September 2021 20 / دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۴۷۲۹۶
۰۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴
0
خانم‌های خانه‌دار که مرتب دستهایشان در آب است و محیط ناخن‌های‌شان همیشه مرطوب است یا کسانی که گوشه‌های ناخن‌شان می‌شکند، مستعد عفونت‌های قارچی هستند.
 پول‌نیوز- یکی از بخش‌های مهمی که به عنوان نشانگر سلامت بدن عمل مي‌کنند، ناخن‌ها هستند. در بسیاری از موارد تغییر در شکل، رنگ، فرم و سایر خصوصیات ناخن‌ها، مي‌تواند نشانه بروز بیماری‌های جدی در سایر اعضای بدن فرد باشد.
 البته این تغییرات در ناخن همیشه نتیجه درگیری اندام‌های دیگر نیست و ممکن است به‌دلیل عوارض خود ناخن ایجاد شده باشند. از این رو همواره باید به وضعیت ناخن‌های‌مان توجه داشته باشیم تا از تغییر شکل و حالت‌های آن‌ها بتوانیم بیماری‌های احتمالی را تشخیص داده و برای درمان اقدام کنیم.
 
منشاء تولید ناخن  
اولین پرسشی که درباره ناخن در ذهن بیشتر مردم شکل مي‌گیرد این است که منشاء تولید ناخن در بدن کجاست و این بخش نسبتا سخت از چه موادی تشکیل شده است؟
 در واقع اندام ناخن‌ساز در بدن دستگاهی است که از 3 بخش زایگر پشتی، میانی و شکمی ساخته شده و محل استقرار آن در پشت آخرین بند انگشتان دست و پا قرار دارد. این 3 بخش با همکاری هم ماده‌ای به نام کراتین را تولید و ترشح می‌کنند. بخش‌های زایگر ناخن، کراتین را به سمت جلو تولید مي‌کنند و به تدریج از در هم تنیدگی محصول این 3 بخش، صفحات ناخن شکل می‌گیرد.

دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست، مو، ناخن و لیزر و دانشیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره تولید کراتین در بدن مي‌گوید: «کراتین ماده‌ای پروتئینی است که از نظر ساختمانی به 2 نوع نرم و سخت تقسیم مي‌شود. نوع سخت کراتین به غیر از ناخن‌ها در ساختار اصلی موها هم دیده مي‌شود. به غیر از کراتین سخت، نوع دیگری از کراتین به نام کراتین نرم نیز وجود دارد که در بیرونی‌ترین قسمت پوست بدن وجود دارد. این ساختارهای روی پوست، برخلاف کراتین ناخن‌ها، با هر بار استحمام و لایه برداری جدا شده و جای خود را به لایه جدید مي‌دهند. ساختار کراتین ناخن‌ها به شکلی است که با بلند شدن تدریجی نیاز به اصلاح پیدا مي‌کنند.
 
عوامل موثر بر رشد ناخن
رشد ناخن‌ها در انسان تحت تاثیرعوامل مختلف و متعددی قرار دارد و فاکتورهای گوناگونی بر آن دخالت دارند. دکتر غفارپور با اشاره به یکسان نبودن رشد ناخن‌های مختلف در این‌باره مي‌گوید: تحقیقات اخیر محققان نشان داده که رشد ناخن در مردان بیش از زنان است. همین‌طور مشاهده شده که رشد ناخن در دست تخصصی انسان بیش از دست دیگر اوست و رشد ناخن در فصل‌های گرم سال بیش از فصل‌های سرد است. به غیر از این، مشاهده‌های ظاهری نیز نشان مي‌دهند که رشد طولی ناخن‌های دست بیش از رشد طولی ناخن‌های پاست و ضخامت ناخن‌های پا به مراتب بیش از ضخامت ناخن دست است.

البته باید توجه داشت که به غیر از مواردی که ذکر شد عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر میزان رشد ناخن‌ها موثر هستند. مثلا تحقیقات نشان داده‌اند که برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های ریوی و قلبی- عروقی موجب کاهش رشد و استحکام بافت ناخن در انسان مي‌شوند.
 
کلسیم! یک اشتباه رایج
بیشتر مردم تصور مي‌کنند که استحکام ناخن‌ها در ارتباط مستقیم با میزان مصرف کلسیم در بدن است. دکتر غفارپور با بیان اين‌كه برخی افراد سفیدک ناخن یا برخی عوارض دیگر را به کلسیم نسبت می‌دهند، مي‌گوید: برخلاف نظر عوام که کجی و مشکلات ناخن را به کلسیم نسبت می‌دهند، کلسیم در استحکام صفحه ناخن هیچ نقشی ندارد. کلسیم فقط در استحکام نوک پرندگان و چنگال‌های ماکیان، چنگال‌های حیوانات و استحکام سم چهارپایان موثر است و در استحکام ناخن انسان نقشی ایفا نمی‌کند. وی مي‌افزاید: حقیقت این است که استحکام ساختار مو و ناخن مربوط به ساختارهای پروتئینی در بدن است و ارتباط خاصی به میزان کلسیم دریافتی بدن ندارد.
این اعتقاد نیز که نرمی ناخن به دلیل کمبود کلسیم در بدن است به هیچ وجه صحیح نیست. در واقع مقدار کلسیم در ساختار هر یک هزار گرم از ناخن، یک گرم است. این میزان در ساختار مو حتی از این هم کمتر است و به یک گرم کلسیم در هر 10هزار گرم از مو کاهش مي‌یابد. پس به جای مصرف بی‌رویه کلسیم برای استحکام بیشتر ناخن‌ها بهتر است به فکرراه حل دیگری باشیم.
 
اختلالات رایج ناخن

بیشتر مراقبت‌ها و محافظت‌هایی که برای ناخن توصیه مي‌شود با پیش فرض یک ناخن سالم است، ولی گاهی ناخن‌ها دچار اختلالاتی مي‌شوند که در گام نخست باید آن را شناسایی و درمان کرد و سپس به مراقبت‌های رایج آن پرداخت. عوارضی که توجه به آن‌ها مي‌تواند از بروز مشکلات جدی‌تر در ناخن‌ها جلوگیری کند.

 شکنندگی ناخن‌ها از جمله مواردی است که در مباحث بیماری‌های مربوط به ناخن  بسیار تکرار مي‌شود. ناخن‌های شکننده، ناخن‌هایی هستند که نمی‌توانند رطوبت را در خود نگه دارند و در اثر خشکی ترک مي‌خورند. دکتر غفارپور کم‌کاری تیروئید یا فقر آهن را در شکنندگی ناخن‌ها موثر دانسته و مي‌گوید: فرو بردن دست در آب داغ، اختلال در جریان خون، کمبود ویتامین‌های A ،C ،B6 و نیاسین، کمبود آهن، کلسیم و کم کاری تیروئید مي‌تواند باعث شکنندگی ناخن‌ها باشد.
 
پوسته پوسته شدن ناخن
دانشیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی ایران
پوسته پوسته شدن ناخن را یکی دیگر از اختلالات این عضو دانسته و مي‌گوید: بهترین حالت ناخن زمانی است که لایه‌های آن برای شکل دادن به یک ناخن یک پارچه و محکم، کاملا به یکدیگر چسبیده باشند، اما در صورت عدم مراقبت، این لایه‌ها پوسته پوسته مي‌شوند. این حالت مي‌تواند نشانه کمبود اسید لاینولیک کافی در رژیم غذایی باشد. وی مي‌افزاید: علت پیدایش لکه‌های سفید روی ناخن هم مي‌تواند در اثر صدمه به شبکه ناخن یا کمبود روی باشد اما زیاد مهم نبوده و به مرور زمان ناپدید مي‌شود.
 
بیماری‌های قارچی
عفونت ناخن مي‌تـواند عامل باکتریایی یا قارچی داشته باشد کـه در هـر دو صـورت باید به پزشک مراجعه شود. عفونت قارچی معمولا به‌صورت یک تغییر رنگ زرد قهوه‌ای ناخن شروع می‌شود. این حالت معمولا از انتهای ناخن شروع شده سپس راهش را به زیر ناخن پیش می‌برد و باعث می‌شود تا ناخن ضخیم، زرد و شکننده شود.

دکترغفارپور با اشاره به این‌که بیماری‌های قارچی یکی از اختلالات رایج و بیماری‌های مهم ناخن است، مي‌گوید: اصولاً زمانی که قارچ به صفحه ناخن حمله می‌کند از این صفحه تغذیه می‌کند. معمولاً قارچ‌ها از روی پوست حرکت می‌کنند و روی صفحه ناخن که از جنس کراتین سخت و ساخته شده از پروتئین است قرار می‌گیرد که این کراتین یک منبع غذایی کامل برای قارچ‌ها است.

وی مي‌افزاید: قارچ‌ها روی صفحه ناخن رشد می‌کنند و به شکل‌های مختلف می‌توانند خود را نشان دهند؛ ممکن است سفیدک‌هایی روی ناخن ایجاد شود که در صورت تراشیدن این سفیدک‌ها با تیغ متوجه می‌شویم که این سفیدک‌ها نرم است و مانند گچ به‌راحتی برداشته می‌شود و از بین می‌رود ولی بیماری قارچی در جای خود است.
 
نحوه ابتلا

بنا به‌گفته این متخصص زمانی که صفحه ناخن درگیر قارچ می‌شود از حالت سفید و بی‌رنگ به‌سمت تیرگی و قهوه‌ای شدن تغییر رنگ می‌دهد، ترد و شکننده و ضخیم می‌شود و گاهی تمام ناخن خرد شده و از بین می‌رود.

دانشیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره نحوه ابتلا به این عارضه نیز مي‌گوید: خانم‌های خانه‌دار که مرتب دستهایشان در آب است و محیط ناخن‌های‌شان همیشه مرطوب  است یا کسانی که گوشه‌های ناخن‌شان می‌شکند، مستعد عفونت‌های قارچی هستند.
 
هر تغییر شکلی را جدی بگیرید
دکترغفارپور درباره وجود شیار و حفره روی ناخن‌ها نیز مي‌گوید: شیارها اغلب ارثی هستند اما اگر یکباره روی ناخن‌ها آشکار شوند مي‌توانند نشانه ضربه خوردن ناخن، کهولت سن، روماتیسم یا بیماری‌های کلیه باشند، به همین دلیل افراد پس از مشاهده باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
همچنین حفره روی ناخن مي‌تواند در اثر اگزما یا ضربه به‌وجود آید. این متخصص پوست و مو مي‌افزاید: در اثر کم کاری تیروئید، کمبود آهن و کم‌خونی، ناخن‌ها قاشقی شکل می‌شوند. غالبا این حالت نشانه کم‌خونی همراه با فقر آهن است. بروز این مشکل ظاهری، معمولا ماه‌ها پس از کمبود شدید آهن در بدن رخ مي‌دهد.

منبع:امین جامعه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: