پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۱۵۸۰۰۱
۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۱
0
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه به نیروگاه‌هایی با ظرفیت کمتر از ۲۵ مگاوات که نیروگاه‌های مقیاس کوچک گفته می شود، اظهار داشت: براساس مقررات جدید، تا ۵ سال گاز به صورت مجانی و رایگان در اختیار نیروگاه های مقیاس کوچک برق قرار داده می شود.
نیروگاه‌های کوچک 5 سال گاز رایگان دریافت می کنندپول‌نیوز- هوشنگ فلاحتیان درباره سیاست های جدید نیروگاه سازی در ایران، گفت: سرمایه‌گذاران اندکی برای سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های بزرگ وجود دارد، زیرا ساخت واحدهای بزرگ نیروگاهی با منابع قابل توجه مالی نیاز دارد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه بر خلاف نیروگاه‌های بزرگ چند هزار مگاواتی، احداث واحدهای نیروگاهی مقیاس کوچک و تولید پراکنده برق به منابع مالی قابل توجه ای نیاز ندارد، تصریح کرد: به منظور تسریع روند احداث نیروگاه های مقیاس کوچک برق تسهیلاتی به سرمایه گذاران سازنده این نسل جدید نیروگاه ها تخصیص می یابد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه به نیروگاه‌هایی با ظرفیت کمتر از ۲۵ مگاوات که نیروگاه‌های مقیاس کوچک گفته می شود، اظهار داشت: براساس مقررات جدید، تا ۵ سال گاز به صورت مجانی و رایگان در اختیار نیروگاه های مقیاس کوچک برق قرار داده می شود.

وی با اشاره به خرید نیرو برق تولیدی این واحدهای نیروگاهی به صورت تضمینی، اظهار داشت: مصوبه‌ای قرار است ارائه شود که با این نوع نیروگاه‌ها همچون نیروگاه‌های دولتی رفتار شود.

فلاحتیان با بیان اینکه مزیت دیگر این نوع نیروگاه‌ها برای سرمایه‌گذاران در این است که نیاز به سرمایه در گردش ندارند، اظهارداشت: به عنوان نمونه نیروگاه با سرمایه‌گذاری حدود ۳۰ میلیارد ایجاد می‌شود و نیاز به سرمایه در گردش هم ندارد و تقاضا برای مصرف هم وجود دارد.

معاون وزیر نیرو افزود: نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تولید پراکنده از نظر پدافند عامل بسیار مهم هستند در زمان بحران نقش بسیار مهمی خواهند داشت و شهرک‌های صنعتی با وجود چنین نیروگاه‌هایی به راحتی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، تلفات برق را کاهش می‌دهند و متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور را افزایش خواهند داد.

وی با یادآوری اینکه در حالی که پیک بار سال گذشته ۴۶۶۰ مگاوات بوده است، پیک بار امسال به ۵۰ هزار و ۱۷۷ رسید، تاکید کرد: براساس برنامه هر سال باید ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید ایجاد شود تا جوابگوی پیک بار باشد و باید شرایطی ایجاد شود که هیچ صنعتی بدون برق نماند.

فلاحتیان در خصوص آخرین وضعیت ساخت و توسعه نیروگاه های جدید برق در استان کرمان هم توضیح داد: در حال حاضر دو نیروگاه بزرگ در سطح استان داریم که برق منطقه را تامین می‌کنند. یکی نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان که در تابستان امسال توانست ۱۶۰۰مگاوات تولید کند، در کهنوج هم موفق شدیم دو واحد ۱۶۰ مگاوات مگاواتی و در مجموع ۳۲۴ مگاوات را وارد مدار کنیم و هم‌اکنون ظرفیت اسمی نیروگاه‌های کرمان ۲۳۰۰ مگاوات است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه نیروگاه سیکل ترکیبی سیرجان با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات که بر اساس زمان‌بندی مورد توافق اولین واحد آن در خرداد سال آینده و واحد دوم آن در تیرماه و واحد بخار آن خرداد ماه سال ۹۶ به مدار وارد شود، گفت: دیگری پروژه نیروگاه گل‌گوهر که تا امسال ۳۳۵ مگاوات به تولید اضافه می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به مدار آمدن نیروگاه‌های سیرجان و بخش بخار نیروگاه کهنوج ۱۱۶۰ مگاوات به تولید استان کرمان اضافه خواهد شد و ظرفیت تولید استان ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، تلاش بر این است که به تدریج تولید برق استان کرمان به ۴۰۰۰ مگاوات برسد.
منبع: مهر
برچسب ها: گاز ، نیروگاه ، وزیر نیرو ، برق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: