کد خبر: ۱۶۷۴۱
۱۵ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۷:۲۵
0
فارغ التحصیلان برجسته دانشگاه امام صادق (ع)
 
سعید جلیلی

نام او چند ماهی است كه سر زبان‎هاست. هم به‎خاطر ساده‎زیستی كه نماد آن گرفتن چمدان‎هایش در سفر به ژنو و هم به‎خاطر مذاكره‎اش با آمریكایی‎ها در همین سفر. او مبنای کار خود در این پست را پایان‎نامه دكترایش با عنوان «سیاست خارجی پیامبر اكرم(ص)» قرار داده است.
جایگزینی وی به‎ جای علی لاریجانی حرف و حدیث های بسیاری در رسانه‎های داخلی و خارجی به‎دنبال داشت. او در هشت سال دفاع مقدس از ناحیه پا مجروح شده. ریاست اداره بازرسی وزارت امور خارجه، معاون اداره اول آمریكا در وزارت امور خارجه، مدیریت بررسی های جاری دفتر رهبری و معاونت اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه را پیشتر به‎عهده داشته است.
 
محمد هادی همایون 

وزیر ارشاد در وزارتخانه تنها نیست. هستند از مدیران و اعضای بدنه وزارتخانه که هم دانشگاهی ایشان هستند. همچون دکتر محمدهادی همایون که ریيس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاون برنامه ريزي و توسعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است.
 
 دکتر همایون درجه دکترای خود را نیز از همین دانشگاه با عنوان جذاب «به‎سوي الگوي توسعه جهانگردي در فرهنگ اسلامي: مورد جمهوري اسلامي ايران» و با نمره 95 اخذ کرده است.
 
جالب آن‎که اساتید مشاورش دكتر غلامعلي حداد عادل و دكتر حميد ضرغام و اساتید راهنمایش آيت‎الله محمدباقر باقري كني و پروفسور حميد مولانا بوده‎اند.
 
حسین قضاوی

هفتمین ماه سال 1387 رسانه‎ها با یکی دیگر از فارغ‎التحصیلان دانشگاه امام صادق علیه‎السلام بیشتر آشنا شدند.
 حسین قضاوی، اصفهانی الاصل و قائم مقام بانک مرکزی وقت، با ارسال یادداشتی به رسانه‎ها و ذکر 23 نکته، از عملکرد طهماسب مظاهری دفاع کرد.
 
 او با پایان‎نامه کارشناسی ارشد با موضوع «اتحاد اقتصادی اروپا و برآیند آن بر الگوهای تجاری ایران» در سال 68 از دانشگاه امام صادق علیه‎السلام فارغ‎التحصیل شد. او در سال 1385 به‎عنوان عضو هیئت مدیره بانك توسعه صادرات در زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی، انجام وظیفه کرد. وی از آبان 1376 تاکنون قائم‎مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی است.
 
کاظم جلالی

آن‎قدری که استعفایش از کمیته رسیدگی به بازداشت‎شدگان پس از انتخابات سروصدا داشت، ریاستش این‎گونه نبود. او نماینده مردم شاهرود در هشتمین مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب اسلامی، و سخنگوی کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی است. دلیلش مشخص نیست، اما در سایت وی و در بخش زندگینامه‎ای که به قلم خودش نگاشته شده است، هیچ نکته‎ای از تحصیل در دانشگاه امام صادق علیه‎السلام به میان نیامده است!

علی صالح آبادی

رییس سازمان بورس اوراق بهادار؛ از مدیرانی که با عوض شدن دولت و نوسانات مرسوم در بورس، هنوز موسم تغییرش فرا نرسیده است. از دانش‎آموختگان «اقتصاد» دانشگاه امام صادق علیه‎السلام است و البته در بدنه این سازمان جز او دانش‎آموختگان دیگری هم به چشم می‎خورند.
 
 او مانند بسیاری از هم ‎دوره‎ای ها و هم‎دانشگاهی‎هایش پایان‎نامه‎ای با موضوع فعلی کارش تدوین کرده: «امكان‎سنجی راه‎اندازی بازار آتی سهام شركت‎های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران (با تأكید بر مسائل شرعی و نیازمندی‎های بازار سرمایه».

خسرو تهرانی (قنبری)

خواسته یا ناخواسته جزو متهمین پرونده پر راز و رمز بمب‎گذاری دفتر نخست‎وزیری در هشتم شهریور سال 1360 است.
 
 ماجرایی كه سال‎هاست پرونده اتهام بهزاد نبوی را نیز در این زمینه باز گذاشته است. پایان‎نامه فارغ‎التحصیلی خود را در مقطع كارشناسی ارشد علوم سیاسی؛ با عنوان «ساخت روانی و جامعه شناسانه سازمان مجاهدین خلق ایران با نگاه به مباحث تکنیکی» نوشت که دیگر بار  بحث ها را متوجه او کرد.
 
مشاور امنیتی سیدمحمد خاتمی كار را به همین‎جا ختم نكرد و در 12مرداد 1387 در مجله شهروند امروز كه متعلق به محمد عطریانفر بود، مسعود رجوی را فردی هوشیار و زیرک و دارای قدرت تئوریزه كردن بحران ها نامید.

عبدالله رمضان‎زاده

او در دولت اول خاتمی به استانداری كردستان رسید و شاید چون به قول كردها نخستین كردی است كه به این درجه از موفقیت در جمهوری اسلامی رسیده، بسیار محبوب این قشر جامعه است. وی مدتی هم دبیركل جبهه مشاركت ایران اسلامی از مهمترین احزاب اصلاح‎طلبان بود. او هم‎اكنون استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

سیدمحمد حسینی

در گفت‎و‎گو‎ها پیدا بود که همه از او راضی هستند. سید محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم در دولت قبل سمت ریاست دانشگاه پیام نور و قائم مقامی وزارت علوم را بر عهده داشت.
 
سیدمحمد حسینی پیش از این در سمتهای معاون حقوقی، پشتیبانی و پارلمانی وزارت علوم، رییس هیئت مدیره انتشارات علمی فرهنگی، مدیرعامل و رییس هیئت مدیره مؤسسه انتشارات سروش، معاون صدا و سیما، نماینده مجلس هفتم، رایزن علمی و فرهنگی در خارج از کشور و مشاور پارلمانی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مشغول به فعالیت بوده است.
 
 او همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی است. به‎دلیل اظهارنظرهای جنجالی ولی مغفول او در اختتامیه جشنواره تئاتر امسال و سخن گفتن از شهود دیجیتالی چهره‎ای به یاد ماندنی است.

حجت‎الله ایوبی

اجرای مناظره تاریخی و به یاد ماندنی آیت‎الله مصباح یزدی و حجت‎الاسلام حجتی كرمانی در گرماگرم روزهای پس از دوم خرداد 1376 كه از صدا و سیما پخش شد، بر عهده او بود که یکی از جنجالی‎ترین مناظره‎های پس از انقلاب تا آن دوره محسوب می‎شد.
 
 شاید اگر دکتر پورحسین یادآوری این مناظره را در دستور کار خود قرار می‎داد، این‎قدر پس از مناظره‎های انتخاباتی تحت فشار قرار نمی‎گرفت.
 
 دکتر حجت‎الله ایوبی همچنین سمت معاون امور اجتماعی و شوراهای وزارت کشور را هم برعهده داشته؛ تألیف کتاب‎های «پیدایی و پایایی احزاب» و «اکثریت چگونه حکومت می‎کند» در حوزه نظری، ریاست دانشکده علوم سیاسی دانشگاه امام صادق(ع) و رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه در حیطه عملی، او را به‎عنوان فردی مهم و مؤثر در اندیشه سیاسی و اجتماعی ایران امروز مطرح كرده است.

محمدباقر خرمشاد

دكتر محمدباقر خرمشاد كه مطابق گمانه‎زنی‎ها بنا بود پس از معاونت فرهنگی وزارت علوم در دولت نهم، رییس دانشگاه پیام نور در دولت دهم شود، به‎جای علی آهنی معاون آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه شد. منوچهر متکی با معرفی دکتر خرمشاد به‎عنوان یکی از چهره‎های دانشگاهی و پژوهشگر، ابراز امیدواری کرد که در دوره تصدی وی در معاونت آموزش و پژوهش، شاهد انجام کارهای مطالعاتی با رویکردهای جدید باشد. دکتر محسن اسلامی، مدیرکل دانشجویی وزارت علوم که از قضا فارغ‎التحصیل دانشگاه امام صادق علیه‎السلام است نیز با وی به وزارت خارجه رفته و هم‎اکنون سمت مشاور ایشان را به‎عهده دارد.
مصطفی کواکبیان

او هم مثل رمضان‎زاده اصلاح‎طلب فارغ‎التحصیل دانشگاه امام صادق علیه‎السلام است. شاید با این چهره‎ها بتوان فهمید كه دانشگاه آدم یك‎دست تربیت نمی‎كند. او دارای مدرک دکترای علوم سیاسی و مدرس دانشگاه است. کواکبیان همچنین دبیرکل حزب مردم‎سالاری و رییس ائتلاف مردمی اصلاحات و عضو فراکسیون خط امام مجلس هشتم است و پیش از این نایب‎رییسی شورای حزب همبستگی را هم تجربه کرده است.

غلامرضا خواجه سروی

شاید وزارت علوم دولت نهم بیشترین مدیر و مدیرکل از فارغ‎التحصیلان دانشگاه امام صادق علیه‎السلام را به‎خود دیده باشد. دکتر خواجه سروی که به‎عنوان یک جریان‎شناس سیاسی و فرهنگی در دوره دوم خرداد ظاهر شد، در این دوره به قائم‎مقامی معاون فرهنگی وزیر علوم (دکتر خرمشاد) رسید. پس از تغییر مدیریت در دولت دهم، هم‎اکنون عهده‎دار آن سمت شده و عضو هیئت علمی علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی نیز هست.

 
اساتید نام آور دانشگاه امام صادق (ع)

شهید آیت‎الله محمدباقر حکیم
درس ارائه شده: فقه
مسئولیت :  رییس مجلس اعلای انقلاب اسلامی
آيت‎الله ابوالقاسم خزعلي
درس ارائه شده: تفسير قرآن
مسئولیت :  عضو ارشد بنياد نهج‎البلاغه
آیت‎الله سید حسن مصطفوی
درس ارائه شده: فلسفه و اصول فقه
مسئولیت :  استاد حوزه و دانشگاه
مرحوم علامه محمدتقی جعفری
درس ارائه شده: نهج البلاغه
مسئولیت :  استاد حوزه و دانشگاه
مرحوم آيت‎الله  ميرزا علي فلسفی
درس ارائه شده: آیین سخنوری
مسئولیت : استاد حوزه
آيت‎الله طاهری خرم آبادی
درس ارائه شده: سیاست حکومت در اسلام
مسئولیت : امام جمعه موقت سابق تهران
مرحوم آيت‎الله محمد رضا فاکر
درس ارائه شده: تفسیر آیات‎الاحکام سیاسی
مسئولیت :نماينده مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري از خراسان رضوي
آيت‎الله محمد علي تسخیری
درس ارائه شده: اصول فقه مقارن
مسئولیت : رییس ‎مجمع جهاني تقريب مذاهب‎اسلامي
سید احمد علم‎الهدی
درس ارائه شده: اصول ققه، تاریخ اسلام
مسئولیت : عضو مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه مشهد
مصطفی پورمحمدی
درس ارائه شده: آیات سیاسی قرآن
مسئولیت : رییس سازمان بازرسی کل کشور
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: