کد خبر: ۱۵۶۴۰۲
۰۱ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
0
رییس پژوهشکده مطالعات موسسه پژوهش‌های بازرگانی می‌گوید: از سال 1970 تا 2014 هیچگاه درآمد سرانه در ایران از 5 هزار دلار عبور نکرده که این امر نشان می دهد نظام اقتصادی ما به رشد پایین اقتصادی عادت کرده و سیاست های صنعتی و اقتصادی ما درست نبوده است.
پول‌نیوز - رییس پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با اشاره به کاهش مستمر سهم صنعت در اقتصاد کشور، گفت: بخش خدمات در کشور بیش از حد رشد کرده و امروز باید به افزایش تولید توجه کرد؛ بنابراین اگر قرار است در جامعه پول تزریق شود این منابع باید به بخش صنعت و تولید تعلق گیرد.

یوسف حسن پور کارسالاری مشکل اصلی صنعت در کشور را سیاستگذاری ذکر کرد و افزود: در 56 سال اخیر، متوسط نرخ تورم، دو رقمی بوده است. وی ادامه داد: از سال 1970 تا 2014 هیچگاه درآمد سرانه در ایران از 5 هزار دلار عبور نکرده که این امر نشان می دهد نظام اقتصادی ما به رشد پایین اقتصادی عادت کرده و سیاست های صنعتی و اقتصادی ما درست نبوده است.

رییس پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، خاطرنشان کرد: البته از سال 2001 درآمد سرانه تحرکی را از خود نشان داد اما به بالای پنج هزار دلار نرسید.
حسن پور با بیان اینکه در دو مقطع تاریخی، سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا کرده، ادامه داد: در فاصله سال های 1348 تا 1358 و همچنین مقطع زمانی 1380 به بعد، این اتفاق افتاد و از سهم صنعت کاسته شد.

وی افزود: در سال 1380 سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت، 20 درصد و بدون نفت 18 درصد بوده و براساس آخرین آمار، این سهم با در نظر گرفتن نفت به 12.8 درصد رسیده است. رییس پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، تصریح کرد: اگرچه طی این سال ها، در بخش صنعت سرمایه گذاری شده و ما شاهد رشد سرمایه گذاری صنعتی بوده ایم، اما واقعیت این است که سهم صنعت نسبت به سایر بخش های اقتصادی کاهش یافته و سایر بخش ها رشد بیشتری داشته اند.

حسن پور اضافه کرد: تداوم چنین وضعیتی باعث شده که سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، برای سرمایه گذاری در بخش صنعت که دارای ریسک بیشتری است، تمایلی نداشته و جذب سایر بخش ها شوند. وی با مقایسه بخش های صنعت و مستغلات، گفت: براساس آمار بانک مرکزی از سال 1353 تا 1391، سهم موجودی سرمایه در صنعت، همواره پایین تر از 10 درصد بوده اما مستغلات بالای 30 درصد بوده و حتی در برخی از سال ها به بالای 50 درصد رسیده است.

این مقام مسئول در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، خاطرنشان کرد: این وضعیت نشان می دهد که بخش عمده ثروت جامعه در بخش غیرصنعتی است و ما باید برای صنعتی شدن، سیاست های خود را در حمایت از بخش تولید قرار دهیم. حسن پور با اشاره به تاثیرپذیری از تحریم ها و التهابات اقتصادی، افزود: سیاست های اقتصادی ما بازدارنده نبوده است و تا زمانی که استحکام و بازدارندگی اقتصادی ما بالا نرود، سطح رفاه جامعه بالا نخواهد رفت.

وی با بیان آنکه بخشی از مشکلات ما مربوط به سیاست های اشتباه صنعتی در گذشته است، اظهار داشت: براساس بررسی انجام شده 98 درصد رشد بخش صنعت به دلیل تقاضای داخلی بوده است، بنابراین زمانی که تقاضای بخش داخلی به دلیل اجرای طرح هدفمندی و افزایش نرخ مسکن و هزینه ها کاهش می یابد، بخش تولید در کشور تحت تاثیر قرار می گیرد.

رییس پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، اضافه کرد: بالا رفتن نرخ مسکن و ارز باعث کاهش قدرت خرید قشر متوسط جامعه شده و کاهش تقاضای این قشر برای خرید، تولید داخل را پایین آورده است. حسن پور با اشاره به سیاست های اشتباه اقتصادی، گفت: در زمانی که رکود شدید را در جامعه تحمل می کنیم، فشارهای مالیاتی دولت افزایش می یابد که نشان دهنده اتخاذ سیاست های اشتباه است.

وی با بیان اینکه دولت فعلی در عمل انجام شده قرار گرفته است، گفت: چندین سال طول می کشد تا زمینه تغییر سیاست های نامطلوب دولت گذشته فراهم شود. این کارشناس مسائل بخش صنعت با تاکید بر لزوم تزریق بودجه عمرانی توسط دولت، اظهار داشت: پرداخت بدهی پیمانکاران و تزریق بودجه عمرانی باعث شکل گرفتن فضای امید در جامعه شده و این تصور ایجاد خواهد شد که شرایط در حال بهبود است.

حسن پور اضافه کرد: برای تحرک بخشیدن به بخش مسکن باید از فضای فراهم شده در پساتحریم استفاده کرد و براین اساس می توان پول ایرانیان خارج از کشور را جذب کرد تا با خرید املاک در ایران به رونق گرفتن اقتصاد کشور کمک کنند. وی با بیان آنکه رشد اقتصادی سال گذشته در کشور، ناشی از تحرک صنعت خودروسازی بود، گفت: بررسی ها نشان می دهد که در فاصله زمانی 1380 تا 1390، حدود 30 درصد رشد صنعتی کشور ناشی از رشد صنعت خودرو بوده است.

رییس پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی یادآور شد: در بخش مسکن، معضلی به نام دلالی وجود دارد، اما در بخش خودروسازی چنین مشکلی را نداریم و بنابراین بهتر می توان در آن بخش سیاستگذاری کرد و نتیجه گرفت. حسن پور با تاکید بر آنکه در صورت تحرک صنعت خودروسازی، سایر بخش های اقتصادی نیز فعال خواهند شد، گفت: اگر تقاضا برای خودرو وجود نداشته باشد، رشد اقتصادی ضربه خواهد خورد.

وی خاطرنشان کرد: اگر در یک دهه گذشته، بحث سرمایه گذاری خارجی را جدی می گرفتیم، شاید امروز، از صنایعی برخوردار می شدیم که قادر باشند روی پای خود بایستند. این کارشناس بخش صنعت با تاکید بر لزوم توجه به بخش تولید در کشور، اظهار داشت: بخش خدمات در کشور رشد زیادی کرده لذا امروز باید به افزایش تولید توجه کرد؛ بنابراین اگر قرار است که در جامعه پول تزریق شود باید به بخش صنعت و تولید تعلق گیرد.

حسن پور با اشاره به معضل قاچاق در کشور به ایرنا گفت: تا زمانی که سالانه با ورود 15 تا 20 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور مواجه باشیم، کار تولید محور شکل نخواهد گرفت. گفتنی است نخستین کنفرانس بین المللی "سیاستهای صنعتی و تجاری برای توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال" با هدف تبادل نظر در مورد سیاست های صنعتی و تجاری مکمل سیاست های اقتصاد کلان اتخاذ شده توسط دولت و به منظور اطمینان از رشد بلندمدت اقتصاد صادرات محور و اشتغالزا روزهای ١٨ و ١٩مهرماه در تهران برگزار می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.