کد خبر: ۱۶۸۴۰
۱۶ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۷:۳۳
0
مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار اهداف هفت گانه اين شرکت براي پنج سال آينده را اعلام کرد.
 ايرنا، "حسن قاليباف اصل" در يک نشست خبري، با اشاره به برنامه پنج ساله شرکت بورس و اوراق بهادار، گفت: براساس اين اهداف در سال آينده برنامه هايي براي تحقق هفت هدف اصلي پياده خواهد شد.

وي، ارتقا سهم بازار سرمايه در تأمين مالي طرح‌هاي مولد اقتصادي، به کارگيري مقررات و رويه هاي موثر براي حفظ سلامت بازار و رعايت حقوق سهامداران، تعميق و گسترش بازار با به کارگيري از فناوري اطلاعات و تکنولوژي، توسعه دانش ملي و گسترش فرهنگ سهامداري در کل کشور، اصول پاسخگويي و شفافيت در همکاري و افزايش تعاملات با ذينفعان و توسعه مستمر دارايي‌هاي فکري و سرمايه‌هاي انساني شرکت بورس از جمله اهدافي است که مدنظر قرار مي‌گيرد.

وي افزود: طبق اين اهداف 38 برنامه مدنظر است که در دو دسته برنامه‌هاي جاري و توسعه‌اي پيگيري خواهد شد. نقدشوندگي، شفافيت، پذيرش 11 شرکت جديد به عرضه سهام شرکت‌هاي پالايشگاهي، بانک ها و بيمه‌ها، بازارگرداني و ارسال پيشنهاداتي براي لايحه بودجه سال 90 به مجلس و مطالعات مربوط به آثار هدفمندکردن يارانه‌ها بر بازار سرمايه از جمله برنامه‌هاي جاري است.

به گفته قاليباف اصل، طراحي نظام بازاريابي براي شرکت‌هاي داراي ظرفيت پذيرش در بورس با هدف جلب شرکت هاي خصوصي، طراحي ساز و کار نظارت بر بازار و تهيه و تدوين مقررات و بسترهاي مورد نياز در حوزه مديريت بازار، تدوين مقررات و رويه‌هاي معاملاتي براي تسهيل معاملات الکترونيکي و دسترسي آسان به معاملات، به کارگيري ابزار جديد اوراق آتي سهام از سال آينده و استفاده از نرم افزار بورس کالا و اجرايي کردن قراردادهاي اختيار معامله از جمله برنامه‌هاي توسعه‌اي شرکت بورس خواهد بود.

** عملکرد شرکت بورس
وي در رابطه با عرضه‌هاي اوليه سهام شرکت ها در سال جاري، گفت: طي سال 88 در مجموع سهام شش شرکت جديد در بورس عرضه شد که با در نظر گرفتن شاخص هايي نظير اميدنامه، اين عرضه‌ها باشفافيت و درصد بيشتر سهام عرضه شده همراه بود.

قاليباف اصل با بيان آنکه آخرين عرضه سهام شرکت‌هاي جديد مربوط به بيمه آسيا بود که هم اکنون 46 درصد از سهام آن عرضه شده، خاطرنشان کرد: اطلاع رساني مناسبي براي شرکت‌هاي در حال پذيرش صورت گرفت که طي سال جاري دو صنعت حفاري و بيمه به صنايع
37 گانه گذشته بورس اضافه شد تا تنوع سرمايه گذاري افزايش يابد.

سخنگوي شرکت بورس به نقدشوندگي سهام اشاره کرد و گفت: در اين رابطه گزارشي تهيه شده که نقشه راه براي افزايش نقدشوندگي سهام است. اين درحالي است که مطالعات مناسبي درباره راهبردهاي آن تدوين شده که براي نظرخواهي به دو کانون کارگزاران و نهادهاي مالي و همچنين سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه و در آن پيشنهاداتي داده شد.

به گفته قاليباف اصل،‌ از جمله اين پيشنهادات افزايش دامنه نوسان قيمت هر سهم از سه به 5/3 درصد و همچنين کاهش حجم مبناي 11 شرکت بزرگ است. از سوي ديگر مواردي مانند حراج تک قيمتي براي بازگشايي سهام يا حراج تعيين قيمت پاياني به آينده موکول شده است.

وي با اشاره به بازنگري دستورالعمل بازارگرداني، گفت: باتوجه به لزوم بازارگرداني شرکت هاي حاضر در بازار دوم، شرکت بورس دستورالعمل مربوط به نقدشوندگي بازار را کمک خواهد کرد.
قاليباف اصل، ادامه داد: تاکنون دو درخواست براي استفاده از بازارگرداني به شيوه جديد ارائه شده که از اين دو درخواست بازارگرداني شرکت توسعه عمران فارس نهايي شده که از سال آينده عملي خواهد شد.

** بازدهي 53 درصدي و معاملات بي سابقه 18 هزار ميليارد توماني

وي با اشاره به حجم معاملات بي سابقه بازار سهام در 12 ماه اخير، اظهار داشت: در سال
جاري بيش از 18/1 هزار ميليارد تومان معامله انجام شد که نسبت به حجم معامله 13/6 هزار ميليارد توماني سال گذشته با رشد 33 درصدي مواجه شده است.

وي ادامه داد: از سوي ديگر معاملات خرد و بلوک سهام در حالي سال گذشته 4/8 هزار ميليارد تومان بود که در سال جاري با رشد 21 درصدي به 6 هزار ميليارد تومان رسيده است.

قاليباف اصل گفت: براساس فرمول حجم معاملات تقسيم بر ميانگين ارزش روز، نسبت نقد شوندگي سهام نيز از 31 درصد سال گذشته به 33 درصد رسيد. متوسط معاملات روزانه بازار در سال جاري نيز با رشد 30 درصدي از 60 به 77 ميليارد تومان سال جاري رسيده است.

به گفته مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار، ارزش بازار سهام نيز در حالي پايان سال گذشته 44/8 هزار ميليارد تومان بود که اين متغير با رشد 30 درصدي هم اکنون به 63 هزار ميليارد تومان رسيده است.

قاليباف اصل افزود: بازده و رشد بازار نيز باتوجه به افزايش شاخص کل بورس از 7 هزار و 966 واحد اسفند سال گذشته به 12 هزار و 221 واحد کنوني، 53 درصد بوده است.

** افزايش فعاليت سهامداران حقيقي
وي با اشاره به رشد 60 درصدي تعداد دفعات معاملات و انجام سه ميليون دفعه معامله در سال جاري، گفت: بيشترين حجم خصوصي سازي در سال جاري از طريق بورس انجام شده بطوري که بالغ بر 90 درصد از واگذاري ها در بازار سهام انجام شد.

قاليباف اصل، به وضعيت معاملات سهامداران حقيقي و حقوقي اشاره کرد و گفت: در مقايسه با خريد و فروش سهامداران حقيقي و حقوقي، افراد حقيقي بيشتر از حقوقي‌ها اقدام به انجام معامله نمودند که اين گروه 330 ميليارد تومان وارد بازار سهام کردند اما افراد حقوقي در مجموع حدود 10 هزار ميليارد تومان از خريدها را انجام داده و بيشتر فروشنده بودند.

وي گفت: اين در حالي است که نسبت ميانگين قيمت به درآمد هر سهم بازار با رشد دو مرتبه‌اي نسبت به ابتداي سال از3/83 به 5/82 مرتبه رسيده است.

** افزايش سهم بازار از توليد ناخالص ملي به 10 درصد

وي با بيان آنکه نسبت بازار سرمايه به توليد ناخالص ملي هم اکنون پنج درصد است، افزود:
اين نسبت در حالي براي ديگر بورس ها حدود 15 درصد بوده که در پايان برنامه پنجم براي اقتصاد کشور بايد 10 درصد از توليد ناخالص ملي مربوط به بازار سرمايه باشد.

قاليباف اصل، ادامه داد: البته در اين خصوص راه‌حل‌هايي را به بانک مرکزي و سازمان بورس
ارائه کرده‌ايم که براساس آن باتوجه به شفاف و کم ريسک بودن شرکت‌هاي بورسي و همچنين تحت نظارت قرار گرفتن آنها، بايد در مقوله افزايش سرمايه و ارائه تسهيلات تفاوت‌ هايي بين اين دسته شرکت ها و شرکت‌هاي خارج از بورس باشد.

** پيشنهاداتي براي آثار هدفمندکردن يارانه ها بر بازار سرمايه

اين مقام مسول در شرکت بورس و اوراق بهادار با اشاره به آثار هدفمندکردن يارانه ها بر بازار سرمايه، گفت: اجراي اين طرح در مجموع باعث شفاف تر شدن بورس مي‌شود اما با توجه به اثرگذاري آن بر سودآوري شرکت ها، در نتيجه قيمت سهام شرکت ها ممکن است با کاهش مواجه شود.

وي ادامه داد: اين درحالي است که پيشنهاداتي را در اين رابطه به شوراي عالي بورس ارسال کرده‌ايم که اولا نکات مثبت هدفمندکردن يارانه‌ها افزايش و موارد منفي آن کاهش يابد. در اين رابطه در خصوص شفاف تر شدن بازتوزيع يارانه‌ها و اعمال نرخ هاي ترجيحي و تشريح جوايز صادراتي پيشنهاداتي ارائه شده است.

** سود 45 توماني هر سهم شرکت براي سال آينده و خريد اعتباري سهام

سخنگوي شرکت بورس و اوراق بهادار گفت: درخصوص خريد اعتباري پيشنهاداتي به سازمان بورس ارائه شده که اين سازمان در حال پيگيري از طريق بانک مرکزي است.

قاليباف اصل گفت:‌سود 30 توماني هر سهم شرکت بورس در سال جاري به 43 و سپس
به 53 تومان افزايش يافته که محقق خواهد شد.

وي اظهار داشت: براي هر سهم شرکت بورس در سال آينده 45 تومان سود پيش بيني شد و اين در حالي است که باتوجه به برنامه خريد ساختماني براي شرکت بورس، افزايش سرمايه اي بعد از بررسي و آ‌ماده شدن پيشنهاد در نظر گرفته شده است.

** پذيرش بيمه دانا

وي گفت: هرچند کسر ذخيره 11 ميليارد توماني اين شرکت مانع از پذيرش آن در بورس شده اما قرار شد صورت هاي مالي 88 بيمه دانا تهيه و براساس آن و بطور مجدد پرونده در هيأت پذيرش اوراق بهادار بررسي شود.

قاليباف اصل با بيان اينکه از 200 کد سرمايه گذاران خارجي 23 کد فعال است، خاطرنشان کرد: کل سود شرکت ها در سال جاري ده هزار ميليارد تومان بود که از اين مبلغ 7/5 هزار ميليارد تومان به عنوان سود تقسيمي در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد:‌ با توجه به موضوع شايعات و دستکاري بر قيمت در قالب نظارت بر بازار گزارشي در دست تهيه است.

** برنامه‌هايي براي کارگزاران و آمادگي عرضه چند شرکت جديد

در ادامه اين نشست"محمدرضا رستمي"معاون ناشران و امور اعضاي شرکت بورس نيز در رابطه با برنامه‌هاي شرکت بورس براي کارگزاران، گفت: نظارت دوره اي بر کارگزاران، بازنگري در دستورالعمل نظارت و نهايي شدن آن، اعطاي مجوزهاي دسترسي به کارگزاران براي راه اندازي شعب در خارج از کشور طبق دستورالعمل تهيه شده و مشخص شدن استانداردهايي براي صورت هاي مالي کارگزاران و آموزش به کارکنان اين شرکت ها از جمله موارد مربوط به اين گروه است.

وي ادامه داد: باتوجه به حساسيت سهام شناور آزاد شرکت ها در خصوص تخفيف مالياتي
20 درصدي با هماهنگي سازمان بورس آيين نامه محاسبه دقيق تر اين متغير انجام شده و قرار است در شوراي عالي بورس تصويب شود تا از ابتداي سال آينده عملياتي شود.

رستمي به وضعيت پذيرش شرکت ها در سال جاري اشاره کرد و گفت: ‌بعد از پذيرش و عرضه سهام شش شرکت جديد در سال جاري پذيرش بيمه دانا با مشکل مواجه شد و شرکت آب و خاک مورد پذيرش هيأت مربوطه قرار نگرفت. اين در حالي است که شرکت بالاست راه آهن در مراحل آماده سازي است که امکان عرضه سهام آن در سال آينده فراهم خواهد شد.

وي در پايان گفت: در صورت رفع مشکل سهامي عام شدن پالايشگاه‌ها، در سال آينده 3 تا 4 شرکت پالايشگاهي به همراه بانک سرمايه، صندوق بازنشستگي کارکنان نفت و دو بيمه خصوصي وارد بورس خواهند شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.