کد خبر: ۱۶۸۸۳
۱۷ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۱:۲۷
0
وي تاكيد كرد: عملكرد كميسيون تلفيق با مفهوم بودجه‌ريزي مطابقت ندارد و اين بودجه‌ريزي، سازي است كه صداي آن چند سال ديگر در مي‌آيد.
الياس نادران در جلسه بررسي كليات بودجه 89 در صحن علني مجلس با بيان اينكه فرآيند بودجه‌نويسي دچار معايب ساختاري است، اظهار داشت: 40 سال است كه قرار است بودجه عملياتي شود ولي آنچه امروز تقديم مجلس شده آيا باعث محقق شدن حقوق دولت، مردم، مجلس و يا عده كمي كه با چانه‌زني برخي ارقام رضايتشان را جلب كرده اند، شده است؟

وي با بيان اينكه مجلس كليات و خطوط كمي بودجه را در نيمه اول سال به دولت ابلاغ كرده است، افزود: اين در حالي است كه در تصويب بودجه، اين كليات به طور كامل با بودجه تطبيق داده نمي‌شود و دولت اختيار پيدا مي‌كند بر اساس قوانين دائمي در سقف بودجه مصوب به وظايف خود عمل كند.

وي تصريح كرد: آنچه به عنوان بودجه نوشته شده بر اساس صلاحيت قوه مجريه است و اين در حالي است كه رئيس بانك مركزي عنوان مي‌كند با اين تركيب بودجه نمي‌توان نرخ تورم سال 89 را اعلام كرد، اگر كسي از اعضاي كميسيون تلفيق مي‌تواند، بگويد كه اعتبارات هزينه‌اي و تملك دارايي در بودجه 89 چقدر است؟

نادران افزود: بودجه‌هاي متفرقه و هزينه‌هاي سرمايه‌اي جاي پيش‌بيني را باقي نمي‌گذارد و مجموعه‌اي از اختيارات است كه بر اساس آن، دولت به هر نحوي كه صلاح بداند بودجه سال 89 را مي‌نويسد، ديگر اين مصوبه مفهوم بودجه ندارد و نظارت به كلي مخدوش است.

وي تصريح كرد: كميسيون تلفيق دچار 3خطاي اساسي شده است كه يكي از آنها اين است كه از پرداختن به مسائل اساسي براي اصلاح چارچوب‌ها تخلف كرده است.

وي با بيان اينكه كميسيون تلفيق دچار خطاي جزئي‌نگري شده است، افزود: چند هزار ميليارد تومان از بودجه به عنوان بودجه فرهنگي در اختيار دو نفر قرار گرفته كه سوابق آنها مشخص و نسبت به بودجه مسئوليت پاسخگويي به مجلس ندارند.

وي تاكيد كرد: عملكرد كميسيون تلفيق با مفهوم بودجه‌ريزي مطابقت ندارد و اين بودجه‌ريزي، سازي است كه صداي آن چند سال ديگر در مي‌آيد.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس با طرح اين سوال كه تعيين تعرفه نوشابه و سيگار چه ارتباطي با كميسيون تلفيق دارد؟ عنوان كرد: منطق بودجه‌ريزي در شنبه ‌شب تا ساعت 2.5 صبح چه بوده است؟

وي كاهش سهم دولت از هدفمندي يارانه‌ها از 8 هزار ميليارد تومان به 4هزار ميليارد تومان توسط كميسيون تلفيق را اقدامي مناسب ارزيابي كرد و گفت: البته در اين خصوص ايرادهاي اساسي وارد است يكي اينكه كميسيون، درآمدهاي غير واقعي را اضافه كرده است مانند درآمد حاصل از حقوق ورودي و واگذاري بنگاه‌هاي دولتي كه به 10 هزار ميليارد تومان مي‌رسد.

وي تاكيد كرد: در اين زمينه ضابطه واحدي حاكم نبوده و برخي اختيارات نيز مانند دريافت 3 درصد از سود ويژه‌ شركت‌هاي دولتي و اختصاص آن به امور فرهنگي از جمله اين موارد است كه مسئوليت اجراي آن با هيچ وزيري نيست و رقم آن هم مشخص نشده است.

نادران ادامه داد: بر اساس برآورد بانك مركزي نرخ رشد توليد ناخالص داخلي امسال 2.5 تا 2.7 درصد بوده و سال آينده اين رقم 1.5 درصد كاهش مي‌يابد.

وي افزود: ركود حاكم بر اقتصاد ملي و صنعت در سال آينده تشديد خواهد شد، بودجه‌ريزي انجام شده نيز به اين مسئله كمك خواهد كرد و آثار تورمي را به همراه خواهد داشت.
به گفته وي، سال آينده كشور مصداق ركود تورمي را به طور عميق تجربه خواهد كرد و ركود بين‌المللي و همچنين ركود حاصل از سياست‌هاي انقباض پولي و هدفمند كردن يارانه‌ها در بخش‌هاي صنعت، كشاورزي و حمل و نقل نيز باعث تشديد ركود اقتصادي كشور خواهد شد.

نادران تأكيد كرد: در اين ميان، افزايش هزينه‌ها متأثر از هدفمند كردن يارانه‌ها نيز تورم را تشديد مي‌كند.

وي با طرح اين سوال كه مصوبه كميسيون تلفيق با هدف‌گذاري‌هاي اقتصادي و اجتماعي مندرج در سياست‌هاي برنامه پنجم چقدر فاصله دارد؟ اظهار داشت: آيا رشد 8 درصدي اقتصاد محقق مي‌شود و آيا نرخ تورم به سمت تك‌رقمي شدن حركت خواهد كرد؟

نادران تاكيد كرد: بپرسيد مقامات پولي در جلسات خصوصي نرخ تورم را چقدر بيان كرده‌اند و آيا با اين وضعيت ضريب جيني در سال آينده كاهش خواهد يافت و انضباط مالي در شبكه بانكي حاكم مي‌شود؟

وي ادامه داد: آيا قوانين داخلي نقض نشده و آيا وضعيت رابطه نفت و دولت و اساسنامه 4 شركت اصلي وابسته به وزارت نفت مشخص شده است؟

نادران از نمايندگان مجلس خواست تا با ارائه فرصتي به دولت، از قوه مجريه بخواهند كه تكاليف خود را طي سه ماه آينده مشخص و بر اساس آن تصميم‌گيري شود.
وي افزود: مگر دولت با 50 روز تاخير لايحه بودجه را به مجلس تقديم كرد چه اتفاقي افتاد؟
وي در پايان تاكيد كرد: من به كليات بودجه راي نمي‌دهم و از شما نمايندگان نيز مي‌خواهيم بين خود و خدا شجاعانه تصميم بگيريد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: