کد خبر: ۱۷۳۷۷
۲۲ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۸:۱۸
0
نتايج طرح "آمارگيري از كاربران اينترنت" كه براي اولين بار در دي ماه سال گذشته توسط مركز آمار ايران به اجرا گذاشته‌ شد، نشان مي‌دهد ضريب نفوذ اينترنت در كشور در سال گذشته به 1/11 درصد رسيده است.
به گزارش ايسنا، هدف اصلي از اجراي اين طرح كه به درخواست شركت‌ فناوري اطلاعات و با همكاري پژوهشكده‌ آمار به اجرا درآمده است، برآورد ضريب نفوذ اينترنت در كشور است.

ضريب نفوذ اينترنت يكي از شاخص‌هاي مهم در حوزه‌ فناوري اطلاعات كشورها و در زمره شاخص‌هاي اهداف توسعه‌ هزاره است كه منظور از آن نسبت جمعيت استفاده كننده از اينترنت در كشور به كل جمعيت كشور ضرب در 100 است. روش آمارگيري در اين طرح، نمونه گيري است كه با مراجعه به 98982 خانوار و تكميل پرسشنامه براي آن‌ها توسط مامور آمارگيري و توسط خانوار (براي خانوارهاي داراي كاربر اينترنت) انجام شده است.

نگاهي به اهم نتايج طرح نشان مي‌دهد كه در سال گذشته، از مجموع 8/18 ميليون خانوار كشور، در حدود نيم ميليون خانوار (5/26 درصد) در محل سكونت و يا در محل‌هاي ديگر از اينترنت استفاده كرده‌اند، بدين ترتيب كه حداقل يك عضو اين خانوارها، كاربر اينترنت بوده است. اين سهم براي خانوارهاي شهري كشور بالغ بر 1/34 درصد و براي خانوارهاي روستايي كشور حدود 8/8 درصد بوده است.

در دوره‌ي مورد نظر، از كل 8/71 ميليون نفر جمعيت كشور، 96/7 ميليون نفر كاربر اينترنت بوده‌اند. بر اين اساس ضريب نفوذ اينترنت در كشور، 1/11 درصد است، بدين معنا كه از هر 100 نفر جمعيت كشور، در حدود 11 نفر در زمان آماري طرح از اينترنت استفاده كرده‌اند.

اين ضريب در نقاط شهري كشور 15 درصد ودر نقاط روستايي سه درصد بوده است. همچنين ضريب نفوذ اينترنت براي جمعيت 10 تا 59 ساله‌ي كشور 9/13 درصد به دست آمده است.

از كل كاربران اينترنت كشور، 8/28 درصد در استان تهران زندگي مي‌كنند. همچنين بيش‌ترين ضريب نفوذ اينترنت در كشور به ترتيب مربوط به استان تهران با 4/16 درصد و كمترين آن مربوط به استان سيستان و بلوچستان با 3/3 درصد است.

از مجموع كاربران اينترنت در كشور، 2/75 درصد حداقل در محل سكونت خود، 15 درصد حداقل در محل كار خود، 26 درصد حداقل در كافي‌نت و 9/14 درصد حداقل در محل تحصيل خود از اينترنت استفاده كرده‌اند.

همچنين براساس نتايج طرح، از مجموع كاربران اينترنت كشور كه در محل سكونت خود از اينترنت استفاده كرده‌اند، نحوه‌ي دسترسي 9/91 درصد از طريق Dial up بوده است.

از مجموع خانوارهاي كشور در سال 1387، در حدود 1/85 درصد در محل سكونت خود داراي تلفن ثابت و 2/30 درصد داراي رايانه‌ بوده‌اند. حدود 3/71 درصد از خانوارهاي كشور داراي حداقل يك عضو با تلفن همراه بوده‌اند. اين سهم ها براي نقاط شهري به ترتيب 1/89 ، 6/38 و 8/77 درصد و براي نقاط روستايي نيز به ترتيب 7/75، 6/10 و 2/56 درصد بوده است.

ارقام مذكور شامل افرادي كه از طريق گوشي تلفن همراه با GPRS به اينترنت اتصال مي‌يابند، نيست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.