پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۱۴۰۰۹۳
۱۷ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۱
0
قریشی گفت: نزدیک به 950 هزار کندو شامل 860 هزار کندوی مدرن و 89 هزار کندوی بومی در استان وجود داشته که میانگین تولید عسل از هر کندوی مدرن 20.6 کیلوگرم و از کندوی بومی 7.1 کیلوگرم است.
پول‌نیوز- معاون امور بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: سالانه 29 درصد عسل تولیدی کشور در آذربایجان غربی تولید و عرضه می‌شود.

فضل الله قریشی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب‌های مهم پرورش عسل در کشور است، افزود: استان با داشتن بیش از953 هزار کندوی مدرن و بومی و با تولید سالیانه بیش از18 هزار و 500 تن عسل، رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: امسال استان در مقایسه با 2 سال گذشته از نظر تولید عسل 5 درصد، تعداد کندو 15 درصد و از نظر تعداد زنبوردار، 1.6 درصد رشد داشته است.

قریشی گفت: نزدیک به 950 هزار کندو شامل 860 هزار کندوی مدرن و 89 هزار کندوی بومی در استان وجود داشته که میانگین تولید عسل از هر کندوی مدرن 20.6 کیلوگرم و از کندوی بومی 7.1 کیلوگرم است.

معاون امور بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کوچ زنبورداران مهاجر استان از مناطق گرمسیری کشور به این مناطق آغاز شده است.

وی گفت:همه ساله با آغاز فصل سرما تعداد زیادی از زنبورداران استان و شهرهای مناطق سردسیری کشور به مناطق گرمسیری و جنوبی کشور از جمله خوزستان مهاجرت می‌کنند.

قریشی افزود: این زنبورداران تا اتمام شکوفه‌دهی درختان و گیاهان در اواخر اردیبهشت ماه درمراتع میان‌بند استان استقرار می‌یابند و با آغاز سمپاشی‌های فصلی به مناطق ییلاقی استان از جمله مرگور و ترگور، اشنویه و پیرانشهر کوچ می‌کنند و تا مهر ماه در این مناطق مستقر می‌شوند.

وی در خصوص اهداف کوچ زنبورداران استان تصریح کرد: افزایش جمعیت کلی ، تعداد کندوها و افزایش تولید عسل با کیفیت و فرآورده‌های آن از اهداف مهاجرت زنبورداران استان است.

معاون امور بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه تعداد بهره‌برداران این بخش دراستان بیش از 5 هزار و 720 نفر است، افزود: تعداد 2 هزار و 274 نفر نیز به صورت فصلی در زمینه پرورش و تولید عسل در استان فعالیت می‌کنند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار