کد خبر: ۱۶۵۵۸۷
۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
0
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: در تصاویر ماهواره ای که از طرف مسکو به واشنگتن تحویل شده است، کامیون های نفتکش حرکت نمی کنند!
پول‌نیوز - در حالی که اسناد انکارناپذیری از معاملات نفتی کلان بین ترکیه و داعش به دست آمده است، که از رابطه تجاری آنکارا با این گروه تروریستی حکایت دارد، کشورهای غربی و از جمله آمریکا بر این مساله بطور عمد چشم می پوشند.

روسیه در هفته های اخیر اقدام به تحویل اطلاعات، اسناد، تصاویر و فیلم های معامله های نفتی این گروه تروریستی با ترکیه به سازمان ملل و آمریکا کرده تا از این طریق مانع ادامه قاچاق نفت داعش به ترکیه و قطع درآمدهای نفتی آن شوند اما تاکنون این تلاش های مسکو نتیجه ای به همراه نداشته است و در حالی که سازمان ملل به بررسی این اسناد می پردازد، مقامهای امریکایی پاسخ های سربالا و غیرقانع کننده به درخواست روسیه برای رسیدگی به مساله قاچاق نفت داعش به ترکیه داده اند.

آخرین واکنش به این درخواست روسیه از آمریکا، توسط جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا انجام گرفت که روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت در تصاویر ماهواره ای که از طرف مسکو به واشنگتن تحویل شده است، کامیون های نفتکش حرکت نمی کنند!

وی بدین صورت تلاش کرد تا اعتبار اسناد تحویل شده از طرف روسیه برای اثبات معاملات نفتی قاچاق داعش و ترکیه را زیر سوال ببرد.

به گزارش رسانه های روسی، یک مقام دیگر آمریکایی نیز هفته گذشته گفته بود که معاملات نفتی قاچاق داعش با ترکیه ناچیز و غیر قابل توجه است.

رسانه های روسی در روزهای اخیر با ارائه تصاویر ماهواره ای از کامیون های نفتکش متعلق به داعش در نواحی مرزی سوریه با ترکیه اعلام کردند که قاچاق نفت سوریه به ترکیه با صدها کامیون نفتکش انجام می گیرد که بخشی از درآمد حاصل از فروش این نفت به خرید سلاح و تجهیزات نظامی برای گروه تروریستی داعش مصرف می شود.

ترکیه از قاچاق نفت با داعش از دو طریق درآمد هنگفتی کسب می کند. راه اول خرید نفت ارزان به قیمت بشکه ای کمتر از 20 دلار است که پس از ورود به بنادر ترکیه به خریداران عمده از جمله ژاپن و برخی کشورهای اروپایی فروخته می شود.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه در گزارشی که توسط اکیپ فیلمبرداری این شبکه به جنوب ترکیه تهیه شده است، اعلام کرد بخش قابل توجهی از نفت خریداری شده از داعش به بندر اسکندرون در ساحل دریای مدیترانه حمل می شود.

در این گزارش تلویزیونی که روز چهارشنبه پخش شد، گفته شد بندر «اسکندرون» شهر کوچک گردشگری است که حال برای بارگیری نفت داعش استفاده می شود و کامیون های نفتکش از شهر رقه پایتخت داعش نفت های مسروقه را بطور مستقیم به این بندر منتقل و در آنجا در کشتی های تانکر نفتکش بارگیری می کنند.

در گزارش افزوده شد: در زمان تهیه گزارش 46 کامیون نفتکش در مرز سوریه و ترکیه برای حرکت به سوی شهرهای اسکندرون و دورتیول به نوبت نشسته بوده بودند.

شبکه روسی در گزارش خود گفت: بندر اسکندرون مسیر غربی برای انتقال نفت داعش است و مسیر شمالی قاچاق نفت داعش به پالایشگاه نفت «باتمان» ترکیه منتهی می شود. مسیر شرقی انتقال محموله های نفت داعش هم به مخازن نفتی ترکیه در منطقه «جیزره» می رسد.

بر اساس اطلاعات «سرگئی رودسکوی» رئیس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه، روزانه یک کشتی تانکر نفتکش نفت قاچاقی داعش را بارگیری می کند و برای این منظور بطور میانگین 395 کامیون نفتکش به بندر دورتویل و حدود 60 کامیون نیز در بندر اسکندرون نفت حمل می کنند.

در مجموع 9 هزار تانکر نفتکش به قاچاق نفت مسروقه داعش از سوریه به ترکیه می پردازند.
در هفته های اخیر بیش از یکهزار و 500 کامیون نفتکش حامل نفت داعش در سوریه هدف حمله هواپیماهای روسیه قرار گرفته و نابود شده است.

شکاری - بمب افکن های روسی در بازه زمانی 70 روز، 33 مرکز پالایش نفت داعش و تاسیسات انتقال نفت را نابود کرده اند و درآمد این گروه تروریستی از روزانه 3 میلیون دلار به نصف کاهش یافته است.

پیگیری روسیه و دشواری های ترکیه

به باور کارشناسان سیاسی، پیگیری مصرانه روسیه برای اثبات تجارت نفتی داعش و ترکیه در عرصه بین المللی و تحویل اطلاعات، اسناد، تصاویر و فیلم های معامله های نفتی این گروه تروریستی به سازمان ملل و آمریکا، افزون بر تیرگی بیشتر روابط دوجانبه، می تواند برای ترکیه در عرصه جهانی پیامدهای منفی داشته باشد.

آنها بر این باورند که پیگیری موضوع تجارت نفتی داعش که پس از سرنگونی هواپیمای سوخو - 24 روسیه در آسمان سوریه بر اثر شلیک یک موشک توسط جنگنده ارتش ترکیه و کشته شدن خلبان آن، از دو هفته پیش آغاز شده است و هر روز نیز دامنه آن بیشتر می شود، اکنون برای این کشور به یک گره دیپلماتیک تبدیل شده که می تواند وجهه بین المللی آنکارا را خدشه دار کند.

در این شرایط، کمک ها و حمایت های آشکار و پنهان آمریکا و سایر کشورهای غربی در چشم پوشی قاچاق نفت داعش توسط ترکیه هم تا حدودی می تواند به آنکارا در رفع پیامدهای دیپلماتیک اقدامات خود بویژه با توجه به نقض قطعنامه مربوطه شورای امنیت که هر گونه معامله با سازمان های تروریستی را منع کرده، کمک کند و مقامهای ترک این مساله را درک می کنند.

از همین رو ترکیه برای گریز از شرایط کنونی تلاش می کند، بدون اینکه مجبور به عذرخواهی از روسیه برای ساقط کردن هواپیمای سوخو 24 شود، دامنه این بحران را محدود کند، ولی مسکو با تاکید بر اهمیت ویژه جایگاه بین المللی خود در معادلات جهانی فراتر از جایگاه آنکارا، حتی حاضر شده روابط اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی دو کشور را نادیده بگیرد تا دیگر بار شاهد اقدام علیه نظامیان خود در سوریه نباشد که عملیات ضد تروریستی گسترده ای را با همکاری ارتش این کشور اجرا می کنند.

روسیه و ترکیه روابط بسیار گسترده اقتصادی با ارزش سالانه حدود 30 میلیارد دلار و افق 100 میلیارد دلاری تا سال 2025 دارند که پس از فروپاشی شوروی و پیدایش فدراسیون روسیه در طول 25 سال برای توسعه آن تلاش و برنامه ریزی شده است.

حفظ و توسعه این روابط بگونه ای برای طرفین اهمیت دارد که مقام های بلندپایه دو کشور با وجود انتقادها و حمله های سیاسی علیه هم، در شرایط کنونی نیز از صدمه دیدن همکاری های دوجانبه ابراز تاسف می کنند.

پوتین درباره پیامدهای توقف همکاری های روسیه و ترکیه در عرصه های مختلف بویژه اقتصادی، گفته است: از تیرگی روابط مسکو و آنکارا بسیار متاسفیم، زیرا با تلاش های دو طرف در چند دهه گذشته به سطح بی سابقه ای رسیده بود.

به نظر می رسد زمان به سود آنکارا پیش نمی رود، زیرا روسیه همزمان با بین المللی کردن پرونده تجارت نفتی داعش که گفته می شود، سالانه تا 800 میلیون دلار برای این گروه تروریستی درآمدزایی دارد، بمباران مراکز و تاسیسات نفتی تحت کنترل تروریست ها و تانکرهای حامل نفت مسروقه از سوریه را که از سه مسیر عمده راهی ترکیه هستند، افزایش داده است.

ژنرال «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این باره گفته است: بمب افکن های روسی فقط در عرض یک هفته گذشته 12 مرکز بزرگ استخراج نفت و بیش از 170 کامیون نفتکش را هدف بمباران قرار داده و نابود کردند.

روسیه همزمان با تداوم و تشدید عملیات جنگی ضد تروریستی در سوریه، در صدد پیگیری گسترده تر پرونده تهیه شده توسط وزارت دفاع این کشور با عنوان «تجارت نفتی داعش و ترکیه» است و از سازمان ملل نیز خواسته، گزارش کاملی در این زمینه به اعضای شورای امنیت ارائه کند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده که اطلاعات جامع روسیه در مورد معامله های قاچاق نفت داعش و ترکیه در اختیار «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نیز قرار گرفته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه، با تاکید بر واقعی و مستند بودن اطلاعات، فیلم ها و تصاویر ماهواره ای از تجارت نفتی داعش و مسیرهای انتقال محموله های نفتی، گفت: هیچ شک و تردیدی در باره عملیات استخراج و فروش نفت توسط داعش و فروش آن وجود ندارد و اکنون شرکای ما فرصت دارند اطلاعات تهیه شده توسط وزارت دفاع روسیه را بررسی کنند.

روسیه هفته پیش نیز با تحویل اسناد و مدارک مرتبط با تجارت نفتی داعش به سازمان ملل اعلام کرد که «ترکیه خریدار نفت از این گروه تروریستی و عرضه کننده آن به جهان است».

بخش هایی از پرونده «تجارت نفتی داعش و ترکیه» در نشست اخیر ژنرال «سرگئی رودسکوی» رئیس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه رسانه ای شد.

وی اعلام کرد: گروه تروریستی داعش از حداقل هشت هزار و 500 دستگاه کامیون تانکر در قاچاق نفت استفاده کرده و با آنها روزانه تا 200 هزار بشکه نفت را حمل می کند.

ژنرال رودسکوی در باره اطلاعات ارائه شده مبنی بر همکاری نفتی با داعش در سوریه، گفت: ترکیه به هیچ صورت مانع قاچاق نفت توسط داعش نمی شود.

وی با شرح فیلم درحال پخش که ورود بلامانع و صفی تانکرهای نفت داعش به خاک ترکیه را نشان می داد، به خبرنگاران گفت: مرز سوریه با ترکیه در این بخش تحت کنترل گروه های تروریستی مرتبط با «جبهه النصره» است که هیچ مانعی برای ورود کامیون ها و تانکرهای نفت به خاک این کشور ایجاد نمی کنند.

رودسکوی گفت: صدها تانکر متعلق به داعش بدون انجام بازرسی از مرز ترکیه عبور می کنند و وزارت دفاع روسیه سه مسیر عمده را که این گروه تروریستی از طریق آنها نفت غیرقانونی را حمل می کرد، کشف کرده که همه به ترکیه منتهی می شود.

به گفته مقام نظامی روس، مسیر غربی به مقصد بنادر ترکی واقع در کرانه دریای مدیترانه، مسیر شمالی به پالایشگاه قاچاقی پاتما و مسیر شرقی به پایگاه تخلیه و بارگیری در منطقه جزری ترکیه می رسد.

این در حالیست که «احمد داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه اتهام های روسیه مبنی بر خرید نفت داعش توسط ترکیه را رد کرده است.

اکنون با توجه به پیگیری های روسیه در این زمینه، پنهان کردن تجارت بزرگی همچون معامله نفتی با داعش بسیار دشوار شده است، بگونه ای که رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرده، روسیه خود خریدار نفت داعش است.

این دیدگاه در حالی مطرح می شود که روسیه مرز مشترکی با سوریه ندارد و همچنین با تولید حدود 10 میلیون و 500هزار بشکه در روز، صادر کننده بزرگ نفت در جهان است و به دشواری می تواند برای نفت تولیدی خود در عرصه بین المللی مشتری بیابد.

اکنون روسیه در راهبرد جدید خود تلاش می کند، ترکیه به عنوان متخلف اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت خرید نفت از گروه های تروریستی در سوریه و عراق، معرفی شود.

آنکارا نیز برای گریز از این احتمال، برای دیدار سران دو کشور در حاشیه نشست جهانی تغییرات اقلیمی که هفته گذشته در پاریس برگزار شد، ابراز تمایل کرده بود، ولی کرملین این خواسته را رد کرد و حتی پوتین برای آشکارتر کردن اراده روسیه در برابر ترکیه، از حضور در میان سران برای عکس یادگاری خودداری کرد که بازتابی نامناسب برای آنکارا داشت، به گونه ای که رئیس جمهوری ترکیه حتی حاضر نشد به پرسش خبرنگاران در باره احتمال عذرخواهی آنکارا از مسکو پاسخ بدهد.

اما پوتین چند روز پس از ابراز نارضایتی آشکار از ترکیه در نشست پاریس، بر خلاف رویکرد همتای ترک خود، گفت: سران ترکیه تصور نکنند مجازات ساقط کردن سوخو فقط به تحریم های اقتصادی محدود می شود، بلکه عرصه های دیگر را نیز در برخواهد گرفت.

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه می دانیم چه کسی در ترکیه از تروریست ها و تبهکاران نفت مسروقه میادین نفتی سوریه را خریداری می کند، اظهار کرد: تروریست ها بخش قابل توجهی از درآمد حاصله از قاچاق نفت را برای اقدامات تروریستی کشتار شهروندان روسیه، فرانسه و کشورهای دیگر هزینه می کنند.

به نظر می رسد در شرایط کنونی با اصرار و پافشاری روسیه، مساله قاچاق نفت داعش به ترکیه در شورای امنیت مطرح شود و این مساله وضع دشواری را برای آنکارا به همراه خواهد داشت و به همین دلیل تلاش های گسترده ای در غرب برای پیشگیری از گسترش ابعاد مساله قاچاق نفت داعش و به فراموشی سپردن این مساله به منظور کمک به متحد خود انجام می گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها