کد خبر: ۱۶۲۳۰۷
۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۷
0
پول‌نیوز- دو تن از فعالان رسانه با حضور در نشست «جایگاه تشکل ها و انجمن های صنفی مطبوعات در ایران» نسبت به فقدان انجمن صنفی روزنامه نگاران به شکل واقعی و اثرگذار هشدار دادند.

پنجمین نشست تخصصی با موضوع جایگاه تشکل ها و انجمن های صنفی مطبوعات در ایران با حضور دکترمحمد علی وکیلی (مدیرمسئول روزنامه ابتکار) و ژاله فرامرزیان (دبیرکل انجمن روزنامه نگاران زنان ایران)، از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار شد.

در این نشست فرامرزیان گفت: تشکل های صنفی کارکرد اجتماعی دارند، در حالی که احزاب کارکرد سیاسی دارند و تشکل های صنفی باید با سلول های جامعه احساس تقاضا را داشته باشند تا این ساختار شکل بگیرد.

تشکلهای صنفی که از طرف دولت ها و حاکمیت ها پیش‌بینی می‌شوند و در نهایت ایجاد می‌شوند عملاً نمی توانند کارکرد اجتماعی داشته باشند.

وی تأکید کرد تشکل های صنفی مجموعه ای از افراد هستند که ظرفیت ها و منابعی از دولت را به عنوان جریان مدنی به خودشان اختصاص می دهند که این خودش ناقض نظام های اجتماعی فعال است که باید در عرصه جامعه و فعالیت های مدنی شکل بگیرد.

دبیرکل انجمن روزنامه نگاران زنان ایران افزود که بحث رسانه علاوه بر بقیه موضوعات اجتماعی یک مسئله دیگری هم دارد که صنفش شاغلین بازیگران جریان آزادی و تفکرند و در نتیجه با این شکل گیری جریان مدنی، انطباق بیشتری دارند تا سایر موضوعاتی که تشکل ها و صنوف دیگری که با آن مواجه هستند.

فرامرزیان اظهار کرد که شکل‌گیری این صنوف مستلزم آن است که احساس آزاد بودن در آن ها به گونه ای باشد که با احساس علاقه و تمایل همراه باشد. متأسفانه شکل گیری تشکل های صنفی در کشور ما با دو مسئله جدی روبه‌رو است: کاملاً کارگری و کاملاً امنیتی دیده می شود، از هر دو وجه هیچ تناسبی بین رسانه و مسائل رسانه ای وجود ندارد.

به همین دلیل است که وقتی نشست تشکل روزنامه نگاری شکل می‌گیرد صنف روزنامه نگاری احساس نمایندگی در مورد این تشکل ها نمی کنند که هم نظراتشان را مطرح کنند و هم از دیدگاه دیگران مطلع بشوند.

وی گفت: مطالبه جدی ای که در دولت آقای روحانی از ابتدا وجود داشته ایجاد انجمن صنفی روزنامه نگاران به شکل واقعی و اثرگذار است که باید به نحو مطلوبی هم پاسخ داده شود. اگر قبول داشته باشیم که جریان رسانه ای یک جریان فضای اجتماعی است، دولت این پتانسیل و ظرفیت را باید پاسخ دهد تا این روند ادامه پیدا کند.

فرامرزیان اظهار کرد که به هر حال اقدام قطعی و قانونی برای تشکیل انجمن صنفی تا به حال انجام نشده و بالاخره نظام صنفی مطبوعات هم مانند نظام پزشکی، مهندسی، مدیران و ورزشکاران و... باید در جریان فعالیت های دولت قرارگیرد، چرا که نظام های صنفی می توانند تنظیم کننده های مناسب در جامعه باشند و علاوه بر تشکل های دولتی که بازیگران جامعه مدنی هستند، صنوف هم می توانند بدون دخالت مستقیم دولت وارد عرصه اجتماعی شوند.

در ادامه این نشست وکیلی وجود انجمن صنفی را در حرفه خبرنگاری یک خلاء بزرگ دانست که به طور مشروع و فراگیر و البته برآمده از جامعه خبرنگاری نیست. این مطالبه جامعه رسانه ای است و البته پاسکاری هایی که در این زمینه شده است زیبنده این حوزه نیست.

وی گفت برای رسیدن به نظامنامه، نظام جامعه رسانه ای و تعویض قانون مطبوعات نیاز به فرایند اجماع سازی داریم که با تکثر موجود امکانپذیر نیست مگر اینکه صنوف شکل بگیرد تا هدایت افکارعمومی انجام شود.

مدیرمسئول روزنامه ابتکار افزود: در شرایط فعلی نیاز ما به صنوف رسانه ای نسبت به گذشته تشدید شده است، چرا که گروه های مجازی فعالیت ذره ای را تشدید می کنند و در نتیجه باعث تکثر فعالیت فردی و رسانه ای می شوند.

بنابراین مطالبات صنف حتماَ به لحاظ طیفی که بهره مند است باید از قالب فردی خارج شود و به طرف شکل گیری اصناف مطبوعاتی، خبرنگاری و کارفرمایی بروند و بقیه نمایندگی های جمعی هم قدرت چانه زنی و صیانت را ارتقا دهند.

در نهایت هم وکیلی خاطرنشان کرد که در صورت ایجاد تشکل های صنفی، انجمن صنفی روزنامه نگاران نمایشگاه مطبوعات را تشکیل خواهد داد نه بخش دولتی که البته این موضوع در تشخیص صلاحیت مجوزها، کمیته داوری، تخلفات و تشویقات مطبوعات هم نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
منبع: ایسنا
برچسب ها: خبرنگاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: