کد خبر: ۱۶۷۰۲
۱۵ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۳:۴۱
0
به عبارتی بدون محاسبه واردات در اسفندماه میزان واردات رسمی برنج به کشورمان در امسال 400 هزار تن بیش از نیاز مصرف بوده است.
آمار رسمی واردات برنج در 11 ماهه امسال حاکی از کاهش پنج درصدی وزنی و افزایش 49 درصدی ارزشی این واردات و 60 درصدی قیمت برنج‌های وارداتی نسبت به مدت مشابه در سال 87 است. همچنین میزان واردات برنج در بهمن ماه امسال نسبت به ماه قبل خود 30 درصد کاهش یافته است که با وجود این، محاسبات نشان می‌دهد این میزان برنج وارد شده در 11 ماهه امسال 400 هزار تن بیشتر از میزان مورد نیاز به این محصول بوده است.

به گزارش ایسنا، میزان برنج وارد شده در 11 ماهه امسال یک میلیون و 183 هزار و 900 تن به ارزش 984 میلیون و 800 هزار دلار بوده است که این میزان دو درصد از ارزش و 2.5 درصد از وزن کل واردات به کشور طی این مدت را شامل می‌شود.

* افزایش 49 درصدی واردات برنج

در مدت مشابه سال گذشته، یک میلیون و 250 هزار و 400 تن برنج به ارزش 657 میلیون و 100 هزار دلار وارد کشور شده بود که مقایسه آمار 11 ماهه امسال با این آمار مدت مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد طی این مدت میزان واردات از نظر وزن 5.32 درصد کاهش و از نظر ارزش 49.87 درصد افزایش یافته است.

* افزایش 60 درصدی قیمت برنج‌های وارداتی

بر این اساسی طی این مدت، قیمت متوسط هر کیلو برنج وارداتی 0.8 دلار (معادل 800 تومان) بوده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 0.5 دلار ( معادل 500 تومان) بود. این یعنی در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته قیمت برنج‌های وارداتی افزایش 60 درصدی داشته است.

* تبدیل کاهش افزایش به کاهش واردات برنج نسبت به سال گذشته

همچنین در 10 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه این میزان تغییرات افزایش 1.57 درصدی وزنی و 80.36 درصدی ارزشی را نشان می‌داد که در ماه‌ آذر این تغییرات نسبت به سال گذشته رشد 8.97 درصدی وزنی و 96.03 درصدی ارزشی بود.

همچنین در هشت ماهه امسال این میزان تغییرات افزایش 17 درصدی وزنی و 112.22 درصدی ارزشی را نشان می‌داد.

این ارقام در هفت ماهه امسال نیز به ترتیب افزایش 39.75 و 167 درصدی بود و در نیمه اول سال جاری هم روند به همین شکل بود و میزان واردات برنج طی این مدت نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب 54.4 و 215.72 درصد افزایش داشت.

مقایسه این آمار نشان می‌دهد میزان واردات برنج از نظر وزن از شهریور ماه تا اسفند ماه امسال نسبت به مدت مشابه خود در سال گذشته به ترتیب 54 ، 39 ، 17 ، هشت و یک درصد رشد و پنج درصد کاهش داشته است. این یعنی کاهش میزان این افزایش و سپس تبدیل این افزایش به کاهش در اسفند ماه امسال. این روند در ارزش واردات برنج به کشورمان نیز بدین شکل بوده است.

* 400 هزار تن واردات اضافی

با وجود این، طبق اعلام مسئولان دولتی چون مجید پارسانیا، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی دولتی ایران سرانه مصرف برنج در کشور حدود 40 کیلوگرم است که با توجه به جمعیت بیش از 70 میلیون نفری کشور می‌توان میزان مصرف برنج در ایران را بیش از دو میلیون و 800 تن برآورد کرد. میزان تولید کشور نیز طبق برآورد سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال جاری به دو میلیون و 100 هزار تن خواهد رسید. این یعنی نیاز به واردات حدود 700 هزار تنی که طبق آمار گمرک کشور در 11 ماهه امسال این میزان واردات بیش از یک میلیون و 183 هزار تن بوده است.

به عبارتی بدون محاسبه واردات در اسفندماه میزان واردات رسمی برنج به کشورمان در امسال 400 هزار تن بیش از نیاز مصرف بوده است.

* کاهش 30 درصدی واردات برنج در بهمن ماه نسبت به ماه قبل

اما مقایسه آمار 11 و 10 ماهه واردات برنج به کشورمان نیز حاکی از واردات بیش از 79 هزار تن برنج به ارزش 67 میلیون دلار در بهمن ماه است که این میزان در دی ماه، بیش از 113 هزار تن برنج به ارزش 98 میلیون دلار بود. در آذر ماه نیز بیش از 64 هزار و 470 تن برنج به ارزش 52 میلیون و 990 هزار دلار وارد کشور شده بود. همچنین این میزان در آبان ماه امسال نیز بیش از 45 هزار و 200 تن برنج به ارزش 37 میلیون دلار بود.

در مهر و شهریور ماه امسال هم این میزان واردات برنج به ترتیب 78 هزار و 149 هزار تن بوده که این ارقام نشان می‌دهد هرچند تا قبل از آبان ماه روند واردات برنج به کشور در هر ماه نسبت به ماه قبل خود روند نزولی به خود گرفته بود اما در آذر ماه این روند تغییر کرد و صعودی شد. چرا که مقایسه دو رقم واردات برنج در ماه‌های آذر و آبان حاکی از افزایش حدود 42 درصدی دارد.

این روند در دی ماه نسبت به آذر امسال نیز حاکی از رشد 76 درصدی واردات برنج داشته که در بهمن ماه امسال این میزان واردات نسبت به دی ماه امسال 30 درصد کاهش یافت.

با این آمار هرچند می‌توان اشاره کرد که میزان واردات برنج روند صعودی به خود گرفته اما نمی‌توان واردات 400 هزار تن برنج اضافی را نادیده گرفت که البته این آمار رسمی واردات این محصول است و نباید از واردات غیررسمی آن چشم‌پوشی کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: