کد خبر: ۱۶۹۹۱
۱۸ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۰:۳۱
0
فناوري نانو در صنعت پوشاك تحول ايجاد كرده و با استفاده از اين فناوري نه تنها مي‌توان كيفيت پوشاك را ارتقا داد بلكه مي‌توان پوشاكي توليد كرد كه خود تميز شونده هستند.
فارس، ارزش بازار محصولات نساجي كه از فناوري نانو استفاده مي‌كنند در سال 2007 در حدود 13.6 ميليارد دلار بود و در سال 2012 با يك افزايش سريع به 115 ميليارد دلار خواهد رسيد. به هر حال، در صنعت نساجي همه بازارها به طور يكسان از فناوري نانو تأثير نخواهند پذيرفت و محصولاتي غير از محصولات خانگي و پوشاك و البته كاربردهاي خاص از قبيل منسوجات نظامي و ورزشي، كه قيمت تمام شده آن‌ها اهميت چنداني ندارد و كيفيت عامل تعيين كننده است، بيشترين ميزان رشد را خواهند داشت.

*توليد منسوجات خانگي خود تميز شونده ضد آب و ضد لك

منسوجات خانگي شامل پارچه‌هاي به كار رفته در اسباب منزل و بخش‌هاي داخلي و روكش اثاثيه و مبلمان آن است. مطالعات حاكي از آن است كه براي كارآمدي منسوجات خانگي و آنچه در اسباب منزل به كار مي‌رود، توجه عمده، بيشتر بر رويكرد‌هاي جديد تكميل پارچه و نيز فناوري‌هاي پوشش‌دهي با آثار خارق‌‌العاده متمركز است كه همگي با كمك فناوري نانو انجام مي‌شوند.

با استفاده از فناوري نانو، مي‌توان سطوح خود تميز شونده ضد آب و ضد‌لك را براي منسوجات خانگي تهيه كرد. همچنين با استفاده از نانو ذرات اكسيد روي، اكسيد مس يا محلول اكسيد روي و يا نانو ذرات نقره مي‌توان موادي براي استفاده در اثاثيه منزل تهيه نمود كه ضد ميكروب و ضدبو بوده و در مقايسه با بسياري از محلول‌هاي شيميايي كنوني با محيط، زيست سازگارتر باشند. به اين ترتيب نه تنها مراقبت از محيط خانه راحت‌تر خواهد بود بلكه خانه‌اي امن‌تر، تميز‌تر و دلچسب‌تر براي زندگي ايجاد مي‌شود.

شركت Simmons ( يكي از بزرگترين سازندگان وسايل خواب در جهان) يكي از دارندگان اين فناوري با نام Healthsmart Bed است. اين محصول يك تشك داراي روكشي زيپ‌دار است كه مي‌توان آن را جدا و خشكشويي كرد. در اين روكش از الياف كانالي با نام تجاري Coolmax ( ساخت شركت دوپونت) استفاده شده است. استفاده از اين الياف موجب مي‌شود تا لايه رويي تشك، عرق و رطوبت به خود نگيرد و پس از شسته شدن هم به سرعت خشك شود. نانو ذرات به كار رفته در لايه دوم اين تشك مانع از نفوذ آب شده و در نتيجه آب يا هر سيال ديگري كه روي آن بريزد را به راحتي مي‌توان شست و پاك كرد. لايه سوم نيز پارچه‌اي حوله‌اي است كه در ان از الياف تفلوني با قابليت حفاظتي فوق‌العاده استفاده است.

روش Resists Spills ابداع شركت آمريكايي nANO TEX فناوري و طرح جديدي در اين مورد است. فناوري Nano pel يكي ديگر از روشهاي ابداعي شركت نانوتكس در اين زمينه است كه با آن محصولاتي مانند روكش‌هاي تشك ضد آب، ضد چربي و ضد چروك توليد مي‌كنند.

فناوري تكميل پارچه كه به روش Nanosphere ( باداعي شركت سوئيسي Schoeller Textil ag ) انجام مي‌شود داراي ويژگي خودتميز شوندگي بوده و موجب تميز ماندن پارچه مي‌شود و هر چيزي مانند آب، لكه‌هاي چربي، عسل، سس كچاپ، شرب، خون و غيره كه روي آن بريزد به راحتي از سطح آن زدوده مي‌شود.

فناوري Mipan nano magic silver توسط شركت هيوسونگ ( Hyosung) از كره جنوبي توسعه يافته و در واقع نوعي الياف چند كاره ضد ميكروب است كه با استفاده از فناوري نانو‌نقره توليد مي‌شود.استفاده از اين الياف در توليد لباس موجب مي‌شود تا شخص در برابر انواع مختلفي از ميكروب‌هاي مضر و محيط‌هاي بيماريزاي خارجي محافظت شود. تميزي، دوام و ايمني وسايل خواب، حوله‌ها، پارچه‌هايي كه براي تميز كردن ظروف استفاده مي‌شوند را نيز مي‌توان نمونه‌اي از كاربرد اين فناوري در منسوجات خانگي دانست.

شركت تشك‌هاي پارچه‌اي خانگي Burlington آمريكا در خط توليد خود با استفاده از روش Resists spills توانسته است باعث حفظ دوام تشك‌هاي توليدي و به حداقل رسيدن لك روي آن‌ها بشود. بنابر اين مايعاتي كه روي سطح اين تشك مي‌ريزند به آساني روي آن سرخورده و بدون آنكه لكه‌اي از خود برجاي گذارنده از سطح آن پاك مي‌شوند.

شركت‌هاي Serta در آمريكا و Sleepwear روكش‌هايي با فناوري Nano pel به بازار عرضه مي‌كنند.


* توليد منسوجات خانگي چند كاره

اهميت تكميل كارآمد منسوجات خانگي، نقش ارتباطي آنها در ايجاد هماهنگي با محيط و محصول است. روش‌هاي تكميل نانويي با ايده‌هاي خلاق، زمينه را براي به وجود آمد كاربردهايي با ارزش افزوده بالا در بازار منسوجات خانگي فراهم مي‌كنند.

استفاده از روش پوشش دهي با نانو ذرات فلزي در پرده‌هاي خانگي ضمن ايجاد خاصيت عايق‌بندي حرارتي، موجب افزايش محافظت در برابر پرتوهاي فرابنفش مي‌شود و خانه‌اي با محيطي گرم‌تر، نرم‌تر و راحت‌تر ايجاد مي‌كند. همچنين پارچه‌هاي پوشش داده شده با نانو لايه‌هاي SIO ضد آب و ضد حريق هستند و موجب افزايش ايمني در شرايط اضطراري مي‌شوند. مزيت اين روش آن است كه اين نانولايه‌ها بدون استفاده از هر گونه مواد افزودني شيميايي و فقط با نيروهاي جاذبه مولكولي يا اتمي به پارچه مي‌چسبند و به اين ترتيب ويژگي‌هاي جديدي مانند ضد آب بودن، حفاظ الكترو مغناطيسي و جلوگيري از تابش امواج فرابنفش و عايق‌بندي حرارتي بالا در اين پارچه‌ها ايجاد مي‌شوند. مزاياي نانو روكش‌هاي فلزي در اين مورد؛ اضافه كردن فيلم فلزي به ماده پايه در شفافيت يا كيفيت ظاهري و گذردهي آن نسبت به هوا تأثيري ندارد است و با استفاده از اين روش عبور پرتوهاي فرابنفش، مرئي، فروسرخ و امواج الكترو مغناطيسي از ماده پايه كاهش مي‌يابد و فيلم فلزي با توجه به رسانا بودن آن از ايجاد الكتريسيته ساكن و عبور امواج الكترومغناطيسي جلوگيري مي‌كند.

همچنين اين پارچه‌ها بسته به نوع فلز به كار رفته مي‌توانند كاربردهاي ديگري مانند ضد حريق و ضد آب بودن هم داشته باشند.

شركت ژاپني Suzotora با روكش دادن قطعه پارچه‌هاي بافته شده، گردبافت و بي‌بافت با نانو لايه‌اي از فيلم‌فلزي، به فناوري نويني در زمينه فرآوري منسوجات چند كاره دست يافته است.

*توليد لباس‌هاي استتار براي سربازان در جنگ

استتار، از گذشته‌هاي دور يكي از مهمترين و سرنوشت‌‌سازترين عوامل در جنگ‌ها بوده، حتي حيوانات نيز براي شكار كردن و شكار نشدن از روش‌هاس استتاري جالبي استفاده مي‌كنند كه خود آنها ايده بسياري از روش‌هاي جديد هستند. يكي از جالب‌ترين اين روش‌ها، مخصوص آفتاب‌پرست است. اين خزنده عجيب و ما قبل تاريخ قادر است به رنگ محيطي در بيايد كه در آن به سر مي‌برد. لذا اين روش‌هاي استتار براي حفظ جان در جنگ نيز استفاده مي‌شوند.

با توجه به افزايش هزينه توليد تجهيزات نظامي استراتژيك و دقيق‌تر شدن حسگر‌هاي شناسايي در جهان، استفاده از پوشش‌هاي استتاري گام موثري در جهت مقابله با چنين تجهيزات و كاهش خسارت ناشي از آن است.

مؤسسه فناوري نيوجرسي پوششي به نام NanoCamo طراحي كرده‌اند كه با به كار بردن نانو لايه‌هايي كه الكتريسيته كنترل مي‌شوند، يك ارتش را به صورت مجازي نامرئي مي‌كند. يونيفرم‌هاي سربازان، تانك‌ها و چادرها، به وسيله يك ماده هوشمند پوشانده مي‌شوند كه مي‌تواند محيط اطراف را تشخيص داده ودرهر زمان از آن تقليد و در نتيجه يافتن اين ارتش آفتاب پرست مانند، بسيار مشكل است.

*توليد بانداژهاي حاوي نانو ذرات نقره براي زخم‌هاي حاصل از سوختگي

تركيبات ضد ميكروبي نقره براي سال‌ها به عنوان داروي ترميم سوختگي و درمان عفونتهاي ناشي از سوختگي‌هاي شديد مورد استفاده قرار مي‌گرفته است كه در عين حال از آثار جانبي از قبيل تغيير دادن رنگ پوست و آسيب رساندن به سلول‌ها برخوردار بوده است و البته باكتري‌هاي مقاوم مي‌توانند دوره درمان اين نوع داروها را بي‌تاثير كنند.

خاصيت ميكروب‌كشي نانو ذرات نقره در برابر بيش از 150 نوع ميكروب مقاوم در برابر دارو با افزايش سطح مؤثر اين ذرات بيشتر مي‌شود.

Nucryst Pharmaceuticals ، بخشي از شركت كانادايي Westaim Corporation است كه پوشش مورد نياز براي زخم‌هاي شديد ناشي از سوختگي را توليد مي‌كند. شركت Nucryst در اين مورد محصولي ارائه كرده است كه ادعا مي‌كند محصول مبتني بر نانو نقره آنها باكتري را در عرض 30 دقيقه كشته و براي چندين روز پيوسته اثر خود را حفظ مي‌كند.


يك نانومتر يعني يك ميلياردم يك متر و در واقع نانو ‌معادل قطر چند اتم‌ است. در فناوري نانو بايد خواص مواد را در مقياس نانو بشناسيم و بدانيم كه هر ماده‌اي در هر اندازه‌اي چه خواصي دارد. همچنين بتوانيم مواد را در آن مقياس توليد كنيم و آن خواص را در كنترل خود داشته باشيم و بتوانيم از آن‌ها استفاده كنيم و موادي با كاركرد جديد بسازيم كه به مجموعه اين فعاليت‌ها فناوري نانو مي‌گوييم.

در بحث نانو به طور روزانه ما شاهد خبرهاي مختلف در حوزه‌هاي مختلف از جمله پزشكي، هوافضا و صنايع ديگر هستيم و از آن ‌جا كه در همه اين بحث‌ها از مواد استفاده مي‌شود، بحث نانو نيز در آن‌ها جايگاه دارد.

نانو در تمامي صنايع تأثيرگذار است و اهميت دارد، همه صنايع در مسير رشد و توسعه خود مجبورند از فناوري نانو استفاده كنند. تاكنون فناوري‌هايي كه بشر در اختيار داشته، در حد ميكرو بوده و با جلو رفتن و پيشرفت‌هاي مختلف به فناوري نانو خواهيم رسيد و صنايع نيز براي رسيدن به اين پيشرفت بايد در اين حوزه فعال شوند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: