کد خبر: ۱۶۱۵۸۴
۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۸
0
دکتر بهرام سبحانی، مديرعامل فولاد مبارکه اصفهان*
ظرفیت های زیادی در فولادسازی های ایران وجود داردپول‌نیوز- گرچه در سال هاي گذشته تهديدها و تحريم ها در بسياري از صنايع ايران محدوديت و کاستي هايي به وجود آورد اما به طور قطع موجب شد توليدکنندگان براي اينکه محصولاتشان را در بازارهاي جهاني عرضه کنند فعاليت هاي خود را بيشتر کرده و برنامه هاي گوناگوني را در دستور کار قرار دهند.

با برداشته شدن تحريم ها انگيزه ها مضاعف شد، به ويژه اينکه توليدکنندگان فولاد به دنبال استفاده از اين فرصت هستند تا شرايط حاکم بر بازار فولاد که ناشي از رکود در بخش ساخت وساز است را تغيير داده و ادامه حيات واحدهاي فولادي را تضمين کنند.

پاي سرمايه گذاران خارجي به کشور باز شود

پس از «برجام» و برداشته شدن تحريم ها توليدکنندگان بايد به فکر ايجاد کارخانه ها و محصولات جديد باشند چرا که مشتريان در بازارهاي داخلي و خارجي به دنبال تنوع کالاها هستند و تا زماني که حرکت هاي نو در اين صنعت به وقوع نپيوندد نميتوانيم شاهد ورود سرمايه گذاران خارجي باشيم.

بهرام سبحاني، مديرعامل فولاد مبارکه اصفهان درباره فضاي بعد از تحريم و برجام در صنعت فولاد ايران ميگويد: در اين باره خوشبيني هاي فراواني وجود دارد زيرا فعالان اين حوزه بر اين باورند که ظرفيت هاي زيادي در فولادسازي ايران وجود دارد که بايد به آنها اهميت داده شود.

وي ميافزايد: پس از برجام بايد به فکر ايجاد کارخانه ها و صنايعي باشيم که در اين سالها به دليل تحريم ها، محدوديت هايي در تأمين منابع مختلف از جمله منابع مالي آنها وجود داشته است.

وي خاطرنشان ميکند: فولاد؛ صنعت پرهزينه اي است که نميتوان واحدهاي آن را با وام هاي يک تا 3 ميلياردي بانکي احداث کرد.

براي اين صنعت حدود هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري لازم است بنابراين، اين رقم از طريق وام بانکي قابل تامين نيست حتي اگر امکان دريافت چنين وامي وجود داشته باشد با بهره هاي بانکي 27 درصدي دريافت آن به صرفه نخواهد بود.

مديرعامل فولاد مبارکه اصفهان بيان ميکند: بر همين اساس مجبوريم با فاينانس و وامهاي خارجي کار را پيش ببريم. اميدواريم پس از رفع تحريم ها فضاي مناسبي ايجاد شده و پاي سرمايه گذاران خارجي به کشور باز شود.

وي درباره اينکه با توجه به رکود بازار جهاني فولاد آيا افزايش توليد توجيه منطقي دارد، بيان ميکند: رکود فعلي مقطعي است و به طور تقريبي در هر دهه يکبار چنين رکودي در بازار رخ ميدهد. در سالهاي 1381 و1382 نيز دقيقا براي مدتي چنين وضعيتي حاکم شد و قيمت فولاد از حدود 450 به 170 دلار رسيد.

وي تاکيد ميکند: بر همين اساس ميتوان گفت که اين رکود به نوعي يک منحني سينوسي دارد اما نکته مهم آنکه مصرف فولاد در دنيا با وجود تمام اين افت و خيزها هميشه سير صعودي دارد کما اينکه اين رقم از حدود يک ميليارد تن توليد 10 سال پيش به حدود يک ميليارد و 860 ميليون تن رسيده که رشدي 60 درصدي را نشان ميدهد. پيش بيني ها هم حاکي از آن است که در 10 سال آينده اين ظرفيت به 2ميليارد تن خواهد رسيد.

سبحاني تاکيد ميکند: در اين ميان نکته قابل توجه آنکه دوره رکود، بهترين دوره براي ساخت و احياي هر صنعتي به شمار مي آيد و با توجه به اينکه قيمتها در کف قرار دارد شرايط براي اين منظور بسيار فراهم است.

وي عنوان ميکند: پيش بيني ميکنيم پس از برجام شرايط براي توليدکنندگان فولاد بهتر شود و اهداف و انگيزه هاي بيشتری در اين حوزه به وجود آيد.

وي تصريح ميکند: براي توليد فولاد دسترسي به منابع سنگ آهن و انرژي از موضوعات مهم است و با توجه به بهره مندي ايران از منابع غني در اين بخشها ميتوان گفت کشور ما از جمله کشورهايي است که براي توليد فولاد ظرفيتهاي مناسبي دارد و اگر ما به گونهاي برنامه ريزي کنيم که سرمايه گذاريها در زمان پيک مصرف وارد فاز توليد شوند به طور قطع موفق خواهيم بود.

مديرعامل فولاد مبارکه اظهار ميکند: ما اکنون معادن غني سنگ آهن داريم و تنها در شرق کشور معدن سنگ آهن سنگان با بيش از يک ميليارد تن ذخيره را داريم و در کنار آن معادن يزد و کرمان هم وجود دارند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: