کد خبر: ۱۶۷۰۱
۱۵ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۳:۳۷
0
کاهش اعجاب انگیز قیمت ها با حذف یک گروه کوچک
خودروسازی در ایران ، از همان آغاز کار با حاشیه و معادلات پیچیده همراه بوده است و اکنون که حدود نیم قرن از تولید این چهارچرخ های دودزا در کشور می گذرد ، همچنان این صنعت ، یکی از رازآلوده ترین های ایران است.

به گزارش عصرایران ، تا کنون در باره گرانی خودروهای ساخت داخل ، بسیار سخن گفته شده است ؛ گروهی آن را مربوط به نرخ غیرواقعی ارز می دانند ، جمعی بر آنند که انحصار و رانت جویی های سیاسی و مالی ، این امر را باعث شده و دیگرانی از سوء مدیریت ها سخن می گویند و این قصه البته سر دراز دارد و هر کدام از اینان ، تنها بخش هایی از واقعیت را گفته اند.

در این میان اما ، کمتر کسی از یک عامل پنهان و صدالبته مؤثر در گرانی خودرو سخن گفته است و آن گروه معدودی است که نه در هیچ رسانه ای ، اشاره ای به آنها می شود و نه در هیچ کدام از گزارش های مالی شرکت های خودروسازی از آنها نامی و نشانی به میان می آید.

کار این گروه چیست؟

از میان صدها خودروی موجود در جهان ، تنها چند خودروی معدود در ایران تولید می شود.البته قرار هم نیست همه خودروهای دنیا در ایران مونتاژ  یا وارد بازار کشورمان شوند ؛ اما قرار هم نیست هیچ رقابت جدی و معنی داری هم در میان نباشد.

یکی از علت های این وضعیت ، همان افراد معدودی هستند که از یک سو با برخی کمپانی های خودروسازی در شرق آسیا و برخی کشورهای اروپایی سَر و سِر دارند و از این سو نیز ، لابی هایی در مجموعه خودروسازی ها و نهادهای صنعتی مرتبط با آن دارند.

کار اصلی این دلالان میلیاردر ، جوش دادن معاملات خودرویی بین داخل و خارج است و این مهم را به مدد همکارانی که در داخل دارند ، به انجام می رسانند.

رصد تغییر و تحولات مدیریتی در صنعت خودروسازی ، تلاش برای جذب مدیران ارشد ، نفوذ در نهادهای حکومتی مانند مجلس ، وزارت صنایع و عنداللزوم جریان سازی های رسانه ای ، مهم ترین دغدغه آنها در داخل است.
بدین ترتیب ، با نفوذ این گروه دلال در لایه های مختلف صنعت خودروسازی ، راه برای ورود دیگر خودروها از دیگر کشورها ، مسدود می شود.

طی سال های گذشته ، بارها تلاش هایی از سوی برخی مسوولان سلیم النفس صنعتی ایران برای ورود یا تولید خودروهای روز دنیا با قیمت های مناسب صورت گرفته و حتی گاه مذاکرات آنها به مراحل نهایی نیز نزدیک شده است اما به دلیل این که خودروهای مد نظر ، از کمپانی های خارجی طرف تعامل این دلالان نبوده است ، لابی های آنان ، برای عقیم کردن این حرکت ها
 آغاز شده و متاسفانه حتی به بهای تهدید هم که شده ، به ثمر هم رسیده است.

علت مقاومت ها چیست؟

علت این مقاومت ها ، کاملاً مشخص و قابل درک است . به عنوان مثال ، این افراد برای تولید خودروی X در ایران ، دلالی کرده و در بازار رقابت جهانی خودروسازان ، از طرف های خارجی ، پورسانت های کلان دریافت کرده اند.
پورسانت های آنها هم صرفاً در مقطع انعقاد قرار داد نبوده ، بلکه عمدتاً بدین شکل کار می کنند که از کمپانی خارجی تولید کننده X به ازای هر یک دستگاه خودروی آنها که در ایران تولید می شود ، رقم های قابل ملاحظه می گیرند.

حال محاسبه کنید که اگر قرار باشد این تیم کوچک برای هر خودروی  X  چهارصد هزار تومان ناقابل دریافت کند ، این رقم وقتی در تیراژ آن خودرو در طول سال های متوالی ضرب شود ، چه عدد نجومی و سرسام آوری را شکل می دهد!

از این رو ، قطع تولید یک خودرو که متعلق به سال ها پیش است یا جایگزین شدن خودرویی که از مسیر دلالی این افراد نگذشته ، مساوی است با متوقف شدن حرکت تند کنتور پول آنها که شبانه روز کار می کند و حساب هایشان را فربه تر می سازد.

بنابراین ، طبیعی است که به مدد لابی هایی که دارند و به واسطه حاتم بخشی هایی که با این پول های کلان انجام می دهند ، نگذارند تغییر قابل ملاحظه ای بدون لحاظ منافع مالی آنها ایجاد شود.

بدیهی است که این سیستم دلالی - که در آن هم دلالانی با ملیت ایرانی حضور دارند و هم خارجی ها و به ویژه واسطه هایی از کشور انگلیس - باعث افزایش قیمت خودرو می شود و کمپانی خارجی ، پورسانتی که به اینها می دهد را از مصرف کننده ایرانی می گیرد.

قطعه سازان و دلالان

قطعه سازان خودرو ، مهم ترین بخش در فرایند تولید خودرو هستند و عمده بار تولید بر دوش آنهاست ، چه آن که در کارخانه های خودروسازی ، کاری جز مونتاژ کردن محصولات آنها انجام نمی شود.

طبیعتاً هر اندازه ، قیمت فروش قطعات خودرو به کارخانه خودروسازی کمتر باشد ، قیمت تمام شده آن نیز کاهش می یابد و برعکس.

  گروهی که به آن اشاره کردیم ، نه تنها در اصل ورود یک خودرو به ایران نقش آفرینی می کند ، بلکه می کوشد در فرایند تولید نیز منافع میلیاردی برای خود تعریف کند.

از این رو ، برای این گروه ، بسیار مغتنم خواهد بود اگر کارخانه تولید خودرو ، فلان قطعه را به جای تولید کننده "الف" ، از قطعه ساز" ب" تهیه کند.
 از این رو ، لابی های پیش گفته فعال می شوند و با حذف رقابت و با اقداماتی مانند اخذ تأییدیه هایی از شرکت های خارجی و سهیم کردن برخی افراد در سود و ... بقیه را از گردونه خارج می کنند و قطعات را با قیمت های بالاتر به خودروسازان می فروشند و نهایتاً قیمت تمام شده خودرو بیش از حد واقعی می شود. در این میان نیز ، بسیاری از قطعه سازانی که در بازی آنها نیستند ، از بازی طرد می شوند و به ورطه ورشکستگی می افتند.

در چنین شرایطی ، هر گاه نیز مسوول آگاه و متعهدی پیدا شود و بخواهد در این قرار دادها تجدید نظر کند ، انحصار را بشکند ، یا گواهی های مبتنی بر تبانی داخلی - خارجی این شرکت ها را زیر سوال ببرد ، تلاش برای آلوده سازی او و در صورت جواب ندادن ، پرونده سازی ، تهدید ، عزل و ... آغاز می شود.

این ها ، واقعیت هایی هستند که اگر مورد توجه قرار گیرند و دلالان مربوط به این ماجراها ، که تعدادشان هم زیاد نیست ، حذف شوند ، بدون کوچک ترین هزینه برای شرکت های خودروی سازی یا کاهش حتی یک ریال از سود آنها ، قیمت خودرو در ایران ، به طرز قابل ملاحظه و اعجاب انگیزی کاهش می یابد و نه تنها مردم ، هزینه کمتری را برای خرید خودرو صرف می کنند ، بلکه خود قطعه سازان و خودروسازان نیز از دست این گروه فرصت طلب و رانت جو خلاص خواهند شد.
تنوع تولید ، افزایش کیفیت و کاهش قیمت و نهایتاً بالا رفتن قدرت رقابت ، اولین نتایج حذف این تیم مخوف و پرلابی و البته کوچک دلال خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: