October 2020 28 / چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۵۹۱۵
۰۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۲:۵۲
0
درآمد حاصل از هدفمندسازي يارانه‌ها در بودجه به 20 هزار ميليارد تومان رسيد. بالاخره پس از چند هفته اعلام نارضايتي از درآمد 40 هزار ميليارد توماني هدفمندكردن يارانه‌ها كه دولت در لايحه بودجه 89 لحاظ كرده بود، مجلسي‌ها اين رقم را كاهش داده و درآمد 40 هزار ميليارد توماني كه در لايحه بودجه مطرح شده و مجلسي‌ها آن را غيرقانوني مي‌دانستند، تابلوي كاهش را در مقابل خود ديد.

به نوشته «تهران امروز»، رئيس كميسيون ويژه بررسي طرح تحول اقتصادي از كاهش مبلغ 40 هزار ميليارد تومان كه در لايحه بودجه 89 پيش‌بيني شده بود به 20 هزار ميليارد تومان خبر داد.
غلامرضا مصباحي‌مقدم به ايلنا اظهار داشت: مبلغ 40 هزار ميليارد تومان براي درآمدهاي ناشي از اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها كه در لايحه بودجه 89 برخلاف قانون مصوب هدفمند كردن يارانه‌ها پيش‌بيني شده بود طبق قانون به 20 هزار ميليارد تومان كاهش يافت.

وي تاكيد كرد: اين مساله در كميسيون تلفيق صورت گرفته و اين ايراد بودجه رفع شده است.
عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در تشريح ديگر ايرادات لايحه بودجه 89 خاطرنشان كرد: مبلغ 13 هزار و 400 ميليارد دلار براي صندوق توسعه ملي در لايحه بودجه 89 پيش‌بيني شده كه در بودجه عمراني نيز براي آن هزينه در نظر گرفته شده و ظاهرا تصميم اعضاي كميسيون تلفيق بر اين است كه اين هزينه به صندوق توسعه ملي اختصاص پيدا كند و از سرجمع بودجه عمراني كم شود.

وي تاكيد كرد: پيش‌بيني مي‌شود درآمدهايي كه سال آينده به صندوق توسعه ملي واريز مي‌شود حدود 20 ميليارد دلار باشد تا به بخش‌هاي غيردولتي جهت سرمايه‌گذاري توسعه‌اي اختصاص پيدا كند كه به نظر مي‌رسد با انجام اين كار وضعيت مبهم صندوق توسعه ملي روشن شود.

بر اساس اين خبر كه مصباحي مقدم آن را مطرح كرد به نظر مي‌رسد، چالش بزرگي كه در روزهاي گذشته حواشي بسياري را با خود همراه كرده بود و مجلسي‌ها آن را ناديده گرفته شدن قانون هدفمند كردن يارانه‌ها توسط دولت تعبير مي‌كردند توسط مجلسي‌ها تغيير كرد و مجلس 20 هزار ميليارد تومان از درخواست دولت براي درآمدزايي هدفمند كردن يارانه‌ها را كاهش داد كه در همين خصوص حجت‌الاسلام سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني در جمع خبرنگاران درباره احتمال آنكه 20 هزار ميليارد تومان به جاي 40 هزار ميليارد تومان به تصويب برسد، گفت: يكي از سناريوها همين است و نهايتا هرچه مجلس تصميم بگيرد دولت هم انجام مي‌دهد، اما دولت انتظارش آن است كه همان ميزاني كه در لايحه آورده شده به تصويب برسد. هرچند درصورت تصويب 20 هزار ميليارد تومان هم برنامه لازم را براي آن دارد.

معاون پارلماني رئيس‌جمهور درباره تشكيل كميته حل اختلاف بين مجلس و دولت براي لايحه‌ برنامه و بودجه گفت: اين كميته هنوز شكل نگرفته زيرا همچنان بحث‌ها در كميسيون مطرح است و نمايندگان دولت همچنان نظرشان بر سقف 40 هزار ميليارد تومان است و بسته‌هاي سياستي خودشان را بر اين اساس تنظيم كرده‌اند.

جلسات روزهاي گذشته كميسيون تلفيق جلسات شلوغي بود و مي‌توان گفت تلفيق ديروز رنگ و بوي نفت داشت. مسعود ميركاظمي، وزير نفت با حضورش در كميسيون تلفيق به مذاكره با اين كميسيون به منظور تعيين رابطه وزارت نفت و دولت در بودجه نشست اما اين نشست كه توافقاتي را در پي داشت بي‌نتيجه باقي ماند و ميركاظمي در اين زمينه با تلفيقي‌ها به نتيجه نرسيد.

عضو هيات رئيسه كميسيون تلفيق با اشاره به اينكه روز گذشته به‌منظور تعيين رابطه وزارت نفت و دولت در لايحه بودجه نشستي در كميسيون تلفيق تشكيل شد از عدم توافق اين كميسيون با وزير نفت خبر داد و گفت: جلسه ديروز با حضور هيات رئيسه كميسيون تلفيق بودجه، ميركاظمي، وزير نفت و عزيزي، معاون برنامه‌ريزي و راهبردي رئيس‌جمهور تشكيل شد تا بند4 لايحه بودجه89 كه رابطه وزارت نفت و دولت را مشخص مي‌كند، مورد بررسي قرار‌ گرفت.
وي افزود: تابه‌حال جلسات زيادي در اين رابطه بين مجلس و دولت تشكيل شده تا جمع‌بندي مناسبي در اين رابطه حاصل شود.

عضو هيات رئيسه كميسيون تلفيق بودجه با بيان اينكه بايد به‌گونه‌اي عمل شود تا شفافيت در درآمدهاي شركت نفت حاصل شود به فارس تصريح‌كرد: بين دولت و مجلس توافق‌هايي حاصل‌شده اما هنوز نتيجه مطلوب حاصل نشده‌است. به گفته قادري، نبايد اين توافقات اختلال بين امور نفتي به‌وجود آورده و درآمدهاي نفتي نبايد به‌ عنوان ماليات تلقي شود بلكه بايد به‌همان درآمدي اختصاص يابد.
وي يادآور شد: با شفاف‌ شدن بخش‌هاي درآمدي شركت نفت، ارتباط شركت‌هاي تابعه نفتي و وظايف آنها در قانون مشخص‌تر مي‌شود.

عدم توافق دولت و مجلس در نشست ديروز تنها خبر نفتي كميسيون تلفيق در روز گذشته نبود و در حالي‌كه بسياري از نمايندگان مجلس در روزهاي گذشته درخصوص بهاي نفت در لايحه بودجه ابراز نارضايتي كرده و اين رقم را غيرواقعي و غيركارشناسي مي‌دانستند، خبرهايي از كميسيون تلفيق به گوش مي‌رسد كه براساس آن قيمت نفت در اين كميسيون بلاتكليف باقي گذاشته شده است.

در همين خصوص عضو كميسيون تلفيق بودجه از موافقت كلي اعضاي كميسيون تلفيق با نفت 65 دلاري در بودجه 89 خبر داده و گفت: اين رقم هنوز قطعي نيست و تا پايان بررسي بخش درآمدي بودجه در صورت ارائه پيشنهاد جديد از سوي نمايندگان امكان تغيير دارد.

موسي‌الرضا ثروتي در مورد قيمت هر بشكه نفت در لايحه بودجه 89 به فارس گفت:‌ هنوز رقم 65 دلار براي بشكه نفت قطعي نشده، اما تقريبا نمايندگان كميسيون تلفيق متقاعد شده‌اند كه با اين رقم پيشنهادي دولت موافقت كنند.

اين تصميم در حالي از سوي اعضاي كميسيون تلفيق مطرح شده است و گوياي موافقت ضمني اعضاي اين كميسيون با نظر دولت است كه نوسانات بازار جهاني نفت، قيمت 65 دلاري نفت را قيمتي پرريسك در بودجه خواهد كرد كه امكان دارد رنگ تحقق به خود نبيند و درآمدزايي بودجه را با اختلال مواجه كند، اما وزير اقتصاد در اين خصوص معتقد است كه نفت 65 دلاري در بودجه، بلندپروازانه نيست و دولت همه‌ساله موقع بستن بودجه قيمت‌هاي نفت را برآورد مي‌كند اگر اتفاقات غيرمترقبه‌اي اتفاق نيفتد اين پيش‌بيني‌ها عمدتا محقق مي‌شود.

شمس‌الدين حسيني درباره ريسك‌هاي قيمت 65 دلاري نفت در بودجه كه نسبت به آن انتقاد شده، به ايلنا اظهار داشت: ميانگين قيمت نفت در سه ماهه اخير حدود 75 دلار بوده و پيش‌بيني كارشناسان براي سال آينده حدود 80 دلار است و افت قيمت نفت در يك دوره چندان دوام نياورد و دوباره قيمت‌ها بالا رفت بنابراين عددي كه ما براي سال آينده در نظر گرفتيم از متوسط كل عدد 10 ماهه امسال پايين‌تر است.

بوي نفت تنها بوي فضاي كميسيون تلفيق در جلسات گذشته كميسيون تلفيق نبود و براساس آن در جلسه بعداز ظهر روز شنبه كميسيون تلفيق به بررسي درآمدهاي مالياتي در بودجه پرداخت و بر اساس آن ماليات نوشابه و سيگار در لايحه بودجه سال آتي افزايش يافت.

در همين خصوص سخنگوي كميسيون تلفيق بودجه سال 1389 كل كشور با اشاره به افزايش ماليات نوشابه‌ و سيگار در لايحه بودجه سال آينده توسط اين كميسيون گفت: ماليات بر نوشابه‌هاي غيرالكلي از يك ميليارد تومان در لايحه بودجه 89 به 50 ميليارد تومان توسط كميسيون تلفيق بودجه افزايش يافت.

محمد مهدي مفتح همچنين خاطرنشان كرد:‌ عوارض پيش‌بيني شده براي توليد سيگار نيز در لايحه بودجه 10درصد تعيين شده بود كه توسط كميسيون تلفيق بودجه به 20 درصد افزايش يافت.
همچنين ماليات به سيگار خارجي از 20 درصد پيشنهادي به 40 درصد افزايش يافت.

سخنگوي كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در بخش اجزا ماليات بر ثروت رقم لايحه دولت كه به ميزان هزار و 211 ميليارد تومان بود عينا توسط كميسيون تلفيق بودجه 89 به تصويب رسيد.وي خاطرنشان كرد: ماليات بركالاها و خدمات در كميسيون تلفيق همراه با تغييراتي در سرفصل‌ها همراه بود به نحوي كه عوارض خروج از كشور از 125 ميليارد تومان پيشنهادي در لايحه به 197 ميليارد تومان افزايش يافت.

مفتح در ادامه افزود: عوارض خروج از مرز هوايي هم از 25 به 50 هزار تومان افزايش يافت. البته اين موضوع شامل حج تمتع، عمره و عتبات عاليات نخواهد بود.
سخنگوي كميسيون تلفيق بودجه 89 يادآور شد: عوارض خروجي از مرز آبي و زميني از 5 به 10 هزار تومان افزايش يافت.

نماينده مردم رزن مجلس گفت: مقرر شد از هر فقره صدور كارت شناسايي اتباع بيگانه از پنج هزار تومان در لايحه به 15 هزار تومان، برگ تردد بين استاني از 2200 به 7500 تومان براي صدور المثني شناسايي و برگ تردد براي تردد از 10 به 20 هزار تومان افزايش يافت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: