کد خبر: ۱۶۶۸۵۴
۰۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
0
در حوزه تدوین استاندارد، در مجموع 28 هزار سند استاندارد ملی فراهم شده است و تا پایان سال جاری 3500 سند استاندارد به اسناد موجود اضافه خواهد شد.
پول‌نیوز - معاون تدوین و ترویج سازمان ملی استاندارد ایران گفت: تا پایان سال جاری 3500 سند استاندارد به اسناد موجود اضافه خواهد شد.

علی اباذری در نشست هم‌اندیشی استانداردسازی و ارتقای کیفیت کالا و خدمات با دانشگاه اراک، با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد 90 سال پیش توسط پروفسور حسابی تأسیس شد، اظهار کرد: نظارت بر کالاهای مشمول استاندارد اجباری و خدمات مشمول و کالاهای وارداتی، نظارت بر نشر استانداردهای ملی و نظام تایید صلاحیت ملی به این سازمان سپرده شده است.

وی ادامه داد: اخیراً طی ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بند 24، این سازمان موظف شده است که برای همه محصولات داخلی اعم از کالا و خدمات در کشور استاندارد لازم جهت افزایش کیفیت کالا و خدمات تعریف کند.

معاون استاندارد ملی ایران بیان کرد: نظام جامع استاندارد باید در برنامه ششم وارد شود که به تبع آن کار وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و ... خطیرتر و مهم‌تر می‌شوند که جهت عملیاتی شدن این مهم باید نظامات استانداردسازی در کشور مستقر شود.

وی بسترسازی نرم‌افزاری برای اجرای استانداردها، اوزان و مقیاسات و نظام کالیبراسیون، نظام تأیید صلاحیت ملی به عنوان مرکز مستقل در کشور و ارزیابی انطباق را از دیگر سازوکارهای این سازمان عنوان کرد.

اباذری بیان کرد: 400 هزار بازرسی و کنترل، 500 هزار آزمون روی اوزان و مقیاسات، بررسی 80 هزار نازل سوخت تحت پایش و 10 هزار نمونه انگ فلزات گران‌بها در سال انجام شده است.

وی بیان کرد: در حوزه تدوین استاندارد، در مجموع 28 هزار سند استاندارد ملی فراهم شده است اما این اقدامات کافی نیستند و به گام‌های بلندتری نیاز است.

اباذری خواستار کمک بیشتر دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها برای استقرار بیش از پیش استانداردها شد و گفت: ارزش افزوده برخی استانداردها در برخی کشورها بیش از 50 درصد است و ما برای رسیدن به این درصد نیازمند همکاری و مشارکت همه حوزه‌ها هستیم.

معاون استاندارد ایران با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری 3500 سند استاندارد به اسناد اضافه خواهد شد، بیان کرد: استاندارد با وجود محدودیت نیروی انسانی کنونی و امکانات موجود، بدون مشارکت همه حوزه‌ها قادر نیست همه 28 هزار سند استاندارد را صحه‌گذاری کند.

وی تصریح کرد: استان مرکزی با بیش از 100 هزار دانشجو، حداقل 2000 عضو هیئت علمی، 3000 واحد صنعتی و حداقل 500 نفر مسئول کنترل کیفیت که تحت پوشش این سازمان است، از ظرفیت‌ ویژه‌ای برای کمک برخوردار بوده و دانشگاه‌های استان می‌توانند در این زمینه پیشتاز باشند.

اباذری گفت: اساتید با درجه علمی حداقل دانشیاری قادر هستند بدون شرکت در آزمون به عنوان کارشناس پروانه دریافت کنند.

معاون تدوین و ترویج سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه آمادگی داریم در استانداردسازی پژوهش‌محور از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها بهره ببریم، گفت: دانشگاه اراک 50 درصد امر استانداردسازی پژوهشی را متقبل شده و مابقی را سایر دانشگاه‌ها عهده‌دار می‌شوند.

وی ادامه داد: با کدگذاری استاندارد توسط دانشگاه در حوزه پژوهش، به اقتصاد کشور کمک بسیاری خواهد شد.

اباذری بیان کرد:‌ استانداردسازی دیگر یک انتخاب نیست و بنگاه‌های اقتصادی راه دیگری جز استانداردسازی برای برقراری ارتباط با مردم ندارند، امروزه تولید کننده ناچار است برای بقا به مرزهای فراتر از جغرافیای کشور بیاندیشد.

معاون استاندارد عنوان کرد: سازمان ملی استاندارد سه هزار کارشناس دارد، اما برای استانداردسازی 90 هزار واحد تولیدی و... نیازمند مساعدت و مشارکت بیشتری است.

وی بیان کرد: درصدد برون‌سپاری حداکثری و تمرکز حوزه سیاستگذاری و تولید استانداردهای نیازمحور هستیم.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه اراک نیز در این گردهمایی با مثمرثمر دانستن ارتباط دانشگاه با سازمان استاندارد در حوزه پژوهش، اظهار کرد: وقتی کیفیت با علم و پتانسیل علمی دانشگاه‌ها پیوند بخورد، شاهد ارتقا و پیشرفت در دو حوزه خواهیم شد.

سعید حمیدی تصریح کرد: دانشگاه اراک از لحاظ توانمندی اعضای هیأت علمی و تجهیزات آزمایشگاهی پشتوانه قوی برای فعالیت‌های استاندارد خواهد بود.

وی با بیان اینکه دانشگاه اراک آماده همکاری در خصوص بهبود وضعیت استانداردسازی است، افزود: پایان‌نامه‌های دانشجویی در این زمینه کارساز هستند و اگر در این راستا هدایت شوند، قادر خواهند بود گره‌گشای بسیاری از مشکلات باشند.

حمیدی ضمن تأکید بر اجرایی شدن آیین‌نامه‌ها، گفت: کمتر از 40 درصد آیین‌نامه‌ها برای توسعه کشور در برنامه‌های توسعه به مرحله اجرا در می‌آیند، در حالیکه تدوین استانداردها و آیین‌نامه‌سازی به تنهایی کفایت نمی‌کند.

همچنین مدیرکل استاندارد استان مرکزی ضمن تشریح فعالیت‌های اداره کل استاندارد استان، گفت: از جمله رویکردهای این اداره، ترویج استانداردسازی با برقراری نشست‌های همکاری و افزایش تعامل با دانشگاه‌ها و دستگاه‌هاست.

ساحل سها، اجرای حدود 419 فعالیت ترویجی استانداردسازی، برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و تدوین استاندارد برای اساتید دانشگاهی، تشکیل 15 کمیسیون فنی و نامگذاری میدان ورودی شهر و حوزه صنعت به نام استاندارد، را برخی از اقدامات این اداره در زمینه ترویج استانداردسازی برشمرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز با تأکید بر همکاری بخش خصوصی با استاندارد، گفت: یکی از راهکارها برای‌برون رفت از فضای رکود اقتصادی کنونی، صادرات است، اما در استفاده از ظرفیت‌های موجود در این زمینه موفق عمل نکرده‌ایم.

محمدرضا جعفری افزود: یکی از دلایل شکست این است که در بخش کیفی با مشکلاتی روبرو شده‌ایم. همچنین در بخش استانداردسازی برای افزایش کیفیت محصولات کوتاهی کرده‌ایم و در شرایط پساتحریم حتماً باید نسبت به این موضوع توجه کنیم.

وی ادامه داد: به دلیل نبود تفکر استاندارد، ظرفیت بسیاری از واحدهای صنعتی خالی و بدون صرفه اقتصادی است، در سطح کلان نیز به دلیل نبود این تفکر بسیاری از پروژه‌ها نیمه‌تمام مانده، برخی سرمایه‌گذاری‌ها توجیه اقتصادی نداشته و موجب هدررفت سرمایه‌ها شده است.

جعفری بسیاری از قوانین در قوه مقننه را زائد دانست و گفت: از لحاظ تصویب قوانین متعدد در دنیا جزو کشورهای اول هستیم و در استانداردسازی در فضای کسب‌وکار نیز رتبه نامطلوبی را کسب کرده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک تصریح کرد: تفکر غیراستاندارد باعث شده هزینه‌ها خروجی لازم را نداشته باشند.

برچسب ها: استاندارد ، اسناد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: