کد خبر: ۱۶۹۰۰۰
۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۱
0
وی ادامه داد: می دانیم رویکرد دولت کاهش تصدی گری‌هاست؛ اما معتقدیم که باید به برخی از بخشها چون شیرخوارگاه‌ها به نحو دیگری نگاه شود و نباید حوزه‌های حساس اینچنینی را با سایر حوزه‌ها یکسان در نظرگرفت.
پول‌نیوز- سازمان بهزیستی کشور امسال برای نخستین‌بار طرح آزمایشی "نوازش" را با هدف رشد روانی و عاطفی فرزندان زیر یک سال ساکن در شیرخوارگاه‌ها از شیرخوارگاه شهید ترکمانی شهر تهران آغاز کرد؛ در طرح آزمایشی نوازش از داوطلبان به عنوان مراقبان رایگان برای جبران خلاء عاطفی شیرخوارگان زیر یک سال استفاده می‌شود و داوطلبان برای جذب در این طرح آزمایشی باید دارای تاهل و تجربه فرزندپروری با حداقل 28 و حداکثر 50 سال باشند.

این طرح اما و اگرهای زیادی را در ذهن ایجاد می کند، برای مثال این طرح آزمایشی بر اساس چه سازوکارهای علمی و تخصصی مطرح شده؟ استفاده از داوطلبان آموزش‌ندیده چه تبعاتی برای کودکان دارد؟ صلاحیت داوطلبان برای وقت گذرانی با کودکان طبق چه معیارهایی تعیین می‌شود؟

حبیب الله مسعودی فرید،معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور،در گفت و گو با ایسنا در خصوص شبهات این طرح اظهار کرد: مطالعات نشان داده است که کودکان در سنین کودکی به ویژه در کمتر از سه سالگی به شدت نیازمند محبت و عاطفه هستند. به همین دلیل در برخی مواقع شاهد آن هستیم که کودکی همه چیز دارد اما به علت خلاء عاطفی موجود در آینده نسبت به سایر همسالان خود آسیب پذیرتر می‌شود.

وی ادامه داد: باید بپذیریم بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از خلا‌ءهای عاطفی بوده و نیاز است این مسئله به شدت مورد توجه والدین قرار بگیرد؛ همچنین آنکه تماس پوستی کودک با والد نیز مسئله بسیار مهمی است که در فرد ایجاد اطمینان و امنیت می‌کند و در این زمینه مستندات علمی بسیار زیادی وجود دارد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه علت اجرایی شدن طرح نوازش را از کمبود نیرو انسانی در مراکز بهزیستی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر بهزیستی به دلیل کمبود نیروی مددکاری (مادریارها) در مراکز نگهداری و با توجه به آنکه از لحاظ اصولی صحیح است به ازای هر حداکثر شش کودک یک مربی در مراکز وجود داشته باشد اما این رقم در مراکز بهزیستی در مقابل هر 12 کودک یک مربی است، طرح نوازش را به منظور استفاده از نیروی داوطلب و در جهت حل کمبود نیروی انسانی موجود در مراکز آغاز کرد.

فرید تصریح کرد: محدودیت‌های استخدامی موجود باعث کمبود نیروی انسانی به خصوص در شیرخوارگاه‌ها شده و در این راستا نیز طی مکاتبات بسیار زیاد با سازمان مدیریت و برنامه ریزی طی چند سال گذشته سعی در حل این مشکل داشته‌ایم.

وی ادامه داد: می دانیم رویکرد دولت کاهش تصدی گری‌هاست؛ اما معتقدیم که باید به برخی از بخشها چون شیرخوارگاه‌ها به نحو دیگری نگاه شود و نباید حوزه‌های حساس اینچنینی را با سایر حوزه‌ها یکسان در نظرگرفت.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن بیان آنکه باید محدودیت‌های استخدامی در این حوزه‌ها کمتر از سایر سازمان‌ها باشد؛عنوان کرد: در حال حاضر بهزیستی حداقل با کمبود 500 نیرو در شیرخوارگاه‌های سراسر کشور مواجه است و این در حالی است که چنانچه به ما مجوزهای استخدامی داده شود بسیاری از مشکلات این حوزه را حل خواهیم کرد.

فرید همچنین اظهار کرد:‌نیاز است نیروی کاری که می‌خواهد با شیرخوار کار کند دارای ویژگی‌هایی چون تحصیلات و آموزش بوده و دارای امنیت شغلی باشد.

وی در ادامه ضمن تاکید بر آنکه باید به این حوزه نگاه سرمایه گذاری داشت نه هزینه‌ای، گفت: تا زمانی که پیگیری‌های سازمان بهزیستی کشور در این حوزه به سرانجام برسد و به علت آنکه مشخص نیست این مشکل چه زمانی حل خواهد شد، باید چاره‌ای می‌اندیشیدیم که در چنین شرایطی تنها راه حل را راه اندازی و اجرا طرح آزمایشی "نوازش" دانستیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در همین راستا از نیروهای داوطلب زن و مرد در مرکز خود استفاده خواهیم کرد؛البته تمامی داوطلبان باید فرایند گزینش از لحاظ روانی طی کرده و مورد بررسی‌های کارشناسی قرار بگیرند.

فرید همچنین تاکید کرد: هیچکس نباید با نگاه ایجاد اشتغال به این مراکز مراجعه کند زیرا این افراد در قبال این فعالیت داوطلبانه هیچ وجهی را دریافت نکرده و این امری کاملا خداپسندانه است.

وی ادامه داد: متاسفانه طی مدت زمان آغاز طرح نوازش با مواردی مواجه شدیم که برخی از افراد از این طریق به شیرخوارگاه‌ها مراجعه کرده تا بعد از آن بتوانند حتما فرزند خاصی را از شیرخوارگاه تحت سرپرستی خود بگیرند؛اما این افراد باید بدانند فرایند واگذاری سرپرستی و فرزند خواندگی در بهزیستی کاملا مشخص است و فرد نمی‌تواند به این راحتی‌ها حکم سرپرستی را دریافت کند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: درحال حاضر خانواده‌هایی هستند که حتی چهار سال است که در نوبت دریافت حکم فرزند خواندگی اند زیرا برای مثال تمایل به سرپرستی فرزندی با مشخصات خاص و یا نوزاد را دارند، به همین دلیل به هیچ وجه حضور داوطلبانه در این مراکز در قالب طرح نوازش حقی را برای هیچ کس ایجاد نمی‌کند که باعث تضییع حق سایر افراد شود.

فرید افزود: این افراد می‌توانند متقاضی دریافت فرزندخواندگی شوند؛اما باید مانند سایر افراد قوانین را رعایت کرده و در لیست پشت نوبتی‌ها قرار بگیرند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه عنوان کرد:‌در حال حاضر طرح نوازش در یکی از شیرخوارگاه‌های جنوب شهر تهران به نام شیرخوارگاه «ترکمانی» انجام شده و تعداد داوطلبان نیز به حد نصاب رسیده است.

فرید افزود: چنانچه این رویکرد موفقیت آمیز باشد می‌توانیم آنرا در سایر نقاط کشور گسترش دهیم و با آموزش به کارشناسان استانی، دستور العمل مشخص آن را نیز تدوین کنیم.

وی همچنین ضمن بیان آنکه همواره در سایر شیرخوارگاه‌های کشور مانند شیرخوارگاه آمنه، حضرت رقیه تهران و غیره نیروهایی به طور داوطلب مراجعه می‌کنند و افراد داوطلب درجهت حضور در شیرخوارگاه‌ها بر اساس طرح "نوازش "محدودیت زمانی خاصی ندارند؛خاطر نشان کرد: این طرح برای اولین بار امسال به طور رسمی در سازمان بهزیستی کشور آغاز شد و معتقدیم که رسانه‌ها در فرهنگ سازی در این زمینه می‌توانند بسیار موثر بوده و بهزیستی را همراهی کنند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: