کد خبر: ۱۶۷۰۷
۱۵ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۳:۵۷
0
وزير بازرگاني مي گويد: ‌با پذيرش قطعي طرح اوليه بسته هدفمندسازي يارانه گندم و آرد و نان از سوي وزارت بازرگاني در کارگروه دولت،‌ دو هزار و 700 ميليارد تومان از محل يارانه هاي اين بخش بصورت مستقيم به مردم بازگردانده مي شود.
به گزارش ايرنا ،‌"‌مهدي غضنفري"‌ روز شنبه در حاشيه امضاي تفاهمنامه همکاري وزارت بازرگاني با وزارت دادگستري، تصريح کرد: از اين طرح که در مرحله ي نخست مورد موافقت قرار گرفت، بايد يکبار ديگر دفاع شود.

به گفته وي دولت ‌سالانه چهار هزار ميليارد تومان يارانه به بخش گندم پرداخت مي کند که براساس طرح وزارت بازرگاني تنها از اين ميزان يک هزار و 300 ميليارد تومان براي يارانه حفظ مي شود.

وي در جمع خبرنگاران توضيح داد:‌ در سناريوي ارايه شده به جاي اينکه دو هزار و 700ميليارد تومان يارانه براي تبديل گندم به آرد 75 ريالي تخصيص يابد، ‌گندم به قيمت جهاني نزديک شده و در فرآيند تبديل به سمت بخش خصوصي حرکت مي کند و يارانه مستقيم در حساب مردم قرار مي گيرد.

** وضعيت گوشت مرغ
وزير بازرگاني درپاسخ به پرسشي درخصوص وضعيت توزيع گوشت مرغ در ايام نوروز گفت: ‌براساس توافق هاي صورت گرفته با کشتارگاه ها و مرغداري ها، ‌مواد پروتئيني ارزان ميان مردم توزيع مي شود.

غضنفري گفت:‌ قرارداد با مراکز بخش خصوصي توليد مرغ در بسياري از استان ها اجرايي شده و برهمين مبنا اين اقلام با نرخ ارزان در حال توزيع است و براساس گزارش ها اين رويه موجب کاهش سطح عمومي قيمت مواد پروتئيني شده است.

وزير بازرگاني با بيان اينکه قراردادهاي خريد مرغ از بخش خصوصي و توزيع آن با دو اتحاديه بزرگ در تهران نيز به امضا رسيده، ‌گفت: ‌براي پوشش کامل بازار نياز به قراردادهاي بيشتري وجود دارد.
وي يادآور شد: ‌دراين قراردادها تلاش شده تا منافع دو طرف در نظر گرفته شده و تعهد دو جانبه باشد به نحوي که در زماني که احساس شود مرغدار متضرر مي گردد، ‌وزارت بازرگاني کمک هاي لازم را خواهد کرد.

به گفته وزير بازرگاني، ‌براساس دو قرارداد امضا شده در تهران مرغ تحويلي از کشتارگاه دو هزار و 200 تومان خريداري و در محل توزيع دو هزار و 500 تومان عرضه مي شود.

يادآور مي شود: ‌در زمان حاضر علاوه بر توزيع مرغ گرم به قيمت اعلام شده از سوي وزير بازرگاني در واحدهاي صنفي،‌ در نمايشگاه هاي فروش بهاره نيز واحدهاي عرضه مرغ مستقر شده اند.

** سهميه ويژه
وزير بازرگاني مي گويد: براي برخي استان ها که در ايام عيد به دليل جايگاه زيارتي و سياحتي خود مسافران زيادي را پذيرا خواهند بود، همچون سال هاي گذشته علاوه بر مرغ گرم سهميه ي ويژه اي منجمد در نظر گرفته شده است.

** هدفمندسازي يارانه ها و افزايش منطقي قيمت
غضنفري در پاسخ به پرسشي در خصوص وضعيت قيمت ها پس از اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها، گفت: بطور طبيعي افزايش منطقي قيمت ها انتظار مي رود اما براي افزايش
تورمي قيمت ها هيچ توجيهي وجود ندارد.

وزير بازرگاني ادامه داد: ‌اينکه کالايي با توجه به نرخ حامل هاي انرژي تا 10 درصد بصورت منطقي افزايش يابد، طبيعي است، ‌‌اما اگر کسي بخواهد با دلايل افزايش نرخ 10 درصدي کالاي خود را 20 درصد رشد بفروشد، ‌بطور قطع گران فروشي حاصل شده که با اين موضوع بشدت برخورد خواهد شد.

وي درباره وضعيت قيمت ها پس از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها، گفت: ‌با توجه به اينکه سناريويي براي حامل هاي انرژي و تاثير آن بر روي توليدات انرژي بر و صنايع مشخص نشده، ‌بنابراين نمي توان نظري درباره ي قيمت ها داد.

غضنفري تاکيد کرد: ‌قانون هدفمندسازي به اين معنا نيست که اگر قرار باشد حامل هاي انرژي گران تر شد، ‌به همان نسبت نيز کالا را گرانتر فروخت زيرا که مردم در اين خصوص سودي نمي برند، بلکه هدف اصلي آن است که اگر 10 درصد بر قيمت هاي توليد افزوده شد ،‌با پنج تا هفت درصد افزايش نرخ بهره وري جبران شده و ‌تنها سه درصد به قيمت ها اضافه شود.

وي با بيان اينکه برخي تصور مي کنند بدون افزايش نرخ بهره وري، ‌قيمت ها بالا مي رود، ‌تاکيد کرد: در ذات هدفمند سازي يارانه ها آنچه موجب موفقيت طرح مي شود آن است که با فشار بر روي بخش هاي هزينه بر، ‌بهره وري ارتقا يافته تا از اين طريق هزينه ها کاهش يافته و جبران شود.
غضنفري تاکيد کرد: "اينکه موضوع اجراي نهضت کاهش قيمت تمام در سال 89 را مطرح کرده ام، ‌به همين دليل است يعني اينکه با ارتقا سطح بهره وري هزينه ها را کاهش داد."
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: