کد خبر: ۱۶۷۴۰۲
۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۶
0
فرصت ها و قابلیت های قابل ملاحظه ای برای همکاری های دو کشور وجود دارد و با حذف تحریم های ایران این همکاری های به سرعت قابل گسترش است.
پول‌نیوز - زیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با اشاره به ظرفیت های همکاری ایران و هند اظهارکرد:حجم مبادلات اقتصادی وتجاری دو کشور دست کم تا 2 برابر میزان فعلی قابل افزایش است .

علی طیب نیا یکشنبه شب درضیافت شامی که ازسوی انجمن دوستی ایران وهند به افتخار وی در دهلی نو ترتیب داده شده بود با اشاره به مذاکرات صورت گرفته میان هیئت های اقتصادی ایران و هند اظهار کرد من مطمئن هستم که با مذاکرات صورت گرفته بین هیئت های اقتصادی دو کشور ،میزان مبادلات اقتصادی دو کشور می تواند به بیش از 2 برابر افزایش یابد.

وی، تشکیل شورای همکاری های اقتصادی ایران و هند، را زمینه مناسبی برای توسعه همکاری های دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر تصمیمات گرفته شده عملی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان که برای شرکت در کمیسیون اقتصادی ایران و هند به دهلی نو سفر کرده است، با اشاره به نقش مهم شورای همکاری های اقتصادی ایران و هند در تقویت مناسبات اقتصادی دو کشور، تصریح کرد: به طور یقین فعالیت این شورا و تمرکز آن در روابط دو کشور نقش موثری در توسعه همکاری ها خواهد داشت.

وی با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی و تاریخی ایران و هند، اظهار کرد:مشترکات تاریخی و تمدنی همواره در طول تاریخ عامل نزدیکی و همکاری های دو کشور بوده و خوشبختانه در سال های اخیر این همکاری ها در همه حوزه ها از جمله اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مثبت و سازنده بوده است.

«طیب نیا» گفت: مردم و دولت ایران و هند همواره احترام ویژه ای برای یکدیگر قائل بوده اند و هستند و هر دو ملت ،صلح طلب بوده و رابطه ای مثبت و دوستانه با یکدیگر دارند.

برجام فرصت مناسب همکاری ایران و هند

وزیر امور اقتصادی و دارایی اجرای برجام ورفع تحریم ها را عامل موثری برای توسعه روابط ایران و هند دانست و اظهار کرد:متاسفانه تحریم ها در سال های اخیر محدودیت هایی را در روابط اقتصادی دو کشور بوجود آورده بود که با حذف آن فرصت جدیدی برای توسعه همکاری ها فراهم می کند.

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان همکاری های میان ایران و هند اشاره و تاکید کرد: فرصت ها و قابلیت های قابل ملاحظه ای برای همکاری های دو کشور وجود دارد و با حذف تحریم های ایران این همکاری های به سرعت قابل گسترش است.

طیب نیا از هندوستان به عنوان کشوری بزرگ که در طول تاریخ همواره تمدن ساز بوده یاد کرد و اظهار کرد نشانه های تمدن با عظمت هند در جای جای این کشور قابل مشاهده است و در پرتو سیاست های صلح طلبانه اخیر دولت هند این تمدن بزرگ در حال احیای مجدد است.

وی به رشد اقتصادی هند در سالهای اخیر اشاره کرد و افزود: هندوستان به کشوری پیشتاز و پیشرو در عرصه اقتصاد جهانی تبدیل شده و این رشد نه تنها بهبود زندگی و رفاه و ریشه کنی فقر در این کشور را موجب می شود بلکه می تواند کمک قابل ملاحظه ای نیز به افزایش رفاه در سطح بین المللی و جهانی کند.

کاهش تورم

وزیر امور اقتصادی و دارایی دربخش دیگری ازسخنانش با اشاره به پیشرفت های اقتصادی ایران گفت: تحریم ها گرچه لطمات سنگینی وارد کرد اما فرصت های مناسبی برای تقویت زیرساخت های ایران فراهم کرد.

وی افزود: در 2 سال گذشته به رغم تحریم ها، رشد اقتصادی قابل توجهی داشته ایم و تورم را از حدود 45 درصد به زیر 10 درصد کاهش داده ایم و همزمان رشد اقتصادی برای 4 فصل متوالی نیز مثبت شده است.

وی افزود: به رغم تحریم های همه جانبه که شدیدترین تحریم ها بوده و با وجود کاهش شدید قیمت نفت، توانسته ایم اصلاحات در اقتصاد ایران را انجام دهیم و با کاهش وابستگی اقتصاد به نفت همه شاخص های اقتصادی روند رو به اصلاح را نشان می دهد و شاخص توسعه انسانی در ایران در وضعیت خوب قرار گرفته است.

«طیب نیا » رشد شاخص محیط کسب و کار را از دیگر شاخص های رشد اقتصادی کشور در دو سال اخیر عنوان کرد و گفت: شاخص محیط کسب و کار در دو سال اخیر 34 درصد رشد داشته و این درحالی بوده که ما در شرایط تحریم قرار داشته ایم، همچنین در این مدت جایگاه و رتبه ما در بانک جهانی رشد قابل توجهی داشته است.

وی خصوصی سازی، بهبود محیط کسب و کار و رقابتی سازی بازار را از سیاست های اصلی دولت در بخش اقتصاد عنوان کرد و اظهار کرد: اقدامات انجام شده نقش موثری در بهبود وضعیت اقتصادی کشور داشته و نیاز داریم با پیگیری سیاست های اقتصادی مناسب زمینه رشد اقتصادی مستمر و شتابان را فراهم سازیم و برای 5 سال آینده رشد اقتصادی 8 درصد در سال را پیش بینی می کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بدون مشارکت فعالانه بخش خصوصی و بهبود محیط کسب و کار و رقابتی سازی فضا، تحول اقتصادی صورت نمی گیرد و در این زمینه اقدامات بسیار موثر صورت گرفته است.

وی با تشویق سرمایه گذاران خارجی و هندی به سرمایه گذاری در ایران، تاکید کرد: در حال حاضر از قوانین مناسبی که پیشرفته ترین حمایت ها را از سرمایه گذاران خارجی به عمل می آورد، برخورداریم و ثبات اقتصادی کلان و روز افزون، ثبات در بازار و مجموع سیاست های اقتصادی، آینده را برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر کرده و زمینه را برای توسعه سرمایه گذاری های خارجی در ایران فراهم ساخته است.

«طیب نیا» به رشد همکاری های اقتصادی ایران و هند اشاره کرد وگفت: مطمئن هستم همکاری دو کشور بزرگ ایران و هند به صورت شتابان رو به گسترش است که می تواند به بهبود وضع زندگی و پیشرفت اقتصادی دو کشور کمک شایانی کند.

وی از تنظیم توافق نامه های همکاری های اقتصادی دو کشور خبر داد و گفت: با امضای این توافق نامه های مهم که قرار است روز دوشنبه به امضای دو طرف برسد نقشه راه همکاری های دو کشور ترسیم می شود، همکاری هایی که به صورت بلند مدت ادامه یابد و تحت تاثیر نوسانات کوتاه مدت قرار نگیرد.

ایران در خط مقدم مقابله با افراط گرایی

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با ابراز نگرانی از افزایش خشونت و افراط گرایی در منطقه، اظهار کرد: ناامنی، رشد اقتصادی را در همه کشورهای منطقه به خطر انداخته است، و در این زمینه ایران در خط مقدم جبهه مقابله با تروریسم و خشونت و افراط گرایی قرار دارد.

وی افزود: ما معتقدیم تمامی کشورهای منطقه با هر ملیت و زبان و مذهب باید با همکاری یکدیگر ریشه های خشونت و تروریسم را بخشکانند و خشونت و تروریسم بزرگترین خطر و دشمن پیشرفت و رفاه مردم جهان است و من معتقدم تروریسم خوب و بد نداریم و هرنوع گرایش خشونت طلبانه را محکوم می کنیم.

این وزیر کابینه دولت تدبیر و امید از اسلام به عنوان دین صلح و محبت یاد کرد و گفت: اسلام دین صلح، امنیت، آرامش و محبت است و ما امیدواریم صلح و دوستی و صفا بین همه مردم جهان حاکم شود و در چنین فضایی زمینه برای رشد و بهبود زندگی مردم فراهم می شود و جوامع را از فقر و آسیب های آن نجات می بخشد.

نشست انجمن دوستی ایران و هند باحضور وزیر امور اقتصادی و دارایی ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان، اعضای کمیسیون اقتصادی ایران و تعدادی از بازرگانان، تجار و سرمایه گذاران هندی در دهلی نو برگزار شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی که به همراه نمایندگانی از وزارتخانه های راه و شهرسازی، بنادر، بانک مرکزی و وزارت نفت برای شرکت در کمیسیون اقتصادی ایران و هند روز جمعه وارد دهلی نو پایتخت هند شده است قرار است روز دوشنبه در دیدار با مقامات اقتصادی و سیاسی هند، در زمینه راههای گسترش همکاری های اقتصادی دو کشور گفت و گو و تبادل نظر کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: