کد خبر: ۱۶۳۶۶
۰۹ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۸:۵۱
0
تهران- هشت هزار ليتر پلاسماي خون ايراني براي تهيه داروهاي مورد نياز بيماران امروز از طريق مرکز جمع آوري پلاسما به اروپا ارسال شد تا شش ماه آ‌ينده به صورت دارو به کشور باز مي‌شود.
 ايرنا-با توجه به استقبال هموطنان نيکوکار براي اهداي پلاسما و دستيابي به حجم مورد نياز براي ارسال اين مواد اوليه دارويي، هشتمين محموله پلاسماي ايراني به ميزان هشت هزار ليتر از مجموع 48 هزار ليتر پلاسماي جمع‌آوري شده است که از ابتداي فعاليت شرکت جمع آوري پلاسما، براي فرآوري و تهيه داروهاي مورد نياز بيماران در داخل کشور، به آلمان ارسال شده است.

بر اساس قرارداد منعقده بين شرکت‌هاي ايراني و آلماني، پلاسماهاي اهدايي پس از فرآوري، تبديل به داروهاي مورد نياز بيماران شده و به کشورمان باز مي‌گردد تا با مجوز وزارت بهداشت کشورمان و از طريق داروخانه‌هاي مجاز در اختيار بيماران ايراني قرار گيرد.

به گفته "محمد شاه بختي"، مدير مرکز جمع آوري پلاسماي، برنامه سال جديد ميلادي اين مرکز، جمع آوري 32 هزار ليتر پلاسما و ارسال آن در قالب محموله‌هاي 8 هزار ليتري است که اين محموله، اولين محموله از اجراي اين برنامه است که نسبت به محموله‌هاي قبلي، افزايش 2 هزار ليتري داشته است.

وي با اشاره به اينکه از زمان ارسال هر محموله پلاسما تا توليد دارو از آنها و بازگشت آن به کشورمان، حدود 6 ماه طول مي کشد، افزود: تاکنون از پلاسماهاي اهدايي هموطنان، 13 هزار و 273 ويال ايمونوگلوبولين وريدي، تعداد 39 هزار و 19 ويال آلبومين، 9 هزار و 721 ويال فاکتور هشت انعقادي و هفت هزار و 362 ويال فاکتور 9 انعقادي براي استفاده هموطنان بيمار، توليد و به کشور وارد شده است.
وي تأکيد کرد: هدف و چشم انداز اين مرکز، جمع‌آوري 55 هزار ليتر پلاسما در سال است که با همکاري مردم، مراجعه و اهداي پلاسماي بيشتر از سوي آنان امکانپذير است تا در نهايت بتوانيم داروي بيشتري توليد و به کشور وارد کنيم.

 پلاسما بخش مايع خون است که با گذشت 48 تا 72 ساعت پس از اهدا و مصرف مايعات از سوي اهداکننده، حجم پلاسماي اهدايي در بدن اهداکننده جبران مي‌شود. در نتيجه بر اساس استانداردهاي سختگيرانه وزارت بهداشت، هر فرد داوطلب مي‌تواند دو بار در ماه، نسبت به اهداي پلاسما اقدام کند که نسبت به استاندارد کشورهاي اروپايي و آمريکا کمتر است.

فاکتورهاي انعقادي، داروهاي مورد نياز بيماران هموفيلي هستند که تداوم حيات اين بيماران را ممکن مي‌سازد، آلبومين دارويي است که در درمان سوختگي‌ها و به هنگام انجام اعمال جراحي، براي جبران آب از دست رفته بدن بيمار مورد استفاده قرار مي‌گيرد و "ايمونوگلوبولين وريدي" نيز براي بيماراني که دچار انواع سرطان‌ها شده يا بيماراني که بدن آنان بر ضد خودش فعاليت مي‌کند، تجويز مي‌شود.

مدير مرکز جمع آوري پلاسما گفت: هم اکنون بين سه تا چهار هزار اهداکننده مستمر داريم که اگر اين تعداد به 5 هزار اهداکننده با 300 مورد اهدا در روز برسد اين مرکز مي‌تواند به ظرفيت مطلوب جمع آوري 50 تا 55 هزار ليتر پلاسما در سال دست يابد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: