کد خبر: ۱۷۰۶۱
۱۸ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۶:۳۳
0
رئيس سازمان بورس با تبيين مهمترين نكات قانون جديد، از قطعيت معامله بلوك 51 درصدي مخابرات در شوراي رقابت، بكارگيري حق تقدم بانك مسكن در فرابورس، 4راهكار براي بازگشت تعادل قيمت آهن آلات و ابلاغ آيين‌‌نامه جديد سرمايه‌گذاري خارجي خبر داد.

به گزارش فارس، علي صالح‌آبادي در آخرين نشست مطبوعاتي خود در سال 88 در جمع خبرنگاران حاضر شد و با تشريح ابعاد مختلف قانون توسعه ابزارها و نهادهاي مالي جديد در رابطه با چند و چون بورس اوراق بهادار، بورس كالا و فرابورس نكاتي را بيان كرد و در خاتمه به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت.

* مهمترين نكات قانون جديد

وي با بيان اينكه ابعاد قانون توسعه ابزارها و نهادهاي مالي كمتر تشريح شده ، به مفاد 18 گانه اين قانون اشاره و مهم‌ترين بخش‌هاي آن را اعلام كرد.

به گفته وي لزوم ثبت صندوق‌هاي مشترك سرمايه‌گذاري در اداره ثبت شركت‌ها، محدود شدن مسئوليت‌هاي سرمايه‌گذاران صندوق‌ها به مبلغ سرمايه‌گذاري، لزوم تصويب اساسنامه نمونه صندوق‌ها در سازمان بورس، مشخص شدن چگونگي اختلافات بين اركان صندوق‌ها و سرمايه‌گذاران، معافيت مالياتي نقل و انتقال شركت‌ها در بازار سوم فرابورس و همچنين صندوق‌هاي مشترك سرمايه‌گذاري و انواع صكوك، تعيين جرايم براي بورس كالا، لزوم تأييد صلاحيت مديران توسط سازمان بورس، جريمه نقدي يك تا 100 ميليون توماني براي سهامداران متخلف،‌ الزام شركت‌ها به پرداخت سود سهام در موعد مقرر 8 ماهه و چگونگي برخورد با شركت‌هاي متخلف، ارائه اطلاعات شركت‌ها و نهادهاي مالي تحت نظارت به سازمان بورس، عدم نياز به برگزاري مزايده و مناقصه شركت‌هاي دولتي و تهيه موارد مورد نياز از طريق بورس كالا و خارج شدن محصولات مورد پذيرش بورس كالا از نظام قيمت‌گذاري از جمله موارد مهم اين قانون جديد است كه اهميت آن از قانون بازار اوراق بهادار كمتر نيست.

*حق تقدم بانك مسكن از ارديبشهت 89 به فرابورس مي آيد

صالح‌آبادي به معاف شدن حق تقدم سپرده‌هاي بانك مسكن در بازار فرابورس از ماليات اشاره كرد و گفت: با توجه به وجود مشكلاتي مانند شفاف نبودن اين اوراق، پرهزينه بودن و عدم استقبال عموم و همچنين عرضه محدود و قيمت بالاي آن مقرر شده از ارديبهشت سال آينده اولين سري از اوراق حق تقدم بانك مسكن در بازار فرابورس عرضه شود. با اين اتفاق علاوه بر كاهش نرخ اين اوراق، بانك مسكن و بازار فرابورس و همچنين متقاضيان آن منتفع خواهند شد.

*شروع معاملات قرارداد آتي سهام از سال بعد

سخنگوي بورس و اوراق بهادار با بيان اينكه حجم معاملات قرارداد آتي بورس كالا در سال جاري 120 ميليارد تومان بوده خاطرنشان كرد: با توجه به نهايي شدن نرم‌افزار معاملات قرارداد آتي سهام در شركت بورس اوراق بهادار، از ابتداي سال آينده اين ابزار جديد در بازار سهام مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

*تامين مالي 3.5 هزارمييارد توماني در بازار اوليه

صالح‌آبادي به وضعيت بازار اوليه اشاره كرد و گفت: طي سال جاري بيش از 3.5 هزار ميليارد تومان تأمين مالي بازار اوليه محقق شد كه اين رقم مربوط به تأمين مالي 2.7 هزار ميليارد توماني شركت‌هاي تازه‌ تأسيس و افزايش سرمايه شركت هاي بورسي و 750 ميليارد توماني اوراق مشاركت است.

*آغاز معاملات الكترونيكي براي همه كارگزاران از سال 89

رئيس سازمان بورس اوراق بهادار به راه‌‌اندازي معاملات الكترونيكي (آنلاين تردينگ) از ابتداي سال آينده اشاره كرد و گفت: با همكاري چند شركت نرم‌افزاري و كارگزاران و طي مراودات انجام شده با بورس مالزي و استفاده از رويه معاملات الكترونيكي اين بورس، بسترهاي لازم براي معاملات آنلاين سهام از سال آينده فراهم شده به طوري كه تا چند وقت ديگر مرحله آزمايشي 3 ماهه اين رويه به اتمام مي‌رسد تا از سال 89 همه كارگزاران بدون نياز به اخذ مجوز قادر به انجام اين نوع معامله باشند.

صالح‌آبادي ادامه داد: از ابتداي سال 89 با 4 شركت كارگزاري و با حجم محدودي از سهام از رويه معاملات الكترونيكي سهام استفاده خواهد شد.

* 4راهكار براي بازگشت تعادل قيمت آهن آلات

اين مقام مسئول در سازمان بورس و اوراق بهادار به رشد غير منطقي آهن‌آلات در بورس كالا ( سوم اسفند ) اشاره كرد و گفت:‌ رشد قيمت آهن‌آلات هيچ پشتوانه‌اي نداشت. چرا كه قيمت‌هاي جهاني افزايش نكرده بودند. بنابراين با چند راهكار از جمله افزايش سپرده معاملات از 10 به 100 درصد، افزايش عرضه‌ها، اعلام آمادگي براي واردات آهن‌آلات و عرضه آن در بورس كالا و همچنين اعلام عدم افزايش تعرفه‌ها از سوي دولت قيمت‌ها متعادل شد.

* ابلاغ آيين‌‌نامه جديد سرمايه‌گذاري خارجي

صالح‌آبادي در بخش ديگري از اظهارات خود به آيين‌‌نامه جديد سرمايه‌گذاري خارجي اشاره كرد و گفت: اين آيين‌نامه تا پايان سال جاري در دولت تصويب و ابلاغ خواهد شد. با اين آيين‌نامه علاوه بر افزايش تسهيلات سرمايه‌گذاران خارجي امكان استفاده از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك براي اين گروه فراهم شده و ايرانيان مقيم خارج هم مي‌توانند از مزاياي اين آيين‌نامه جديد بهره‌مند شوند.

به گفته وي براساس آيين‌نامه جديد سرمايه‌گذار‌ي خارجي اخذ مجوز از سازمان سرمايه‌گذاري خارجي اختياري خواهد بود.

*راهكارهاي شوراي بورس براي افزايش نقدشوندگي و توقف كوتاه‌مدت‌تر نمادها

رئيس هيئت مديره سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه اظهارات خود به افزايش حجم معاملات و نقدشوندگي سهام اشاره كرد و گفت:‌ يكي از برنامه‌هاي مهم شوراي عالي بورس افزايش نقدشوندگي و توقف كوتاه‌مدت‌تر نماد معاملاتي شركت‌ها است.

در اين رابطه صالح‌آبادي ادامه داد: استفاده از روش حراج به هنگام باز شدن نماد معاملاتي و انتقال مسئوليت ناشي از معاملات شركت‌هايي كه زودتر از موعد مقرر مورد بازگشايي قرار گيرند و اطلاعات ندهند به مديران، از جمله برنامه‌هايي است كه به همراه بازنگري در كارمزد معاملات مورد توجه شوراي عالي بورس قرار دارد.

*قطعيت معامله بلوك 51 درصدي مخابرات در شوراي رقابت

صالح‌آبادي در ادامه اظهارات خود به چند خبر از جمله رتبه‌بندي شركت‌هاي كارگزاري بورس كالا از سال آينده، اتمام رتبه‌بندي كارگزاران بورس اوراق بهادار و اخذ 33 مجوز فعاليت كارگزاران در بورس كالا، افزايش تعداد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك به 28 صندوق و حجم معاملات 265 ميليارد توماني آنها، برگزاري دومين دوره بورس‌هاي اسلامي با حضور نمايندگان 10 كشور، ساخت سريال 13 قسمتي با موضوع بازار سرمايه و مهم‌تر از همه قطعيت معامله بلوك 51 درصدي مخابرات در شوراي رقابت و باز شدن نماد معاملاتي تا پايان سال جاري و همچنين عدم وجود مشكل در طلب 300 ميليارد توماني دولت از اين شركت نام برد.

* ما تخلفي نكرده ايم

سخنگوي سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه اين نشست مطبوعاتي كه حدود 2 ساعت به طول انجاميد به سؤالات مطرح شده از سوي خبرنگاران پاسخ داد.

صالح‌آبادي در رابطه با وضعيت مالكيت سازمان بورس در شركت سپرده‌گذاري مركزي كه با قانون منافات دارد، توضيح داد: آنچه در شوراي عالي بورس مطرح و پيگيري شد اين است كه سهام سازمان بورس از اين شركت بايد طبق قانون واگذار شود اما اين در حالي است كه شركت‌ سپرده‌گذاري مركزي قبل از قانون جديد ايجاد شده بود بنابراين هيچ تخلفي در آن صورت نگرفته است.

وي ادامه داد: از سوي ديگر براساس اولويت‌هاي مشخص شده و مدنظر شوراي عالي بورس بايد تركيب سهامداري شركت سپرده‌گذاري مركزي اجرايي شود اما شركت بورس كالا و فرابورس اعلام كرده‌اند از سال آينده نسبت به تأمين منابع مالي براي حضور در تركيب سهامداري اين شركت آمادگي دارند.

*آخرين اخبار از بورس هاي برق و نفت

رئيس سازمان بورس اوراق بهادار در پاسخ به سؤالات مطرح شده از سوي خبرنگار فارس كه در خصوص وضعيت بورس‌هاي برق و نفت، عرضه نقدي انواع سكه در بورس كالا، طراحي شاخص‌هاي جديد و وضعيت كانون شركت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني و تهيه دستورالعمل پذيرش شركت‌هاي ايراني در ديگر بورس‌ها توسط شوراي عالي بورس بود، خاطرنشان كرد: شوراي عالي بورس موافقت خود را با راه‌اندازي بورس برق اعلام كرده اما به دليل محدوديت مربوط به قيمت برق تاكنون زمينه راه‌اندازي آن فراهم نشده و منوط به اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها است.

صالح‌آبادي ادامه داد: با توجه به راه‌اندازي فازهاي اول و دوم بورس نفت و برنامه عرضه نفت كوره در بورس كالا، پياده كردن فاز سوم اين بورس به بسترسازي و همچنين افزايش معاملات رينگ صادراتي محصولات فرآوردهاي پتروشيمي و همچنين طراحي معاملات قرارداد آتي آن نيازمند است.

به گفته وي در حالي كميته مربوطه متشكل از وزارتخانه‌هاي نفت، امور خارجه، اقتصاد و بانك مركزي تشكيل شده تا با هماهنگي‌هاي لازم بين ديگر كشورها از جمله روسيه زمينه تشكيل اين بورس فراهم شود.

صالح‌آبادي در واكنش به اين سؤال فارس كه با اين اوصاف راه‌اندازي اين بورس در سال 89 عملي نمي‌شود و به سال‌هاي آينده موكول خواهد شد، اظهار داشت: بله. قطعاً بورس نفت در سال 89 راه‌اندازي نخواهد شد و شايد اين اتفاق در سال 1390 بيفتد.

*موافقت با تشكيل كانون شركت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني

وي به طراحي شاخص سهام شناور آزاد در بورس اوراق بهادار و به كارگيري آن از چند ماه گذشته اشاره كرد و گفت: شاخص بورس كالا نيز ابلاغ شده و هم‌اكنون به صورت آزمايشي به كار گرفته مي‌شود بنابراين بعد از طي دوره آزمايشي 3 ماهه آن از سال آينده شاخص بورس كالا عملياتي خواهد شد.

صالح‌آبادي به عرضه نقدي سكه در بورس كالا اشاره كرد و گفت:‌ براي معاملات نقدي انواع سكه در بورس كالا اعلام آمادگي كرديم اما هنوز بانك‌هاي كارگشايي و ملي و همچنين بانك مركزي به جمع‌بندي روشني نرسيده‌‌‌اند. به نظر مي‌رسد بانك مركزي در قبال ارائه تفاهم‌‌نامه مربوطه از سوي سازمان بورس در حال تشكيل كارگروهي است.

وي گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار با تشكيل كانون شركت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني موافقت كرده است بنابراين اعضاي شركت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني بايد مجمع مربوطه را تشكيل دهند.

* تكذيب دستورالعمل پذيرش شركت‌هاي ايراني در ديگر بورس‌ها

صالح‌آبادي در خاتمه به موضوع دستورالعمل پذيرش شركت‌هاي ايراني در ديگر بورس‌ها اشاره كرد و گفت: علي‌رغم اعلام رئيس كانون شركت‌هاي مشاوره سرمايه‌گذاري خارجي مبني بر تهيه دستورالعمل مربوطه در شوراي عالي بورس، چنين موضوعي صحت ندارد و اصلاً به طور كلي چنين چيزي مطرح نشده و همان خبرهاي قبلي (منتفي شدن پذيرش شركت‌هاي ايراني در ديگر بورس‌ها) حاكم است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.