کد خبر: ۱۷۳۰۵
۲۲ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۹:۲۳
0
وي درباره نشان دادن تصوير مخملباف در فيلم گفت: اين تصوير كاملا واقعي و حقيق است و مخملباف در زمان نمايش فيلم اجاره نشينها نامه اعتراض آميزي را به وزري وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي نوشته بود و ما نيز بدون تحريف نامه را نشان داديم .

ايلنا :مراسم نمايش فيلم داريوش مهرجويي و چهل سال كارنامه فيلمسازي زندگي شب گذشته 21 اسفند در خانه هنرمندان برگزار شد.

ماني حقيقي كارگردان فيلم چهل سال كارنامه داريوش مهرجويي با تقديم نمايش اين فيلم به جعفر پناهي ، درباره روند ساخت اين فيلم گفت: ابتدا بايد بگويم كه جاي بهمن كيارستمي بسيار خالي است و بدون حضور وي محال بود اين فيلم شكل بگيرد.

ساخت اين فيلم سه سال طول كشيد و بيش از 70 ساعت تصويربرداري كرديم و ساخت آن قبل از ساخت فيلم كنعان آغاز شده است.
وي ادامه داد: سازنده اين فيلم در واقع خود مهرجويي است و خود وي مصالح اوليه ساخت فيلم را فراهم كرد. از سوي ديگر ما در فيلم فضايي را به وجود آورديم كه تمامي دوستان و هنرمندان حاضر در فيلم در يك فضاي صميمي و دوستانه بتوانند حرف بزنند ساخت اين فيلم طولاني شد و زحمتي زياد كشيده شده اما در طول ساخت لذت مي‌برديم.

حقيقي درباره نحوه تهيه آثار و فيلم‌هاي مهرجويي و قرار دادن آنها در اين فيلم گفت: پيدا كردن نسخه مطلوب فيلم‌ها بسيار سخت بود و تصاوير بعضي از آنها را از نسخه موجود در بازار تهيه كرديم.

حقيقي درباره ساخت فيلم مستند گفت: من فيلم‌ساز مستند نيستم و صرفا به خاطر اينكه به مهرجويي علاقه دارم و خود مهرجويي نيز سوژه جالبي است ساخت اين فيلم را انتخاب كردم و ديگر اينكه دوست داشتم دوستي‌ام با مهرجويي بيشتر شود.

وي درباره نشان دادن تصوير مخملباف در فيلم گفت: اين تصوير كاملا واقعي و حقيق است و مخملباف در زمان نمايش فيلم اجاره نشينها نامه اعتراض آميزي را به وزري وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي نوشته بود و ما نيز بدون تحريف نامه را نشان داديم .

داريوش مهرجويي نيز كه در جلسه حاضر بود طي سخناني درباره ساخت اين فيلم گفت: ماني حقيقي را من مي‌شناختم و وقتي گفتند كه قرار است فيلمي درباره من ساخته شود من حقيقي را پيشنهاد دادم.

وي با اشاره به اينكه بسيار كم مصاحبه مي‌كند گفت:‌من اصولا كم مصاحبه مي‌كنم اما حضور در فيلم حقيقي را پذيرفتم و اين فيلم خوبي شده است.

مهرجويي با اشاره به مشكلاتي كه در راه فيلم‌سازي متحمل شده است گفت:‌سدها و موانع فيلم‌سازي جلوي راه يك فيلم‌ساز را مي‌گيرد زماني كه يك فيلم‌ساز همه انرژي خود را مي‌گذارد بر روي يك فيلم و اثرش توقيف مي‌شود. فيلمساز به نوعي فلج شده است.

وي با اشاره به مسئله سانسور گفت: سانسور باعث مي‌شود تا مسير كاري يك هنرمند منحرف شود و گاهي نظر يك فرد در يك مقام خاص باعث مي‌شود تا راه هنرمند عوض شود در حالي كه اگر ترس از سانسور نباشد هنرمند مي‌تواند كارهاي ارزشمندتري توليد كند.

مهرجويي با اشاره به نقش رسانه‌ها گفت:‌توقيف يك روزنامه هزاران نفر را بيكار و بي‌خانمان مي‌كند و به جامعه ضرر مي‌زند.

مهرجويي با مطلوب ندانستن مديريت‌هاي مقطعي گفت: در زمان ساخت فيلم بانو فيلم توسط انوار توقيف شد و سال‌ها در توقيف ماند هر چند انوار دو سال بعد از ارشاد رفت.

مهرجويي درباره تصويري كه از مخملباف در اين فيلم نمايش داده شده است، گفت: من در زمان فيلمبرداري متوجه شدم كه مخملباف عليه فيلم اجاره‌نشين‌ها نامه نوشته است.

محمود كلاري فيلمبردار تعدادي از آثار مهرجويي نيز گفت: ما هميشه يك تصوير از آثار فيلمساز داريم و يك تصوير از خود هنرمند در اين فيلم تصويري كه از مهرجويي به نمايش درآمد بسيار به خود وي نزديك است و اين فيلم يك چهره نزديك و قابل قبول از مهرجويي نشان داد.
وي ادامه داد: مهرجويي به ساخت فيلم بسيار اهميت مي‌دهد و تمام فيلم را قبل از ساخت در ذهن خود مرور مي‌كند.

اميد روحاني منتقد سينما نيز درباره فيلم مستند مهرجويي گفت:‌فيلم‌هايي كه درباره شخصيت‌هاي مختلف ساخته مي‌شود يكي از دشوارترين فيلم‌ها است و ساخت فيلمي در 104 دقيقه كه خسته‌كننده نباشد و ضرباهنگ خوبي داشته باشد بسيار سخت ولي اين فيلم موفق شده است چنين كاري را انجام دهد.

وي ادامه داد: موانع متعدد در راه فيلمساز باعث مي‌شود هنرمندان سينما نتوانند مسير طبيعي خود را طي كنند و به همين دليل منتقد نمي‌تواند كارنامه يك فيلمساز را به خوبي بررسي كند.

عباس كيارستمي كارگردان سينما نيز گفت:‌من تصوري كه از مهرجويي داشتم با آنچه كه در اين فيلم ديدم متضاد نبود من مهرجويي را كمتر مي‌بينم اما هر وقت همديگر را مي‌بينيم با هم صميمانه صحبت مي‌كنيم طنزي كه در مهرجويي وجود دارد عينا در فيلم منتقل شده است و اين فيلم يك مجموع فوق‌العاده است.

ماني حقيقي نمايش فيلم را به جعفر پناهي تقديم كرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: