کد خبر: ۱۷۱۸۱۱
۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸
0
پول‌نیوز- هنوز محتوا و جزئیات قرارداد پژو اعلام نشده است لذا خیلی دقیق نمی‌توان درباره آن اظهار نظر کرد. اما نکته مهمی که در موضوع پژو وجود دارد بدسابقه بودن آنها است.با توجه به این نوع نگاه سؤال اصلی این است که تعهدات عنوان شده در قرارداد با پژو تا چه حد الزام آور است و در بزنگاه این شرکت فرانسوی با ما چه رفتاری خواهد کرد. اگر شرکت ایران خودرو تضامین لازم را گرفته باشد قطعاً این قرارداد برد-برد خواهد بود. مسأله دیگر آن است که شرکت‌های خودروساز در مذاکرات خود به واردات تکنولوژی‌های جدید و خودروهای روز توجه کنند.اگر خودروهایی که قرار است در ایران تولید شود عمری بیش از 4 سال داشته باشد خیانت در صنعت خودرو محسوب می‌شود.حال این مجموعه بنز،پژو،رنو،فیات و... باشد فرقی ندارد.به عنوان مثال خودرویی مانند پژو پارس که پلتفرم آن در اختیار ایران قرار گرفت هیچ زمان توسط پژو تولید نشد.لذا در شرایط جدید ایران استفاده از پلتفرم‌های منسوخ به صنعت خودرو صدمه جدی وارد می‌کند.اگر قرار است پژو در ایران سرمایه گذاری کند شرکای ایرانی باید مراقب باشند تا گذشته تکرار نشود. در این میان از دولت فرانسه می‌خواهیم تضمین دهد که شرکت‌هایش به بهانه‌هایی مانند تحریم از ایران نروند و حداقل قطع هر گونه همکاری در دوره جدید توسط یک الگوی درست و حساب شده باشد.اگر خودروسازان تکنولوژی، پروژه و پلتفرم‌های جدید را با خودروسازان خارجی عملیاتی کنند این بخش از اواخر سال 95 متحول می‌شود.خودروسازان با آرامش  مذاکره کنند


جواد مرزبان راد استاد دانشگاه علم و صنعت:با توجه به اینکه موانع مالی از سر راه صنعت خودرو برداشته شده است می‌توان حرکت‌های خوبی را در این حوزه آغاز کرد.مهم ترین اقدام ایجاد خطوط تولید برای خودروهای جدید است.اما در این مسأله باید با دقت و احتیاط گام برداریم به نحوی که شرکت‌های خارجی تصور نکنند ما تشنه حضور آنها در کشورمان هستیم.اگر متوجه شوند ما نیاز داریم در صدد گرفتن امتیاز بر می‌آیند و حتی این‌گونه برنامه ریزی می‌کنند که خودروهای قدیمی خود را به ایران بفروشند و این امر اگر اتفاق بیفتد از تکنولوژی روز عقب خواهیم ماند.اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم به غیر از کاهش قدرت خرید مردم که یکی از عوامل اصلی رکود بازار است تنوع نداشتن خودروهای جدید هم چالش بعدی بازار است.بدین جهت اگر خودروهای قدیمی وارد و تنها اتاق آن تغییر کند مجدداً بازار وارد رکود عمیق تری خواهدشد.توصیه می‌کنم خودروسازان با آرامش مذاکره کنند تا نتایج بهتری عایدشان شود. قراردادهای همکاری که این روزها درباره آن صحبت می‌شود بلند مدت است لذا مدیران فعلی هر تصمیمی بگیرند برای سال‌های آینده هم باقی می‌ماند.همین امر حساسیت گفت‌و‌گوها را بیشتر می‌کند.رفتار فرانسه در زمان تحریم باعث شد ما از ریسمان سیاه و سفید بترسیم.لذا تا اعتمادسازی بین طرفین باید با احتیاط جلو رفت.همانگونه که مدیران خودروسازی هم عنوان کردند در تمام قراردادها به موضوعات افزایش درصد داخلی سازی،صادرات و واگذار نکردن بازار به شرکت‌های خارجی توجه شده است.


قرارداد با پژو می‌تواند الگو باشد


علی علیلو عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:سالیان متمادی ایران با خودروسازان فرانسوی همکاری کرد.اما در زمان تحریم رنو و پژو ایران را ترک کردند.لذا این اتفاق باعث شد که ما با  عینک بدبینی به آنها نگاه کنیم.حال که به دوران پسا برجام رسیدیم و وارد فاز جدیدی از همکاری‌ها شدیم همچنان باید محتاطانه حرکت کرد تا  از این  جایگاه مجدداً دچار ضرر و زیان نشویم.نگرانی ما این است که تنها فرانسوی‌ها از قراردادهای جدید نفع ببرند لذا توصیه می‌کنم که مدیران این صنعت با آینده نگری همکاری‌های خود را توسعه دهند و از سایر کشورها هم برای توسعه صنعت خودروی کشورمان کمک بگیرند.در گذشته به علت انحصار پژو در ایران این صنعت متحمل خسارت سنگین شد.آنگونه که از گفت‌و‌گو‌ها مشخص است در دوره پیش رو خودروسازان به یک شریک بسنده نمی‌کنند و می‌خواهند با خودروسازان متعددی همکاری کنند.موضوع دیگر آنکه می‌گویند قرارداد منعقد شده با شرکت پژو برد-برد است.ما هم با توجه به شنیده‌ها قبول داریم ولی اجرای آن خیلی مهم است.نمی خواهیم یک قرارداد خوب در اجرا با نقص مواجه شود.نمایندگان مجلس می‌خواهند نیمه پر لیوان را نگاه کنند.لذا با توجه به اشتباه،انحراف و خطاهای گذشته، دولت باید بر این قراردادها نظارت کند تا اجرای آن صحیح باشد.وقتی یک قرارداد درست و مطابق قانون جلو برود می‌توان به عنوان یک الگو از آن بهره گرفت.لذا در قرارداد با پژو می‌توان به چنین الگویی رسید.در پی آن سایر شرکت‌های خارجی هم می‌توانند وارد ایران شوند.

هنوز جزئیات قرارداد با خودروسازی پژو منتشر نشده که برخی‌ها کل قرارداد را زیر سؤال بردند و اظهار داشتند این قرارداد یک طرفه و به نفع فرانسه است. البته قبل از آنکه مدیر ایران خودرو پای قرارداد با این خودروساز فرانسوی حاضر شود صدای اعتراض مخالفان تولید داخلی شنیده شد.

نخستین گلایه این بود که چرا پژو؟اما وقتی قانع شدند که تنها پژو نمی‌آید و سایر شرکت‌ها در راه هستند این خواسته مطرح شد که باید از این شرکت غرامت گرفته شود. در مذاکرات طرفین این ماجرا هم ختم به خیر شد و قرار است در قالب بهره مندی از تکنولوژی ومزیت‌های خاص غرامت پرداخت شود. حال این روزها منتقدان می‌گویند قرارداد با پژو ۹۰ درصد به نفع فرانسه است یا قرارداد جدید ایران را مونتاژ کارصرف می‌کند و هیچ دانش فنی در این قرارداد به ایران خودرو انتقال پیدا نمی‌کند.این  در حالی است که امضا کننده قرارداد با پژو و افرادی که در فرانسه حضور داشتند چنین ادعاهایی را قبول ندارند و معتقدند ضمن اینکه قرارداد برد-برد است وزنه پیروزی بیشتر به سمت ایران پایین آمده است.

محسن جلالپور رئیس اتاق بازرگانی ایران که یکی از مدافعان نخستین امضای خودرویی بود اظهار داشت: ایران در دوران تحریم متوجه شد آنچه با این شرکت خودروساز فرانسوی (پژو) به امضا رسیده مستحکم نبود و امروز قراردادی که میان ایران و پژو به امضا رسیده، سرمایه‌گذاری مشترک، سود و زیان مشترک، تولید برای صادرات و صادرات ۳۰ درصد از محصولات تولیدی را رقم زده است، بنابراین اگر بنا باشد در این قرارداد ضرری متوجه همکاری شود، هر دو کشور به میزان مساوی این ضرر را متحمل خواهند شد.

وی گفت: قراردادهایی که در دوران  جدید اقتصاد ایران به امضا خواهد رسید تمامی جوانب کار را رعایت کرده و اتاق بازرگانی بین‌الملل نیز در بعد حقوقی به عنوان داور انتخاب شده است تا بتوان از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری کرد.هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو هم در پاسخ به نقدهایی که صورت گرفته است تأکید کرد:قرارداد با پژو مانند قراردادهای دوران گذشته نیست و قطعاً هر دو طرف در همکاری‌های مشترک برد خواهند کرد.

جزئیات قرارداد که توسط متخصصان امر چندین مرتبه رصد شده گویای آن است که رفتار دو کشور و تعاملات بسیار وسیع،شفاف و خارج از هر گونه ابهام است.لذا هر آنچه در مفاد آن آمده اجرا خواهد شد.

محمدرضا نجفی‌منش عضو شورای سیاستگذاری خودرو هم که در فرانسه حضور داشت گفت: ایران چندین شرط را برای خودروسازان خارجی قرار داده که اگر بخواهند با خودروسازان داخلی شراکت کنند، حتماً باید آن را بپذیرند.

بر این اساس برای تولید خودرو در کشور، باید حداقل ساخت داخل ۴۰ درصد درنظر گرفته شده و ظرف مدت مشخصی به ۸۰ درصد برسد. لذا هر شرکت یا کشوری این شرایط جدید ما را بپذیرد، از نظر ایران واجد شرایط برای همکاری است و ما فرش قرمز هم برایش پهن می‌کنیم.

منبع: روزنامه ایران
برچسب ها: پژو ، خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: