پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۱۶۴۲۴۱
۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۱
0
فلاحتیان افزود: در مصوبه شورای اقتصاد آمده است که اگر سرمایه‌گذار خارجی اظهار تمایل کرد که در ایران سرمایه گذاری و با سرمایه خود نیروگاه احداث کند وزارت نیرو برق این نیروگاه را به صورت تضمینی به مدت 5 سال با نرخ مصوب شورای اقتصاد خریداری کند و بعد از 5 سال هم باید در بازار برق یا بورس انرژی برق آن نیروگاه را بفروشد.
جزئیات سرمایه‌گذاری بلژیکی‌ها در احداث نیروگاه‌ در ایرانپول‌نیوز- معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه بحث ترک تشریفات و عدم برگزاری مناقصه در قرارداد ۶ میلیارد دلاری ساخت نیروگاه توسط بلژیکی ها صحت ندارد، گفت: مصوبه ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی توسط بلژیکی‌ها را از شورای اقتصاد گرفتیم.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سوال که وزارت نیرو یک قرارداد 6 میلیارد دلاری با بلژیکی‌ها برای ساخت نیروگاه منعقد کرده که بدون برگزاری مناقصه بوده است آیا این صحت دارد، گفت: به هیچ وجه این موضوع صحت ندارد چرا که وزارت نیرو اساسا برای احداث نیروگاه‌ها به روش B.O.T و B.O.O اقدام می‌کند.

وی افزود: در مصوبه شورای اقتصاد آمده است که اگر سرمایه‌گذار خارجی اظهار تمایل کرد که در ایران سرمایه گذاری و با سرمایه خود نیروگاه احداث کند وزارت نیرو برق این نیروگاه را به صورت تضمینی به مدت 5 سال با نرخ مصوب شورای اقتصاد خریداری کند و بعد از 5 سال هم باید در بازار برق یا بورس انرژی برق آن نیروگاه را بفروشد.

فلاحتیان خاطر نشان کرد: موضوعی که در ارتباط با بحث سرمایه‌گذاری بلژیکی‌ها مطرح شده است این است که یک شرکت بزرگ اروپایی اعلام آمادگی کرده بود معادل 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احداث 3520 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان حداقل 58 درصد که 10 درصد بالاتر از نیروگاه‌های ساخت داخل است انجام دهد.

وی ادامه داد: همچنین این شرکت اعلام آمادگی گرده است تا 2031 مگاوات نیروگاه بادی در کشور احداث کند بنابراین هیچگونه پولی هم این شرکت خارجی از ایران اعلام نیاز نکرده و مقرر کرده است کل سرمایه‌ای که برای احداث این نیروگاه‌ها نیاز است خود آن شرکت بلژیکی از منابع خود از خارج از کشور تامین کند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری این موضوع که بیش از 55000 مگاوات ظرفیت نیروگاهی است در کمیسیون اقتصادی دولت و سپس شورای اقتصاد بررسی شد و برای اینکه سرمایه گذار بتواند در داخل کشور سرمایه‌گذاری کند باید ضمانت پرداخت پول برق را به این شرکت بدهیم.

فلاحتیان افزود: یعنی میزان برق تولید شده را که مصوبه شورای اقتصاد نیز هست باید برای 5 سال از آن شرکت بخریم و به این شرکت باید تضمین پول پرداخت نیز بدهیم، بنابراین بحث مناقصه و ترک تشریفات مطرح نبوده است.

وی افزود: علت طرح موضوع در شورای اقتصاد این بوده است که وقتی یک کشور خارجی می‌خواهد در یک کشور دیگر سرمایه‌گذاری کند باید به صورت متعارف به او یک ضمانت پرداخت بدهیم.

*مصوبه شورای اقتصاد را برای ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی توسط بلژیکی ها گرفته‌ایم

وی ادامه داد: هنوز قرارداد مبادله نشده است و صرفاً مصوبه شورای اقتصاد را گرفته‌ایم و امید داریم در 2 یا 3 هفته آینده قرارداد تبدیل انرژی با این شرکت بلژیکی بسته شود و مقدمات آن فراهم شود.

فلاحتیان افزود: به هر حال ما تاکنون توانسته‌ایم مصوبه شورای اقتصاد را در خصوص نیروگاه‌های سیکل ترکیبی بگیریم اما در خصوص نیروگاه‌های بادی هنوز موضوع در شورای اقتصاد مطرح نشده است و اگر در شورای اقتصاد تصویب شود ما قادر خواهیم بود اقدامات مناسب را انجام دهیم.

گزارش ها حاکی از این است که تولید برق و احداث نیروگاه‌ از چالش‌های جدی آینده کشور است و دولت در این رابطه باید از طرق مختلف اقدام کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: