کد خبر: ۱۳۶۹۷۰
۰۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۱
0
عسکریه از معدود موسساتي است که برنامه نرم افزاري خود را از مرحله ابتدایی تا مرحله نهایی خود تولید کرده است و تلاش شده است این امر به دست متخصصان و دانشگاهیان داخل کشور انجام پذیرد که خوشبختانه این اتفاق هم افتاد.
مطالبات معوق عسكريه از سایر رقبا بهتر است
پول‌نیوز- مديرعامل موسسه عسكريه گفت: باید توجه داشت اقتصاد ایران بانک محور است و در حدود 90 درصد تامین مالی در اقتصاد بر عهده بانک می باشد، و آسیب خوردن به این بخش سایر بخش های دیگر هم تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، حجت الاسلام سید امین جوادی مدير عامل موسسه اعتباري عسكريه به عنوان تنها روحانی که در حدود سه دهه در بخش پولي و بانكي فعالیت دارد نظرات و دیدگاهایش را درباره مسائل روز بانكي و عسكريه اینگونه بیان کرد:

جنابعالی بنیانگذار موسسه اعتباری عسکریه هستید و به مدت ۲۷سال، سکانداری این نهاد را برعهده داشتید لطفا توضیح دهید که چه شد که به فکر راه اندازی این نهاد افتادید؟

در جریان جنگ تحمیلی ایران و عراق بسیاری از مردم جامعه بنا به تکلیف الهی و انسانی خود راهی جبهه های حق علیه باطل شدند این در حالی بود که برخی از رزمندگان به دلیل مذایق مالی اهل و عیالشان روحیه آنها تحت تاثیر قرار می گرفت، از این رو در ابتدا مقدماتی فراهم آمد تا نیازهای مادی این رزمندگان که عمدتا از طلاب عزیز بودند از طریق اخذ تسهیلات بانکی تامین شود اما پس از مدتی به این نتیجه رسیدیم که نمی توانیم آنگونه که شایسته و بایسته است تسهیلاتی در حد لیاقت رزمندگان در اختیارشان قرار دهیم.

یک روز که بنده برای تهیه مبلغی به یکی از قرض الحسنه ها رجوع کردم این نهاد بنا به بروکراسی حاکم، طلب ضامن و مواردی از این دست کرد که متوجه شدم که رزمندگان و به ویژه رزمندگان طلبه برای اخذ تسهیلات توانایی لازم و کافی را ندارند زیرا سال های سال در جبهه بودند ودر قید و بند مواردی چون وثیقه و ضامن بانکی نبودند.

در این بین پس از آنکه چند سالی برای رزمندگان طلبه از طریق رایزنی با بانک ها تسهیلاتی را اخذ کردیم و اقساط آن را نیز با پپیگری های مجدانه سر موعد پرداخت می کردیم، در شب میلاد امام حسن عسکری(ع) و درصحن مطهر علی بن موسی‌الرضا علیه السلام این ایده به ذهن بنده رسید که موسسه قرض الحسنه ای را راه اندازی کنم، پس از استخاره از کلام‌الله نیز به مبارکی این امر پی بردم و در همان لحظه عهد کردم که هر چقدر نقدینگی در جیب دارم را به عنوان سرمایه اولیه صندوق قرض الحسنه عسکریه کنار بگذارم.

از سوی دیگر شب هنگام زمانی که قصد سوار شدن در تاکسی جهت بازگشت به منزل را داشتم به یاد عهد خود افتادم که کل نقدینگی در جیبم متعلق به سرمایه صندوق است از این رو برای بازگشت به منزل که تقریبا در حدود هشت کیلومتر با حرم امام رضا (ع) فاصله داشت مجبور شدم پیاده روی کنم.

به عنوان تنها روحانی که بنیانگذار و سکاندار یک نهاد مالی هستید آیا از نزدیک به سه دهه فعالیت دراین عرصه رضایت دارید؟

هر کار و شغلی که در جهت خدمت به جامعه باشد مایه افتخار است و هر کاری نیز سختی های خاص خود را دارد بطور نمونه در ابتدا کارهای قرض الحسنه را در منزل انجام می دادم اما رفته رفته با رشد مشارکت کنندگان و توسعه صندوق این ضرورت را احساس کردیم که برای بهبود خدمت رسانی باید دفتر موسسه را نیز توسعه دهیم، در طول نزدیک به سه دهه اخیر فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته ایم اما از آنجایی که در خدمت مردم و جامعه اسلامی بوده ایم از فعالیت خود رضایت داریم.

در این بین از آنجایی که یکی از اولین موسسات قرض الحسنه خصوصی در کشور بودیم به نوعی فعالیت خود را هماهنگ با سیاست های انقلاب و نظام تنظیم و ترسیم کردیم که حاکمیت و دولت متوجه شد که می تواند به بخش خصوصی اعتماد کند.

من فکر می کنم عملکرد موسسه این پیام را به دولت‌مردان داد که بانک خصوصی نیز می تواند در رشد و تعالی اقتصاد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش مثبتی ایفاء کند، به عبارت دیگر عملکرد این نهاد راه را برای ورود بانک های خصوصی به عرصه اقتصاد ایران مهیا کرد.

چرا همچون برخی از بانک ها سعی نمی کنید از هر طریق ممکن سود کسب کنید؟


چون قانون و مقررات این اجازه را به ما نمی دهد و این اقدام ها در شأن نهادهای جمهوری اسلامی ایران اعم از بخش خصوصی، تعاونی و دولتی نیست.

بنده معتقدم که رشد و توسعه هر چه بیشتر اقتصاد دغدغه بسیاری از مدیران بانکی است و این گونه نیست که خدای نکرده یک نهاد پولی مالی به صرف اینکه دسترسی به امانات نقدی مردم دارد خود را مجاز بداند، برای کسب درآمد دست به هر اقدامی بزند. بنده واقعاًٌ حاضرم شهادت بدهم که رشد تولید و شکوفایی اقتصاد دغدغه بسیاری از مدیران بانک ها است و دوستان ما در سایر بانک ها و به ویژه نهاد متولی پول کشور یعنی بانک مرکزی هم و غمشان این است که منابع بانک‌ها به بخش تولید تخصیص پیدا کند زیرا تنها تولید است که رشدی حقیقی، پایدار و مستمر را برای اقتصاد به همراه می آورد.

با توجه به اینکه نقدینگی در حال رشد است، آیا مؤسسه عسکریه برای جذب مستمر منابع برنامه ای در دستور کار دارد؟


وظیفه ماهوی بخش های پولی مالی تجمیع و تجهیز و تزریق پس اندازهای خرد و کلان به بخش های مختلف اقتصاد من جمله تولید است از این رو در ابتدای هر سال در حاشیه تهیه بودجه به مقوله جذب منابع توجه می شود. این در حالی است که نه تنها این موسسه بلکه سایر نهادهای پولی درتلاشند تا در طول ماه حداقل پنج درصد جذب منابع را داشته باشند طبیعتا این نهاد نیز در هدف گذاری های خود چنین امری را مورد توجه قرار می دهد.

آیا جذب منابع در موسسه طبق برنامه پیش رفته است؟


علیرغم تمام تلاش های انجام گرفته از سوی همکاران ما در این موسسه متاسفانه در رابطه با جذب منابع نتوانسته ایم طبق برنامه پیش برویم که دلایل این امر عمدتا به شرایط اقتصادی کشور باز می گردد بطوری که بخشی از این مقوله به سیاست های پولی - مالی کشور و بخش دیگری نیز به عهد شکنی برخی از بانک ها و موسسات در پرداخت سود مورد توافق قرار گرفته بین مدیران بانک ها اعم از دولتی و خصوصی، مربوط می شود.

تاکنون پیش آمده است که برای جذب منابع بیشتر از مقررات بانکی عدول کنید؟


خیر، دستورات بانک مرکزی برای موسسه اعتباری عسکریه به مثابه وحی منزل است، همانطور که حضرت امام عبور از چراغ قرمز را حرام عنوان کرده اند این نهاد نیز تخلف از دستورات بانک مرکزی را حرام می داند زیرا متولی اصلی حوزه پولی کشور بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است و نهادهای پولی مالی باید کمک این نهاد باشد نه اینکه خدای نکرده خود با تخطی از قوانین و مقررات مشکل ساز شود.

انتشار اخبار سوء بر علیه برخی از موسسات و بانک ها گاهی ترس سپرده گذاران و خروج منابع از این بخش ها را درپی داشته است، آیا موسسه شما هم به این امر مبتلا شده است؟


شایعه ای که بر علیه یکی از مدیران بانکی کشور اخیرا در فضای مجازی مطرح شد دیدیم که چه موج خبری منفی را برای این بانک و حوزه پولی ایجاد کرد و این امر تاجایی پیش رفت که نهادهای امنیتی جهت ایجاد آرامش در کشور مجبور به واکنش هایی شدند.

بی شک خبر سازی ها و شایعات یا اخبار سوء در حوزه بانکی آثار و پیامدهای منفی در پی دارد و این موسسه نیز از این قاعده مستثنی نیست، از این رو جای دارد رسانه های فعال در حوزه پولی کشور استانداردهای حرفه ای خبری را پیوسته سر لوحه کار خود قرار دهند تا خدای نکرده برخی اقدامات آنها به مثابه ریختن آب به آسیاب دشمن تلقی نشود.

باید توجه داشت اقتصاد ایران بانک محور است و در حدود ۹۰ درصد تامین مالی در اقتصاد بر عهده بانک می باشد، و آسیب خوردن به این بخش سایر بخش های دیگر هم تحت تاثیر قرار می دهد.

طبیعتا ایجاد ترس و واهمه جهت عدم سپرده‌گذاری مردم در بانک ها یا خروج سپرده ها از این بخش یکی از دسیسه های ضدانقلاب و دشمنان است زیرا توسعه کشور همچون خاری در چشم ضد انقلاب است.

اخبار سوء بر علیه بانک ها شاید تنها یک شیطنت رسانه ای باشد اما این شیطنت تبعات بسیار منفی برعلیه مردم که همان سپرده‌گذاران بانکی هستند در پی دارد از رو فعالان رسانه ای باید در ابتدا صحت و سقم اخبار را از منابع معتبر جویا شوند و سپس اخبار را طوری انعکاس دهند که منافع ملی مورد آسیب قرار نگیرد.

وضعيت مطالبات معوق موسسه عسكريه چگونه است؟


در رابطه با موسسه نیز باید عنوان داشت که شرایط بدهی های معوق مان از سایر رقبا بهتر است، اما نسبت به استاندارهای موجود در این خصوص معوقات مؤسسه هم بالا است که تلاش می شود تا با کار شبانه روزی این امر را به حداقل برسانیم.

ازسوی دیگراز آنجایی که بخش خصوصی هستیم، مراقبت بیشتری در رابطه با پرداخت تسهیلات به عمل می آید تا با بدهی معوق مواجه نشویم.

چشم انداز موسسه اعتباری عسکریه را چطور می بینید؟ و برای سپرده گذاران وسهام داران چه پیامی دارید؟


این موسسه روزهای سخت خود را پشت سر گذاشته است و آینده روشن و مثبتی در پیش روی دارد و به واقع سپرده گذاران و سهامداران را مالک عسکریه می دانیم و شعار ما این است که ما سر سفره سپرده گذارها و سهامداران نشسته ایم و خود را خادم این عزیزان می دانیم.

امروز عسکریه در دوره شکوفایی خود قرار گرفته است و اگرچه امسال نتوانستیم به جمیع هدف‌هایی که برنامه ریزی شده بود برسیم اما امیدواریم با این رشدی که در اقتصاد حاصل شده است به زودی آثار مثبت آن در بخش پولی و همچنین موسسه نیز ظاهر شود.

موسسه عسکریه گویا تنها موسسه ای است که هیچ گونه بدهی به بانک مرکزی ندارد و به نوعی حسابش نزد بانک مرکزی سفید سفید است. رمز این دستاورد چیست؟


برنامه‌ریزی و مدیرت صحیح و به هنگام متناسب باشرایط اقتصاد رمز این موفقیت است، زیرا از ابتدا خواسته ایم به نوعی رفتار کنیم که بر اعتماد بانک مرکزی به موسسه عسکریه بیفزایم و این مهم تنها در شرایطی حاصل می شود که بر پایه قوانین و مقررات متولی بخش پولی کشور حرکت کنیم.

عسكریه در مسیر بانک الکترونیکی چه اقداماتی انجام داده است؟


عسکریه از معدود موسساتي است که برنامه نرم افزاري خود را از مرحله ابتدایی تا مرحله نهایی خود تولید کرده است و تلاش شده است این امر به دست متخصصان و دانشگاهیان داخل کشور انجام پذیرد که خوشبختانه این اتفاق هم افتاد.

عسکریه یکی از موسساتی است که تمامي بخش های خدمات الکترونیکي‌اش‌ آنلاین است؛ به طوری که هر شعبه عسکریه همان شعبه است که شما درآن حساب افتتاح کرده اید.
در رابطه با شعب الکترونیک نیز باید عنوان داشت که ما از ابتدا بنا را بر این گذاشتیم که شعبه های فیزیکی را توسعه ندهیم چرا که چشم انداز توسعه بانک مشخص بود و از طرف دیگر جامعه ایران جامعه ای رو به توسعه و ترقی است از این رو به سمتی حرکت کردیم که مردم بتوانند از منزل، دفتر و محل کار فعالیت های مالی خود را مدیریت کنند.

در این بین افزایش سرعت و رشد امنیت در بخش فعالیت های الکترونیکی مجموعه را در دستور کار قرارداریم و در عین حال نیز ایده‌های جدید را پیوسته جمع آوری می کنیم و در پی توانمند سازی هرچه بیشتر سیستم هستیم تا بتوانیم بهترین خدمات را به بهترین شکل ممکن به مردم ارائه دهیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: