پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

پول‌نیوز-یک کارشناس مسکن گفت: به جای طرح انتقال پایتخت که در شرایط فعلی اقتصاد کشور امکان آن وجود ندارد، بهتر است شهرهای اطراف تهران برای سکونت جمعیت‌پذیر شوند و تهران پایتخت و مرکز اداری تجاری باشد.

سلمان خادم‌المله در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا خانه‌های مسکونی را به حاشیه کلان‌شهرها منتقل می‌کنند و مردم برای کار به کلان‌شهرها می‌آیند. در تهران هم این اقدام باید انجام شود. البته شهرهایی مثل کرج، پرند، هشتگرد، پاکدشت، رودهن، دماوند، لواسانات این ویژگی‌ها را دارند اما مساله مهم گسترش دسترسی از طریق خطوط جاده‌ای و ریلی است که این شهرها در این خصوص با مشکل مواجه هستند.

وی افزود: درست است تهران از لحاظ وسعت به قدری بزرگ شده که از مقیاس معمولی شهر خارج شده اما اولین مساله‌ای که برای انتقال پایتخت باید مدنظر قرار داد بحث آب است که شهرهای پرند، سمنان، خمین و همدان که برای پایتختی مطرح شده‌اند قطعا با چالش آب مواجه خواهند شد.

این کارشناس مسکن ادامه داد: مساله‌ی دیگر تامین بودجه‌ای سرسام‌آور برای انتقال پایتخت است که هم‌اکنون اقتصاد کشور شرایط آن را ندارد.

خادم‌المله خاطرنشان کرد: در عرض چند صد سال که تهران پایتخت ایران بوده امکانات زیادی در آن متمرکز شده که اگر بخواهیم پایتخت دیگری را جایگزین کنیم ناچارا باید شهری را انتخاب کنیم که نزدیک تهران باشد تا به یک سری از امکانات تهران دسترسی داشته باشیم.

به گفته وی شهرهای اطراف تهران از لحاظ تامین آب جمعیت خودشان هم با مشکل مواجه هستند. لذا با توجه به توان جمعیت‌پذیری محدود آنها جمعیت تهران باید برای سکونت در شهرهای اقماری پراکنده شوند که در این خصوص ایجاد حداقل‌های یک منطقه مسکونی همچون امکانات دسترسی، بهداشتی، درمانی و آموزشی در آن نقاط باید مدنظر قرار گیرد.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که در حال حاضر دولت در اقتصاد روزمره با مشکل مواجه است، گفت: در شرایط فعلی اقتصاد، طرح‌های هزینه‌بر بزرگ مثل انتقال پایتخت منطقی به نظر نمی‌رسد. بنابراین بهتر است به جای مطرح کردن چنین موضوعاتی تمام فکر و ذکر دولت این باشد که دو سال پیش رو را به خیر و خوشی رد کند.

طی روزهای اخیر رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به موضوع انتقال پایتخت اشاره کرد و گفت: شهرهای نامزد پایتخت شدن همدان، خمین، سمنان و پرند بوده و مجلس برای تعیین تکلیف این مساله به دولت دو سال مهلت داده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
آیا با تصمیم دولت برای معاف کردن سلبریتی ها از مالیات موافقید؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: