کد خبر: ۱۶۴۶۹
۱۰ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۹:۵۰
0
سوال اين است كه معماري خود هويت است يا انعكاس هويت است؟ آيا خطوط و آن‌چه كه عده‌اي روي كاغذ كشيده‌اند، هويت است يا هويتي وجود داشته كه در معماري خود را نشان مي‌دهد؟ و من فكر مي‌كنم كه دومي است.
ایسنا: رييس‌جمهور از اساتيد و صاحب نظران و متخصصان خواست كه بيايند انسان واقعي را معرفي كنند و خصوصيات و ويژگي‌هاي انسان واقعي را بگويند.

دكتر محمود احمدي‌نژاد عصر روز دوشنبه در ديدار اعضاي شركت كننده در چهارمين همايش مدرسه ايراني، معماري ايراني با بيان اين‌كه " استحكام ساختمان نيز جزيي از معماري است و معماري اعم از استحكام است" ادامه داد: ساختمان در كنار معماري بايد از ايستايي و مقاومت لازم در برابر حوادث برخوردار باشد و مي‌توان گفت استحكام در ذات معماري نهفته است و زيبايي معماري نيز در اين است كه استحكام را در درون خود دارد.

وي با بيان اين‌كه " بنايي كه ساخته مي‌شود بايد با اقليم آن منطقه كه در آن ساخته مي‌شود،‌ سازگاري و هم‌خواني داشته باشد" ادامه داد: در حقيقت بايد بناي ما از حداكثر مواهب طبيعي و شرايط اقليمي بهره ببرد.

وي با بيان اين‌كه " يك ساختمان بايد زيبا نيز باشد" اظهار كرد: زيبايي در ذات خلقت و زيبادوستي در ذات انسان است؛ چراكه انسان خود زيباست و چينشي كه خداوند در انسان قرار داده بسيار زيباست. انسان تجلي كمال خداوند است و زيبادوستي در ذات انسان است.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه " فضاي بنايي كه ساخته مي‌شود بايد آرام‌بخش و اطمينان‌بخش باشد" ادامه داد: سوال اين است كه معماري خود هويت است يا انعكاس هويت است؟ آيا خطوط و آن‌چه كه عده‌اي روي كاغذ كشيده‌اند، هويت است يا هويتي وجود داشته كه در معماري خود را نشان مي‌دهد؟ و من فكر مي‌كنم كه دومي است.

وي با بيان اين‌كه " دانشجويي كه در دانشگاه تربيت مي‌شود، درس مي‌خواند، بايد هويت خود را به خوبي بشناسد" خاطرنشان كرد: مهندسان و معماران ما بزرگترين خدمتي كه به ما مي‌كنند اين است كه بيايند تعريفي از انسان ارائه و در واقع انسان واقعي را كه تجلي خداوند است، تجلي حكمت، قدرت و رافت است معرفي كنند. متاسفانه در حال حاضر مي‌بينيم انسان را هم‌طراز ساير موجودات و بلكه پايين‌تر قلمداد مي‌كنند و عده‌اي انسان را يك عنصر مكانيكي تعريف كرده‌اند در صورتي كه اين تعريف اشتباه است. از اساتيد و صاحب نظران و متخصصان مي‌خواهيم كه بيايند انسان واقعي را معرفي كنند و خصوصيات و ويژگي‌هاي انسان واقعي را بگويند.

وي با بيان اين‌كه " در پي سال‌هايي در روند كمال معماري‌مان و تجلي انديشه و هويت ما در اين معماري نه تنها انقطاع صورت گرفت، بلكه تخريب‌هايي انجام شد" به پيشنهادات مطرح شده توسط تعدادي از معماران در اين جلسه اشاره كرد و گفت: اين ايده خوبي است كه شوراي معماري ايراني - اسلامي در زمينه مسكن ايجاد شود و اين كار را انجام مي‌دهيم.

احمدي‌نژاد با اشاره به اهميت معماري مدارس و مسكن گفت: من از شوراي عالي شهرسازي خواهم خواست كه به اين دو بخش توجه‌ ويژه‌اي داشته باشند. ضوابط شهرسازي و معماري داخلي شهري را اصلاح و به شهرداري‌ها ابلاغ كنند. هنر متخصصان و معماران ما اين است كه منحني رشد معماري ما در گذشته را بكشند و به صورت مجازي امتداد دهند و به زمان كنوني برسانند.

وي با بيان اين‌كه " ما اكنون در كشور معماري‌هايي داريم كه مثلا صدها سال قبل ساخته شده، ولي همچنان نياز كنوني ما را جواب مي‌دهند" به مسجد گوهرشاد يا ميدان امام اصفهان اشاره كرد و گفت: تكنولوژي و فناوري بايد در خدمت معماري باشد.

وي هم‌چنين با بيان اين‌كه " كار ارزشمندي در زمينه معماري مدارس در آموزش و پرورش آغاز شده است" گفت: توجه داشته باشيم كه كار فرهنگي يك كار تدريجي است و نبايد انتظار داشته باشيم كه در كار فرهنگي يك وقفه 300 ساله در عرض چند سال جبران شود.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه " نبايد فكر كنيم كه اگر در ساخت بنا چهار تا كتيبه به كار برديم يا قوسي داديم اين معماري اسلامي است" اظهار كرد: بايد عميق و دقيق در اين زمينه كار كرد و يك كار ارزشمند مي‌تواند فرهنگ‌سازي كند.

وي با بيان اين‌كه " ما بايد مدارسي مستحكم بسازيم" گفت: مدارس ما مي‌تواند چند منظوره باشد.

وي به معماري گذشته ما اشاره كرد و گفت: همين ميدان امام اصفهان را ببينيد، اين ميدان را با آن‌كه سال‌ها پيش ساخته‌اند، ولي همچنان از آن استفاده مي‌شود براي برگزاري راهپيمايي، نماز جمعه و در آن رفت و آمد صورت مي‌گيرد و انسان در اين مكان احساس آرامش مي‌كند.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه " دولت در اين زمينه از معماران و متخصصان امر حمايت خواهد كرد" ادامه داد: در اينجا بحث پول مطرح نيست، دولت حمايت‌هاي لازم را انجام مي‌دهد و هنر معماران ما نيز اين بوده كه با كمترين هزينه‌ بهترين معماري را انجام مي‌دادند و بهترين اثر را مي‌ساختند در واقع هزينه‌هاي آن بهينه بوده است.

وي خطاب به حضار ادامه داد: كار شما مبارك و ارزشمند است و بايد در پيشبرد امر مقاومت و ايستادگي به خرج داد؛ چراكه هر اثر خوبي كه آفريده شده حاصل ايستادگي و مقاومت است.

وي گفت: در زمينه مدرسه سازي كار ارزشمندي انجام شده است ولي در كنار گسترش ساخت و ساز، توجه به معماري نيز بسيار مهم است.

در اين مراسم به تعدادي از طرح‌هاي برتر نيز جوايزي اهداء شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: