کد خبر: ۱۶۲۹۳۰
۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۰
0
سیامک دولتی در روز دوم این سمینار در خصوص تعاریف و نقش وقف و زکات در تامین اعتبار مالی خرد اسلامی، نحوه تاسیس بانک قرض الحسنه مهر ایران، اهداف، تجربه ها و وقف به مثابه منبع تامین مالی خرد اسلامی سخنان و تجربیات خود را ارائه نمود.
حضور سیامک دولتی در سمینار مشترک کشورهای عضو  ADFIMIپول‌نیوز- سیامک دولتی مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در سمینار مشترک کشورهای عضو  ADFIMI  که با حضور تنی چند از نمایندگان بانک توسعه اسلامی  (IDB) و اساتید دانشگاه و اقتصاددان های برجسته حوزه بانکداری اسلامی از مالزی در کشور قزاقستان برگزار شد، شرکت کرد.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، سمینار مشترک کشورهای عضو  ADFIMI  با سازماندهی انجمن توسعه ملی نهادهای تامین مالی در کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی (ADFIMI) و با همراهی صندوق حمایت مالی کشاورزی قزاقستان ( FFSA ) در محل هتل Grand Voyage  شهر آلماتی کشور قزاقستان برگزار گردید.

تامین اعتبار مالی خرد اسلامی، تکافل خرد و نقش وقف و زکات در تامین اعتبار مالی خرد اسلامی از محورهای مطرح شده در این سمینار بود.

مؤلفه‌های موجود در توانمندی های عملیاتی بانکهای اسلامی و تداوم آنها تا دستیابی به اهداف، تجربه ارائه خدمات تامین اعتبار مالی خرد اسلامی در بانکها، قابلیتهای ایجاد سرمایه گذاری های خرد، مدلهای کاری تامین اعتبار مالی خرد در اسلام و نمونه های آن در کشور مالزی، تکافل خرد اسلامی به عنوان روشی مناسب برای خانواده های کم درآمد و غیره از برنامه ها و نطق های اصلی این سمینار بود که توسط سخنرانان برجسته ارائه شد.

سیامک دولتی در روز دوم این سمینار در خصوص تعاریف و نقش وقف و زکات در تامین اعتبار مالی خرد اسلامی، نحوه تاسیس بانک قرض الحسنه مهر ایران، اهداف، تجربه ها و وقف به مثابه منبع تامین مالی خرد اسلامی سخنان و تجربیات خود را ارائه نمود.

وی در این سمینار در خصوص تعابیر و ویژگی های وقف بیان داشت: توسعه وقف، به عنوان نهادي خصوصی (غیر دولتی ) در اقتصاد اسلامی از یک طرف موجب افزایش پس انداز و کاهش مصرف بوده و از طرف دیگر این پس اندازها میتواند در نهایت به سرمایه تبدیل شود.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران افزود: سرمایه اي که خود میتواند مولد کالاهاي خصوصی و یا خدمات اجتماعی در حال و آینده بوده و در نتیجه زمینه افزایش تولید ناخالص داخلی را فراهم آورد.

وی ادامه داد: نهاد وقف به دلیل ماهیت خیرخواهانه اي که دارد، موجب تقویت بنیادهاي اجتماعی و روحیه تعاون در جامعه شده که خود منجر به ارتقاء سرمایه اجتماعی و افزایش کارایی کل اقتصاد خواهد شد.

سیامک دولتی اظهار داشت: به نظر می رسد تجربه موفق تامین مالی خرد، این ظرفیت را داشته باشد که در چارچوب بانکداري و تامین مالی اسلامی مورد استفاده قرار گیرد، در واقع این امکان وجود دارد که با انجام برخی اصلاحات و تعدیلات مورد نیاز، از این تجربه در جهت کاهش فقر در کشورهاي اسلامی بهره برد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در این سمینار تصریح کرد: مسلما یکی از مهمترین اصلاحات مورد نیاز جهت استفاده از تجربه تامین مالی خرد متعارف که بر مبناي نرخ بهره انجام می شود، به کار بردن ابزارهاي اسلامی (عقود مشارکتی، مبادله اي و قرض الحسنه) و نهادهاي موجود در جامعه اسلامی (صدقات، اوقاف، زکات، خمس، انفال و غیره) در تجهیز منابع براي موسسه تامین مالی خرد اسلامی و به طور مشابه ابزارهاي مالی اسلامی در تخصیص منابع جمع آوري شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: