October 2020 28 / چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۶۶۱۵
۱۲ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۷
0
اما اگر تهراني هستيد و ساكن پايتخت، شايد شما هم اين نكته را قبول داشته باشيد كه نه ديگر پاييز امسال تهران رنگ و بويي از باران و رگبار و رعد و برق داشت و نه زمستانش كه كم كم مي‌رود جاي خود را به بهار دهد، حال و هوايي زمستاني دارد.

جام جم آنلاين: نمي‌دانيم شما كه اين گزارش را مي‌خوانيد، ساكن كدام منطقه كشور هستيد؛ شمال، جنوب، شرق يا غرب و سهم شهر شما از نزولات آسماني در پاييز و زمستان امسال چه اندازه بوده است؟

اما اگر تهراني هستيد و ساكن پايتخت، شايد شما هم اين نكته را قبول داشته باشيد كه نه ديگر پاييز امسال تهران رنگ و بويي از باران و رگبار و رعد و برق داشت و نه زمستانش كه كم كم مي‌رود جاي خود را به بهار دهد، حال و هوايي زمستاني دارد.

اين را نه فقط از كمبود نزولات آسماني در فصل زمستان و هواي گرم و آفتابي ماه ‌هاي بهمن و اسفند بلكه از نوع لباس پوشيدن شهروندان نيز مي‌توان حس كرد. پالتوهاي زخيم، كلاه، دستكش و شال گردن برخي روزها جاي خود را به لباس‌هاي نه چندان زخيم بهاره داده‌اند.

زمستان كم بارش و هواي نسبتا معتدل كشور (بويژه در تهران) در آخرين روزهاي اسفند به هم رسيده‌اند تا يادآور روزهاي بهاري باشند. با اين تفاوت كه هنوز درختان جوانه نزده‌اند و در خانه‌ها و ادارات، بخاري و شوفاژ روشن است.

سرماي استخوان سوز با بارش برف سنگين كه گاهي موجب تعطيلي مدارس مي‌شد، تبديل به زمستاني با هواي آفتابي و تقريبا گرم شده كه هنوز با وجود قرار گرفتن در آخرين ماه زمستان، در بسياري از شهرهاي كشور از جمله تهران يك دل سير برف نباريده است.

ديگر ديدن صحنه بارش برف زمستاني كه روي زمين بنشيند و رفت و آمد عابران و خودروها را با سختي مواجه كند به خاطره‌اي تبديل شده و به همين دليل است كه گاهي با بارش چند قطره‌ باران شهروندان تهراني را حسابي سر ذوق مي‌آورد. هرچند اين بارش زياد طول نمي‌كشد و ظرف مدت كوتاهي هواي ابري و گرفته جاي خود را به آسمان آفتابي مي‌دهد.

كاهش بارندگي‌ها در پاييز و زمستان امسال اين نگراني را در مسوولان و مردم به‌وجود آورده كه مبادا اين وضعيت، تابستاني گرم همراه با خشكسالي و بحران كم آبي را براي استان‌هاي كشورمان رقم بزند.

زمستان امسال در حالي وارد آخرين ماه خود شده كه مردم اغلب شهرهاي كشورمان و بويژه پايتخت نشينان حسرت بارش برف زمستاني بر دلشان مانده است.

جلوه بهاري زمستان امسال اگرچه چندان هم ناخوشايند نيست اما نگراني‌هايي را برانگيخته است كه وقتي اسفند رنگ و بوي ميانه بهار را دارد،پس بهار چه جلوه‌اي از خود نشان خواهد داد؟

در واقع پرسشي كه هواي بهاري آخرين فصل سال به ذهن آورده، اين است كه آيا بايد در بهار و تابستان امسال منتظر هواي خشك و گرماي كلافه كننده باشيم؟

اين شگفتي و ابهام درباره وضعيت آب و هواي كشور در حالي ذهن‌ها را به‌خود مشغول كرده است كه بسياري از كارشناسان آب و هوا و اقليم معتقدند كم شدن سرما و بارندگي در زمستان، الزاما نشانه كم‌شدن بارندگي در بهار و سرانجام خشكسالي شديد نيست. در حالي كه كارشناسان محيط زيست دليل اصلي اين ناهنجاري را تغييرات اقليمي‌در دنيا مي‌دانند، برخي ديگر اين وضعيت را طبيعي و ناشي از تغييرات هواشناسي ارزيابي مي‌كنند.

تهراني‌ها در حسرت برف

چند سالي است كه زمستان‌هاي تهران ديگر حال و هواي گذشته را ندارد. مدت‌هاست روزهاي آفتابي با هوايي نسبتا معتدل جاي خود را به سرماي استخوان‌سوز زمستان داده است.

اين درحالي است كه شدت بارش در جغرافياي كشورهاي حوزه آمريكا و اروپا در آغاز سال ميلادي جديد به حدي است كه ماه‌هاست فعاليت روزمره و شرايط عادي زندگي شهروندان را فلج كرده است.

با اين‌كه ميزان بارش‌هاي كشور به استناد آمارهاي سازمان هواشناسي 15 درصد بالاتر از نرم استاندارد را نشان مي‌دهد، اما كمي‌بارش‌ها در سال‌هاي گذشته‌ نياز آبي را به حدي بالا برده كه موجب برداشت بيش‌از‌حد سفره‌هاي زير زميني و خالي شدن ذخيره‌هاي آب كشور شده است و اين مساله موجب شد كارشناسان بارها نسبت به مديريت منابع آب هشدار دهند.

ركورد شكني پس از 55 سال

رسيدن دماي هواي تهران به 19 درجه سانتي‌گراد در يكي از روزهاي اواخر بهمن، شرايطي را به‌وجود آورد كه در زمستان 88 بي‌سابقه بود و شهروندان تهراني آن را تجربه نكرده بودند.
رسيدن دماي هواي تهران به 19 درجه سانتي‌گراد در يكي از روزهاي اواخر بهمن طي 55 سال گذشته بي‌سابقه بوده است

البته رسيدن دماي هواي پايتخت به 19 درجه سانتي‌گراد آن هم نه در بهار و تابستان بلكه در فصل زمستان چندان بي‌سابقه هم نبوده است، اما از آن زمان 55 سال مي‌گذرد.

آخرين بار در 27 بهمن 1333 گرماي هوا تهران به 19 درجه سانتي‌گراد رسيده بود و از آن روز به بعد، به‌مدت55 سال پس از آن تاريخ ديگر در اين روز از بهمن ماه دماي هوا از 18 درجه سانتي‌گراد بالاتر نرفته بود تا يكي از روزهاي اواخر بهمن ماه امسال كه ركورد دماي هواي تهران با رسيدن به 19 درجه سانتي‌گراد شكسته شد

11 درصد كاهش بارش در بلند مدت

مديركل پيش‌بيني سازمان هواشناسي كشور در گفتگو با «جام‌جم» در اين باره مي‌گويد: بارش برف در تهران كم شده است اما در اين خصوص كه تغييرات اقليمي‌توانسته باشد هواي تهران را به سمت بارش كمتر هدايت كند نمي‌توان به اين زودي حكم صادر كرد، چرا كه در ميزان بلند مدت بارش در تهران تغييري به وجود نيامده است

پرويز رضازاده با اشاره به اين‌كه مجموع بارش‌ها از اول مهر تا ابتداي اسفند به‌طور ميانگين در كشور تاكنون 5/126 ميلي‌متر بوده است، مي‌گويد: اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 98 ميلي‌متر بوده درحالي كه مجموع بارش‌ها به‌طور ميانگين بايد 142ميلي‌متر باشد. وي مي‌افزايد: در واقع نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد افزايش ميزان بارش داشتيم، اما نسبت به استاندارد ميانگين بلند مدت با 11 درصد كاهش ميزان بارش مواجه شده‌ايم.

مديركل پيش بيني سازمان هواشناسي كشور تاكيد مي‌كند: توزيع بارندگي‌ها طي سال جاري در سطح كشور از نظر زماني در حد نرمال بوده، اما اين بارش‌ها در برخي استان‌ها مانند آذربايجان شرقي و غربي بيشتر و در برخي شهرها مانند تهران كمتر بوده است.

بارش‌ها در وضعيت عادي

رضازاده چندان اين نكته كه زمستان نسبتا گرم و كم بارشي را پشت سر گذاشته‌ايم، را نپذيرفته است و مي‌گويد: ما پيش‌بيني كرده بوديم كه زمستان امسال دماي هواي برخي استان‌هاي شمالي تا 15 درجه گرم‌تر شود.

وي سپس بحث را به اين موضوع پيوند مي‌زند كه ما كشوري نيمه‌خشك داريم و متوسط بارش امسال در سراسر ايران خوب بوده است و شايد در شهر تهران، بارندگي‌ قابل توجهي نداشته‌ايم اما متوسط دماي هوا تفاوت آنچناني با سال‌هاي گذشته نداشته است.

در حالي اين كارشناس هواشناسي اوضاع را عادي مي‌داند كه بسياري از تهراني‌ها همچنان منتظر بارش برف هستند و با آغاز شمارش معكوس براي پايان زمستان و آمدن بهار احتمال اين‌كه پايتخت زمستان88 را بدون برف به پايان ببرد بسيار زياد است.

اما اين كارشناس هواشناسي چندان با اين پيش‌بيني موافق نيست و معتقد است امكان دارد در روزهاي پاياني اسفند شاهد بارش برف و باران باشيم و باز هم زمستان سال گذشته را مثال مي‌زند كه بيشترين ميزان بارش باران در آخرين ماه اين فصل بود.

رضازاده در پيش‌بيني فصل بهار سال آينده مي‌گويد: نبايد انتظار داشت در فصل بهار به يكباره با حجم زياد و دفعات مكرر بارندگي‌ مواجه شويم و پيش بيني ما از وضعيت بارش‌ها در فصل بهار تقريبا مشابه وضعيت پاييز و زمستان امسال است.

مديركل پيش‌بيني سازمان هواشناسي درخصوص تاثير بارش‌ها بر وضعيت اراضي كشاورزي طي سال آينده مي‌گويد: ميزان بارش‌ها براي اراضي كشت ديم مناسب و مطلوب بوده است و براي كشاورزي غيرديم (كشت آبي) نيز اين امر بستگي به وضعيت منابع آبي دارد و اين‌كه منابع آبي زيرزميني ما چه مقدار است و از اين منابع چه ميزان برداشت خواهد شد.

دهه80، دهه خشكسالي

منابع رسمي 2 سال آخر دهه 70 را خشك‌ترين سال‌هاي 4 دهه گذشته اعلام كرده‌اند، اين در حالي است كه با آغاز نيمه دوم دهه 80 خشكسالي ركوردي جديد به جا گذاشت.

از سال زراعي 86 85 بارندگي حتي نسبت به سال‌هاي كم آب آخر دهه گذشته، سيري نزولي را آغاز كرد كه همچنان ادامه دارد.

در كشور ما، سال‌هاست بحث‌هاي جدي براي حفظ منابع آب، بهره برداري مناسب از بارش‌هاي فصلي با روش‌هاي گوناگون آبخيزداري مطرح شده و حتي در مناطقي از كشور با اجراي اين روش‌ها دستاوردهاي خوبي هم حاصل شده است، اما هنوز يك برنامه جامع و كلان در اين خصوص وجود ندارد و حتي در مواردي حاكم شدن شيوه‌هاي متكي بر آزمون و خطا، اجراي سراسري روش‌هاي موفق ذخيره‌سازي طبيعي آب در كشور را متوقف كرده است.

حتي اگر كمي ‌بارش‌ها در فصل زمستان چند سال اخير در بسياري از شهرهاي كشور و بخصوص تهران از نظر كارشناسان و صاحب‌نظران حوزه هواشناسي همچنان در حد طبيعي باشد و چندان نگران‌كننده به نظر نرسد، اما به هر حال ضروري است مسوولان همچنان از ضرورت توجه به حفظ منابع آبي كشور با در نظر گرفتن اين نكته كه ايران در منطقه جغرافيايي خشكي قرار دارد، غافل نشده و براي جلوگيري از خطر بروز خشكسالي در كشور از هم اكنون چاره‌انديشي كنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: