در همایش نفت و سیاست خارجی بررسی می شود؛
کد خبر: ۱۶۳۷۷
۰۹ اسفند ۱۳۸۸ - ۲۰:۲۰
0
در كشوري مانند ايران موضوع نفت بيش از 100 سال است كه در دستور كار سياست خارجي در مراتب نخست اهميت قرار دارد.
همايش نفت و سياست خارجي روز سه شنبه 11 اسفندماه با سخنراني حسن روحاني شروع و تا ساعت 17 همان روز در مركز تحقيقات استراتژيك مجمع واقع در نياوران ادامه خواهد داشت.

دکتر محمود واعظی رئیس این همایش با اشاره به اینکه در این همایش مجموعه ای از موضوعات متنوع از سوی کارشناسان، صاحب نظران، فعالان بخش خصوصی، و مدیران اجرایی دولتی ، اساتید دانشگاه و ... مطرح خواهد شد بیان داشت: در این همایش در محموع 19 سخنران مسائل خود را بیان خواهند کرد.

معاون سیاست خارجی مرکز بررسی های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص هدف از برگزاری این همایش افزود:  ما اعتقاد داریم بر اساس چشم انداز بیست ساله کشور می بایست ایران کشوری توسعه یافته  باشد و طبق بررسی های مرکز بررسی های استراتژیک موتور محرک توسعه ایران می تواند نفت، پتروشیمی و گاز باشد و برای اینکه بتوانیم در رسیدن به اهداف توسعه موفق باشیم باید دیپلماسی فعالی در عرصه انرژی داشته باشیم.

در این همایش قرار است حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ، زنگنه وزیر اسبق نفت و ترکان معاون سابق وزیر نفت سخنرانی خواهند کرد.

همچنین برخی اساتید و کارشناسان و فعالان اقتصادی از جمله دکتر عادلی، مبینی، صادق زیبا کلام، ابراهیم متقی، جواد اطاعت، نرسی قربان،عباس ملکی، و ... در رابطه با مسائل مختلف از جمله توانمندی ایران در تاثیر گذاری بر بازار نفت، امنیت انرژی ، رقابت ایران روسیه و قطر در حوزه گاز و ... سخنرانی داشته باشند.

اهميت موضوعي، اهميت پيوستگي ميان دو حوزه اقتصاد و سياست و تأثير و تأثر متقابل آنها در روند پيشرفت واحدهاي ملي مركز تحقيقات استراتژيك را بر آن داشت تا در سال 1386 و در گام اول، همايش ملي "سياست خارجي توسعه‌گرا " را با هدف تاكيد بر ضرورت نگرشي نو به سياست خارجي و توجه به نقش و اهميت سياست خارجي در فرايند توسعه اقتصادي، برگزار نمايد.

اكنون، در دومين گام تصميم بر اين است كه به مهمترين موضوع عيني كه اقتصاد و سياست به طور ملموس در آن به هم پيوند خورده است، يعني موضوع "نفت و سياست خارجي " پرداخته شود.

موضوع انرژي به دليل نقش تعيين كننده‌اي كه در اقتصاد جهاني معاصر دارد، همواره يكي از مهمترين موضوعات مورد توجه سياست‌مداران در كشورهاي مختلف بوده است.

در اين فرايند، به طور تاريخي كشورهاي داراي منابع انرژي و كشورهاي طالب منابع انرژي هر يك به گونه‌اي بخش عمده‌اي از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي سياست خارجي خود را صرف توليد، توزيع و تضمين امنيت انرژي ساخته‌اند.

در كشوري مانند ايران موضوع نفت بيش از 100 سال است كه در دستور كار سياست خارجي در مراتب نخست اهميت قرار دارد.

علاوه بر اين، در سال‌هاي اخير موضوع تحريم‌هاي نفتي، سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي در حوزه انرژي و همكاري‌هاي گازي ايران با كشورهاي مختلف از جمله موضوعات مهمي است كه دو حوزه انرژي و سياست خارجي را به يكديگر پيوند زده است.

در بخش مسائل اجرائي همايش آمده است: همايش ملي نفت و سياست خارجي با حضور تعدادي از استادان دانشگاه، صاحبنظران اجرايي و نمايندگان بخش خصوصي برگزار مي‌شود.
اين همايش با همكاري مركز مطالعات عالي بين‌المللي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران؛ پژوهشكده علوم و فن‌آوري انرژي دانشگاه صنعتي شريف؛ مؤسسه مطالعات بين‌المللي انرژي و موسسه بين المللي مطالعات درياي خزر برگزار مي‌شود.

بيش از 30 مقاله به دبيرخانه همايش رسيده است كه پس از ارزيابي‌ صورت گرفته حدود نيمي از آنها در كنفرانس ارائه خواهند شد.

سخنرانان در همايش با ارزيابي آخرين ظرفيت صنعت نفت ايران و تطابق آن با شرايط حاكم بر سياست خارجي ديدگاه‌هاي كاربردي و نظري خود را حول دو محور نفت ، ايران و سياست خارجي ، نظام بين‌الملل و امنيت انرژي، ارائه خواهند داد.

برخي از موضوعاتي كه در اين همايش به آنها پرداخته خواهد شد، عبارتند از: تحريم بين‌المللي و تأثير آن بر صنعت نفت، رقابت در حوزه گاز (ايران، قطر، روسيه)، اقتصاد سياسي ديپلماسي انرژي منافع و امنيت ايران، امنيت انرژي جهاني و نقش ايران، خصوصي‌سازي و صنعت نفت، بخش خصوصي و سياست‌هاي نفتي، بررسي نظري توانمندي ايران براي مداخله در بازار جهاني نفت، نظام بين‌الملل و امنيت انرژي نفت ژئواكونوميك و امنيت ملي ايران، نقشه بالقوه ايران در تعامل نفتي و گاز حوزه درياي خزر.

از موضوعات مورد بررسي در اين همايش، تعامل نفت و سياست خارجي در ايران رهيافت تنش‌زدايي، ملي‌گرايي در صنعت نفت، ديپلماسي انرژي و لزوم استفاده از آن براي تأمين منافع ملي ايران در جهان، ناكارآمدي اهرم نفت در تحقق اهداف راهبردي سياست خارجي؛ ديپلماسي انرژي ايران پس از جنگ سرد و ايران و فرصت‌هاي جهاني صنعت نفت خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: