کد خبر: ۱۵۹۳۸
۰۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۵:۲۸
0
وي اين پيشنهاد را منطقي ندانست و گفت: کدام کشور حاضر است صنايع توليدي خود را تعطيل کرده و محصولات مورد نياز خود را از خارج تهيه کند، آن هم از کشورهايي که به خاطر فشارهاي سياسي مسايل انساني براي آنها اهميتي ندارد.
جام جم آنلاين: سخنگوي وزارت امور خارجه ايران پيشنهاد سه کشور آمريکا، روسيه و فرانسه مبني بر تعطيلي راکتور تحقيقاتي تهران و خريد راديو ايزوتوپ ها از بازار جهاني را رد کرد و آن را منطقي ندانست.

رامين مهمانپرست امروز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا تصريح کرد: آنها مي خواهند فشار سياسي بي منطق و بدون پايه و اساس حقوقي را به کشور ما وارد کنند.
وي اظهار داشت:اينکه بخواهند ايران را تهديد کنند که دست از فعاليت صلح آميز هسته‌اي خود بردارد و يا تهديد به تحريم کنند، موضوع جديدي نيست که در مورد کشور ما انجام مي‌شود.

مهمانپرست با يادآوري اينکه 31 سال از پيروزي انقلاب اسلامي مي گذرد، ادامه داد:از همان ابتداي انقلاب نيز که ما به دنبال فعاليت هسته‌اي نبوديم، موضوع ديگري را بهانه مي کردند که از جمله مي توان به نبود دموکراسي، حقوق بشر و بسياري موارد ديگر اشاره کرد و اکنون نيز اگر موضوع هسته اي حل شود، سوژه جديدي را به ميان خواهند آورد.

سخنگوي وزارت خارجه با اشاره به اينکه در مسير رشد و توسعه کشور نبايد با اين بهانه ها و فشارها سياسي دست از اهداف خود برداريم، گفت:ما هرگز اهداف خود را کنار نخواهيم گذاشت چرا که براي توسعه کشور برنامه ريزي کرده‌ايم و همه در راستاي اهداف صلح آميز و با همکاري و نظارت آژانس است که ان شاءالله با گام هاي استوار همه طرح ها را پيش خواهيم برد.

وي با اشاره به اينکه بارها ايران اعلام کرده که غني سازي 20 درصد در داخل هيچ منافاتي با معاوضه يا خريد سوخت ندارد، ادامه داد:با توجه به اينکه سوخت راکتور تحقيقاتي تهران سال آينده به پايان مي رسد،بايد به فکر تامين سوخت در موعد مناسب آن باشيم.

مهمانپرست توضيح داد:چند ماه از مذاکره ايران با طرف هاي غربي و کشورهاي معرفي کننده آژانس براي تامين سوخت گذشت، اما آنها به جاي اينکه به سمت تعامل سازنده دو طرفه براي معاوضه سوخت بروند،به سوي مسايل حاشيه‌اي رفتند به طوري که زمان در حال از بين بردن بود.

به گفته سخنگوي وزارت خارجه، اگر ما به زماني نزديک شويم که سوخت راکتور در حال اتمام باشد، توليد داروها متوقف خواهد شد و جان هزاران بيمار در خطر خواهد بود به همين دليل نمي توانيم بيش از اين منتظر باشيم که چه زماني با طرف مقابل به نتيجه مي رسيم.

مهمانپرست ضمن يادآوري اينکه از قبل اعلام کرده بوديم که براي خريد يا معاوضه سوخت آمادگي داريم اضافه کرد:اما زماني که ديديم زمان در حال هدر رفتن است اقدام به توليد کرديم البته همزمان با آن اعلام کرديم که اگر پيشنهاد مناسبي براي اينکه سوخت را براي فروش در اختيار ما قرار دهند يا شرايط مناسبي که تامين کننده نظرات ما باشد، ارايه کنند، آمادگي داريم.

وي تصريح کرد: متاسفانه پس از اينکه آنها احساس کردند که ايران توانايي غني کردن سوخت تا 20 درصد دارد و در مشکل جديدي قرار گرفته‌اند، اعلام کردند که حاضريم راديوايزوتوپ ها را در اختيار شما قرار دهيم و کمک کنيم تا از بازار جهاني آنها را خريداري کنيد.

مهمانپرست با بيان اينکه خريد راديوايزوتوپ ها از بازار جهاني به معني تعطيلي راکتور تحقيقاتي تهران است، گفت: آنها مي گويند شما کارخانه را تعطيل کنيد ما داروها را به شما مي‌دهيم.

وي اين پيشنهاد را منطقي ندانست و گفت: کدام کشور حاضر است صنايع توليدي خود را تعطيل کرده و محصولات مورد نياز خود را از خارج تهيه کند، آن هم از کشورهايي که به خاطر فشارهاي سياسي مسايل انساني براي آنها اهميتي ندارد.

سخنگوي وزارت خارجه با اشاره به تلفات بسيار کشورمان در صنعت هواپيمايي به دليل نبود قطعات، تحريم و فرسودگي هواپيماها اظهار داشت:اين موضوع که ديگر بحثي انساني است، هواپيماي ايرباس که اهداف نظامي ندارد، آنها حاضر نيستند به خاطر مسايل انساني فشارهاي سياسي خود را بردارند به همين سبب اين کار را با داروها نيز انجام خواهند داد.

مهمانپرست با تاکيد بر اينکه جان انسان ها براي آنها مهم نيست، گفت: اگر مهم بود يک ميليون نفر در عراق به خاطر زياده خواهي هاي آمريکا کشته نمي شد.

سخنگوي وزارت خارجه گفت: ما گفته ايم هر پيشنهادي که مستقيم يا غيرمستقيم به ما ارايه شود و تامين کننده نيازها ما نيز باشد، با ديدي مثبت بررسي خواهيم کرد.

پيشنهادهاي مختلفي مطرح مي شود

به گفته وي، اکنون نيز به صورت متفرقه پيشنهادهاي مختلفي مطرح مي شود، اما هرگاه که نقطه نظرات ما را تامين کند اقدام خواهيم کرد.

مهمانپرست در خصوص اين سوال که آيا ايران حاضر است، مبادله سوخت را در يک کشور ثالث انجام دهد؟ گفت: آمادگي براي معاوضه سوخت شرط نخست است، اگر اين موضوع محقق شود، پس از آن در خصوص جزئيات، بحث هاي کارشناسي را با طرف مقابل انجام خواهيم داد.

مهمانپرست تصريح کرد: موضوعي که ما خواسته بوديم اين بود که تضمين صددرصدي براي معاوضه وجود داشته باشد.

وي گفت: ما مي گوييم فعاليتمان کاملاً شفاف و صلح آميز است و قصد نداريم فعاليت ها را بدون نظارت و همکاري آژانس انجام دهيم،اهداف ما صلح آميز است و مصارف پزشکي کشاورزي و غيره دارد.

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت:اگر دوستاني که ما در کشورهاي مختلف داريم اين آمادگي را دارند که داوطلبانه و با حسن نيت وارد اين صحنه شده و بخواهند نقطه نظرات ما را در خصوص معاوضه يا خريد سوخت به شکل مناسبي به طرف مقابل تبيين و تفهيم کنند،از آن استقبال مي کنيم.

مهمانپرست در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا در سفر داود اوغلو وزير خارجه ترکيه به تهران موضوع هسته اي ايران مطرح شده است يا خير؟ و همچنين قرار بوده اردوغان نخست وزير ترکيه در خصوص موضوع هسته‌اي ايران با اوباما مذاکره تلفني داشته باشد؟ گفت:ترکيه به عنوان کشوري که جايگاه مهمي در منطقه داشته و روابط بسيار خوبي با جمهوري اسلامي ايران دارد مايل است تحرک بيشتري در منطقه داشته باشد و ما نيز از اين تحرک استقبال مي کنيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه با بيان اينکه کشورهاي منطقه مي توانند با همکاري يکديگر مشکلات منطقه را راحت تر حل کنند، گفت: يکي از مواردي که ترکيه براي پرداختن به آن اعلام آمادگي کرده اين است که مواضع هسته اي صلح آميز و شفاف ايران در رابطه با تامين يا معاوضه سوخت را به طرف مقابل تفهيم کند.

اظهارات کلينتون بايد مستند باشد

مهمانپرست در خصوص آخرين اظهار نظر وزير خارجه آمريکا مبني بر اينکه تا زماني که ايران يک برنامه اتمي را دنبال مي کند، آمريکا ساکت نخواهد نشست، گفت: انتظار جامعه جهاني اين است که خانم کلينتون يا هر مقامي که در سطح بالاي ديپلماتيک اظهار نظر مي کند سخنان پخته، سنجيده و مستند داشته باشد زيرا نمي توان بدون سند و پايه و اساس حرف اشتباهي را گفت و مدام آن را تکرار کرد.

بايد ادعاهاي خود را ثابت کنند

به گفته وي، فعاليت اتمي مشکلي ندارد، حتي خود آمريکا و کشورهاي ديگر بارها اعلام کردند که حق فعاليت صلح آميز هسته اي ايران را به رسميت مي شناسيم، و اکنون اگر مدعي هستند که اين برنامه دچار انحراف و اشکال است، بايد ثابت کنند.

وي با يادآوري اينکه گزارش هاي مکرر آژانس و مديرکل آژانس مويد اين است که هيچ انحرافي از فعاليت هاي صلح آميز مشاهده نشده تصريح کرد: پس اگر انحرافي مشاهده نشده چرا ما بايد فعاليت هاي خود را متوقف کنيم؟

سخنگوي وزارت خارجه تصريح کرد؛اگر مردم عادي اظهار نظر کنند مي توان گفت که بر اثر اطلاعات ناکافي و اشتباه اين نظر را دارند،اما از وزير خارجه آمريکا و برخي مقامات ديپلماتيک دنيا انتظار نداريم سخناني بگويند که پايه و اساس ندارد.

مهمانپرست اضافه کرد: چنين اظهارنظرهايي نشان دهنده اين است که اطلاعات آنها درست نيست که البته اين موضوع براي مقامي در اين سطح بسيار ناراحت کننده است.

اسراييل خطر جدي منطقه

مهمانپرست با اشاره به اينکه رژيم صهيونيستي در منطقه ما به عنوان يک خطر جدي حضور دارد، اظهار داشت: اسراييل عضو آژانس نيست، کلاهک هسته اي بيشماري دارد، کشورهاي منطقه را تهديد مي کند و با افراد بي گناه و غيرنظامي نيز مي جنگد.

وي توضيح داد: جنايات اسراييل به حدي است که توسط گزارشگران سازمان ملل به جنايات جنگي محکوم مي شود اما اين سوال وجود دارد که چرا آمريکايي ها از آنان دفاع کرده و اجازه نمي دهند محکوم شوند.

سخنگوي وزارت خارجه برخي سخنان آمريکايي ها را دوگانه دانست و گفت: مردم اظهارات کلينتون را نمي پذيرند و مي گويند که اگر شما نگران جان انسان ها و فعاليت هاي هسته اي خطرناک و نظامي هستيد بايد ابتدا از خود شروع کنيد.

مهمانپرست خطاب به مقامات کاخ سفيد گفت: سلاح هاي خود را از بين ببريد چرا همچنان در رقابت ناکارآمد و ناسازنده با کشورهاي ديگر مرتب به ذخاير سلاح هاي هسته اي خود اضافه مي کنيد و چرا به رژيم صهيونيستي کاري نداريد؟

اظهارات آمريکا از روي عصبانيت است

وي با بيان اينکه اينگونه اظهارات از روي عصبانيت است، تصريح کرد:ريشه اين عصبانيت شکست خوردن در همه‌ي برنامه‌هايي است که عليه مردم ما در طول 31 سال گذشته طراحي کردند.

مهمانپرست آخرين برنامه دولت آمريکا که روي آن سرمايه گذاري بسياري کرده بودند را ايجاد اختلاف داخلي در ايران ذکر کرد و گفت: آنها تصور مي کردند مي توانند جريان بزرگي را عليه نظام تحريک و تهييج کنند.

به گفته وي، زماني که ديدند در 22 بهمن مردم از نظام، رهبري و آرمان هاي خود دفاع کردند دچار شوک شدند و اين باعث شد با عصبانيت مبناي حقوقي و منطقي خود را در اظهارات از دست دهند.

مهمانپرست خاطرنشان کرد: ملتي که يکپارچه از آرمان ها و استقلال هاي خود دفاع مي کند با اين گونه موارد نمي توان آنها را از دسترسي به آرمان هاي خود محروم کرد.

وي با اشاره به اينکه انواع و اقسام روش ها را آمريکايي ها بعد از پيروزي انقلاب در رابطه با مردم ما تجربه کرده و همواره شکست خورده اند، اظهار داشت: عجيب است که همچنان اشتباهات قبلي را تکرار مي کنند.

اقدامات آمريکا مردم ايران را متحدتر مي کند

سخنگوي وزارت خارجه با تاکيد بر اينکه اقدامات آمريکا مردم ما را بيشتر متحد و يکپارچه مي کند، گفت: عوامل و مزدوران آمريکا و فرزندان نامشروع آنها يعني همان رژيم صهيونيستي که به منطقه خاورميانه تحميل شده اند، سياست هاي آنها را در منطقه دنبال مي کنند.

اسراييل اعتباري ندارد که عليه ما کشورها را تحريک کند

وي در پاسخ به اين سوال که سفير رژيم صهيونيستي در آمريکا اعلام کرده که به زودي هياتي اسراييلي براي مجاب کردن چين براي پيوستن به تلاشهاي تحريم ايران عازم پکن مي شود؟ گفت: رژيم صهيونيستي سعي دارد که کشورهاي ديگر را به سمت تحريم عليه ايران پيش ببرد، اما به خوبي مي داند که وجاهت نداشته و در منطقه رسوا است.

وي با بيان اينکه رژيم صهيونيستي اعتباري ندارد که بر آن اساس عمل کند، گفت: کشورهاي ديگر هم بر اساس منافع بلند مدت خود تصميم گيري مي کنند.

مهمانپرست گفت: انتظاري که ما داريم اين است که کشورها با حفظ استقلال راي خود زير فشارهاي سياسي و تبليغاتي، تسليم خواسته هاي زورگويان نشوند.

سخنگوي وزارت خارجه با تاکيد بر اينکه در اراده مردم ايران تغييري ايجاد نمي شود، افزود: ما براي توسعه کشور، سعادت مردم خود و منطقه برنامه ريزي کرده و آنها را با قدرت پيش مي بريم.

اتخاذ تمهيدات براي اتباع عراقي جهت شرکت در انتخابات کشورشان

مهمانپرست در پاسخ به سوالي در خصوص اينکه هياتي از وزارت کشور عراق براي انتخابات پارلماني اين کشور به ايران سفر کرده است، در مورد آن توضيح دهيد؟ گفت: براي اتباع عراقي کشورمان، تدارکاتي ديده شده که بتوانند در انتخابات پارلماني پارلماني کشورشان شرکت کنند.

وي با بيان اينکه بين کشورها، ايران و آمريکا بيشترين تعداد عراقي ها را دارند، اضافه کرد: بيشترين تدارک نيز براي شرکت عراقي ها در انتخابات، در اين دو کشور ديده شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: