کد خبر: ۱۶۸۹۶
۱۷ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۳:۰۹
0
بررسی های گزارش کمیسیون تلفیق بودجه 89 صبح امروز در حالی در صحن علنی مجلس آغاز شد که 20 نماینده موافق و مخالف به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود در این باره پرداختند.
پول نیوز - در این میان احمد توکلی ، الیاس نادران ، مصطفی کواکبیان ، عوض حيدر‌پور و محمد رضا خباز از جمله مخالفانی هستند که پیرامون لایحه نظر دهی کردند.

به گزارش پول نیوز همچنین ادیانی ، قوامی ، ناصری و کامران از جمله موافقانی اند که به دفاع از لایحه پرداختند.

بر اساس این گزارش ایراداتی که از نگاه مخالفین در صحن علنی مجلس به حاضرین ارائه شد بدین شرح است :

عوض حیدر پور عضو كميسيون امنيت ملي به عنوان مخالف هفتم كليات لايحه بودجه گفت: چون رسيدگي به لايحه بودجه در زمان اندك با دقت انجام نشده پيشنهاد مي‌‌شود، براي سال آينده قانون بودجه 88 با رشد قابل قبولي به صورت يك دوازدهم تصويب تا لايحه بودجه در فروردين ماه با فرصت رسيدگي شود.

همچنین مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان در خانه ملت با اشاره به تورم زا بودن لایحه افزود : بر اساس اظهارات وزير اقتصاد در كميسيون تلفيق پيش‌بيني 10 تا 15 درصد اضافه تورم به خاطر هدفمند كردن يارانه شده است يعني در سال 89، 25 درصد تورم خواهيم داشت. آيا در شرايط كنوني مجلس مي‌تواند به لايحه و طرحي راي دهد كه از همين الان گفته مي‌شود 25 درصد تورم خواهد داشت؟ در شرايط ركودي با اين ميزان تورم چه پاسخي براي مردم داريم؟ آيا مي‌توان از پس اين همه مشكلات مردم كه بر اثر فقر و گراني دارند، برآيد؟

کواکبیان ادامه داد : در حالي كه 106 مصوبه در عرض دو ساعت در كميسيون تصويب شده است بايد بررسي شود كه به چه مراكزي در عرض دو ساعت چندين ميليارد توزيع شده است؟ اين در حالي است كه در اين مصوبات براي بنياد مولانا و امثال اينها پول‌هايي توزيع شده كه نظارتي به آن نيست.

این گزارش می افزاید احمد توكلي به عنوان مخالف پنجم كليات لايحه بودجه 89 كه وقت مخالف ششم را هم به خود اختصاص داد، با بيان اينكه هدفمند كردن يارانه‌ها، بيماري هلندي و بودجه متكي به نفت و طرح‌هاي عمراني ركود تورمي را در پي خواهد داشت، اظهار داشت: قانون بودجه بايد مانند سياست‌گذاري هاي كلان به ايجاد ثبات اقتصادي، رشد نرخ اقتصادي و توزيع عادلانه درآمدها بي انجامد، اين درحالي است كه بودجه 89 چنين ويژگي ندارد.

وي همچنين با اشاره به نرخ 9.5 درصدي بيكاري در پاييز 87 اظهار داشت: اين رقم در سال 88 به 11.3 درصد رسيد.

توكلي ادامه داد : بر اساس گفته وزير اقتصاد نرخ تورم در سال جاري 9 تا 12 درصد و بنا به گفته معاون وي به 13 درصد مي‌رسد و اين در حالي است كه بنابر اعلام قبلي 34 هزار ميليارد تومان درآمد حاصل از هدفمندي يارانه‌ها نرخ تورم 15.7 درصدي را در پي خواهد داشت و حتي به گفته برخي دانشگاهيان اين نرخ از 30 درصد نيز بالاتر مي رود و تا 46 درصد خواهد رسيد.

وي با بيان اينكه همه نسبت به ركود اقتصادي سال آينده هشدار داده‌اند، افزود: كميسيون تلفيق سقف درآمدي 20 هزار ميليارد توماني دولت از محل هدفمندي يارانه‌ها را در سال آينده تصويب كرد كه مصوبه پرخطري است.

به گفته وي افزايش درآمد صادرات نفت آثار تورمي و ركود را تشديد مي‌كند.
توكلي تصريح كرد: هرگاه اتكاء درآمد دولت به پول نفت افزايش يابد تقاضا براي تجارت در بخش زمين و مسكن بالا مي‌رود.

در ادامه مخالفتها با لایحه بودجه 89 الیاس نادران با بيان اينكه فرآيند بودجه‌ نويسي دچار معايب ساختاري است، اظهار داشت: 40 سال است كه قرار است بودجه عملياتي شود ولي آنچه امروز تقديم مجلس شده آيا باعث محقق شدن حقوق دولت، مردم، مجلس و يا عده كمي كه با چانه‌زني برخي ارقام رضايتشان را جلب كرده اند، شده است؟

نادران افزود: بودجه‌هاي متفرقه و هزينه‌هاي سرمايه‌اي جاي پيش‌بيني را باقي نمي‌گذارد و مجموعه‌اي از اختيارات است كه بر اساس آن، دولت به هر نحوي كه صلاح بداند بودجه سال 89 را مي‌نويسد، ديگر اين مصوبه مفهوم بودجه ندارد و نظارت به كلي مخدوش است.

وي تصريح كرد: كميسيون تلفيق دچار 3خطاي اساسي شده است كه يكي از آنها اين است كه از
پرداختن به مسائل اساسي براي اصلاح چارچوب‌ها تخلف كرده است.

وي با بيان اينكه كميسيون تلفيق دچار خطاي جزئي‌نگري شده است، افزود: چند هزار ميليارد تومان از بودجه به عنوان بودجه فرهنگي در اختيار دو نفر قرار گرفته كه سوابق آنها مشخص و نسبت به بودجه مسئوليت پاسخگويي به مجلس ندارند.

وي تاكيد كرد: عملكرد كميسيون تلفيق با مفهوم بودجه‌ريزي مطابقت ندارد و اين بودجه‌ريزي، سازي است كه صداي آن چند سال ديگر در مي‌آيد.

موافقان بودجه 89 نیز در دفاعیات خود از لایحه گفتند :
سيد علي ادياني عضو كميسيون انرژي : موافقت يا مخالفت با كليات بودجه به معناي موافق مطلق يا مخالف مطلق نيست بلكه امري نسبي است تا بتوانيم معدل نكات مندرج با بدست بياوريم.

عضو كميسيون انرژي مجلس در تشريح دلايل موافقت خود با كليات لايحه بودجه سال 89 اظهار داشت: توجه به اسناد بالادستي و عملياتي كردن سياست‌هاي برنامه پنجم در مورد ضرورت صندوق توسعه ملي كه بر مبناي آن 20 درصد درآمد حاصل از درآمد نفت و گاز براي تقويت زيرساخت‌ها در نظر گرفته شده است و همچنين اصلاح رابطه مالي وزارت نفت و پيش‌بيني و سازگاري مناسب آن پس از 30 سال كه منجر به شفاف‌سازي روابط مالي وزارت نفت با بودجه شده است.

وي افزود: در بودجه امسال هزينه‌ها و درآمدهاي وزارت نفت به صورت شفاف مشخص شده است و همين امر باعث مي‌شود تا نمايندگان مجلس به طور سهل و روان بتوانند بر اين موارد رسيدگي كامل داشته باشند.

ادياني در بيان دليل سوم موافقت خود از كليات لايحه بودجه سال 89 اظهار داشت: حمايت از محصولات كشاورزي در اين لايحه به طوري كه در چند سال گذشته هر از چندگاهي ما شاهد تذكرات و سوالاتي از سوي نمايندگان مجلس و يا بعضا استيضاح وزراي جهاد كشاورزي و بازرگاني بوده‌ايم كه در اين لايحه بر مديريت توليد، توزيع و واردات محصولات كشاورزي تأكيد شده است تا وقت دولت و نمايندگان در آن گرفته نشود.

وي افزود: دولت در سال 89 مكلف شده است تا در واگذاري شركت‌هاي دولتي كه جزء مشمولين واگذاري هستند آزادي عمل داشته باشد و همچنين در خصوص شركت‌هايي كه در ليست واگذاري‌ها نيامده‌اند به سازمان خصوصي‌سازي اجازه داده شده است كه آنها را واگذار كند و همچنين در فروش بخش‌هاي عمراني به بخش خصوصي نيز اختياراتي داده شده است.

قوامی دیگر نماینده موافق لایحه به فارس گفت : كميسيون تلفيق 7 نكته اساسي را در مورد بودجه 89 مورد توجه قرار داد كه اولين نكته اين بود كه بودجه يك سند پيش‌بيني درآمد و هزينه‌ها براي دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده با مكانيزم مشخص است، براين اساس اين برنامه كوتاه مدت بايد در راستاي برنامه‌هاي ميان مدت كه همان برنامه‌هاي توسعه‌اي است حركت كند.

عضو كميسيون برنامه و بودجه بيان كرد: به دليل اينكه برنامه پنجم تصويب نشده و بايد بودجه براساس برنامه انجام شود در يكي از بندهاي كميسيون تلفيق برنامه چهارم تمديد شد تا بودجه بدون برنامه تصويب نشود.

عضو كميسيون برنامه و بودجه بيان كرد: رابطه مالي شركت نفت با دولت يكي از نكاتي بود كه در كميسيون تلفيق به آن توجه شد. براساس اين رابطه هر ساله بخشي از درآمد مالياتي كه منشاء نفتي دارند به دولت داده مي‌شد. البته بايد بدانيم درست است كه بودجه كشور 54 درصد آن بطور مستقيم وابسته به نفت است ولي اگر بودجه را بطور كامل بررسي كنيم بيش از 80 درصد از بودجه به صورت مستقيم و غيرمستقيم به منابع نفتي وابسته است بنابراين در كميسيون تلفيق در راستاي شفاف‌سازي و درست كردن شاخص‌هاي اقتصادي از جمله نسبت ماليات به توليد ناخالص داخلي به صورت واقعي نگاه شد و درآمدهاي نفتي كاهش يافت و قرار شد درآمد‌هاي اين بخش به اسم نفت شناسايي ‌شوند.

قوامي بيان كرد: 17 ميلياردي كه تحت عنوان ماليات و سود سهام در نظر گرفته شده بود به منشاء اصلي برمي گردد و براين اساس لايحه بودجه شفاف‌تر خواهد شد.

شایان ذکر است پس از دفاع مخبر كميسيون تلفيق از مصوبات اين كميسيون در بودجه ، 20 نماینده مخالف و موافق به ارائه نظرات و پیشنهادات خود می پردازند که در آخر كليات بودجه راي گيري مي شود تا پس از تصويب كليات مجلس وارد بررسي جزئيات بودجه شود.

هم اکنون نمایندگان موافق و مخالف مشغول ارائه نکات مدنظرشان هستند و مهم ترین مبحث در لایحه بودجه 89 هدفمند کردن یارانه ها می باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.