شکل‌گیری الگوهای زندگی مردم جمهوری آذربایجان نقش بسیار اساسی را ایفا کرده‌است.

 
آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

قلعه ی نارلیکا در بافت قدیمی تفلیس

قلعه باستانی نارلیکا با منظره ای زیبا از شهر تفلیس در قرن 4میلادی بنا شده است و در قرن 7 توسط امویان گسترش یافته است ولی در واقع در دوره مغولان تغییر نام به این اسم داده است . قسمتی از این  قلعه در سال 1827توسط زمین لرزه تخریب شده است

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

کلیسای جامع تثلیث (به گرجی : სამების საკათედრო ტაძარი "سامِبیسْ ساکاتِدْرُ تادْزاری") معروف به سامِبا (به معنای تثلیث) کلیسای اصلی ارتدکس گرجی است که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد.
ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده است و با ظرفیت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده است. معماری این کلیسا آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده است.
این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون می‌باشد. جنس گنبد از طلا بوده و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. این کلیسای عظیم خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک می‌باشد و علاوه بر این، ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا واقع شده است. کل فضای این بنا معادل ۵۰۰۰ متر مربع و حجم آن بالغ بر ۱۳۷ متر مکعب می‌باشد. ارتفاع بناهای زیرین ۱۳ متر و ارتفاع کلیسا از سطح زمین تا نوک صلیب ۸۴ متر می‌باشد. جهت ساخت کف از سنگ مرمر و برای دکوراسیون از موزاییک استفاده شده است، همچنین نقاشی‌های این کلیسا کار گروهی به رهبری امیران گوگلیدزه می‌باشد.
مجموعه کلیسای سامبا شامل بخش‌های مختلفی از جمله بنای اصلی، برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات، کارگاه‌های آموزشی، استراحتگاه و غیره می‌باشد.

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

کاخ ریاست جمهوری تفلیس

کاخ ریاست جمهوری در کنار رود متکواری است. ساخت این بنا در سال 2004 شروع شده است و در سال 2009به پایان رسیده که توسط معمار ایتالیایی مایکل د لوچی طراحی شده است . گنبد ساختمان از شیشه های سه بعدی که در آلمان طراحی شده  ساخته شده است. در مقابل ساختمان اداری یک مجسمه که توسط سفیر گرجستان در آلمان (نوه دختری چالز اول ) طراحی شده است در سه رنگ به نماد سه بخش تشکیل دهنده دولت

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

 مجسمه مادر

بانوی مقدس با لباس و پوشش کاملا گرجی در یک دست شمشیری جهت محافظت از شهر و در دست دیگر پیاله ای از شراب برای دوستان از دست گرفته است و با تبسمی مهربان ولی مغرور به شهر می نگرد و همچون مادر که از فرزند خود محافظت می کند از شهر محافظت می کند 

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

تلاوی (TELAVI)

تلاوی (به گرجی: თელავი) یکی از شهرهای مهم گرجستان و مرکز استان کاختی در شرق این کشور است.
جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۲ برابر با ۲۱٬۸۰۰ نفر بوده است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۴۹۰ متر است.
با ویرانی گرمی پایتخت پادشاهی کاختی توسط شاه عباس یکم در سال ۱۶۱۶ میلادی، پادشاهان کاختی، تلاوی را به عنوان پایتخت انتخاب کردند.

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

سیقناقی (SIGHNAGHI)

شهر قدیمی و توریستی سیقناقی در 120 کیلومتری جنوب شهر تفلیس در منطقه کاختی واقع شده است که قدمتش به عصر حجر برمیگردد البته دران زمان اسم این شهر هرتی بوده است و از قرن 15 به بعد کیزیکی نامیده شده تا اینکه هراکلیوس دوم یا ایراکلی در سال 1762 با ساخت استحکامات دفاعی این شهر رو در برابر هجوم داغستانیهای مهاجم محافظت نمود.بر اساس سرشماری 1770 کل جمعیت سیقناقی متشکل از 100 خانواده بوده که اغلب از تاجران یا صنعتگران بوده اند . در زمان الحاق گرجستان به اتحاد جماهیر شوروی در سال 1801 سیقناقی به سرعت گسترش پیدا کرد و به قطب کشاورزی شوروی سابق تبدیل شد . پس از فروپاشی جماهیر شوروی در دسامبر 1991 گرجستان به عنوان یک جمهوری تازه استقلال یافته دچار مشکلات عدیده ای شد وبالطبع سیقناقی رو هم تحت تاثیر قرار داد ولی با روی کار آمدن دولت جدید و با حمایتهای سازمانهای بین المللی این شهر چهره زیبائی به خود پیدا کرد و هم اکنون یکی از زیباترین شهرهای توریستی گرجستان است

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)


گوری (GORI)

گوری شهری صنعتی در ایالت شیدا کارتلی گرجستان است توسط یکی از بزرگترین شاهان گرجستان به نام داوید چهارم بنیاد گذاشته شده است.
تاریخ : گوری از سال ۱۸۰۱ به عنوان نقطه شهری شناخته میشود. اهمیت اقتصادی این شهر از سال ۱۸۷۲ پس از ساخت راه آهن تفلیس – پوتی افزایش یافت. پیش از انقلاب بزرگ، هیچ گونه صنایعی در شهر وجود نداشت و فقط صنایع دستی و بازرگانی فعالیت عمده را در کنار کشاورزی تشکیل میداد. در سال ۱۹۲۰ قسمتهای زیادی از شهر گوری در اثر زلزله از بین رفت، اما در سال ۱۹۲۶ از نو ساخته شد و جمعیت آن به سرعت افزایش یافت و به ۱۰۰۰۰ تن رسید .
جغرافیا : گوری معاصر مساحتی در حدود 800 هکتار را در دو سوی ساحل رودهای متکواری و لیاخوی در بر می گیرد.موقعیت جغرافیایی آن به عنوان محل تلاقی راه ها و دارا بودن اقلیم مناسب،تاثیر بسیار زیادی در شهر داشته است.در چهل سال گذشته جمعیت آن پنج برابر شده است.گوری را قلب ایالت شیدا کارتلی به شمار می آورند.راه های ارتباطی که نقاط مختلف را به هم متصل می کنند در این شهر یکدیگر را قطع می کنند.گوری محل تلاقی راه آهن قفقاز جنوبی بوده و دارای ایستگاه را آهن است.از این نقطه شاخه ای از راه آهن و جاده به تسخینوالی به سوی شمال کشیده شده است.علاوه برآن از گوری شاهراهی به سوی دره آتنی می رود.
آثار تاریخی : دژی قرون وسطایی به نام گوریس تسیخه در این شهر مشرف است.
یکی از آثار بسیار معروف معماری قرن هفتم میلادی گرجستان صومعه سیونی است که در نزدیکی روستای آتنی قرار دارد. در این معبد نقاشیهای دیواری که به قرن دهم میلادی تعلق دارد، وجود دارد که بسیار معروف است
ژوزف استالین در این شهر به دنیا آمده بود و تا سال ۱۸۹۴ در آن جا زندگی میکرد. خانهٔ استالین به موزه تبدیل شده است این موزه شامل عکس ها مکاتبات و اسناد مربوط به آن دوران و قطاری که مخصوص وی می باشد. بازدید از این موزه شما را با بخشی از تاریخ قرن بیستم آشنا می کند. این شهر دارای قلعه چشمه و کلیسای قدیمی می باشدو همچنین مجسمهٔ بزرگی از استالین در شهر گوری ساخته شده بود که تا چندی پیش نیز پابرجا بود.

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس) 

اوپلیستیخه (OPELTSIKHE)

شهر سنگی اوپلیستیخه (uplistsikhe) در ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری (gori) بزرگترین شهر سنگی دنیا می باشد که در اصل لغتی به معنی معبد یا قلعه خدایان است. مهمترین آثار باقی مانده از دین پیکانیزم در این محوطه باستانی وجود دارد و قدیمیترین سد ، داروخانه ، بازار، آمفی ﺗﺌﺎتر ،کلیسای قدیمی معروف به سن جورجی، معابد، زندان، سیاه چال و صد ها اثر باستانی دیدنی در آغوش طبیعت بی نظیر یکی از مهمترین مکانهای تاریخی و دیدنی کشور گرجستان است.
این مکان در دوران برنز، حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد، بنا شده است و تا قرن سیزدهم میلادی، مسکونی بوده است. از قرن ششم قبل از میلاد تا قرن یازدهم میلادی، اوپلیستیخه، یکی از مهمترین مراکز سیاسی و مذهبی قبل از مسیحیت کارتلی – یکی از نیاکان مملکت گرجستان بود.
باستان شناسان، در خاک برداری هایی که انجام داده اند، تعداد زیادی معابد و متعلقات دیگر مربوط به الهه خورشید، که قبل از آمدن مسیحیت، پرستش می شده اند، کشف کردند. زمانی که مسیحیت به گرجستان رسید، این شهر، اهمیت خویش را به دلیل مهم جلوه داده شدن مراکز جدید فرهنگ مسیحیت مانند "متسختا” و تفلیس، از دست داد.
این شهر غار مانند به وسعت چهل هزار متر مربع، به سه قسمت زیرین، میانی و زبرین، تقسیم شده است.قسمت مرکزی، که دربرگیرنده بیشترین ساختار سنگی است، توسط یک تونل باریک به قسمت زیرین، متصل است. بیشتر سنگ ها، دارای هیچ گونه عناصر زینتی نیستند، گذشته از برخی ساختار های بزرگ که شامل کنده کاری بر روی سنگ هستند.در بالای مجتمع، یک قصر سلطنتی سنگی مربوط به دوران مسیحیت وجود دارد که متعلق به قرن دهم میلادی است. ساختارهای سنگی شامل یک سالن بزرگ به نام "تاماریس داربازی”، محل قربانی کردن بت پرستان، منازل مسکونی و یک ساختمان اداری که شامل یک داروخانه، یک نانوایی، یک زندان و حتی یک آمفی تئاتر، می باشد. ساختارهای سنگی توسط تونل ها به هم متصل بوده اند، در حالی که تونل های دیگر، به عنوان راه فرار اضطراری، محسوب می شده اند.

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

هتل رادیسون گرجستان

هتل رادیسون(*5)  RADISSON HOTEL


این هتل در مرکز شهر نزدیک به مراکز فرهنگی و دیدنی می باشد. که فاصله آن به فرودگاه 19 کیلومتر می باشد و اولین ایستگاه مترو در 300 متری این هتل قرار دارد.
اتاق ها:
تمامی 249 اتاق این هتل دارای مینی بار و اینترنت پر سرعت می باشد که 62 اتاق کانکت به همراه 10 اتاق برای ناتوانان دارد.
1.STANDARD ROOM: طراحی مدرن و خاص در فضایی 27 متری به همراه پنجره های قدی با اینترنت پرسرعت، سیستم تهویه، گاوصندوق،مینی بار و دمپایی می باشد.
2.SUPERIOR ROOM: این اتاق های 31 متری به همراه یک بوفه صبحانه قوی، روزنامه به صورت روزانه، اینترنت پر سرعت، تلوزیون LCD ،به همراه مینی بار.
3.JUNIOR SUITE: دارای اتاق خواب جدا با حمام و وان بزرگ با دمپایی و ماشین قهوه ساز.
رستوران:
این هتل دارای رستوران های صفارت از قبیل : آسیایی،ایتالیایی،رستوران اسنک و...

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)

آشنایی با گرجستان و جاذبه های دیدنی آن (+عکس)ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۳
نظرات بینندگان
احسان
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1395/06/18
چه بافت جالبی داره خیابوناش، باید برم ببینم
jafar shamshiri
Singapore
19:55 - 1395/10/12
گرجستان واقعا بهشت روی زمین است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
23:43 - 1395/11/15
فردا باید برم
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: