واردات در 9 ماهه امسال کاهش یافت
کد خبر: ۱۶۷۶۰۷
۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹
0
بنا بر اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، تراز تجارت خارجی همچنان مثبت باقی مانده و حجم صادرات غیر نفتی کشورمان یک میلیارد و 864 میلیون دلار بیشتر از واردات است. همچنین در 9 ماهه امسال، میزان صادرات غیرنفتی کشورمان به 32 میلیارد و 31 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 11.16 درصد کاهش داشت اما کاهش واردات بیش‌تر از کاهش صادرات بوده است.
پول‌نیوز - گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در 9 ماهه امسال را اعلام کرد که بر این اساس، این تراز همچنان مثبت باقیمانده و حجم صادرات غیرنفتی کشورمان یک میلیارد و 864 میلیون دلار بیشتر از واردات است.

واردات کشورمان در مدت یاد شده به 30 میلیارد و 167 میلیون دلار رسید که این میزان واردات 22.34 درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

همچنین در 9 ماهه امسال، میزان صادرات غیرنفتی کشورمان به 32 میلیارد و 31 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 11.16 درصد کاهش داشت.

اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یاد شده شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل، پروپان مایع شده و قیر نفت بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان نیز به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان بوده اند.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به ذرت دامی با سهم 3.50 درصدی از کل ارزش واردات، گندم با 2.09 درصد، لوبیای سویا با 1.49درصد و کنجاله سویا با 1.73 درصد اختصاص دارد که به ترتیب از کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و سوئیس وارد کشور شده است.

بررسی آماری تراز تجاری کشور در دولت یازدهم نشان می دهد در بخش کشاورزی نیز همچنان این تراز مثبت بوده و چهار میلیارد دلار بهبود یافته است؛ پیش بینی می شود تا پایان سال، چهار میلیارد دلار دیگر بهبود یابد.

براساس اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، سرانه تجاری بخش کشاورزی در اواخر دولت هشتم به منفی 1.1 میلیارد دلار رسید که این رقم در سال 1391 به منفی 9.2 میلیارد دلار یعنی 9 برابر افزایش یافت.

در سال 1392 با اقدامات دولت یازدهم تراز تجاری بخش کشاورزی به منفی هشت میلیارد دلار رسید که این رقم در سال گذشته به منفی 5.5 میلیارد دلار کاهش یافت؛ در دو سال و نیم اخیر این میزان چهار میلیارد دلار دیگر کاهش نشان می دهد.

چین، عراق، امارات، هند و افغانستان، مهمترین بازارهای صادراتی ایران

سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد : کشورهای چین، عراق، امارات، هند و افغانستان به عنوان مهمترین بازارهای صادراتی ایران در دوره هشت ماهه امسال ( فروردین تا پایان آبان ) بودند، که در این مدت 65 درصد از کل صادرات کالاهای ایرانی را به خود اختصاص دادند.

براساس جدول آماری سازمان مزبور کشورهای چین، عراق، امارات، هند و افغانستان در مدت یاد شده، در مجموع 16 میلیارد و 75 میلیون دلار از کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی را جذب کردند.

چین نخستین شریک تجاری کشورمان در هشت ماهه 94 ، چهار میلیارد و 784 میلیون دلار کالای صادراتی ایران را بدون احتساب میعانات گازی جذب کرد که از نظر ارزشی ،سهم 19.4 درصدی از کل صادرات را داشت که در مقایسه با مدت مشابه در سال 93 کاهش 25 درصدی را نشان می دهد.

عراق دومین طرف تجاری ایران در این دوره ، چهار میلیارد و 248 میلیون دلار از کالاهای صادراتی کشورمان را به خود اختصاص داد که 17.4 درصد از ارزش صادرات کشورمان بود و نسبت به عملکرد مدت مشابه سال گذشته دو درصد رشد داشت.

امارات متحده عربی نیز در جایگاه سومین شریک تجاری قرار گرفت و سه میلیارد و 514 میلیون دلار از کالای صادراتی ایران را جذب کرد که 14.3 درصد از ارزش کل صادرات این دوره را دربر می گیرد و نسبت به دوره مشابه در سال قبل 41 درصد رشد نشان می دهد.

هند ، هشت ماهه 94 ، با جذب یک میلیارد و 875 میلیون دلار کالای صادراتی ایران ، 7.6 درصد از ارزش صادرات این دوره را از آن خود کرده است و در مقایسه با مدت مشابه پارسال ، رشد 24 درصدی داشت.

افغانستان هم یک میلیارد و 654 میلیون دلار کالای صادراتی ایران را در دوره این گزارش به خود اختصاص داد ،که 6.7 درصد از کل ارزش صادرات این مدت را شامل می شود و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، دو درصد رشد نشان می دهد.

کاهش 10.5 درصدی صادرات

براساس گزارش عملکرد ماهانه تجارت خارجی، صادرات کالا با احتساب میعانات گازی کشور در هشت ماهه منتهی به پایان آبان 94 از نظر وزنی 64 میلیون و 290 هزار تن و از نظر ارزشی 29 میلیارد و 632 میلیون دلار ثبت شده که بر این اساس، صادرات ایران در این دوره نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل از نظر وزنی چهار درصد و از نظر ارزشی 10.5 درصد کاهش داشته است.

همچنین ، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی به ارزش یک میلیارد و 269 میلیون دلار، پروپان به ارزش یک میلیارد و 25 میلیون دلار، قیر نفت به ارزش 890 میلیون دلار، پلی اتیلن گرید فیلم 721 میلیون دلار و محصولات آهن و فولاد به ارزش 662 میلیون دلار، پنج قلم عمده صادراتی کشور درمدت هشت ماهه 94 بودند.

متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی ایران در مدت این گزارش، 470 دلار اعلام شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 8.3 درصد رشد یافت.

مطابق جدول آماری سازمان یاد شده ، صادرات غیرنفتی با احساب میعانات گازی در هشت ماهه امسال به ارزش 29 میلیارد و 632 میلیون دلار و صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی 24 میلیارد و 493 میلیون دلار گزارش ثبت شد.

کاهش 21 درصدی واردات

آمار تجارت خارجی سازمان توسعه تجارت ایران نشان می دهد که در هشت ماهه منتهی به پایان آبان امسال 23 میلیون و 171 هزار تن کالا به ارزش 27 میلیارد و 307 میلیون دلار وارد کشور شد که از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 15 و 21 درصد نسبت به دوره مشابه در سال 93 کاهش نشان می دهد.

پنج قلم کالای عمده وارداتی در مدت مزبور به ترتیب ذرت دامی به ارزش 928 میلیون دلار، دانه گندم ( بجز گندم دامی) 575 میلیون دلار، لوبیا سویا 542 میلیون دلار، کنجاله سویا 478 میلیون دلار و برنج، 470 میلیون دلار، اعلام شد.

کشورهای چین با ارزش 6 میلیارد و 797 میلیون دلار، امارات با پنج میلیارد و 284 میلیون دلار، جمهوری کره با دو میلیارد 477 میلیون دلار، ترکیه با ارزش دو میلیارد و 36 میلیون دلار و سوئیس با یک میلیارد 624 میلیون دلار، پنج مبدا عمده وارداتی کشور بودند.

براساس اهداف کمی بخش صنعت ، معدن وتجارت ارزش صادرات غیرنفتی (کالا و خدمات ) در سالهای 96 ، 99 و 1404 به ترتیب 103 ، 130 و 180 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: