کد خبر: ۱۶۸۹۵
۱۷ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۲:۳۹
0
بر اساس اظهارات وزير اقتصاد در كميسيون تلفيق پيش‌بيني 10 تا 15 درصد اضافه تورم به خاطر هدفمند كردن يارانه شده است يعني در سال 89، 25 درصد تورم خواهيم داشت. آيا در شرايط كنوني مجلس مي‌تواند به لايحه و طرحي راي دهد كه از همين الان گفته مي‌شود 25 درصد تورم خواهد داشت؟ در شرايط ركودي با اين ميزان تورم چه پاسخي براي مردم داريم؟ آيا مي‌توان از پس اين همه مشكلات مردم كه بر اثر فقر و گراني دارند، برآيد؟
مصطفي كواكبيان با بيان اينكه در بودجه‌ 89 وابستگي به درآمدهاي نفتي مشهود است، اظهار كرد: گزارش كميسيون تلفيق با اسناد فرادستي و سياست‌هاي كلي تنظيم شده توسط مقام معظم رهبري منطبق نيست.

به گزارش ايسنا، نماينده مردم سمنان در خانه ملت در مخالفت با كليات بودجه 89، گفت: مطابق با آيين‌نامه، دولت بايد بودجه را در 15 آذر به مجلس تقديم كند اما هنگامي كه لايحه در 15 بهمن به مجلس فرستاده مي‌شود بررسي بودجه تا ساعت 30/2 بامداد و به تبع آن تصميمات گرفته شده در آن زمان به لحاظ كار كاربردي و راهبردي براي كشور مشخص است پس ما كه ادعاي قانون‌گرايي و دولت قانون‌گرا داريم بايد به دولت تاكيد كنيم كه حداقل براي يك بار براي سال آينده بودجه را به موقع به مجلس ارائه دهد.

وي گزارش كميسيون تلفيق را مغاير با سياست‌هاي كلي تعيين شده از سوي مقام معظم رهبري دانست و اظهار كرد: مگر در سياست‌هاي كلي نيامده است كه بودجه بايد طوري تنظيم شود كه تا پايان برنامه پنج ساله پنجم وابستگي بودجه به درآمدهاي نفتي به صفر نزديك شود اما آيا بودجه 89 وابستگي را كم كرده است يا زياد؟

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه تعيين قيمت 65 دلار براي هر بشكه نفت وابستگي به نفت را اضافه‌تر مي‌كند، گفت: بر اساس بررسي‌هاي مركز پژوهش‌هاي مجلس پيشنهاد قيمت 65 دلار بالاترين قيمت نفت در كشورهاي منطقه است. انگار تمام بودجه مي‌خواهد بر اساس نفت تنظيم شود و قرار نيست كه مبلغي در صندوق ذخيره ارزي و صندوق توسعه‌ ملي باقي بماند.

كواكبيان ادامه داد: با وجودي كه كميسيون تلفيق به ارايه‌ اساسنامه صندوق توسعه ملي تا پايان فروردين به مجلس تاكيد كرده است اما هنوز ساز و كار اين صندوق مشخص نيست و از طرف دولت در حد بسيار بالايي يعني 11 ميليارد دلار براي مصارف ديگر پيش‌بيني مي‌شود و هنگامي كه كميسيون تلفيق نمي‌تواند اين رقم را در نظر گيرند مي‌گويد كه از ذخاير ارزي صندوق ذخيره ارزي استفاده شود تا تعهدات ارزي‌اش طي سال‌هاي گذشته را انجام دهد. اين در حالي است كه معلوم نيست دولت در طول چهار سال گذشته 280 ميليارد دلار درآمدهاي حاصل از نفت را كجا و چگونه خرج كرده است؟

عضو فراكسيون خط امام (ره) مجلس، با طرح اين پرسش كه با مصوبات بودجه كميسيون تلفيق نرخ تورم در سال 89 چقدر خواهد بود؟ گفت: بر اساس اظهارات وزير اقتصاد در كميسيون تلفيق پيش‌بيني 10 تا 15 درصد اضافه تورم به خاطر هدفمند كردن يارانه شده است يعني در سال 89، 25 درصد تورم خواهيم داشت. آيا در شرايط كنوني مجلس مي‌تواند به لايحه و طرحي راي دهد كه از همين الان گفته مي‌شود 25 درصد تورم خواهد داشت؟ در شرايط ركودي با اين ميزان تورم چه پاسخي براي مردم داريم؟ آيا مي‌توان از پس اين همه مشكلات مردم كه بر اثر فقر و گراني دارند، برآيد؟

كواكبيان با طرح اين پرسش كه آيا گزارش كميسيون تلفيق به افزايش اشتغال منجر مي‌شود، گفت: اين گزارش و بودجه نه تنها اشتغالزا نخواهد بود بلكه بيشتر به سمت اقتصاد صدقه‌اي توزيع پول بين فقراي جامعه مي‌رود.

وي در پايان گفت: در حالي كه 106 مصوبه در عرض دو ساعت در كميسيون تصويب شده است بايد بررسي شود كه به چه مراكزي در عرض دو ساعت چندين ميليارد توزيع شده است؟ اين در حالي است كه در اين مصوبات براي بنياد مولانا و امثال اينها پول‌هايي توزيع شده كه نظارتي به آن نيست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: