کد خبر: ۱۶۳۳۶۹
۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶
0
چین، ایالات متحده، هند، روسیه و ژاپن بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گازکربنیک هستند. بعد از این کشورها با فاصله معنی‌داری آلمان، کره‌جنوبی، ایران و عربستان قرار دارد. با تشخیص مشکلات ناشی از افزایش حجم دی‌اکسید کربن در جو، پیمان‌ها و قراردادهای متعددی با هدف کاهش تولید این گاز شکل گرفت.
پول‌نیوز، محمدهادی نظام‌پور - حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، در نامه‌ای به رؤسای قوا، سیاست‌های کلی محیط زیست را ابلاغ کردند. در بند 8-1 از این سیاست ها و در ذیل بند گسترش صنایع سبز اشاره به صنعت کم کربن شده است. اما اقتصاد پرکربن چیست و چه مضراتی برای محیط زیست به همراه دارد؟

کربن و ترکیبات آن به طور گسترده‌ای در طبیعت حاضرند. کربن 32 گرم در تن از پوسته زمین را می‌سازد. کربن را  می‌توان در مواد طبیعی هم‌چون زغال‌سنگ، سوخت‌های فسیلی، سنگ‌های کربناته و ترکیبات زیستی در پیوند هیدروژن و نیتروژن، یافت. کربن کریستالی خالص نیز در قالب گرافیت و الماس در طبیعت یافت می‌شود. این ترکیبات پس از سوختن و یا فرآوری اغلب به ترکیبات اکسیده کربن، به ویژه دی‌اکسید کربن یا گاز کربنیک تبدیل می‌شوند.

گازکربنیک در نتیجه فرآیندهای صنعتی، احتراق خودروها و وسایل گرمایشی منازل و حتی فعالیت‌های کشاورزی لجام گسیخته و برهم‌زننده تعادل جو تولید می‌شود. این گاز را متهم اصلی فرایند گرمایش زمین می‌دانند. افزایش سرعت ذوب شدن لایه‌های یخ، طوفان‌های مکرر و شدید و کوچ حیات وحشی به سمت شمال برای فرار از گرمایش محل زندگی خود از علایم گرم شدن کره زمین است.

علاوه بر افزایش دما، ترکیبات حاصل از فرآوری کربن، بر خلاف خود این عنصر دارای سمیت بالایی هستند. استنشاق طولانی مدت دوده و یا اکسیدهای کربن باعث ایجاد اختلالاط ریوی و حتی مرگ می‌شود.

چین، ایالات متحده، هند، روسیه و ژاپن بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گازکربنیک در دنیا هستند. بعد از این شش کشور با فاصله معنی‌داری آلمان، کره‌جنوبی، ایران و عربستان قرار دارد. با تشخیص مشکلات ناشی از افزایش حجم دی‌اکسید کربن در جو، پیمان‌ها و قراردادهای متعددی با هدف کاهش تولید این گاز در دنیا شکل گرفت. با این وجود به غیر از آلمان و به طور کلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سایر کشورهای تولیدکننده این گاز پرخطر نه‌تنها موفقیتی در کاهش تولید این گاز کسب نکردند، بلکه با در تولید این آلاینده رشد داشته‌اند.

در ایران طی سال‌های اخیر و با توسعه صنایع زیرساختی به تدریج حجم تولید گازکربنیک رو به افزایش نهاده است. تولید گازکربنیک کارخانه‌های سیمان تنها اندکی از میزان تولید کل سیمان آن ها کمتر است. از طرف دیگر این گاز مضر در نیروگا‌ها، پالایشگاه‌ها و حتی حوزه‌های نفتی و گازی، در اثر سوزانده شدن گازهای همراه و غیر قابل تزریق به شبکه سراسری، تولید و به راحتی در جو رها می‌شود. رشد کمی خودروها و بی‌توجه به ارتقای مؤثر کیفی آ‌ن‌ها عامل دیگری در افزایش ورود گاز کربنیک به جو است.

ورود بالاترین مقام معنوی و حاکمیتی کشور به مسأله تولید کربن در صنایع کشور تنها یک پیام دارد. بدین مضمون که نهادهای متولی این اقدام با سهل‌انگاری خود باعث عبور از وضعیت عادی در برخورد با این پدیده و رسیدن به محدوده بحران است.

مروزه دنیا نه‌تنها به کاهش حجم تولید دی‌اکسید کربن می‌اندیشد، بلکه در حال ایجاد راه‌کار‌های برای تبدیل به ثروت کردن دی‌اکسید تولیدی در صنعت است. از این گاز مضر برای ساخت ترکیبات متعددی استفاده می‌کنند. دی‌اکسیدکربن در تولید نوشابه‌های گازدار، آتش خاموش، مبرد (یخ خشک)، عامل کاهنده در فرآیندهای متالورژیکی و به عنوان ماده اولیه در تولید تتراکلرید کربن، دی‌سولفید کربن، حلال‌های مهم صنعتی، کاربید کلسیم و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد.

فارغ از محصولاتی که می‌توان از این گاز ضایعاتی صنعتی تولید نمود، امروزه سازمان‌های بین‌المللی و غالباً مردم نهادی در دنیا ایجاد شده‌اند که با هدف حفاظت از محیط زیست، اقدام به ارایه بسته‌های تشویقی مالی در برابر حذف بخشی از گاز کربنیک تولید شده در دنیا می‌کنند.

با تمام این ازش‌آفرینی‌ها و مشوق‌ها، در ایران اهتمام جدی برای کاهش خطر تلید گازکربنیک وجود ندارد. این عدم اهتمام فارغ از بی‌توجهی و سکوت مسئولین یک دلیل اصلی دارد و آن عدم تحمیل هزینه‌ای به تخریب کنندگان محیط زیست است.  اگر هر واحد در ازای خسارتی که به جامعه تحمیل می‌کند مجبور به پرداخت هزینه‌ای متناسب بود، آن‌گاه حذف گازکربنیک اقتصادی بود و چه بسا کار به تدبیر و ورود رهبری نمی‌رسید.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد کم کاری مسئولین، که شاید ناشی از عدم درک صحیح آن‌ها از تهدیدات توسعه صنایع تولید کننده کربن بالا، بدون هیچ مطالعه‌ای جهت کاهش خطرات ناشی از فعالیت آن‌ها، و فرصت مهار کربن تولید شده توسط این صنایع است، باعث شده تا عالی‌ترین مقام کشوری رأساً در مورد توجه دادن با این مسایل وارد صحنه شود.

بی‌هیچ تردیدی شرایط موجود و مخاطراتی که محیط زیست را از این زاویه تهدید می‌کند، زاییده تفکرات یک یا چند دولت پس از انقلاب نیست. حتی در این مورد نمی‌توان دولتی را از اتهام کم کاری در این زمینه مبرا دانست و اصطلاحاً تطهیر کرد.

امروزه به واسطه بی‌توجهی به اثرات منفی این گازها برخی از دشت‌های کشور به بیابان تبدیل شده‌ و یا از باروری آن‌ها کاسته شده است. بخشی از آلایندگی‌ها و شایع شدن بیماری‌های لاعلاج در مناطق عسلویه، بندر امام، ماهشهر  و حتی تهران ناشی از آزاد سازی بی‌رویه و خارج از عرف گاز کربنیک به جو است.

با کارکرد و راهبرد فعلی  صنایع تولید کننده گازکربنیک و ارگان‌های ناظر بر عمل‌کرد این صنایع نمی‌توان به هدف تعیین شده رهبر معظم انقلاب دست یافت. مطمئناً در این رابطه لازم است تا قوانین ملی و بینش متولیان امر دست‌خوش تغییر شگرفی شود. تغییری که نه از راه افزایش مطالعه مدیران، بلکه با استفاده از مشاوران متعهد و کارآزموده شدنی خواهد بود.

مشاورانی که باید ضمن خوشنامی سابقه‌ای مرتبط با این حوزه اقتصادی و زیست‌محیطی را داشته باشند. صرف خوشنامی نمی‌تواند باعث انتخاب مشاور مناسب باشد. چه بسا مشاوران خوش‌نام و پر حرف و بی‌منطقی که به صورت هجو گونه در مصاحبه‌هایشان تأمین غذا را ارجح بر تأمین هوا می‌دانند. این بزرگواران از دریچه تلویزیون و تریبون‌های عمومی، مسئولان را به انجام پروژه های محیر العقول دعوت خواهند کرد. راهی آزموده که بازپیمایشش خطا است.

 

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: