October 2020 28 / چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۷۰۴۷
۱۸ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۵:۵۱
0
همچنين شهروندان از وارد کردن ماهي‌هاي تحت اسارت به آب‌هاي آزاد جدا خودداري کنند زيرا ممکن است آن‌ها به بيماري خاصي مبتلا شده باشند و آبزيان آبها را نيز آلوده کنند.ضمن اينكه از قرار دادن تنگهاي ماهي در معرض نور آفتاب، محيط آشپزخانه و يا شومينه بايد خودداري شود.

مديرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماريهاي آبزيان سازمان دامپزشکي کشور تاكيد كرد: به دليل خونسرد بودن آبزيان و خونگرم بودن انسان هيچ بيماري ويروسي مشترکي بين انسان و آبزيان وجود ندارد. بنابراين شهروندان در روزهاي پاياني سال مي توانند با اطمينان از مراکز تحت نظارت اقدام به خريد ماهي قرمز شب عيد خود کنند.

به گزارش ايسنا دکتر کاظم عبدي صبح امروز در يك نشست مطبوعاتي با اشاره به اينكه ماهي قرمز يکي از زيباترين و اولين ماهيهايي است که به دست بشر اهلي شده و جزو کپورماهيان محسوب مي شود،ادامه داد: ماهي قرمز داراي قدمتي بيش از هزار و 600 سال بوده و خواستگاه اصلي آن كشور چين است كه آنها براي افزايش برکت زندگي و ازدياد توليد آن را به مزارع برنج خود وارد مي کردند البته بعد از کشور چين، ماهي قرمز به ژاپن و سپس به آمريکا و آسيا منتقل شد ضمن اينكه کشورهاي اروپايي تا چند صد سال آن را نماد ثروت مي دانستند و به يکديگر هديه مي‌دادند.

وي با اشاره به چگونگي ورود اين نوع ماهي به ايران، خاطرنشان كرد: ايرانيان به دليل رنگ قرمز اين ماهي آن را نماد شادي، سرزندگي و برکت مي دانند وآن را به سفره هاي هفت سين خود وارد کردند ضمن اينكه ارزش تجاري اين نوع ماهيان به حدود 15 ميليارد دلار در سال مي‌رسد و در بيش از 180 کشور جهان صادرات و واردات آن انجام مي شود.

مديرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي آبزيان سازمان دامپزشکي کشور، با بيان اينكه کل جابجايي آبزيان زينتي در دنيا بيش از 34 ميليون تن است، اضافه كرد: آبزيان زينتي در سال 1340 وارد ايران شدند و به سرعت تکثير يافته و ميزان توليد آنها در سال گذشته به 79 ميليون و 355 هزار و 220 قطعه رسيد و در سال جاري نيز حدود 80 ميليون قطعه ماهي زينتي تکثير و پرورش يافته كه ايران را جزو وارد و صادرکنندگان اين آبزي کرده است.

عبدي از واردات سه ميليون و 137 هزار و 73 قطعه ماهي زينتي تا 16 اسفندماه سال جاري خبر داد و با بيان اينكه در سال گذشته نيز حدود شش ميليون و 370 هزار و 298 قطعه ماهي زينتي به کشور وارد شد،اضافه كرد: اكنون در کشور تنها 364 مرکز براي تکثير و پرورش ماهيان زينتي و قرمز مجوز دارند البته در طي سالهاي اخير تعداد اين مراکز افزايش چشمگيري داشته است.

به گفته مديرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماريهاي آبزيان سازمان دامپزشکي کشور،بررسي‌هاي علمي نشان مي دهد که 15 دقيقه نگاه کردن به ماهيان آکواريومي تا 48 ساعت ايجاد آرامش روحي و رواني مي کند و باعث کاهش جرم و جنايت در جامعه خواهد شد ضمن اينكه هر 50 هزار قطعه ماهي زينتي براي 15 نفر اشتغالزايي ايجاد مي کند و البته ماهي قرمز از نخستين جاندارانيست که کودکان اولين برخورد خود را با حيوانات برقرار مي کنند بنابراين لازم است نکات بهداشتي براي حفظ سلامت شهروندان مدنظر قرار گيرد.

وي ادامه داد: گواهي بهداشتي براي مراکز مجاز صادر شده است كه هموطنان مي توانند از مراکزي همچون سازمانهاي ميوه و تره بار و اماکن عرضه‌اي که توسط ادارات کل دامپزشکي که در تمام استانها مشخص شده و يا آکواريوم فروشيهاي معتبر ماهي قرمز شب عيد خود را خريداري کنند واز خريد ماهيهايي که به صورت متراکم فروخته مي شوند خودداري شود و ماهي قرمزي خريداري شود که از نظر ظاهري سالم باشد كه البته مهمترين علايم يک ماهي سالم تحرک مناسب و شناي متعادل، دارا نبودن هرگونه لکه سفيد پنبه مانند، زخم و خونريزي بر روي بدن و دارا نبودن هرگونه پوسيدگي در باله هاست همچنين ماهي‌هاي قرمز نبايد بدن خود را بر روي ديواره بمالند و چشمهاي يک يا دوطرفه بيرون زده نداشته باشند.

مديرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماريهاي آبزيان سازمان دامپزشکي کشور گفت: بعد از انتقال ماهي به خانه لازم است براي هر ماهي حداقل يک ليتر آب درنظر گرفته شود و از شن‌هاي رنگي براي تزيين آن استفاده نشود و آب ماهي در عرض يک هفته، يک يا دو بار تعويض شود و افرادي كه داراي سوابق آلرژي يا حساسيت هستند، نبايد به ماهي و يا آب آن دست بزنند و پس از آن نيز بايد دستان خود را با آب و صابون بشويند و به کودکان خود نيز آموزش دهند.

وي با تاكيد براينكه لازم است برا ي غذاي ماهي‌هاي قرمز روزي يک يا دو بار از غذاي کم پروتيين و سرشار از کربوهيدرات که در مراکز معتبر به عنوان غذاي ماهي به فروش مي رسد استفاده شود، افزود: البته مقدار اين غذا بايد به ازاي هر ماهي يک سوم قاشق چايخوري که حدود 10 پيلت ريز مي شود، باشد.

 همچنين شهروندان از وارد کردن ماهي‌هاي تحت اسارت به آب‌هاي آزاد جدا خودداري کنند زيرا ممکن است آن‌ها به بيماري خاصي مبتلا شده باشند و آبزيان آبها را نيز آلوده کنند.ضمن اينكه از قرار دادن تنگهاي ماهي در معرض نور آفتاب، محيط آشپزخانه و يا شومينه بايد خودداري شود.

عبدي با اشاره به شايعاتي مبني بر انتقال برخي بيماري‌ها همچون سالمونلا با ورود ماهي‌هاي قرمز خبر داد و گفت: سازمان دامپزشکي کشور هر لحظه به نظارت اماکن عرضه مجاز مي پردازد و علاوه بر آن آبزيان زنده به هيچ عنوان بيماري سالمونلا را منتقل نمي کنند و اين بيماري مخصوص فرآورده هاي شيلاتي است. ضمن اينكه سپوريازيس يك بيماري است كه هيچ ربطي به ماهي ندارد و بر اثر نقص در سيستم ايمني بدن ايجاد مي شود.

مديرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماريهاي آبزيان سازمان دامپزشکي کشور عرضه لاک پشت‌هاي مينياتوري يا گوشت قرمز را به دليل مهاجر بودن گونه آنها و ناقل بودن بيماري سالمونلوز ممنوع اعلام کرد و گفت: در صورت برخورد، با مراکز عرضه برخورد جدي خواهد شد. همچنين عرضه خزندگان و دوزيستان به همراه ماهيان مخاطره آميز است چراكه شرايط نگهداري اين موجودات با هم فرق دارد و بيماري‌هاي آنها قابل انتقال به يکديگر است و نبايد در کنار هم نگهداري شوند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: