کد خبر: ۱۶۷۵۳۸
۰۸ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۰
0
وزیر اقتصاد افزود: همچنین عملیاتی شدن سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار و مشارکت در احداث شبکه راه آهن چابهار به زاهدان و از سرگیری روابط بانک ها و شرکت های بیمه ای دو کشور، از جمله بندهایی است که در این توافقنامه آورده شده است.
پول‌نیوز- سند جامع همکاری اقتصادی به امضای وزیر اقتصاد کشورمان و وزیر امور خارجه هند رسید و قرار است نقشه راه همکاری‌های اقتصادی بلندمدت بین دو کشور هم ترسیم شود.

در پایان کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و هند سند جامع همکاری اقتصادی بین دو کشور توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان و وزیر امور خارجه هند امضا شد. علی طیب نیا در اینباره اظهارداشت: این سند در بخش های مختلف اقتصادی از جمله انرژی، زیرساخت، اتصالات، بهداشت، گردشگری و همکاری های تجاری تنظیم شده و اختصاص خط اعتباری به ایران و مشارکت هندی ها در پروژه ها، توافق برای سرمایه گذاری هندی ها در پتروشیمی، و صنایع پایین دستی و نفت، از جمله توافقات بود.

وزیر اقتصاد افزود: همچنین عملیاتی شدن سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار و مشارکت در احداث شبکه راه آهن چابهار به زاهدان و از سرگیری روابط بانک ها و شرکت های بیمه ای دو کشور، از جمله بندهایی است که در این توافقنامه آورده شده است.

طیب نیا در جلسه آغاز به کار فعالیت کمیته همکاری های مشترک ایران و هند در دهلی نو گفت: قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی از سرمایه گذاران خارجی در ایران حمایت می کند. بهبود ثبات اقتصادی کلان، مهار تورم و مجموعه سیاست های اقتصادی دولت زمینه را برای فعالیت اقتصادی در ایران آسان کرده است.

وی یادآور شد: کمیته همکاری مشترک اقتصادی ایران و هند با هدف افزایش روابط تجاری و با عضویت بازرگانان و تجار هندی و ایرانی فعالیت خواهد کرد. همکاری های اقتصادی بین دو کشور بزرگ ایران و هند به پیشرفت اقتصادی و بهبود وضعیت اقتصادی مردم دو کشور کمک شایانی خواهد کرد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر ضرورت حل مشکلات و تنگناها در مسیر روابط بازرگانان ایران و هند بیان داشت: با امضاء توافق نامه های همکاری دو کشور که فردا انجام خواهد شد نقشه راه همکاری های اقتصادی بین ایران و هند در بلندمدت ترسیم خواهد شد.

طیب نیا با بیان اینکه دولت هند با انجام اصلاحات اقتصادی در مسیر توسعه و رشد اقتصادی قرار گرفته است افزود: جمهوری اسلامی ایران با اصلاحات اقتصادی و کاهش تورم نقطه به نقطه در مسیر رشد شتابان اقتصادی قرار دارد. امیدواریم در شرایط پساتحریم و افزایش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور حجم مبادلات تجاری هند و ایران به دو برابر افزایش یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تحریم های اقتصادی شدید و ناعادلانه لطمه های زیادی به اقتصاد ایران وارد کرد افزود: اما این تحریم ها فرصت هایی را هم برای ما فراهم کرد و ما توانستیم در زیر ساخت ها توان بخش تولیدی کشور را محکم تر نماییم و اکنون وابستگی اقتصاد ایران به نفت به شدت کاهش یافته است.

وی از ارتقاء ۳۴ رتبه ای شاخص بهبود محیط کسب و کار در ایران خبرداد و افزود: علیرغم تحریم ها ایران در دو سال گذشته اصلاح زیادی در محیط کسب و کار کشور انجام داده و اگر این اصلاحات مورد پذیرش بانک جهانی بود شاخص بهبود محیط کسب و کار در ایران ۵۵ رتبه ارتقاء یافته بود.

طیب نیا با بیان اینکه متاسفانه منطقه خاورمیانه دستخوش خشونت و افراطی گری شده است گفت: این ناامنی و خشونت رشد اقتصادی و بهبود زندگی مردم در همه کشورهای منطقه را به خطر انداخته است. ایران در خط مقدم مقابله با تروریسم است و کشورهای منطقه با هر ملیت و زبان و و مذهب باید در ریشه کنی خشونت و تروریسم با هم همکاری کنند.

وی با بیان اینکه خشونت و تروریسم بزرگترین خطر و دشمن پیشرفت و رفاه مردم در جهان است افزود: ما معتقدیم که تروریسم خوب و بد وجود ندارد و همه گرایش های افراطی و خشونت طلبانه را محکوم می کنیم و عقیده داریم اسلام دین صلح، امنیت، آرامش و محبت است.

نخست وزیر هند نیز در دیدار با وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان تاکید کرد: نقش ایران در ثبات منطقه موثر و تاثیرگذار است. ناریندرا مودی با اشاره به ترویج افراطی گری و خشونت در منطقه غرب آسیا افزود: همه کشورها باید تلاش کنند تا با افراطی گری و تروریسم مقابله کنند.

وی با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های اقتصادی ایران و هند گفت: ایران و هند به عنوان دو کشور بزرگ و دوست می توانند همکاری های موثر و بهتری به ویژه در دوره پسا تحریم داشته باشند. طیب نیا نیز با اشاره به تصمیم جدی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی با هند اظهارداشت: توافقات و مذاکرات دوستانه ای با هند صورت گرفته و باید تلاش شود برخی موانع گسترش همکاری ها بین دو کشور برداشته شود.

وزیر اقتصاد با قدردانی از سفر اخیر نخست وزیر هند به روسیه، افغانستان و به ویژه پاکستان گفت: این سفر موجب همبستگی و ایجاد صلح و ثبات در منطقه می شود. وی با تاکید بر ضرورت عملیاتی شدن خط اعتباری بین ایران و هند گف: امیدواریم با عبور از مذاکرات و افزایش مبادلات تجاری صادرات ایران به هند هم افزایش داشته باشد.

همچنین رئیس شورای همکاری های اقتصادی ایران و هند در دیدار با وزیر اقتصاد اعلام کرد: مردم ایران همواره در طول تاریخ، مردمانی صلح طلب و انسان دوست بوده اند. ک ال مالهوترا از ایران به عنوان کشوری صلح طلب و پایبند به ارزش های انسانی یاد کرد و گفت: مردم ایران همواره در طول تاریخ مردمانی صلح طلب و انسان دوست بوده اند و به تقویت صلح و دوستی در جهان کمک کرده اند.

این مقام اقتصادی هند با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی و تاریخی ایران و هند اظهارداشت: روابط دوستانه ایران و هند پیشینه ای عمیق و طولانی دارد و فرهنگ و زبان و تاریخ مشترک موجب شده، روابط و همکاری های دو کشور همواره پابرجا و مستحکم باشد.

وی افزود: اکنون نیز دو کشور بزرگ و قدرتمند ایران و هند به عنوان کشورهایی صلح طلب، تلاش می کنند همکاری های خود را تقویت کنند و در راستای گسترش مناسبات گام بردارند. تشکیل شورای همکاری های اقتصادی ایران و هند نقش بسیار مهمی در توسعه روابط دو کشور در همه زمینه ها خواهد داشت.

مالهوترا با انتقاد از تحریم های ظالمانه علیه ایران در سال های گذشته گفت: ایران در حالی که به همه قوانین آژانس انرژی اتمی پایبند بوده و هیچگونه تخطی نداشته است اما مورد شدیدترین تحریم ها قرار گرفت ولی توانست با اتکا به قدرت و توان بالای خود، در مقابل همه این تحریم ها بایستد و به رشد اقتصادی دست یابد.

به گفته رئیس شورای همکاری های اقتصادی ایران و هند، کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و هند در سال های گذشته نشست های متعدد و بسیار خوبی برگزار کرده و این زمینه وجود دارد تا دو کشور همکاری های خود را در همه زمینه های اقتصادی از جمله انرژی، بازرگانی، کشتیرانی و راه آهن، بیش از پیش گسترش دهند.

مالهوترا به نقش و تاثیر برجام بر توسعه روابط ایران با کشورهای منطقه اشاره کرد و افزود: با رفع تحریم ها شرایط بسیار مناسبی برای تقویت جایگاه ایران در منطقه به وجود آمده و این وضعیت در توسعه روابط دو کشور ایران و هند نیز بسیار موثر و تاثیرگذار خواهد بود.
منبع: مهر
برچسب ها: ایران ، هند ، اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.