کد خبر: ۱۶۱۱۰۵
۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۹
0
مدیر مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس برآوردها هم‌اکنون در حدود 30 درصد از توان صنعتی ایران برپایه فناوری آلمان شکل گرفته و ظرفیت‌های صنعتی و معدنی ایران و صنعت مدرن آلمان می‌توانند زمینه‌های همکاری‌های فراوانی بین دو کشور به وجود آورند.
پول‌نیوز - رییس مرکز تجارت ایران در اروپای سازمان توسعه تجارت پیرامون اصول و راهکارهای موثر تجارت متقابل ایران و اروپا گفت: پشتیبانی‌های لازم از شرکت‌های ایرانی که تمایل دارند در دیگر کشورها فعالیت کنند و همچنین شرکت‌های اروپایی که علاقه‌مند به تجارت با ایران هستند انجام می‌دهیم.

شاهرخ میرزاحسینی در همایش کاربردی تجارت با آلمان که توسط مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت،معدن و تجارت صبح امروز در مرکز همایش‌های صدا‌وسیما برگزار شد، اظهار کرد: به دنبال فرصت‌هایی برای تجارت موفق با کشورهای اروپایی هستیم و این مسوولیت به عنوان متصدی تجارت به ما داده شده و می‌دانیم ایران بازار قوی دارد که در زمینه‌های مختلفی از جمله رشته‌های مهندسی و پزشکی به خوبی فعالیت می‌کند.

وی افزود: فرهنگ روابط دوجانبه با اروپایی‌ها به خصوص بین‌ شرکت‌های ایرانی و آلمانی در حال شکل‌گیری در بازار ایران است که با توجه به این‌که بازاری جوان و متخصص داریم می‌تواند فرصت مناسبی محسوب شود و بازار ایران را برای اروپایی‌ها جذاب می‌کند.

رییس مرکز تجارت ایران در اروپای سازمان توسعه تجارت در عین حال بیان کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها مانعی برای بازسازی روابط وجود ندارد و وظیفه بنده در اروپا این است که زبان تجارت بین اروپا و ایران را به یکدیگر نزدیک کنم.

میرزاحسینی با بیان این‌که به دنبال تجارت بلند‌مدت و شرایط دوسربرد هستیم گفت: مساله‌ی انتقال تکنولوژی به ایران از موضوعاتی است که همه بخش‌ها پشتیبان آن هستند و ما به دنبال توسعه روابط با مراکز و آکادمی‌های علمی و شرکت‌های آلمانی هستیم تا این روابط با شرکت‌های ایرانی تقویت شود و سرمایه‌گذاری موضوع مهمی است که می‌تواند کمک زیادی به این موضوع کند.

وی با بیان این‌که شرکت‌های آلمانی ذهنیتی از ریسک و خطرپذیری در روابط خود با ایران ندارند، اظهار کرد: به‌طور شفاف نمی‌دانیم آلمانی‌ها در زمینه‌ی تجارت با ایران به دنبال چه چیزی هستند و اینجا جمع شدیم تا این مسائل را با یکدیگر در میان بگذاریم تا روابط بهتری با آلمان داشته باشیم و می‌توانیم رابطه پایداری را ضمانت کنیم.

رییس مرکز تجارت ایران در اروپای سازمان توسعه تجارت در عین حال بیان کرد: از طرفی دوستان آلمانی ما نیز باید دولت خود را مجاب کنند که سرمایه‌گذاری‌هایی در نواحی مختلف تجاری ایران انجام دهند.

میرزاحسینی ادامه داد: ما در عین حال وظیفه داریم به صادرات محصولات ایرانی کمک کنیم که برای این موضوع چندین پایگاه هماهنگ‌سازی در اروپا تاسیس می‌کنیم و همچنین از شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های اروپایی که تمایل به فعالیت دارند، پشتیبانی‌های لازم را انجام می‌دهیم.

وی با بیان این‌که از سوی وزارتخانه وظایف مختلفی به ما داده شده که یکی از آنها انجام شدن اقداماتی در حوزه معدن است، افزود: جلساتی بین ایران و شرکت‌های بین‌المللی دیگر در آینده خواهیم داشت.

همچنین مدیر مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این همایش اظهار کرد: حجم تجارت خارجی آلمان با جهان از سال 2005 تا 2014 از 935 میلیارد دلار به 2866 میلیارد دلار رسید که از این رقم 1547 میلیارد دلار صادرات آلمان به سایر کشورها و 1319 میلیارد دلار آن واردات این کشور از جهان بوده و دارای تراز مثبت به نفع این کشور است.

وی با اشاره به مقاصد مهم صادراتی آلمان گفت: فرانسه، آمریکا، هلند، انگلستان، ایتالیا، چین، اتریش، بلژیک و سوییس از جمله مقاصد مهم صادراتی آلمان است و اقلام مهم صادراتی شامل ماشین‌آلات، خودرو، مواد شیمیایی، ذوب آهن، مواد غذایی و پارچه است.

مدیر مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در عین حال بیان کرد: همچنین این کشورها مهم‌ترین شرکای وارداتی آلمان هستند که اقلام مهم وارداتی این کشور از جهان شامل ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، انواع وسائل نقلیه، فلزات و منسوجات است.

خالقی‌تبار در بخشی از سخنان خود با بیان این‌که مصرف‌کنندگان ایرانی همواره نگاه مثبتی به تولیدات آلمان داشتند، گفت: دوام و کیفیت محصولات آلمانی همواره مورد توجه عامه مصرف‌کنندگان بوده و از سوی دیگر صنعتگران کشور نیز کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای آلمان را به دلیل کارکرد مطلوب و کیفیت عالی بر تولیدات دیگر کشورها ارجح می‌دانند.

وی در عین حال بیان کرد: در راستای توسعه روابط دوجانبه و تکمیل بستر همکاری‌ها اسناد مهمی نظیر موافقت‌نامه تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی، بیانیه همکاری گمرکی بین دو کشور و موافقت‌نامه‌های دیگری نیز به امضای طرفین رسیده است.

مدیر مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که حجم کنونی مبادلات تجاری دو کشور براثر تحریم‌های ناعادلانه با کاهش شدیدی مواجه شده اظهار امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر با به اجرای برجام و لغو تحریم‌ها دو کشور بتوانند متناسب با پتانسیل‌های تجاری خود روابط فی‌مابین را گسترش دهند.

خالقی‌تبار گفت: براساس برآوردها هم‌اکنون در حدود 30 درصد از توان صنعتی ایران برپایه فناوری آلمان شکل گرفته و ظرفیت‌های صنعتی و معدنی ایران و صنعت مدرن آلمان می‌توانند زمینه‌های همکاری‌های فراوانی بین دو کشور به وجود آورند.

همچنین مدیرکل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت در همایش کاربردی تجارت با آلمان که توسط مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت،معدن و تجارت برگزار شد در رابطه با جهت‌گیری‌های سازمان توسعه تجارت در توسعه تعاملات تجاری با کشورهای فراصنعتی در شرایط پساتحریم به ارائه توضیحاتی پرداخت.

رضا عباسقلی اظهار کرد: توفیقات حاصله در مذاکرات هسته‌ای و توافق‌نامه برجام اقداماتی که طرفین برای عملیاتی‌کردن این تفاهم‌نامه ایجاد کردند شرایط خوبی را ایجاد کرده که باید با مدیریتی هوشمند آن را جلو ببریم.

وی با بیان این‌که حضور هیات‌های تجاری به فاصله چند روز نشان از درک صحیح این فرصت ایجاد شده دارد، گفت: روزهای بسیار امیدوارکننده‌ای در پیش داریم و جایگاه آلمانی‌ها در میان شرکای تجاری و صنعتی ما کاملا مشهود است و روابط اقتصادی و تجاری ما با آلمان قوی بوده و با نگاهی به بازار کالاهای ایرانی به این نتیجه می‌رسیم که مصرف‌کنندگان‌ ایرانی کالاهای ساخت آلمان را با کیفیت بالا تلقی می‌کنند و تاجران آلمانی نیز می‌توانند از این فرصت در زمینه‌ی مبادلات تجاری با ما فعالیت کنند.

مدیر کل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت ادامه داد: امروز دیگر شرایط برای توسعه مبادلات تجاری مانند سال گذشته نیست و ما مجدانه در این زمینه گام برمی‌داریم و سفر رییس جمهور به کشورهای اروپایی نشان‌دهنده اراده جمهوری اسلامی ایران در این زمینه است و جذب و سرمایه‌گذاری‌های خارجی و از طرفی سرمایه‌گذاری مشترک و همکاری در زمینه‌ی صادرات مجدد کالاهای اروپایی و تبدیل شدن ایران به هاب منطقه از مهم‌ترین اهدافی است که در این زمینه دنبال می‌کنیم.

عباسقلی در عین حال تاکید کرد: واردات کالاهای مصرفی و یا صادرات کالاهای خام بدون شک از دستور کار دولت خارج شده و آنچه که اتاق‌های بازرگانی دو کشور می‌توانند فعالیت کنند تنوع‌بخشی به کالاهای مورد مبادله بین دو کشور است. از هیات‌های تجاری اعزامی به ایران به خصوص آلمانی‌ها دعوت می‌شود از کارخانجات ما و همین‌طور مناطق آزاد و ویژه بازدید کنند، چون ایران با داشتن منابع غنی نفت، گاز و نیروی انسانی متخصص می‌تواند بهترین همراه برای تولید کالاها و صادرات مجدد آن به منطقه باشد.

وی با تاکید بر این‌که در روابط تجاری ایران و آلمان باید بازبینی مجددی صورت گیرد، ادامه داد: امروزه انتخاب رایزنان بازرگانی به عنوان نخبگان تجاری در دستور کار کلیه‌ دولت‌ها قرار دارد و این شاخصی برای تصمیم جدی کشورمان در زمینه‌ی توسعه صادرات به ویژه بعد از استقرار دولت تدبیر و امید دارد.

مدیر کل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت در عین حال بیان کرد: قرار است به کشور آلمان دو رایزن اعزام شود که این نشان‌دهنده اهمیت روابط تجاری ایران به آلمان را دارد که تا حدود دو ماه آینده در آلمان مستقر می‌شوند و با رصد‌کردن بازار به‌طور دائم امکان صادرات کالاهای ایرانی را به آنجا فراهم می‌کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: