کد خبر: ۱۳۸۱۵۳
۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۷
0
در واقع هر سال خرید و فروش‌ها در بازار خودرو، از نیمه بهمن‌ماه آغاز شده و در روزهای ابتدایی اسفند، به اوج خود می‌رسد. سفرهای نوروزی هم عامل اصلی این رونق خرید و فروش در بازار همه ساله خودرو بوده است، اما امسال اوضاع به گونه‌ای دیگر رقم خورد و اگرچه اسفند هم هفته دوم خود را سپری کرد، ولیتقاضاها، تازه وارد بازار شده‌اند و البته فروشندگانی هم هستند که هنوز خودروهایشان بی‌مشتری باقی مانده است.
پول‌نیوزاگرچه امسال خریداران و فروشندگان خودرو ورود دیرهنگامی به بازار داشتند، اما آنگونه که فعالان بازار می‌گویند معاملات خودرو بالاخره رونق گرفته و زمزمه‌های افزایش قیمت، تقاضای بازار را تحریک کرده است.

به گزارش مهر، سال ۹۳ هم کم‌کم به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و اگرچه امسال بازار خودرو، روال سالهای گذشته را طی نکرد، اما بالاخره خرید و فروش‌ها در بازار خودرو رونق گرفته و آنگونه که فعالان بازار می‌گویند، خریداران و فروشندگان خودرو کم‌کم روانه بازار شده و معاملات را رونق داده‌اند.

در واقع هر سال خرید و فروش‌ها در بازار خودرو، از نیمه بهمن‌ماه آغاز شده و در روزهای ابتدایی اسفند، به اوج خود می‌رسد. سفرهای نوروزی هم عامل اصلی این رونق خرید و فروش در بازار همه ساله خودرو بوده است، اما امسال اوضاع به گونه‌ای دیگر رقم خورد و اگرچه اسفند هم هفته دوم خود را سپری کرد، ولیتقاضاها، تازه وارد بازار شده‌اند و البته فروشندگانی هم هستند که هنوز خودروهایشان بی‌مشتری باقی مانده است.

آنگونه که فعالان بازار خودرو و نمایشگاهداران می‌گویند، امسال اوضاع بازار خودرو چندان رونقی نداشت و می‌توان گفت که کساد هم بود در حالی که هرساله اوایل اسفندماه، حجم تقاضای به اوج رسیده برای خرید خودرو، کم‌کم فروکش می‌کند تا به پایین ترین حد خود در آخرین روزهای اسفندماه برسد، اما امسال ورود دیرهنگام خریداران و فروشندگان به بازار، اوضاع و روال هر ساله را به هم ریخته است.

بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر در هفته‌های گذشته حکایت از آن دارد که بسیاری از خودروهای دست دومی که برای فروش به نمایشگاهداران اتومبیل سپرده می‌شد، روزها تابلوی فروش را بر روی سقف خود نصب می‌کردند، تا شاید مشتری ای از آنها خوشش بیاید و آنها را خریداری کند، اما حال یکی از فروشندگان خودرو در شرق تهران در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: اوضاع بازار فروش خودرو در سال جاری و آن هم در ماه پرتقاضای سال، همچون سالهای قبل نیست، اگرچه چند روزی است که از اوایل هفته جاری، خرید و فروش‌ها رونق گرفته است.

وی می‌افزاید: البته خودروهای صفر کیلومتر هم در بازار نسبت به خودروهای کارکرده، متقاضیان کمتری دارند، چراکه قیمت در بازار بالا است و بیشتر مشتریان، توانایی خرید ندارند. او می‌افزاید: سال بعد که قرار است قیمت خودرو نسبت به سال جاری گرانتر شود، پیش بینی می‌شود که بازار از این هم کسادتر باشد.

او می‌گوید: عرضه خودروهای صفر کیلومتر به بازار بسیار افزایش داشته است و البته خودروسازان نیز خود با عرضه‌های فوق‌العاده ای که در نوبت‌های متعدد در بازار داشته‌اند، قیمت را در بازار شکانده‌اند، بنابراین مشتریان ترجیح می‌دهند که از نمایندگی‌های فروش مجاز، خودروهای خود را خریداری کنند و کمتر به نمایشگاههای اتومبیل برای خرید خودروهای صفر کیلومتر مراجعه می‌کنند.

فروشنده دیگری در مرکز شهر در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: مردم اکنون بیشتر به دنبال خودروهای کارکرده و البته یک یا دو سال کارکرده هستند تا خودروهای صفر کیلومتر، ضمن اینکه قیمت نیز در بازار متعادل شدهو به دلیل عرضه فراوانی که خودروسازان داشته‌اند، قیمت متعادل است.

وی، از کسادی بازار شب عید فروشندگان خودرو حکایت می‌کند و می‌گوید: امسال شب عید مناسبی نداشتیم و البته هنوز تا پایان سال باقی مانده و می‌توان امیدوار بود که بازار رونق گیرد، اما به هرحال امسال بر خلاف سالهای گذشته، بازار از رونق چندانی برخوردار نبود، البته شاید مردم هم توانایی کمتری برای خرید خودرو دارند.

به گفته این فروشنده، آن دسته از مشتریانی که توانایی خرید خودروهای صفر کیلومتر داخلی را دارند، اندک هستند و بیشتر مردم ترجیح می‌دهند خودروهای کارکرده تمیز و بدون مشکل خریداری کنند، اگرچه که به همان نسبت که تقاضا در بازار وجود دارد، عرضه خودروی کارکرده صورت نمی‌گیرد، چراکه مردم توانایی خرید خودروهای صفر کیلومتر ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومانی را ندارند.

گفتگوهای خبرنگار مهر با خریدارانی که برای خرید خودرو به نمایشگاههای اتومبیل مراجعه کرده‌اند حکایت از آن دارند که برخی از آنها، به دلیل شنیدن اخباری مبنی بر افزایش قیمت خودرو در سال آینده، به بازار مراجعه کرده اند و بنابراین شایعات مرتبط با افزایش قیمت، تحریک تقاضا را رقم زده است.

در این میان برخی کارشناسان بر این باورند که در شرايط فعلی، به دلیل حجم مناسب توليد خودرو تا پايان سال طبق آمار ارايه شده از سوي خودروسازان، ضريب فروش مثبت ارزيابي شده است كه اين امر طبق گزارشات نمايندگي‌هاي مجاز و نمايشگاه‌داران باعث رونق چشمگير بازار خودرو شده است.

البته برخی خبر از ارسال درخواست‌های خودروسازان به شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو حکایت دارد که ممکن است با موافقت هم مواجه شود، چراکه در سال آينده علاوه بر افزايش هزينه‌هاي توليد، رشد هزينه‌هاي دولتي و غيردولتي در صنعت خودرو و شرايط مختلف قيمتی از جمله نرخ ارز، عدم تامین نقدينگی، افزايش قيمت مواد اوليه، دستمزد، ماليات و مواردی از اين قبيل، قيمت هر نوع كالایی را خواسته و ناخواسته تحت تاثير خود قرار می‌دهد.

رضا شيوا، رئیس شورای رقابت اما می‌گوید که نيازی به ارايه در خواست جديد از سوی خودروسازان نيست، زيرا شورای رقابت هر سال با توجه به نرخ تورم بخشی و شاخص‌های موثر در تعيين قيمت، نسبت به بازنگری در قيمت‌گذاری خودروها اقدام می‌كند. اين در حالی است كه با توجه به نگرش موجود، مطمئنا شورای رقابت بر اساس وظيفه قانونی و مديريتی با درايت و آگاهي نسبت به افزايش قيمت اقدام می‌نمايد تا اين جريان در مسيری هدايت شود كه خودروسازان داخلی برای ادامه فعاليت‌های اقتصادی بدون نياز به وام و بهره بانكی نسبت به حاشيه سود، در راه توسعه و گستردگی تنوع محصول حركت کنند.

به هرحال خرید و فروش‌های نوروزی بازار خودرو، چند روزی است که رونق گرفته و شاید هم فرصتی باشد برای برخی‌ها که وارد بازار شوند و خرید کنند تا به گرانی‌های احتمالی سال آینده برنخورند، اما آنچه که مسلم است، رونق خرید و فروش به دست مشتریان است؛ هرگاه که بخواهند وارد بازار می‌شوند و تقاضا ایجاد می‌کنند، هر وقت هم بخواهند بازار را از حرکت و رونق به سمت رکود هدایت می‌کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: