کد خبر: ۱۵۸۸۷
۰۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۹:۳۸
0
الياس نادران و محمدرضا باهنر
در روزهایی که کمیسیون تلفیق بودجه مشغول بررسی لایحه بودجه سال 89 کشور است و گزارش‌های غیررسمي‌از کاهش سقف درآمدهای یارانه ای دولت به 20 هزار میلیارد تومان حکایت مي‌کند، دو چهره سرشناس اقتصادی مجلس بار دیگر انتقادات شدیدی را نثار لایحه دولت کردند. محمدرضا باهنر و الیاس نادران دو منتقدی بودند که البته یکی سیاستمدارانه‌تر و دیگری با صراحت بیشتر نسبت به لایحه دولت انتقاد کردند.

نایب رییس دوم مجلس که در نشست ماهانه جامعه اسلامي مهندسين سخن مي‌گفت، هدفمند شدن يارانه‌ها و صندوق توسعه ملي را دو چالش عمده در بررسي و تصويب بودجه 1389 كشور برشمرد.

وی در خصوص چالش‌هاي هدفمند کردن يارانه‌ها گفت: در قانون هدفمند كردن تصويب كرديم كه قيمت فرآورده‌هاي نفتي كه در كشور مصرف مي‌كنيم بشكه‌اي 6 دلار فروش مي‌رود و قيمت جهاني آن حدود 70 دلار است و از طرف ديگر قانون هدفمند كردن مي‌گويد كه اين فاصله 6 دلار تا 70 دلار را ظرف پنج سال بايد پر كنيم؛ البته دولت از همان زمان تقديم لايحه معتقد بود كه اين موضوع بايد سرعت بيشتري داشته باشد و در بعضي از مواقع تا 3 سال را بيان مي‌كرد؛ ولي مجلس تصميم گرفت كه اين اتفاق ظرف مدت 5 سال باشد.

وي در همين خصوص ادامه داد: به همين دليل ما گفتيم كه سال اول 10 تا 20 هزار ميليارد براي هدفمند كردن يارانه‌ها در نظر بگيريم تا حدودا بتوانيم 10 درصد از فاصله را پر كنيم و سال‌هاي بعدي را در قانون نياورديم كه براي مثال در سال‌هاي دوم و سوم اين عدد بايد چه مقدار باشد و هدف اين بود كه گفتيم سال اول تجربه مي‌كنيم و از همين رو بايد هر سال اين عدد را در بودجه ببينيم، ولي آقاي رييس‌جمهور مدنظرشان اين بود كه اين موضوع نبايد به صورت هر سال باشد، بلكه بايد به صورت يكباره تصويب بشود ولي دليل ما اين است كه با توجه به تجربه هر سال شيب هر سال را بتوانيم با دولت تفاهم كنيم؛ هرچند كل مسير حركت را 5 ساله تفاهم كرده‌ايم.

باهنر تصريح كرد: دولت عدد سال اول را 40 هزار ميليارد تومان ديده است؛ البته استدلالشان اين بود كه ما سال اول را امسال گرفته‌ايم‌ بنابراين سال بعد دست ما باز است.

وي گفت: عدد 20 هزار ميليارد توماني كه ما مي‌گوييم اين يك طرف درآمدي است كه از گران كردن‌ها نصيب دولت مي‌شود. آنهايي كه مي‌گويند بيشتر پول بگيريم به اين دليل است كه مي‌گويند پول بيشتري به مردم بدهيم و ما كه اين طرف هستيم مي‌گوييم هرچه پول از مردم بگيريم قرار است 50 درصد آن را به مردم بدهيم؛ بنابراين عدد هر مقدار پايين‌تر باشد فشار كمتر است هرچند آنها استدلال‌هاي ديگري هم دارند؛ ولي در هر صورت جمع‌بندي اين است و بنده فكر مي‌كنم مجلس 20 هزار ميليارد تومان را براي سال اول كافي مي‌داند.

باهنر چالش بعدي بودجه را در خصوص صندوق توسعه ملي برشمرد و گفت: صندوق توسعه ملي جزو سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در برنامه پنجم است كه در آن از كل درآمدهاي نفت و گاز در سال‌هاي برنامه پنجم حداقل 20 درصد بودجه دولت خارج كرده و در صندوق توسعه ملي بگذاريم و براي توسعه اقتصادي استفاده كنيم تا بتوانيم به چرخش استفاده كمك كنيم و دولت اين را در بودجه 89 ديده است، اما گفته كه ما 18 يا 17 ميليارد به صندوق مي‌گذاريم و بعد 13 ميليارد براي مسائل عمراني از آن برمي‌داريم كه فكر مي‌كنيم اين موضوع داراي زيربناي دقيقي نيست؛
بنابراين مجلس احتمالا يك مكانيزم روشن‌تري براي آن تعبيه خواهد كرد تا اين پول به صندوق توسعه ملي بيايد و نهايتا بايد به صورت يك بانك عمل كند.

نادران:‌ لایحه دولت = تعطیلی قوانین کشور

اما انتقادات الیاس نادران، عضو متنفذ کمیسیون اقتصادی مجلس در مذمت لایحه بودجه 89 تند و تیز‌تر از باهنر است. او که با سایت خبری جهان نیوز (وابسته به علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای مجلس) مصاحبه کرده، لایحه بودجه دولت را لایحه‌ای برای تعطیل کردن قوانین کشور خوانده و گفته است: بي‌انضباطي در بودجه 89 كاملا متفاوت با بودجه سال‌هاي گذشته است. اين بودجه اساسا براي بي‌انضباطي تدوين شده است‌.

وی درباره لايحه تنظیمي ‌دولت اظهار داشت: آنچه كه امسال به عنوان لايحه بودجه تدوين شده است را نمي‌توان بودجه ناميد. بودجه‌هاي سال‌هاي قبل حداقل از اين جهت كه در مسير واقعي شدن و دقيق‌تر شدن مي‌توانست پيش رود مفيد بود، اما آن چيزي كه امسال تدوين شده است با توجه به مجوزهايي كه دولت براي خودش درخواست كرده است، مفهوم بودجه ندارد‌.

نادران تصريح كرد: در بودجه‌هاي گذشته، دولت نیم درصد تا یک درصد نسبت به بودجه عمومي جا‌به‌جايي تقاضا مي‌كرد، ولي اكنون بحث اين است كه در بودجه عمومي بيش از 60 درصد و در بودجه عمراني بيش از 30درصد اجازه جابه‌جايي خواسته‌اند كه اين موضوع عملا بودجه را بي‌خاصيت مي‌كند.

وی افزود: اولين بار است كه بودجه‌هاي متفرقه نزديك به30 درصد بودجه عمومي دولت را تشكيل مي‌دهد. حتي در عمراني‌ها كه معلوم است پروژه‌ها چيست و چه كار بايد كرد، بلاتكليفی وجود دارد.

اين عضو كميسيون اقتصادي مجلس اظهار داشت: بسیاری از حرف‌هایی که دولت شفاها به نمایندگان زده است در متن لايحه نيست و فقط تدوینگر بودجه از آن خبر دارد. به عنوان مثال معلوم نیست آن 5/13 هزار ميليارد تومان بودجه عمراني را كه مي‌خواهيم از حساب صندوق توسعه برداريم و بناست بخش غيردولتي آن را اجرا كند و قرار است هيچ تعهدي را هم براي دولت ايجاد نكند چرا در سرفصل‌ها آمده است.

وي ادامه داد: نتيجه این احکام مبهم اين است كه ادعا مي‌شود بودجه جاري كشور 6 درصد بيشتر رشد نداشته است در صورتي كه اگر اين مورد را اعمال كنيد در آن موقع بودجه جاري كشور رقمش رشد قابل توجهي خواهد داشت.

لایحه دولت، بودجه نیست مجموعه‌ای از مجوزها است

نادران تصريح كرد: به همين دليل به نظر من آن چيزي كه تدوين شده است و عنوان بودجه به خود گرفته است بودجه نيست شايد اين تحليل درست‌تر باشد كه دولت مجموعه‌اي از اجازه‌ها و اختيارات را خواسته است كه قوانين دائمي كشور را در حوزه‌هاي مختلف متوقف كند يا بنا به مصلحت‌هايي كه خودش مي‌بيند، آنها را تغيير دهد‌.

نماينده مردم تهران گفت: البته اين موضوع مي‌توانست يك لايحه‌اي مستقل از بودجه باشد و در يك برهه از زمان خاص به مجلس تقديم شود و مي‌گفتند ما يك چنين اختياراتي مي‌خواهيم و بعضي از قوانين را نمي‌خواهيم عمل كنيم يا مي‌خواهيم به شكل ديگري عمل كنيم و لزومي نداشت آن را در بودجه بياورند.

وی ادامه داد: نكته ديگري كه بايد گفت اين است كه در سا‌ل‌هاي گذشته مشخص مي‌شد كه نفت بر اساس بشكه‌اي چند دلار در بودجه بسته‌ شده است. يعني به اين مفهوم كه در بودجه بنا داريم از فروش نفت هر بشكه‌اي فلان دلار براي هزينه‌هاي عمومي و بودجه عمومي كشور استفاده كنيم. به اين مفهوم كه يك حدي را مي‌خواهند استفاده كنند كه در قالب بودجه نفت تعريف مي‌شد و اگر ايرادي در آن بود اين ايراد روشن و واضح بود.

نادران ادامه داد: اما امسال ادعاي دولت اين است كه مي‌خواهد نفت را با بشكه‌اي 65دلار در بودجه ببندد، ولي محاسبات مركز پژوهش‌هاي مجلس نشان مي‌دهد كه با يك پيش‌فرض‌هايي مانند نرخ ارز 985 تومان و میزان توليدي كه پيش‌بيني كرده‌اند و مصرف داخلي، علي‌القاعده نفت بشكه‌اي 80دلار در مي‌آيد‌.به اين معنا كه اگر نفت بشكه‌اي 80 دلار به فروش برسد تماما توسط دولت هزينه و مصرف خواهد شد. بنابراين اگر در سال آتي متوسط فروش نفت كشور كمتر از 80 دلار باشد از حالا بايد انتظار كسري بودجه را داشته باشيم.

وی تصریح کرد: اينكه مي‌گويم اين لايحه بودجه نيست به اين دليل است كه آنقدر با اگر، اما و شايد صحبت مي‌كنيم كه هيچ تعريف و تصوير روشني را نمي‌توان برای سال آینده داشت.

نماينده مردم تهران در مجلس خاطرنشان كرد: دولت آمده است يك جدول ارائه کرده و اجازه تغييرات 60 درصدی از مجلس خواسته است.اين به معناي آن است كه اين جدول ديگر خاصيتي ندارد و اگر قرار است اين ارقام 60 درصد تغيير كند ديگر به هيچ وجه قابل پيش بيني نيست كه در آينده چه اتفاقي رخ مي‌دهد.

بانک مرکزی هم نمي‌داند دولت چه مي‌خواهد بکند

نادران با اشاره به اظهارات بانك مركزي و پيش‌بيني از تورم سال آينده تصريح كرد: ريیس بانك مركزي به كميسيون تلفيق آمده است و گفته است که نمي‌دانیم دولت در سال آينده چه مي‌خواهد بكند، بنابراين نمي‌توانيم هيچ رقمي هم براي تورم سال آينده اعلام كنيم‌.وقتي كه تنها مرجعي كه صلاحيت اعلام رسمي نرخ تورم كشور را دارد نمي‌داند، سال بعد چه اتفاقی مي‌افتد چه انتظاری داریم که یک پیمانکار طرح‌های عمرانی یا یک تولیدکننده یا تاجر بتواند از آینده برآورد داشته باشد و بر اساس آن برنامه‌ریزی کند. فعالان اقتصادي كه مي‌خواهند در حوزه صنعت كار كنند چگونه بايد شرايط اقتصادي را برآورد كنند؟

هیچ نهاد نظارتی نمي‌داند سال آینده چه مي‌شود

نادران تصريح كرد: به اعتقاد من به جز یک یا دو نفر در دولت، نه مجلس و نه هیچ نهاد نظارتی نمي‌داند در سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و اين به نفع منافع ملي و به نفع شفاف كردن فعاليت‌ها و به نفع امنيت سرمايه‌گذاري و فعاليت‌هاي اقتصادي نيست.

وی ادامه داد: مطابق پیشنهاد دولت در بخش هدفمند سازی یارانه‌ها قانون 5 ساله هدفمندسازی یارانه‌ها کمتر از یک سال انجام مي‌شود. به این ترتیب قیمت برخی حامل‌های انرژی حتی از فوب خلیج فارس هم بالاتر مي‌رود.

نادران گفت: نمایندگان مجلس به مسوولان معاونت برنامه ریزی مي‌گویند چرا به جای 20 هزار میلیارد تومان،40 هزار را در نظر گرفتند و آنها پاسخ مي‌دهند که آنچه كه ما اعلام كرديم پيشنهاد است و مجلس آنچه را كه مي‌خواهد تصويب كند. اين حرف كه در واقع رافع مسووليت نيست. بالاخره شما آنچه را كه پيش‌بيني كرده‌ايد بر اساس يك مبنا پيش‌بيني كرده‌ايد، مبناي شما چه بوده است؟ ضمنا من به شما بگویم که دولت برای کسب درآمد 40 هزار میلیارد تومان باید بیش از 53 هزار میلیارد تومان از یارانه‌ها را حذف کند چون 23 درصد از درآمد آزادسازی یارانه‌ها باید بابت عوارض و مالیات به خزانه ریخته شود و به دست دولت نمي‌رسد.

نادران گفت: صندوق توسعه در سياست‌هاي ابلاغي رهبري در فروردين 88 به دولت ابلاغ شد و در آن قيد شد كه دولت بايد اساسنامه اين صندوق را به تصويب مجلس برساند‌. حالا 11 ماه دولت در تقديم اين اساسنامه تعلل كرده است و اكنون مجوز خواسته است تا پول‌های این صندوق را بنا به مصلحتی که فقط دولت مي‌داند هزینه کند. این به معنای این است که شما نماینده‌ها حق مجلس را در قانون گذاري و نظارت و پاسداشت منافع نسل‌هاي آتي كه صندوق براي آن تاسيس شده است ناديده و ضايع کنید.

احتمال ارجاع بخشي از بودجه به مجمع تشخیص

ایلنا گزارش داده است که باهنر در نشست جامعه اسلامي مهندسين از احتمال ارجاع لایحه بودجه 89 به مجمع تشخیص خبر داده است.

دبير‌كل جامعه اسلامي مهندسين پيش‌بيني‌ كرد‌: اميدواريم تا دو هفته ديگر يعني قبل از 15 اسفند بررسي‌هاي كميسيون تلفيق پايان يابد و بتوانيم بحث بودجه را در جلسه علني دنبال كنيم كه پيش‌بيني مي‌شود يك هفته تا 10 روز طول بكشد و وقتي تصميم نهايي شد براي تصويب به شوراي نگهبان برود و احتمالا برخي مواد آن نيز براي تصويب مجمع تشخيص مصلحت بماند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: