کد خبر: ۱۶۴۹۴
۱۱ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۰:۳۷
0
هرچند در ابتداي تصويب مصوبه دولت براي مجاز كردن شركت مخابرات ايران جهت راه‌اندازي سه ميليون پورت سوالات و نكات ابهامي درباره مغاير بودنش با قوانين متعدد و از جمله سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري درباره اصل 44 قانون اساسي به همراه داشت اما پس از خصوصي شدن مخابرات، راه‌اندازي سه ميليون پورت پرسرعت اينترنت در پي آنچه ناتواني شركت‌هاي ندا براي عمل به تعهداتشان اعلام شد، به مخابرات واگذار شده است.

 ايسنا، اكنون راه‌اندازي يك ميليون از سه ميليون پورت پرسرعت اينترنت برعهده شركت مخابرات استان تهران بوده و اين شركت تا پايان سال 88 مكلف به نصب و راه‌اندازي آن است.

اين در حاليست كه هنوز در تمام تهران به عنوان يكي از كلان شهرها و پايتخت كشوري كه مي‌خواهد در پايان چشم‌انداز 20 ساله رتبه نخست علمي منطقه را داشته باشد، امكان ارائه اين سرويس برقرار نشده است.

مدير عامل شركت مخابرات استان‌ تهران با اشاره به مصوبه هيات دولت مبني بر ورود مخابرات در راه‌اندازي سه ميليون پورت، ورود بخش دولتي به اين حوزه را تا ابتداي سال 85 ممنوع اعلام شد اظهار كرد: در حال حاضر 11 شركت PAP يا نداي فعال حدود 90 هزار پورت در استان تهران راه اندازي كرده‌اند. اين در شرايطي است كه در حال حاضر امكان ارائه ADSL در همه مناطق استان تهران وجود ندارد.

محمد روح‌الهي با بيان اينكه شركت‌هاي ندا در جهت عمل به تعهدات خود تلاش كرده‌اند ادامه داد: در عمده مناطق شهر و استان تهران، شركت‌هاي ندا پورت‌هاي پرسرعت را ارائه مي‌دهند و فكر مي‌كنم اگر همكاري بهتري بين مخابرات و شركت‌هاي ندا وجود داشته باشد و نيز سفارش‌ تجهيزات به نتيجه برسد بتوانيم تا درصد بالاي نيازهاي استان تهران را پوشش دهيم هرچند مي‌دانيم كه تقاضا بيش از اين مقدار خواهد بود و براي پاسخ به تقاضا همكاري شركت‌هاي PAP نيز ضروري است.

در هر حال پورت‌هايي كه توسط شركت مخابرات استان تهران راه‌اندازي مي‌شود به طور عمده مورد استفاده متقاضيان شهر تهران قرار خواهد گرفت زيرا عمده‌ي تقاضا براي ADSL در شهرهاي تهران و كرج است.

به اعتقاد مدير عامل شركت مخابرات استان تهران حدود 24 ميليون تلفن ثابت در كشور زمينه لازم براي نصب و راه‌اندازي پورت و ارائه سرويس ADSL به مردم را فراهم مي‌كند و نشان مي‌دهد كه ظرفيت‌ لازم براي گسترش آن وجود دارد. اين ميزان تقاضا ثابت مي‌كند شركت‌هاي PAP براي اداي تعهدات خود فضا دارند با اين همه تا كنون كمتر از 200 هزار پورت راه‌اندازي كرده‌اند.

اما تعداد 100 هزار پورت جوابگوي چه مقدار نياز بازار است؟ روح‌الهي تصور مي‌كند اين تعداد پورت براحتي در بازار جذب شود و همچنين ظرف چند ماه آينده با به نتيجه رسيدن پروژه 600 هزار پورت بتوانيم اگر نيازي هست برطرف كنيم.

* آماده شدن عمده مناطق تهران تا پايان سال

بهمن‌ماه امسال واگذاري ADSL در برخي مناطق تهران به طور محدود آغاز شد كه ظرفيت فعلي ايجاد شده در حوزه اينترنت پرسرعت در استان تهران شامل 100 هزار پورت مي‌شود كه در عمده مناطق تهران نصب و راه‌اندازي شده است.

در حال حاضر ساكنان منطقه دو مخابراتي يعني شماره تلفن‌هايي كه با پيش شماره 2 آغاز مي‌شود، مي‌توانند به صورت مراجعه به مراكز مخابراتي و يا غيرحضوري براي دريافت ADSL - اينترنت پرسرعت - اقدام كنند و مسوولان ابراز اميدواري كرده‌اند تا پايان سال عمده مناطق آماده ارائه اينترنت پرسرعت به متقاضيان باشند.

در برخي مناطق ديگر نيز ارائه ADSL به صورت آزمايشي و به افرادي خاص شامل دانشجويان، اساتيد دانشگاهي و... آغاز شده است، اما از آنجا كه خدمات پس از فروش لازم است بعد از تهيه اين امكان در تمام مناطق شهر تهران ارائه اينترنت پرسرعت در سطح عمومي آغاز مي‌شود.

متقاضيان مي‌توانند با يك بار مراجعه و دريافت نام كاربري و كلمه عبور علاوه بر دريافت ADSL ديگر خدمات مخابراتي را به صورت الكترونيكي دريافت كنند. بعد از اين حداكثر در 72 ساعت اينترنت پرسرعت نصب مي‌شود.

* بستر فني مورد نياز ارائه ADSL در كرج

همچنين ارائه ADSL در منطقه 8 هم به‌زودي انجام خواهد شد و در كرج نيز بستر فني و تجهيزات مورد نياز آماده است و فقط بايد پروسه اداري آن طي شود.

خدمات پس از فروش از منزل تا شركت مخابرات به صورت رايگان انجام مي‌شود اما در داخل شركت يا منزل خدمات توسط شركت‌هاي همكار مخابرات انجام شده و هزينه آن دريافت مي‌شود.

كل ظرفيت اينترنت پرسرعتي كه از سوي شركت مخابرات استان تهران ارائه مي‌شود يك ميليون پورت است. البته كشش بازار بيش از اين است. شركت مخابرات تهران در اين حوزه سقف خاصي ندارد و مطابق با قوانين سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي خدمت‌رساني خواهد كرد.

*دفاعيه بخش خصوصي

اما در حالي كه عنوان شده بود شركت‌هاي خصوصي آنطور كه بايد به تعهدات خود عمل نكردند، عبدالمحمد بيدختي نژاد ـ مسوول كميسيون PAP سازمان نظام صنفي رايانه‌يي استان تهران ـ با بيان اينكه عملكرد شركت‌هاي ندا با توجه به وضع موجود و اقدامات شركت‌هاي مخابرات دولتي و در مقايسه با ديگر پروانه‌ها قابل قبول است، معتقد است: اين شركت‌ها بيشتر از تعهدات پروانه سرمايه‌گذاري كرده و برخلاف ادعاي وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات در سراسر كشور خدمات ADSL ارايه مي‌كنند.

او تصريح كرد كه شركت‌ها آمادگي سرمايه‌گذاري بيش‌تري را هم دارند و حاضرند مشروط به انجام تعهدات شركت‌هاي دولتي تضمين هم بپردازند. عملكرد شركت‌ها زماني ديده مي شود كه مقايسه شود قبل از حضور شركتها در چهار سال پيش يك پورت پرسرعت مخابرات دولتي با يك ميليون تومان در اختيار مشتري قرار مي‌گرفت.

به گفته او معاون اول رئيس جمهور مصوبه‌اي از هيات دولت در 17 آذرماه 87 را ابلاغ كرده است كه در بند 1 اين مصوبه به شركت‌هاي مخابراتي دولتي اجازه داده مي‌شود تا نسبت به واگذاري سه ميليون پورت پرسرعت در كشور اقدام نمايد در حاليكه شركت‌هاي خصوصي PAP با اخذ مجوز از وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات در اين زمينه فعال هستند.

مديران شركتها معتقدند امكانات انتقال پهناي باند در درون شهرها وجود ندارد، به رغم ادعايي كه مي‌شود امكان انتقال بين شهري و بين استاني بسيار نابه‌سمان است، قيمت تعرفه خطوط انتقال بسيار بالاست و ماهانه بيش از 1.5 ميليارد تومان توسط شركت‌هاي مخابرات دولتي از شركت‌ها گرفته مي‌شود.

با تمام اين اوصاف طبق سند برنامه چهارم توسعه، بايد يك و نيم ميليون پورت پرسرعت تا آخر برنامه در کشور داشته باشيم كه كارشناسان معتقدند با توجه به اين که امسال به پايان اين برنامه مي‌رسيم و هنوز موفق نشده‌ايم به همه اين ميزان پورت پرسرعت در کشور دست يابيم، بنابراين براي موفقيت‌ها در برنامه بايد برنامه‌ها در اين زمينه تغيير کرده و به صورت بلندمدت و با تلاش بيش‌تري حرکت کنيم.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: