کد خبر: ۱۶۱۶۹
۰۶ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۸
0
ما امروز به دنبال جهانی شدن اقتصاد هستیم و اتفاق‌هایی را که در 3 سال گذشته در اقتصاد جهان دیدیم،نشان داد که بحران در یک منطقه، همه کشورها را متأثر کرد.
پول نیوز - رئیس اتاق ایران در اجلاس بررسی بحران مالی و اثرات آن بر کشور های عضو اکو گفت: در این مورد نقش همکاری‌های منطقه‌ای در کاهش مسائل مالی بسیار مهم است. همکاری میان کشورها وجود داشته است، اما همکاری‌های سازمان یافته در قالب سازمان‌های بین‌المللی به قرن 14 باز می‌گردد.

به گزارش خبرنگار پول نیوز از این مراسم نهاوندیان در ادامه افزود : پس از قرن بیستم، بحث همکاری‌های منطقه‌ای از اهمیت بیشتری برخوردار شد و در بحران دهه1930 نظام تجارت جهانی فرو ریخت و گفت‌و‌گوهای سیاسی - اقتصادی اروپا و آمریکا به منظور بازسازی تجارت افزایش یافت و حاصل آن تأسیس بانک بین‌المللی توسعه و صندوق بین‌المللی پول بود.


نهاوندیان تصریح کرد: هم‌ زمان با تلاش‌های بین‌المللی، تلاش‌هایی نیز برای وحدت اروپا انجام می‌شد و کمیسیون اقتصادی اروپا به وجود آمد و جامعه اروپا شکل گرفت و کشورهای در حال توسعه جهان تمایل بیشتری برای همکاری بروز دادند، اما در دهه 50‌
و‌60 بیشتر هم‌گرایی‌ها با تأثیر از جنگ سرد و دو قطبی شدن با اهداف سیاسی بود.


رئیس اتاق ایران ادامه داد: پس از دگرگونی‌های ساختاری در روابط بین‌الملل و با توجه به سرعت گرفتن آهنگ جهانی شدن، جهان وارد مرحله انتقالی جدیدی شده است و ما هم زمان با تمایل به جهانی شدن، تمایل به منطقه‌گرایی را نیز شاهد هستیم و به‌جای‌این‌که منطقه‌گرایی در مقابل جهانی شدن باشد، مقدمه آن شده است.


وی تأکید کرد: نکته مهم دیگر این است که به موازات رنگ باختن قطبي‌گری‌های سیاسی، همکاری‌های اقتصادی شکل گرفته و اقتصاد مبنای همکاری‌ها می‌شود و به جای بحث قدرت‌های نظامی، قدرت‌های اقتصادی مورد توجه قرار می‌گیرد و به جای سربازها، تجار و به جای پادگان‌های نظامی، کارخانه‌ها اهمیت می‌یابد.


نهاوندیان یادآور شد: امروز همچنین روز بزرگ‌داشت «خواجه نصیرالدین طوسی» است و تقارن برگزاری این اجلاس در این روز بسیار جالب توجه است زیرا وی که از مفاخر ایران و همه کشورهای عضو اکو است در 7 قرن پیش، کتابی به نام «اخلاق ناصری» در بحث اخلاق، اقتصاد و سیاست نوشت.


رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: وی در این کتاب اصناف را به چهار دسته تقسیم می‌کند که به این صورت است: علما و اهل قلم مانند «آب»، کشاورزان و دهقانان مانند «خاک»، قوای ارتش مانند «آتش» و تجار و بازرگانان مانند «هوا» هستند که در جایی ساکن نیستند و اگر مانع حرکت هوا شویم، مانع ادامه حیات آن شده‌ایم.


وی توضیح داد: ما امروز به دنبال جهانی شدن اقتصاد هستیم و اتفاق‌هایی را که در 3 سال گذشته در اقتصاد جهان دیدیم، جنبه منفی آن است که بحران در یک منطقه، همه کشورها را متأثر کرد.


نهاوندیان عنوان کرد: تجربه 8 سال گذشته نشان داد که احیای دوباره یک جانبه‌گرایی بی‌عاقبت است و نمی‌تواند موفق باشد و یک درس بزرگ بحران مالی جهانی این است که اگر مسائل جهانی هستند، باید راه‌حل‌های آن‌ها نیز جهانی باشد.


وی اضافه کرد: نکته دیگر این است که برای مقابله با آثار و عوارض بحران مالی، بیشتر دولت‌ها شروع کردند به معرفی و ارائه بسته‌های حمایتی و نکته‌ای که کمتر مورد توجه قرار گرفت این بود که هم‌چنان که ما افزایش تقاضا را در سطح بازار ملی هدف خود قرار دادیم، باید افزایش تقاضا در سطح جهان را نیز برای مقابله با بحران داشته باشیم.


رئیس اتاق ایران اعلام کرد: اگر دولت‌ها در حال کمک به واحدهای تولیدی هستند، باید به دنبال تحریک تقاضا در بازار جهانی باشند. یکی از توصیه‌های ما توجه به همکاری‌های منطقه‌ای است تا شتاب بگیرند و در این صورت پروژه‌هایی که امکان‌سنجی آن‌ها در بازار ملی توجیه اقتصادی ندارد، در بازار جهانی با استفاده از مزیت مقیاس از توجیه اقتصادی برخوردار خواهند شد.


نهاوندیان گفت: نکته مهمی که در اجلاس «جی20» مطرح شد نیز این بود که ما باید به سمت راه‌حل‌های فراکشوری حرکت کنیم و همکاری‌های منطقه‌ای مانند اکو بستر خوبی برای اجرای پروژه‌های فراکشوری است.


وی ادامه داد: سازمان اکو با هدف گسترش تجارت میان کشورهای عضو خود ظرفیت‌های بالقوه فراوانی دارد، اما با وجود این ظرفیت‌ها، اگر ارزیابی واقع بینانه‌ای داشته باشیم باید در مورد میزان توفیق اکو بگوییم که با وجود توافق‌های فراوان، میزان تحقق چشم‌اندازها و پیش‌بینی‌های بنیان‌گذاران آن در عمل با آمارها فاصله دارد و ما هنوز سهم شایسته‌ای در مبادله‌های منطقه‌ای نداریم.


رئیس اتاق ایران افزود: شاید یکی از عوامل اصلی این وضعیت این باشد که توجه کافی به بخش خصوصی کشورها نکرده‌ایم و گفت‌و‌گوهای همکاری‌های اکو، میان دولت‌ها مانده و بخش خصوصی انگیزه کافی برای استفاده از ظرفیت‌ها پیدا نکرده است، بنا‌بر‌این شاید لازم باشد «تشویق بخش خصوصی برای کار» در دستور کار دولت‌های عضو اکو قرار گیرد.


وی بیان کرد: موافقت‌نامه اکوتا امضا شده است، اما هنوز آثار عملیاتی آن را مشاهده نکرده‌ایم و کشورهای عضو برای سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو دیگر، ترجیح قابل توجهی نمی‌بینند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: