کد خبر: ۱۵۷۸۵۷
۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۵
0
قاچاق، سود بسیار بالایی برای قاچاقچیان به همراه دارد. از این رو با آن‌که کارخانه‌های تولیدی بسیاری را در کشور داریم، با قاچاق بالای کالا نیز مواجه‌ایم. زیرا قاچاقچی‌های طماع نمی‌توانند از سودهایی مانند سود 265درصدی سیگار، سود 267 درصدی پوشاک و سود 248درصدی لوازم آرایش بگذرند.
مبارزه با قاچاق، گرانفروشی و تقلب؛ از فرهنگسازی تا برخورددکتر علیرضا جمشیدی* - طرح تأسیس تعزیرات حکومتی در سال 1366 مطرح و قانون آن در مورخ 23/12/67 تصویب شد. در سال 68 تا 69 تخلفات اقتصادی مربوط به بخش خصوصی به قوه قضائیه و بخش دولتی به قوه مجریه محول شده بود و به همین منظور کمیسیون‌های تعزیرات حکومتی در مرکز استان‌ها تأسیس شد.

در فاصله سال‌های 68 تا 73 ستاد تعطیل و رسیدگی در هر دو بخش به قوه قضائیه محول شد. از این رو با توجه به مشکلات به‌وجود آمده و توفیق نیافتن در جلوگیری از تخلفات اقتصادی، مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 19/7/73 قانون اصلاح تعزیرات حکومتی را تصویب کرد. به موجب این قانون کلیه امور تعزیرات حکومتی، بخش دولتی و غیردولتی اعم از بازرسی و نظارت، صدور حکم قطعی و اجرای آن به قوه مجریه محول شد تا براساس قانون تعزیرات حکومتی مصوب 23/12/67 اقدام کند.

اما کماکان رسیدگی این سازمان به تخلفات اقتصادی از جنس قضایی است. از سوی دیگر مردم نیز می‌توانند به‌طور مستقیم به مراکز و ادارات سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه کنند و دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها نیز همچون سازمان صنایع و معادن و وزارت بهداشت و همچنین اصناف مختلف پرونده‌های تخلفات در حال بررسی را به‌عنوان آخرین مرحله رسیدگی به سازمان تعزیرات ارجاع می‌دهند.

قاچاق تجهیزات پزشکی؛ معضل ملی

در حوزه تجهیزات پزشکی، پرونده قاچاق کالا باید به‌عنوان معضل ملی تلقی شود. بر اساس آمار تقریبا بین 20 میلیارد تا 25 میلیارد کالا قاچاق می‌شود، ازجمله 3 میلیارد دلار گوشی موبایل، 2 میلیارد و هفتصد میلیون دلار لوازم خانگی، حدود 2 میلیارد دلار، لوازم آرایش 1 میلیارد دلار و... . در این میان مشروبات الکلی، سیگار و حتی چای هم به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. اما بخش تجهیزات پزشکی و درمان از این جهت قابل اهمیت است که با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد و آن را مورد هدف قرار می‌دهد.

به‌تازگی پرونده‌های مختلفی درخصوص کالاهای تقلبی استفاده‌شده در بدن بیماران داشتیم که به‌صورت قاچاق وارده کشور شده و باعث مشکلات فراوان شده‌اند، به‌عنوان مثال استفاده از تجهیزات قاچاق موجب کوتاه شدن پای شکسته بیمار شده است. اما این کالا که هم تقلبی و هم قاچاق بوده، با چند برابر قیمت به بیمار فروخته شده است.

80 هزار قلم کالای تجهیزات پزشکی وجود دارد که یکی از آن‌ها ویلچر است و متاسفانه در هر مغازه پیدا می‌شود و کسی هم نظارتی بر آن ندارد. علاوه بر مغازه‌ها ما پدیده بازار فروش کالای قاچاق ناصرخسرو و امثال آن را در کشور به وفور داریم که بر آن نیز نظارتی وجود ندارد. در این موارد انتظار آن است که وزارت بهداشت اعمال نظارت جدی کند و این کار 15 ناظر نیست و یک کنترل فراگیر و گسترده را می‌طلبد که همه بخش‌های کشور را درگیر خود کند.

در همین حال، باید نظارت‌ها و برخوردهای سازمان تعزیرات حکومتی و کسانی که ناظران اصلی محسوب می‌شوند جدی گرفته شود، نه این‌که نظارت‌ها غیرمؤثر باشد. بر اساس ماده 11 قانون تعزیرات، مدیران وزارت بهداشت باید پرونده را تشکیل و برای رسیدگی به سازمان تعزیرات بفرستند اما این فرایند گاهی کم‌رنگ می‍‌شود. این در حالی است که در حیطه درمان، دارو و تجهیزات پزشکی این روند، روندی است که قانونگذار تدوین کرده اما روندی است که با به‌کارگیری 15 بازرس دنبال می‌شود و از این رو نمی‌تواند ضامن و حافظ سلامت مردم در این بخش باشد.

برای نمونه در پرونده‌هایی، قطعه‌ای را بدن بیمار استفاده کردند که سرطان‌زا بوده است و این چیزی نیست که بتوانیم از آن بگذریم. گاهی این تجهیزات تقلبی باعث شکستگی یا نشر سموم در بدن بیمار شده است. این تجهیزات که عمدتا گران‌تر نیز هستند، نظارت بیش‌تر و قوی‌تری را می‌طلبند. اما متاسفانه با سازمان تعزیرات حکومتی هم مخالف می‌شود، درحالی‌که در هلند نیز سازمان و ساختاری مشابه این سازمان وجود دارد که فرصت تخلف را از متخلفان می‌گیرد.

قاچاق کالا؛ نابودگر 2 میلیون فرصت شغلی

قاچاق، سود بسیار بالایی برای قاچاقچیان به همراه دارد. از این رو با آن‌که بهترین کارخانه‌های لاستیک‌سازی را در کشور داریم، با قاچاق بالای تایر خودرو مواجه‌ایم. زیرا قاچاقچی‌های طماع نمی‌توانند از سودهایی مانند سود 265درصدی سیگار، سود 267 درصدی پوشاک و سود 248درصدی لوازم آرایش بگذرند. مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند که به ازای 20 میلیون دلار قاچاق، حدود 2 میلیون فرصت شغلی از بین می‌رود و تولید و اقتصاد ما را نابود می‌کند.

از این رو انتظار می‌رود هر سه قوه در مبارزه با این معضل کمک کنند. حدود 95 درصد از پرونده‌های کشور را در این حیطه ما رسیدگی می‌کنیم که 39درصد آن پرونده‌های 1 تا 10 میلیون تومانی، 13درصد آن  1 تا 100 میلیون تومنی، و 3درصد آن 300 میلیون به بالا هستند اما ما از طریق این پرونده‌ها نمی‌توانیم با قاچاقچیان اصلی ارتباط پیدا کنیم، چون پرونده‌های سنگین و بزرگی را در اختیار نداریم.

فرهنگ‌سازی برای پیش‌گیری

کشور ما به لحاظ استفاده از لوازم آرایشی، دومین مصرف‎کننده لوازم آرایشی خاورمیانه است و قاچاقچیان طماع با استفاده از این بازار زنان جامعه را مورد هدف قرار گرفتند. 1 میلیارد و 1/1 میلیون دلار کالای قاچاق در بخش لوازم آرایشی داریم که رقمی جدی است و استفاده از لوازم آرایشی تقلبی در آرایشگاه‌های زنانه به وفور رایج است. این لوازم هم بی‌کیفیت و هم مضر برای پوست هستند. علاوه بر این در برخی باشگاه‌های ورزشی زنانه مواد تخدیری را به بهانه لاغری اندام و زیبایی استفاده می‌کنند.

انجام خدمات پوست مثل تزریق ژل، لیزر درمانی و بلند کردن مژه‌ها تماما مضر است اما این‌ها خدماتی است که با قیمت بسیاربالا ارائه می‌شود. یکی از آرایشگاه‌ها در بالای شهر تهران 70 میلیون تومان برای آرایش عروس دریافت کرده بود که نشان‌دهنده وضعیت فرهنگی جامعه است، همین‌طور آرایشگاه‌هایی از مردان آرایشگر برای آرایش خانم‌ها استفاده می‎کنند و برعکس.

شرکت‌هایی داریم که در مجلات معتبر اقدام به تبلیغات گسترده برای محصولات آرایشی ازجمله کرم با ادعای دارا بودن مجوز از فرانسه می‌کنند و می‌گویند ما همزمان با فروش بحث آموزش هم داریم. سرمنشاء حدود 20 پرونده طلاق مباحث آرایشی و از این قبیل است. پس فقط گرانفروشی نیست که باید کنترل شود از بحث فرهنگ‌سازی نیز نباید غافل شد و نباید به ترویج فرهنگی میدان داد که نه با مبانی و نه با شریعت ما سازگار است.

تقلب، قاچاق و تخریب محیط زیست

براساس گزارش اخیر وزارت کشاورزی که برای سازمان تعزیرات ارسال شده است، در برخی کارخانه‌ها از نوعی از کودهای شیمیایی استفاده می کنند که نه‌تنها ارزش آن برای مواد غذایی صفر است بلکه مخرب محیط زیست نیز هست. بررسی وضعیت تولید 400 تن آبلیمو در 17 کارخانه آبلیمو نشان داد که حتی یک قطره آبلیموی طبیعی در این واحدها تولید نمی‌شود و این در حالی بود که بخشی از آن‌ها هم ممهور به مهر استاندارد بودند و این بحث‌هایی است که سازمان‌های استاندارد و غذادارو بیش‌تر باید به آن دقت کنند و نظارت‌های مربوط به آن را هفتگی یا حداقل ماهانه کنند.

ضرورت ایجاد گشت‌های مشترک

یکی از راهکارهای موجود مدیریت یکپارچه و فرابخشی و برخوردار از حمایت مجموعه حاکمیت است که می‌توان برای اعمال آن از گشت‌های مشترک استفاده کرد. مثال دیگر پمپ‌بنزین‌هایی هستند که عملا توزیع‌کننده اکتان هستند درحالی‌که استانداردهای بنزین ایران به نحوی است که خودروها نیازی به اکتان ندارند. از سوی دیگر نتیجه بررسی ما در 300 تا 400 جایگاه نشان داد که این جایگاه‌ها هیچ پرداخت روزانه‌ای به کارگران ندارند و درآمد این کارگران یا از راه کم‌فروشی 5 تا 10 لیتری بنزین است یا از راه فروش اکتان که ای البته آن هم اکتان واقعی نیست؛ یا تینر است یا خود بنزین که در هر دو صورت برای ماشین ضرر دارد.

سخن آخر

سخن آخر این‌که باید به سازمانی مثل تعزیرات که حیطه گسترده‌ای را تحت پوشش دارد، بها داد. ما نیز در سازمان تعزیرات حکومتی به‌صورت بنیادی تدبیر اندیشیدیم و عزممان روی برخورد جدی، قاطع و حتمی جزم است. در کنار آن بحث پیشگیری برای به حداقل رساندن تخلفات را نیز از دوطریق فرهنگسازی و ارتباط با مردم در دستور کار قرار دادیم و اساساً معاونتی تحت عنوان پیشگیری از جرائم به همین منظور تأسیس کردیم. از مردم نیز می‌خواهیم با خط مستقیم 135 به‌صورت شبانه‎روزی با ما در تماس باشند و در این راه ما را یاوری کنند و ما نیز پاسخگوی آنان هستیم.

*رییس سازمان تعزیرات حکومتی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: