کد خبر: ۱۶۰۰۸۵
۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
0
اگر برای کاهش میزان کلسترول از دارو استفاده می کنید، تغییر رژیم غذایی کمک می کند که به داروی کمتری نیاز پیدا کنید، اما هرگز بدون مشورت با پزشک داروی کلسترول ( یا هرگونه داروی مخصوص بیماری قلبی) را کم نکرده یا قطع نکنید.
غذاهایی برای کاهش کلسترولپول‌نیوز- غالبا، میزان کلسترول بالا در نتیجه رژیم غذایی مملو از چربی‌های اشباع شده (به طور معمول، چربی‌های حیوانی‌ از قبیل گوشت گاو، کره و محصولات لبنی برگرفته از شیر) و چربی‌های اشباع نشده (که در غذاهای فرآوری شده و فست فودها یافت می‌شود) پدیدار می‌شود.
 
حذف این مواد غذایی از رژیم غذایی اولین گام مفید در کاهش میزان کلسترول ناسالم است سپس باید برخی یا تمام موادغذایی که در ادامه می آید را در رژیم خود جای دهید. اگر برای کاهش میزان کلسترول از دارو استفاده می کنید، تغییر رژیم غذایی کمک می کند که به داروی کمتری نیاز پیدا کنید، اما هرگز بدون مشورت با پزشک داروی کلسترول ( یا هرگونه داروی مخصوص بیماری قلبی) را کم نکرده یا قطع نکنید.

حبوبات: لوبیاچیتی های سالم و نخودهای فوق العاده

تمامی انواع حبوبات و بنشن های دیگر از قبیل لوبیا چیتی، قرمز، سفید، سرمه ای، سیاه، نخودها، لوبیا و عدس منابعی فوق العاده از فیبرهای حل شدنی هستند. فیبر در روده کوچک به نمک های صفرا که مملو از کلسترول است چسبیده و موجب دفع نمک ها می گردد. در حین این فرایند، کبد باید کلسترول بیشتری مصرف نماید تا نمک صفراوی تولید کند، بنابراین میزان کلسترول موجود در بدن که تبدیل به کلسترول مضر می شود را کاهش خواهد داد. مطالعات حاکی از آن است که مصرف حداقل نصف فنجان حبوبات پخته در روز میزان کلسترول مضر را به طور میانگین تا ۸٪ کاهش می دهد. به نظر می رسد لوبیا چیتی و نخود بیشترین سهم را در کاهش کلسترول به خود اختصاص می دهند.

سیب ها: سرشار از فیبر وغنی از آنتی اکسیدان

علاوه بر حبوبات، سیب ها نیز در ردیف اولین پکتین ها قرار داشته و منبعی سرشار از فیبرهای حل شدنی اند که موجب کاهش کلسترول مضر بدن می گردند. تحقیقات نشان می دهد خوردن یک سیب (یا حتی بهتر از آن دو سیب) در روز فرایند اکسیداسیون کلسترول مضر را کند می کند ، باید از اینکه حاوی پلی فنول (هم در پوست و هم در خود سیب) است از آن سپاسگزار باشیم (پس سیب را با پوست میل کنید). آنتی اکسیدان ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند زیرا کلسترول مضر براثر برخی فعل و انفعالات با رادیکال های آزاد ترکیب شده، اکسید می شوند و به احتمال زیاد منجر به التهابات و تشکیل پلاک در جداره شریان های حیاتی می گردند، اما آنتی اکسیدان ها مانع از این امر می شوند.

آجیل ها و مغزها: پروتئین بعلاوه چربی مفید

گردو، بادام، پسته، تخمه کدو تنبل، دانه چیا و بذر کتان همگی منابع بسیار خوبی از پروتئین، انواع چربی های اشباع نشده، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر محسوب می شوند. اثبات شده هنگامی که چربی های موجود در آجیل ها و مغزها در رژیم غذایی جایگزین چربی های اشباع شده گردند، موجب کاهش کلسترول مضر(و مجموع کلسترول موجود در بدن) می گردد، بی آنکه تاثیری در میزان کلسترول مفید HDL ایجاد شود. از آنجایی که آجیل ها و مغزها دارای کالری فراوانی هستند، مصرف ۳۰ گرم (یک چهارم فنجان) از آنها در روز کفایت می کند و توجه داشته باشید که باید از آجیل های شور یا با روکش شکر اجتناب کنید.

جو و جو دوسر سبوس دار: مقدار کمی در روز

جو و جو دوسر سبوس دار حاوی بتاگلوکان است، فیبر محلول در آب که اثبات شده میزان گردش کلسترول مضر در خون را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد در صورت جذب روزانه ۳ گرم بتاگلوکان موجود در جو، به طور میانگین تا ۷ ٪ از میزان کلسترول مضر موجود در بدن کاسته می شود. این مقدار را می توانید با یک چهارم فنجان جو دوسر سبوس دار خام ( که می تواند با شیر و به صورت گرم یا به اسموتی خود بیافزائید و یا به صورت پخته میل کنید) یا یک دوم فنجان بلغور جو دوسر پخته شده، تامین نمائید. همچنین محققان بر این باورند که ترکیبات آنتی اکسیدانی پلی فنول موجود در جو دوسر سبوس دار، موسوم به اونانترامید می تواند با محافظت از سلول های خونی در برابر چسبیدن به جداره رگ ها، مانع از التهابات و تشکیل پلاک گردند.

چای سبز: برگ های آزاد و رها و فواید بیشتر

تمامی انواع چای (سفید، سیاه، سبز، اولانگ) که سرشار از آنتی اکسیدان هستند به کاهش میزان کلسترول مضر کمک شایانی می کنند اما چای سبز که منبعی فوق العاده غنی از آنتی اکسیدانی موسوم به «epigallocatechin gallate» (EGCG) می باشد، بیشترین تاثیر (حدود ۲٪ ) را در کاهش میزان کلسترول مضر از خود نشان داده است. بر خلاف انواع دیگر چای که بر اثر تخمیر برگ ها تهیه می شوند، برگ های چای سبز بخار داده می شوند و همین امر مانع از اکسید شدن اپیگالوکتشین گالوت آن می گردد. اگرچه برخی مطالعات انجام شده در این زمینه ادعا می کنند باید روزانه حداقل ۷ فنجان یا بیشتر چای سبز بنوشید اما نوشیدن چند فنجان چای سبز در روز کفایت کرده و از جذب حداکثری کافئین نیز جلوگیری می کند. به جای چای کیسه ای، برای آماده کردن چای سبز از برگ های آزاد آن استفاده نمائید که حاوی اپیگالوکتشین گالوت بیشتریست.

گریپ فروت قرمز: ۲۰٪ اختلاف

خوردن یک گریپ فروت قرمز در روز به مدت یک ماه، میزان کلسترول مضر را در حدود ۲۰٪ کاهش می دهد، یکی از مطالعات در این زمینه نشان داد که به احتمال زیاد این امر ناشی از لیمینوئید و لیکوپن موجود در پالپ آن می باشد. همچنین گریپ فروت حاوی پکتین است که در کاهش میزان کلسترول مضر شرکت دارد. اما به یاد داشته باشید که گریپ فروت تاثیر داروهای قلبی از قبیل استاتین ها و مسدودکننده های کانال کلسیم را افزایش می دهد. در صورت مصرف این داروها، پیش ازخوردن میوه گریپ فروت یا آب میوه آن با پزشک خود مشورت کنید.

استرول گیاهی و استانول: دقت در انتخاب حجم مواد غذایی

استرول گیاهی و استانول در مجموع با عنوان فیتوسترول ها شناخته می شوند که به طور طبیعی و در میزان بسیار محدودی، در چربی برخی سبزیجات (ذرت، سویا)، آجیل ها، بنشن ها، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات و حتی شکلات تلخ یافت می شود. مطالعات نشان می دهد که مصرف ۲ گرم استرول و استانول در روز میزان کلسترول مضر را به طور میانگین تا ۶٪ و در صورت ادامه این روند به مدت ۴ هفته به طور میانگین تا ۱۴٪ از میزان کلسترول مضر خواهد کاست.

این امر موجب جذب حداقل کلسترول در روده کوچک شده و در نتیجه میزان کلسترول کاهش می یابد. از آنجایی که جذب این میزان فیتوسترول از مواد غذایی تازه و به طور مستقیم دشوار است، می توان از محصولاتی که حاوی این مواد هستند بهره برد. از جمله روغن سبزیجات (انواع سبک آن را انتخاب نمائید)، آب پرتقال و شیر بدون چربی. به برچسب این مواد غذایی کاملا دقت کنید زیرا مجموع کالری اغلب این محصولات بسیار بالا بوده و می تواند شما را از مسیر حفظ سلامت قلب منحرف کند.

منبع: جام جم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: