April 2021 13 / سه‌شنبه ۲۴ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۶۶۱۳۲
۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
0
تلاش بر این است که کسانی که حق بیمه پرداخت می کنند، کارگران ساختمانی و مستمری بگیران تحت پوشش قرار گیرند. این طرح بعد از مراحل آزمایشی در بقیه استانها اجرایی می شود. در حال حاضر یکی از استانهای همجوار تهران و یکی از استانهای جنوب کشور در طرح آزمایشی قرار دارند.
پول‌نیوز - معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طرح کارت اعتباری خرید کالا از هفته آینده به صورت آزمایشی در چند شهرستان آغاز خواهد شد.

احمد میدری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره جزئیات طرح کارت اعتباری خرید کالا افزود: این طرح به صورت گسترده برای افراد زیادی صادر می شود و زیرساختهای اطلاعاتی صورت گرفته و هماهنگی بین نهادها در مراحل پایانی است که امیدواریم با مشکل اجرایی مواجه نشویم.

وی گفت: در مرحله نخست بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و بازنشستگان صندوق کشوری تحت پوشش این طرح قرار دارند و در واقع اولویت نخست ما در اجرای این طرح این دو قشر است.

میدری درباره گروههای هدف این طرح نیز گفت: تلاش اصلی ما این است که جامعه که تحت پوشش این طرح قرار می گیرد افزایش بدهیم و با سازمانهای ذیربط گفتگو و مذاکراتی صورت گرفته تا اقشار کم درآمد و ضعیف شناسایی و تحت پوشش این طرح قرار گیرند و یارانه آنها نیز ضمانت بازپرداخت اقساط باشد.

وی افزود: کسانی که حق بیمه پرداخت می کنند و کارگران ساختمانی را تلاش می کنیم که تحت پوشش قرار گیرند و مستمری بگیران نیز باید تحت پوشش باشند و در واقع برنامه ریزی برای افزایش افراد تحت پوشش صورت گرفته است و از هفته آینده در چند شهرستان به صورت آزمایشی این طرح آغاز خواهد شد و بعد از مراحل آزمایشی نیز در بقیه استانها اجرایی می شود که در واقع یکی از استانهای همجوار تهران و یکی از استانهای جنوب کشور در طرح های آزمایشی ما قرار دارند.

معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای کارمندان دولت مشکل چندانی نداریم و در واقع آنها با رضایت نامه ای که هنگام دریافت کارت به بانک می دهند کفایت می کند و نیازی به ضمانت دیگر نیست.

وی افزود: ما اکنون دو میلیون و 700 هزار بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی و یک میلیون و 300 هزار بازنشسته صندوق کشوری داریم که در مجموعه چهار میلیون نفر شامل این طرح می شود و اگر فشارهایی صورت گیرد که این طرح به سمت و سویی برود شکست می خورد بنا بر این باید آرام آرام حرکت کرد.

میدری گفت: این طرح برای نخستین بار است که در کشور اجرا می شود و تولیدکنندگان باید بپذیرند که کار بزرگی صورت می گیرد و تزریق چهار هزار میلیارد تومان پول برای این طرح کم نیست.

مسئول طرح کارت اعتباری خرید کالا در بانک مرکزی نیز گفت: منابع بانک مرکزی برای ورود به طرح کارت اعتباری خرید کالا نامحدود نیست بلکه با منابع محدودی مواجه هستیم.
ناصر حکیمی در این برنامه تلویزیونی درباره جزئیات طرح کارت اعتباری خرید کالا افزود: ابلاغیه و دستورالعمل صدور کارت خرید کالای ایرانی چهارشنبه به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد که قبلاً هماهنگی برای ایجاد شبکه پرداخت و پذیرش صورت گرفته بود.
وی افزود: البته تغییراتی در آن صورت گرفت که از جمله آن زمانبندی تقسیط مشخص شد و اولویت برای صدور کارتها نیز صورت گرفت و از هفته آینده بحث صدور کارت و پذیرش آن انجام خواهد شد و در واقع از اول هفته آینده این طرح وارد فاز اجرایی می شود.
حکیمی گفت: یکی از مشکلات طراحی این کارتها، اعتبار و منابع آن است که اعتبار آن از چه منابعی تأمین می شود.
وی گفت: با این طرح وامهای خرد در اختیار مردم قرار می گیرد و با اعتباری که سیستم بانکی به مردم می دهد منابع به سمت تولید می رود.
حکیمی افزود: در واقع بانک مرکزی برای حمایت از تولید در داخل این طرح را مطرح کرد و چالش اصلی این طرح نیز در مقایسه با طرح خودرو این است که تعداد افرادی که در این طرح برای آنها کارت صادر می شود بیشتر است و خود طرح نیز درازمدت است.
وی ادامه داد: اجرای این طرح منجر به افزایش اعتماد مردم به نظام پولی می شود.
مسئول طرح کارت اعتباری خرید کالا در بانک مرکزی درباره اینکه آیا این کارتها برای خرید کالای خارجی نیز استفاده می شود یا خیر؟ گفت: از ابتدا قرار نبود ریالی از این منابع برای خرید کالاهای خارجی هزینه شود یعنی غیر از کالاهای تولید داخل نباید در جای دیگری هزینه شود.
وی افزود: این طرح در مرحله نخست برای حمایت از تولید داخلی شروع خوبی است و ریال به ریال این منابعی که بانک مرکزی اختصاص می دهد نظارت می شود تا غیر از فهرست کالاهایی که مشخص شده در جای دیگری هزینه شود.
حکیمی درباره اقساط بازپرداخت این کارتها نیز گفت: هر چقدر تعداد اقساط را بالا ببریم می توان منابع بیشتری را به آن اختصاص داد اما در این طرح با منابع محدودی مواجه هستیم.
وی افزود: طبق آخرین آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت به ما داده است چهار هزار و 200 میلیارد تومان به این طرح اختصاص یافته است و در واقع در این طرح قرار نیست از منابع بانکهای عامل هزینه شود.
مسئول طرح کارت اعتباری خرید کالا در بانک مرکزی درباره سقف کارتهای خرید نیز گفت: کارتهای تا سقف 10 میلیون تومان صادر می شود که بستگی به توان بازپرداخت کننده دارد اما سعی شده است که بیش از یک سوم درآمد مشمولان این کارتها درگیر بازپرداخت نشود.
وی افزود: من دوباره تأکید می کنم که در مرحله فعلی و بعدها هم سیاست بر این است که کالاهای ایرانی و تولید داخلی شامل طرح شود.
حکیمی در ادامه گفت: یکی از ویژگیهای اصلی این طرح نسبت به طرحهای دیگر این است که پیش بینی شده است که با هماهنگی دستگاههای مربوطه فرد فقط یک بار برای دریافت کارت به بانک مراجعه کند.
وی درباره اینکه چرا منابع بیشتری به این طرح اختصاص نمی یابد افزود: بانک مرکزی منابعش از جیب مردم است ضمن اینکه منابع نامحدود بانک مرکزی در این طرح ایجاد تورم می کند و اگر بیش از اندازه منابع تزریق شود اثرات تورمی ایجاد خواهد کرد و تعادل برقرار کردن در این خصوص وظیفه بانک مرکزی است.
مسئول طرح کارت اعتباری خرید کالا در بانک مرکزی ادامه داد: ما قرار نیست به صورت نامحدود پول چاپ کنیم و این مبلغ 4 هزار و 200 میلیاردی که بانک مرکزی تزریق می کند بر اساس محاسبات دقیق است.
حکیمی گفت: با توجه به هدفمند بودن این طرح در مراحل اجرایی با استقبال مواجه خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: