کد خبر: ۱۶۳۶۲
۰۹ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۸:۲۰
0
معاون سرمايه‌گذاري شركت ملي نفت ايران با بيان اينكه چين تا سال 2042 اقتصاد اول دنيا و آمريكا رتبه دوم را خواهد داشت، لزوم تدابير لازم براي ارتباط مناسب با اقتصادهاي برتر نوظهور را يادآور شد.
 فارس، حجت‌ا... غنيمي‌فرد در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت: بررسي رشد اقتصادي كشورهاي در حال توسعه اين امكان را به ما مي‌دهد كه ضمن ارائه تحليلي صحيح از فرآيند اقتصادي در منطقه و جهان، به ارزيابي موقعيت اقتصادي كشور خود در قياس با ديگر كشورها بپردازيم.
وي ضمن تأكيد بر اين كه باور تأثير رشد اقتصادي قطر در مناسبات اقتصادي جهان شايد دور از ذهن تلقي شود، اما به حتم نمي‌شود تأثير آن در بازارهاي منطقه را ناديده گرفت، خاطرنشان كرد
:
 البته برآوردهاي صورت گرفته از ميزان رشد اقتصادي كشورهاي منطقه هميشه هم محقق نمي‌شود چرا كه در بعضي كشورها از جمله رشد 6.9 درصدي اقتصاد عراق بر اساس برآوردها به دليل مشكلات داخلي و اجتماعي محقق نشد.

وي با اشاره به اينكه اقتصاد كشور ايرلند نيز به دليل مواجهه با مشكلات اجتماعي و سياسي تا حد زيادي تنزل داشته و در زمره بدترين اقتصاد‌هاي 2009 قرار گرفته است، ادامه داد: عدم كارآيي اقتصاد و رشد‌هاي پايين از ديد كارگزاران عوامل مؤثري هستند كه رشد اقتصادي كشورها را تحت تأثير قرار مي‌دهند و اين در حالي است كه جايگاه ايران در زمان تنزل اقتصادي كشورها، رو به رشد ارزيابي شده است.
معاون سرمايه‌گذاري شركت ملي نفت ايران تصريح كرد: با توجه به تعاريف صورت گرفته و تدابير برون‌رفتي از مشكلات اقتصادي پيش‌رو، طي بررسي‌ها به اين نتيجه مي‌رسيم كه براي حصول نتايج حائز اهميت در فعاليت‌هاي اقتصادي لازم است ضمن ارزيابي مشكلات اقتصادي كشورها در مسير رشد، جايگاه اقتصاد ايران در اين بين را هم بررسي و راهكارهاي ترقي در سال‌هاي آتي را نيز تعريف و اجرايي كنيم.

وي خاطرنشان كرد: بنابراين با ارزيابي رشد ناخالص اقتصادي هر كشور طي سال 2007 و برآورد صحيح از بازگشت مجدد كشورها به رشد، برآورد شده در سال مزبور طي سال‌هاي آتي مي‌توانيم رشد قابل ترسيمي را براي كشورهاي در حال توسعه متصور و تدابير اقتصادي خود را با توجه به نمودارهاي مزبور تعريف كنيم.

غنيمي‌فرد افزود: طبق بررسيهاي به عمل آمده معتقدم كشورهاي نوظهور اقتصادي، كشورهاي در حال توسعه آسيا، كشورهاي منطقه خاورميانه و دو كشور چين و هند تنها كشورهايي هستند كه قادر خواهند بود طي دو سال آتي با پشت‌سر گذاشتن مشكلات بحران اقتصادي جهان به روال سال 2007، مناسبات اقتصادي خود را شكل دهند.

وي ضمن تأكيد بر اين موضوع كه مطالعات اقتصادي نيازمند حصول اطلاعات به روز و تسلط به زبان‌هاي روز جهان است، اظهار داشت: همانطور كه پيش از جنگ جهاني دوم اقتصاد جهان تأثير‌پذير از اقتصاد فرانسه و امروز تأثيرپذير از اقتصاد و سياست‌هاي آمريكاست، طبق برآوردها تا سال 2042 اقتصاد چين به اقتصاد اول جهان بدل و آمريكا در جايگاه دوم قرار خواهد گرفت كه توجه به اين امر حاكي از نياز به تسلط به زبان و شناخت صحيح از ساختار اقتصادي چين دارد.

معاون سرمايه‌گذاري شركت ملي نفت ايران تصريح كرد: تمام اين مباحث در حالي طرح مي‌شود كه بر اساس پيش‌بيني‌ها احتمال بهبود شرايط اقتصادي آمريكا تا سال 2012 امكان‌پذير نخواهد بود، البته كشورهاي آلمان، فرانسه و انگليس نيز در اين زمره هستند، تا 25 سال آتي بر اساس گمانه‌زني‌ها اكثر كشورهاي به نام در عرصه اقتصاد جهاني امروز، شرايط و جايگاه اقتصادي خود را از دست خواهند داد و در عوض اقتصاد كشورهايي مانند هند و چين به اقتصادهاي تأثيرگذار جهان تبديل خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: بر اساس پيش‌بيني‌ها تا سال 2010 چين با 9 درصد رشد، كشورهاي در حال توسعه آسيا با 7.3 درصد رشد، هند با 6.4 درصد رشد و كشورهاي منطقه خاورميانه 4.2 درصد رشد اقتصادي از جمله كشورهاي با رشد اقتصادي مطلوب در زمره برترين كشورهاي در حال توسعه مطرح خواهند بود و اين در حالي است كه كشورهايي مانند اسپانيا همچنان با ركود اقتصادي مواجه خواهند بود.

غنيمي‌فرد با اشاره به اينكه تقاضاي نفت به مفهوم رشد درآمد ارزي كشورهاي توليدكننده است، گفت: طبق برآوردها پيش‌بيني تقاضا از اوپك رقم بسيار جزئي تلقي مي‌شود كه به دليل بالا ماندن قيمت و كاهش خريد دلار، ثابت ماندن ميزان عرضه جهاني و افت تورم جهاني از جمله مباحثي هستند كه تأثير معكوس در اقتصاد كشورهاي توليدكننده نفت و گاز دارد.

وي تأكيد كرد: طي سال‌ گذشته به موازات افت شديد اقتصاد جهاني در بخش‌هاي متعدد از جمله نفت شاهد رشد قيمت و تقاضاي شكر و طلا بوديم كه البته دليل آن عدم تناسب سود‌دهي بانك‌ها با سپرده‌ها و انتظارات مردمي و نيز گرايش مردم به سمت و سوي خريد طلا و شكر كه جايگزيني براي آنها در اقتصاد تعريف نشده است.

وي در بررسي وضعيت آتي بازار نفت طي سال 2010، اظهار داشت: از آنجا قيمت‌هاي سه ماه نخست ژانويه، فوريه و مارس تعيين‌كننده و مبناي نرخ‌گذاري و عرضه در بازار نفت تلقي مي‌شود، معتقدم بررسي‌ها حاكي از بهبود قيمت طي سال 2010 در قياس سال 2009 دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: