کد خبر: ۱۶۳۵۳۴
۰۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۷
0
اقلام قابل تجارت اقلامی هستند که می توانند در مکانی دیگر و دورتر از جایی که تولید شده اند، به فروش برسد؛ بنابراین این اقلام بالقوه دارای ویژگی صادرات یا واردات هستند. عمده کالاهای صنعتی و کشاورزی و نیز بخشی از خدمات، در دسته کالاهای قابل تجارت جای دارند اما مسکن نه.
پول‌نیوز - بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی قابل تجارت و غیرقابل تجارت در 12 ماه منتهی به مهرماه امسال نسبت به 12 ماه منتهی به مهرماه ١٣93 معادل 14.8 درصد، شاخص کل اقلام قابل تجارت 11.5 درصد و شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت نیز 19 درصد افزایش داشته است.

براساس اعلام بانک مرکزی، شاخص کل «بهای کالاها و خدمات مصرفی قابل تجارت و غیرقابل تجارت در مناطق شهری ایران» در مهرماه امسال نسبت به ماه گذشته 0.6 درصد رشد داشته است.

همچنین شاخص کل اقلام قابل تجارت در مهرماه بدون تغییر بود اما شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت 1.2 درصد رشد داشته است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی قابل تجارت و غیرقابل تجارت در مهرماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل 10.8 درصد ، شاخص کل اقلام قابل تجارت 6.3 درصد، شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت 16.3 درصد رشد داشته است.

همچنین شاخص کل بهای کالاها وخدمات مصرفی قابل تجارت و غیرقابل تجارت هفت ماه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل 14 درصد، شاخص کل اقلام قابل تجارت 10.9 درصد و شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت 17.8 درصد بوده است.

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی قابل تجارت و غیر قابل تجارت در مناطق شهری ایران چیست؟

در یک دسته بندی کلی می توان اقلام مصرفی در بخش خانوارهای هر کشور را به اقلام قابل تجارت و غیر قابل تجارت تقسیم کرد.

اقلام قابل تجارت اقلامی هستند که می توانند در مکانی دیگر و دورتر از جایی که تولید شده اند، به فروش برسد؛ بنابراین این اقلام بالقوه دارای ویژگی صادرات یا واردات هستند.

عمده کالاهای صنعتی و کشاورزی و نیز بخشی از خدمات، در دسته کالاهای قابل تجارت جای دارند. مسکن و نیز بخشی از خدمات در بخش تولیدات غیر قابل تجارت جای می گیرند.

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران مجموعه ای از اقلام قابل تجارت و غیر قابل تجارت را شامل می شود.

بانک مرکزی با جداسازی و شاخص سازی مجدد، تغییرات دو گروه یادشده را با هم و با شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی (شاخص تورم) مقایسه می کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: