April 2021 18 / يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۶۶۱۱۳
۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
0
گردشگری یک پدیده نوظهور و تاثیرگذار در عرصه های مختلف زندگی انسان قرن حاضر است.
برنامه‌ریزی در حوزه گردشگری باید بر مبانی علمی استوار باشدپول‌نیوز- برای رسیدن به جایگاه واقعی و تحقق افزایش 5 برابری گردشگری، تلاش همه جانبه، تعامل، هماهنگی، همسوئی و همکاری همه بخش های مرتبط با توسعه گردشگری ضرورت دارد و برنامه ریزی باید بر مبنای توسعه پایدار و مبانی علمی استوار باشد، به همین دلیل، رویکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده از خرد جمعی و نظرات اندیشمندان حوزه گردشگری است.

به گزارش گروه گردشگری پول‌نیوز،   مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نخستین جشنواره ملی ناصرخسرو، گردشگری، دانش و توسعه که عصر 24 آذرماه در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، با ابراز امیدواری نسبت به نتایج مثبت و مفید این جشنواره در روند رو به رشد صنعت گردشگری، گفت: گردشگری یک پدیده نوظهور و تاثیرگذار در عرصه های مختلف زندگی انسان قرن حاضر است.

وی ادامه داد: این صنعت راه میانبری برای توسعه اقتصادی در کشورهای در حال توسعه و تولید ثروت در کشورهای صنعتی بوده و در آینده نزدیک به یکی از مهمترین شاخص‌های اقتصادی کشورها تبدیل خواهد شد، اختصاص یک شغل از هر 11 شغل به صنعت گردشگری از آثار مستقیم صنعت گردشگری در اقتصاد جهان است و این در حالی است که با بررسی آثار غیرمستقیم گردشگری این موضوع نمایان می شود که از هر 9 شغل در دنیا، یک شغل به این صنعت مربوط می شود.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: با کاهش قیمت نفت در یک سال گذشته، استفاده از منابع جدید اقتصادی کشور در دستور کار برنامه‌ریزان قرار گرفته است، انرژی‌های فسیلی به عنوان مهمترین منبع درآمد اقتصادی کشور به تدریج پایان می یابد اما آثار تمدن‌های باستانی، کوهستان‌ها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، جنگل‌ها، دشت‌های وسیع و گونه های متنوع گیاهی و جانوری، پابر جا می مانند و می توانند به عنوان مهمترین جاذبه‌های گردشگری، مورد بازدید بسیاری از گردشگران خارجی قرار گیرند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه، گردشگری در حال حاضر، جایگاه ویژه ای در اسناد بالادستی برنامه ریزی و توسعه کشور دارد، افزود: با فضای مثبت ایجاد شده، کشور با موج تقاضای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری و افزایش ورود گردشگران مواجه خواهد شد، براساس آمار موجود تعداد گردشگرانی که در شش ماهه اول سال 1394 به ایران سفر کرده اند، حدود 2 میلیون و 934 هزارو 517 نفر بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 8/1 درصد رشد داشته است.

سلطانی‌فر یادآور شد: تعداد گردشگران ورودی به کشور در طول 2 سال گذشته با رشد 12 درصدی مواجه بوده است در حالی که میانگین رشد گردشگری در دنیا 4/6 درصد، در اروپا 3 درصد و در آسیا 5 درصد بوده است که با توجه به این آمار و ارقام، رشد صنعت گردشگری ایران در دو سال گذشته 3 برابر میانگین رشد جهانی است.

وی با بیان اینکه، در برنامه‌های توسعه‌ای دولت تدبیر و امید و محورهای اصلی برنامه ششم توسعه، گردشگری به عنوان یکی از مهمترین ارکان توسعه کشور مورد توجه قرار گرفته است، گفت: برای رسیدن به جایگاه واقعی و تحقق افزایش 5 برابری گردشگری، تلاش همه جانبه، تعامل، هماهنگی، همسوئی و همکاری همه بخش های مرتبط با توسعه گردشگری ضرورت دارد و برنامه ریزی باید بر مبنای توسعه پایدار و مبانی علمی استوار باشد، به همین دلیل، رویکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده از خرد جمعی و نظرات اندیشمندان حوزه گردشگری است.

سلطانی‌فر در ادامه، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری را در توسعه و رونق گردشگری موثر دانست و تاکید کرد: گسترش این نوع جشنواره‌ها می تواند در نیل به اهداف توسعه گردشگری داخلی و ایجاد ظرفیت در این بخش کارساز باشد، امروزه اکثر کشورهای توسعه یافته پیوند عمیقی بین گردشگری و رویکرد علمی آن ایجاد کرده اند.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: امروزه اگر پیشرفت های سریع در زمینه فناوری و حمل و نقل نبود و تلویزیون و سینما، تصاویر سرزمین های دوردست در گوشه و کنار جهان را در معرض دید همگان قرار نمی داد؛ ارزش سفرنامه ها به عنوان تنها منبع اطلاعات دست اول آشکار می شد و دستیابی به این نوع اطلاعات از طریق کتابهای تاریخی میسر نبود، سفرنامه ها گذشته از ارزش تاریخی، می توانند در تحولات اجتماعی و فرهنگی جامعه نقش داشته باشند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: سفرنامه نویسی در ایران سابقه طولانی و تاریخی دارد و به دوره ساسانیان و به زمان برزویه طبیب(پزشک خسرو انوشیروان) می رسد که سفری طولانی به کشور هندوستان داشت و از جانب پادشاه ساسانی مامور ترجمه کتاب کلیله  و دمنه شده بود، اما شاید قدیمی ترین پیشینه سفرنامه نویسی در دوره اسلامی در ایران، مربوط به قرن پنجم هجری از ابومعین ناصر خسرو قبادیانی است، سفرنامه ای که از صورت گزارش فراتر رفته و به عنوان اثر ادبی ماندگار زبان فارسی شناخته می شود.

سلطانی فر در بخش دیگری از سخنانش افزود: توسعه گردشگری مبتنی بر معرفی جاذبه ها و ارائه خدمات مناسب است و گردشگران بر اساس دیده ها و شنیده ها، مقاصد خود را انتخاب می کنند، از قدیم الایام بوده اند کسانی همچون، سعدی و ناصرخسرو قبادیانی که به سرزمین های مختلف سفر کرده و دیده ها، شنیده ها، خاطرات، برداشت ها و ویژگی های فرهنگی، اخلاقی ، اجتماعی، تاریخی و هنری سرزمین هایی را که در آن به گشت و گذار پرداخته اند را در قالب سفرنامه به رشته تحریر درآورده اند.

وی اضافه کرد: سفرنامه نویسی ناصرخسرو، شرح حال نبوده است، بلکه یکی از منابع مهم جغرافیای تاریخی، تاریخ اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن عصر به شمار می آمده و این کتاب یکی از مستندات مسلم مردم‌نگاری اقوام ساکن در مسیر سفر محسوب می شود، همین اثر، باعث رونق هرچه بیشتر گردشگری در این مکانها شده است، همچنین جذابیت سفرنامه، رونق افزایی در کمیت و کیفیت گردشگران را به همراه داشته است (همچون سفرنامه مارکوپولو و ناصرخسرو) چراکه سفرنامه تبلیغ مستقیم محسوب نمی شود و از نگاه یک گردشگر، نشات گرفته است.

سلطانی فر در ادامه، برگزاری مسابقات سفرنامه نویسی و مشارکت هنرمندان و اهالی قلم در این حوزه را موجب افزایش جاذبه در این حوزه دانست و تصریح کرد: این موضوع می تواند به عنوان یکی از راههای جذب گردشگران و رونق گردشگری مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: تقدیر و تشویق محققان و دست‌اندکاران صنعت گردشگری و انتخاب مقالات، کتابها، پایان نامه ها، گزارشهای سفر و ایده های برتر در قالب جشنواره ملی ناصر خسرو، می تواند زیربنای خوبی برای ترویج گردشگری علمی و توسعه علمی گردشگری کشور باشد.

وی برگزاری این جشنواره را با استفاده از سیاق  و روش ناصرخسرو قبادیانی دارای نتایج مثبتی دانست و افزود: ترویج فرهنگ و آداب سفر در جامعه، ایجاد انگیزه برای نوشتن رویدادها در طول سفر، ایجاد بستر برای تعامل و انتقال تجربیات، اطلاع رسانی مقاصد گردشگری، آشنایی با اماکن تاریخی و محوطه های طبیعی، سبک زندگی و روحیات،احیای سفرنامه نویسی و تشویق به مستندسازی وقایع و اتفاقات از جمله نتایج برگزاری این جشنواره است.

معاون رئیس جمهور در ادامه، از جشنواره ناصرخسرو به عنوان حلقه مفقوده صنعت گردشگری یاد کرد و گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آغاز، آمادگی خود را برای برگزاری این جشنواره اعلام کرد، گام نخست با تلاش مسئولین دانشگاه علم و فرهنگ و همکاری سازمان میراث فرهنگی برداشته شد و در ادامه باید زمینه برگزاری جشنواره در سطح بین المللی را فراهم کنیم.

سلطانی فر با تاکید بر ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره ملی ناصرخسرو و قرار گرفتن آن در تقویم سالیانه رویدادها، اضافه کرد: با تلاش و همکاری دانشگاه علم و فرهنگ و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، این جشنواره می تواند به جایگاه خود در تقویم جشنواره های بین المللی دست پیدا کند و هر ساله با شکوه هرچه تمامتر برگزار شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین به فضای جدید کشور اشاره کرد و افزود: با بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران در شورای حکام، مقدمه اجرای مراحل مختلف برجام فراهم شد و ایران وارد فضای جدیدی از دوران تاریخی، سیاسی و اجتماعی  شده است.

وی تصریح کرد: فضای جدید کشور، در بخش گردشگری بیش از سایر بخش‌ها تاثیر خواهد داشت به طوریکه آثار و نشانه‌های آن همچون، رشد ورود گردشگران به کشور، افزایش تقاضای ثبت نام گردشگران خارجی برای ورود به ایران و معرفی ایران در مراجع و منابع بین المللی مرتبط با گردشگری به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران در سال 2016 ، قابل مشاهده است.

سلطانی فر افزود: با وجود همه محدودیت‌ها در بخش زیرساختها، باید آماده استفاده مناسب از رونق گردشگری و بهره برداری از  شرایط جدید باشیم.

برچسب ها: گردشگری ، سلطانی فر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: