پول‌نیوز - ایران و فرانسه که به دلایل متعددی چون سیاست های غیردوستانه پاریس در برابر تهران، تحریم های بین المللی و نیز تحریم های فرا سرزمینی آمریکا در سال های اخیر روابط پیچیده ای داشته اند، با لغو تحریم ها خود را برای فصل تازه ای از مناسبات آماده می کنند.

با لغو تحریم های اقتصادی ایران پیامد گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و در چارچوب اجرایی شدن برجام که شنبه شب اعلام شد، ایران و فرانسه با سابقه روابط طولانی بر پایه اقتصاد، در آستانه فصل تازه ای از مناسبات تجاری قرار گرفته اند، در حالی که در بیش از یک دهه گذشته این روابط اختلال و تنش های قابل توجهی را تجربه کرده است.

بسیاری از کارشناسان سفر فوری «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه به تهران را پس از توافق هسته ای 23 تیر ماه با گروه 1+5، نشانه شوق پاریس و آغاز فصل جدید در روابط دو کشور پس از 12 سال قلمداد کردند.

علی آهنی، سفیر ایران در پاریس در این باره به ایرنا گفت: باید از این پس بر آینده روابط تهران - پاریس متمرکز شد و نقشه راهی جدید ترسیم کرد.

روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» در مورد این سفر نوشت: دیدارهای مختلف فابیوس در ایران با هدف ایجاد مصالحه منجر به برقراری روابط احترام آمیز میان مقامات دو کشور انجام شد. همچنین برای ثابت کردن نخستین قدم در دوستی بین دو کشور «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه از همتای ایرانی خود برای سفر به پاریس دعوت کرد.

وزرات امور خارجه فرانسه نیز با تاکید بر اهمیت پیشبرد روابط تجاری با ایران اعلام کرده بود که پیش از بحث درباره قراردادهای تجاری با ایران ابتدا باید روابط پایداری بین دو کشور ایجاد کرد؛ روابط تهران - پاریس به دلیل پرونده هسته ای برای مدتی طولانی بسیار پیچیده بوده است، اما توافق هسته ای می تواند آغازی برای برقراری روابط مجدد باشد.

رسانه های فرانسوی بارها اعلام کردند: پاریس که در طول مذاکرات در مورد پرونده هسته ای، موضعی بسیار سرسختانه اتخاذ کرد؛ اکنون آشکارا نگران پیامدهای این مواضع بر روند بازگشت شرکت های فرانسوی به ایران است.

هفته نامه فرانسوی لو پوئن در این باره نوشت: هیچکس در ایران نقش «مرد آهنی» را که فابیوس در جریان مذاکرات و برای دستیابی به توافق «مستحکم» ایفا کرد، از یاد نبرده است. تردیدی نیست که اقدامات وزیر خارجه فرانسه طی مذاکراتی که در نوامبر (آبان/ آذر) 2013 میلادی آن را «بازی از پیش شکست خورده» ایران- آمریکا خوانده بود، خشم مردم ایران را برانگیخت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در مصاحبه با هفته نامه فرانسوی «ژورنال دو دیمانش» با اشاره به سفر رسمی فابیوس به ایران و آغاز دوره ای جدید در روابط اقتصادی دو کشور گفته بود: در دوره پیش رو، شرکت های فرانسوی با تاخیر و غیبتی که داشته اند، باید بیش از بقیه تلاش کنند.

شرکت های فرانسوی برای حضور مجدد در بازار ایران افزون بر رقبای فعال تر خارجی با مساله جلب اعتماد شرکای ایرانی مواجهند و آن گونه که سفیر ایران در پاریس می گوید، فرانسوی ها در مقایسه با سایر کشورها برای مشارکت در فعالیت های اقتصادی ایران باید بیشتر تلاش کنند.

آهنی همچنین در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: در طول سال های تحریم روابط دو کشور (ایران و فرانسه) در زمینه های مختلف و از جمله اقتصادی دچار اختلال شدید شده که در این زمینه نمی توان نقش تصمیم ها و تحریم های فرا سرزمینی آمریکا را که به کشورهای اروپایی نیز تحمیل شد، نادیده گرفت.

وی افزود: البته ناگفته نماند که سیاست سخت دولت فرانسه تا یک سال قبل نیز بخاطر موضوع هسته ای و تحریم ها نیز مزید بر علت بود و تقریبا تعاملات و همکاری ها با ایران را در همه حوزه ها قفل کرده بود. اما از حدود یک سال پیش به این طرف شاهد علائم مثبت دولت و وزیر خارجه فرانسه برای گشایش همکاری های دو کشور بوده ایم.

وزیر امور خارجه فرانسه در آبان ماه از دولت آمریکا خواست تضمین کند شرکت های فرانسوی در صورت آغاز فعالیت تجاری با ایران پس از لغو تحریم ها، در معرض مجازات دستگاه قضایی آمریکا قرار نمی گیرند.

فابیوس که اعلام کرد پیش از پایان مذاکرات در مورد ایران، از «جان کری» همتای آمریکایی خود تضمین های لازم را گرفته است، در مجمع ملی (پارلمان فرانسه)، اظهار کرد: از زمان توافق هسته ای، دو هیات اروپایی از نمایندگان فرانسه، آلمان و انگلیس به آمریکا سفر کرده اند. نگرش آمریکا مبتنی بر همکاری است اما ما امروز اقدام عملی را برای جلوگیری از رخ داد آنچه پیشتر اتفاق افتاده است، می خواهیم.

درخواست این ضمانت توسط فابیوس برای شرکت ها و بانک های فرانسوی خواستار سرمایه گذاری مجدد در ایران، یک سال پس از آن مطرح شد که بانک فرانسوی «ب ان پ پاریبا» به دلیل نقض تحریم های آمریکا علیه برخی کشورها به پرداخت 9 میلیارد دلار جریمه مجبور شد.

آمریکا مطابق قانون موسوم به «اقدامات مفسدانه خارجی»(Foreign Corrupt Practices Act) این اختیار را برای خود قائل است تا بر همه معاملاتی که با دلار صورت می گیرد، نظارت داشته باشد حتی اگر توسط نهادهای غیر آمریکایی انجام شود.

با توجه به اینکه برخی تحریم های (یکجانبه ضد ایرانی) همچنان باقی می ماند، سبب شده است پاریس، برلین و لندن در پی راهی باشند تا شرکت های اروپایی که قدم به بازار ایران می گذارند، به سرنوشت تلخ بانک فرانسوی دچار نشوند.

به گفته سفیر ایران در پاریس، شرکت های فرانسوی نخستین قربانی تحریم های یکجانبه و برون مرزی اعمال شده از سوی آمریکا بودند. آن ها در حالی از بازار ایران محروم شدند که رقبای اروپایی، آسیایی و حتی آمریکایی آن ها به این بازار دسترسی داشتند.

روزنامه اقتصادی «لزاِکو» فرانسوی نیز در مورد سفر یک هیات اقتصادی فرانسوی شامل روسای یکصد شرکت، وزیر کشاورزی و وزیر مشاور تجارت خارجی فرانسه به ایران در شهریور گذشته ، نوشت: ایران با بازار 80 میلیونی از طبقه مرفهی که در برابر کاهش ارزش ریال مقاومت کرده و نیز تعداد قابل توجه نیروی متخصص، نظر شرکت های فرانسوی را به خود جلب کرده است.

برخی شرکت های فرانسوی در بحبوحه تحریم های بین المللی که از سال 2007 آغاز شد، به حضور و فعالیت خود در ایران ادامه دادند و شرکت «آلستوم» از آن جمله است که امروز با توجه به وفاداری اش در این سال ها، امیدوار است قراردادهای جدیدی را با طرف ایرانی امضا کند.

اما شرایط بازگشت شرکت «پژو» به ایران پیچیده تر به نظر می رسد. این شرکت سال 2011 میلادی 450 هزار دستگاه خودرو معادل یک سوم تقاضای بازار ایران را به این کشور فروخت، ولی با تحریم های یکجانبه مجبور شد سال 2012 ایران را ترک کند و این اقدام با انتقادهای مقامات ایرانی مواجه شد.

پژو چهار سال پس از این اقدام و در حالی که ضعیف شده است، تصمیم دارد تعهدهای مالی و مشارکت صنعتی بیشتری را در ارتباط با ایران بپذیرد.

به نظر می رسد که زمان مواجهه شرکت های فرانسوی با رقبای آمریکایی، آلمانی و اتریشی و نیز رقبای هندی و چینی که در زمان اعمال تحریم ها با تهران همکاری داشتند، فرا رسیده است.

به نوشته لو پوئن، فرانسه تلاش می کنند بازاری را که یک دهه مجبور به ترک آن شده است، دوباره تصرف کنند، زیرا پیش از مشارکت در تحریم ها چهارمین شریک تجاری جمهوری اسلامی بود اما در 10 سال گذشته میزان این تبادلات به یک هشتم رسید.

مجلس سنای فرانسه در آوریل 2014 این کشور را «بازنده بزرگ تحریم های ضد ایرانی» دانست و اعلام کرد که سطح تبادلات تجاری میان دو کشور از چهار میلیارد یورو در سال 2004 به 500 میلیون یورو در سال 2013 میلادی سقوط کرد و بدین ترتیب سهم اقتصادی پاریس از هفت درصد به یک درصد کاهش یافت.

بی شک نبرد مهمی که فرانسه خود را برای آن آماده کرده است، عرصه اقتصادی ایران و رویارویی جدی با کشورهایی است که برای بهره بردن از بازاری که به دلیل اعمال تحریم ها بکر مانده، خود را آماده کرده اند، در حالی که خروج شتابزده شرکت های فرانسوی در همسویی با سیاست های آشتی ناپذیر پاریس در مساله هسته ای، تاثیراتی در ایران بر جا گذاشته است.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: